Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ocupare abuziva parcare proprietate personala.

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Ma macina groaznic o chestie, minora in aparenta, dar teribil de frustranta conceptual.

Pe scurt, este vorba de ocuparea abuziva a unui loc de parcare proprietate privata. Nu inchiriat, terenul corespunzator locului de parcare este cumparat cu acte.

Mai pe larg, locul respectiv este situat intr-un complex rezidential privat si ingradit, dar care imparte spatiul cu un hotel. In respectiva incinta exista si o parcare supraetajata, amplasata central si foarte bine semnalizata (n-ai efectiv cum sa n-o vezi din moment ce ai trecut examenul oftalmologic necesar permisului de conducere), care apartine hotelului si unde ar trebui sa parcheze toti cei care nu detin un loc cumparat.

Astfel ca pot exista diverse categorii de oameni care atenteaza la respectivul loc:
- Unii care vin la hotel (nu se cazeaza neaparat, ci folosesc diversele utilitati/servicii puse la dispozitie de hotel) si au impresia ca pot parca oriunde din moment ce vor plati stationarea.
- Altii care intre in incinta dar nu au habar de statutul locurilor de parcare, anume nu cunosc care anume sunt private si care apartin hotelului, astfel ca parcheaza unde le este mai comod. Desi majoritatea locurilor sunt semnalizate cu tablite "NU PARCATI" amplasate in locuri vizibile.
- Vizitatori ai proprietarilor/chiriasilor, sau chiar proprietari/chiriasi in sine, care cunosc statutul locurilor de parcare dar pur si simplu nu le pasa sau le este lene sa se deplaseze cativa zeci de metri pana la parcarea supraetajata.

Generalizand putin, ce poti face intr-o astfel de situatie?
1. Marcarea proprietatii.
Am inteles ca in primul rand este necesar sa-ti marchezi cumva locul, ca fiind proprietate personala, locul fiind deja vizibil trasat cu vopsea alba pe asfalt. Este suficienta o tablie cu inscriptia "NU PARCATI" sau trebuie sa se specifice in clar "PROPRIETATE PRIVATA"? Daca este montat si un T pe locul respectiv, chiar daca nu este ridicat, poate constitui acesta o masura in plus ca locul este privat, pentru a elimina orice dubiu?

2. Parghii legale.
Am inteles de la politie ca ei nu se pot baga intr-o disputa privat-privat. Pot veni la fata locului si pot doar inregistra reclamatia ta, iar tu poti folosi aceasta reclamatie pentru a-i actiona in judecata. Care proces este mai mult decat inutil din moment ce te va costa de cateva ori mai mult decat orice despagubire pe care a-i putea-o obtine pe aceasta cale.
Nu mai zic de situatia in care masina care ti-a ocupat locul apartine unei firme, incepe o adevarata aventura in a determina impotriva cui vei deschide procesul. In fond firma n-are nici o vina ca soferul e tembel.

3. Solutii?
Ma gandeam la cateva solutii, mai eficiente, pentru pedepsirea nesimtitilor.
A. Folosirea unui sistem care sa blocheze pe o perioada nedeterminata respectiva masina.
Este legala aceasta solutie? Deoarece am impresia ca nu poti sechestra un bun impotriva vointei proprietarului, chiar daca acest bun se afla, intamplator sau nu, pe proprietatea ta.
Solutia in sine nu este foarte eficienta, deoarece interesul tau este sa-ti eliberezi locul si nu sa-l tii ocupat. Dar poate constitui o premisa necesara pentru metoda urmatoare.
B. Perceperea unei taxe de stationare. Desigur, una aberanta care sa-l usture pe nesimtit.
Este oare posibila o astfel de solutie? Adica exista calea legala pe care o poti face? Ma refer la autorizatii, semnalizare corespunzatoare, impozite, etc.
Bineinteles, aceasta solutie ar trebui legata de solutia A. prin care sa blochezi masina pana la achitarea taxei. Ceva in genul ridicarilor de masini, dar in regie proprie.
C. Tractarea masinii pentru eliberarea locului.
Am inteles ca aceasta metoda ar fi riscanta deoarece exista riscul sa fii actionat in judecata pentru deteriorarea masinii respective. Iar uneori metoda nu functioneaza deoarece chiar nu poti tracta o masina mai masiva care are frana de mana trasa.
Mai este si problema depozitarii, chiar daca reusesti s-o misti nu prea ai unde s-o lasi fara sa-i incurci pe altii.
Eram doar curios daca metoda asta ar fi legala, atata timp cat te asiguri ca nu-i deteriorezi cu nimic masina respectivului.
D. Ridicarea masinii de catre o firma specializata.
Exista suportul legal pentru care o firma de tractari sa ridice masini de pe domeniul privat? Daca da, exista oare firme de tractare in Bucuresti care incheie astfel de conventii/contracte/ce-o fi ele?
Sincer, aceasta ultima metoda m-ar avatanja cel mai tare.
E. Sunt deschis si altor solutii, eficiente. :)

Multumesc anticipat pentru efortul de-a citi tot textul, dar mai ales de-a oferi solutii constructive.

#2
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010
Monteaza un stalp (sub forma de "T") anti parcare.

#3
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
nam citit tot, dar imi dau seama ca altii parcheaza pe proprietatea altcuiva. e simplu ce ai de facut. pui o pancarda pe care scrie "nu parca, tai cauciucuri!", daca nu tine suni la boacteri

#4
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Am deja un stalp, dar este destul de incomod sa-l folosesc mereu.
Iar la un moment dat o fufa a parcat peste el si mi l-a cam stricat pe jumatate.
Cand plec la drumuri mai lungi e normal sa-l ridic, dar e destul de dificil sa-l ridic mereu, nu mi se pare normal sa sufar eu pentru comoditatea altora de-a nu respecta niste norme elementare de civilizatie.

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,176
  • Înscris: 28.06.2005

 kr0k0dilu, on 10th September 2010, 11:45, said:

Generalizand putin, ce poti face intr-o astfel de situatie?
1. Marcarea proprietatii.
Am inteles ca in primul rand este necesar sa-ti marchezi cumva locul, ca fiind proprietate personala, locul fiind deja vizibil trasat cu vopsea alba pe asfalt. Este suficienta o tablie cu inscriptia "NU PARCATI" sau trebuie sa se specifice in clar "PROPRIETATE PRIVATA"? Daca este montat si un T pe locul respectiv, chiar daca nu este ridicat, poate constitui acesta o masura in plus ca locul este privat, pentru a elimina orice dubiu?

kr0k0dile, cred cel mai simplu și eficient mod de a dispune de parcarea ta (proprietate privată), este să pui o plăcuță pe care să scrii "Parcare rezidențială. Proprietate privată. Vă rog, nu parcați." Eventual și un T.
Bănuiesc că datorită faptului că nu sunt separate parcările, cea rezidențială de cea a hotelului, se poate face ușor confuzie.
Probabil ar fi o treabă să vă uniți (locatarii și eventual conducerea hotelului) și să faceți un gard, o demarcație fizică a celor două parcări. Bineînțeles, cu respectarea legii în construcții.

Edited by sfantu.dracu, 10 September 2010 - 12:19.


#6
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Majoritatea locurilor sunt semnalizate cu astfel de placute. Unii au chiar mai multe asemenea placute, crezand probabil ca astfel vor fi mai vizibile. Inutil, abuzurile exceleaza in continuare. Nu vizibilitatea lor este viciul aici, ci nesimtirea romanilor carora nu le pasa de reguli si de respect.
Nici demarcatia cu gard nu este posibila, dar n-as vrea sa intru in asemenea detalii care se abat de la scopul topic-ului.

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,176
  • Înscris: 28.06.2005
Hmm... singura metodă legală cred că este acționarea în judecată pentru încălcarea propriețății private.
Sau o exista și doar amendă pentru asta?
Habar n-am, mă depășește.

Administratorii ansamblului rezidențial îți permit să-ți îngrădești locul de parcare?

#8
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 kr0k0dilu, on 10th September 2010, 13:21, said:

Majoritatea locurilor sunt semnalizate cu astfel de placute. Unii au chiar mai multe asemenea placute, crezand probabil ca astfel vor fi mai vizibile. Inutil, abuzurile exceleaza in continuare. Nu vizibilitatea lor este viciul aici, ci nesimtirea romanilor carora nu le pasa de reguli si de respect.
Nici demarcatia cu gard nu este posibila, dar n-as vrea sa intru in asemenea detalii care se abat de la scopul topic-ului.
Atunci nu ai decat sa astepti sa isi schimbe mentalitatea, sau urmezi sfaturile de mai sus.

#9
katooler

katooler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2008
În primul rând apelezi la pancarta veselă, după cum s-a mai zis "Nu parca, zgârâi mașina" "tai cauciucuri" sau altele asemanatoare. Nu cred că băiețașii se mai riscă să-și mai pună băsănăul în parcarea ta. Iar dacă tot nu merge, suni la poliția comunitară (o să îți ia niște date) și ai răbdare până își fac apariția. După care ei or să facă ce le spui tu, o foaie pusă în parbriz din partea poliției, poate și o amendă mică.

Baftă!

#10
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Despre actionarea in judecata am vorbit deja mai sus. Este ineficienta.
Amenda nu este posibila, deoarece este vorba despre o disputa intre un privat si un alt privat. Amenzile se dau cand (intuitiv vorbind) un privat are un conflict cu statul.
Nu exista administratori, doar asociatia de proprietari care nu prea are nici o treaba (pe buna dreptate).
Locul de parcare nu poate fi ingradit, si asa este prea ingust pentru gabaritul majoritatii masinilor ce parcheaza pe aici. Am mentionat deja ca am T (stalp de parcare) dar este incomod si nici nu este eficient 100%.

Reamintesc, si rog sa se tina cont, ca ma intereseaza in special cai legale pentru a-i pedepsi pe cei ce abuzeaza. :)

#11
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
Ai sunat la politie sa-i ridice? exista un numar special pt asta dar l-am uitat (era si gratuit), si daca pui un semn cu ridicari si chiar chemi sa ridice de 2-3 ori nu vor mai indrazni prea multi sa parcheze.
Sau se poate vorbi cu cineva de la hotel sa puna un semn "parcarea hotelului AICI""

#12
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Man, crede-ma ca politia nu ridica masini de pe domeniul privat. Ar fi fost minunat.
Iar semnalizari sunt o gramada, dar oamenilor nu le pasa. Tocmai de acea consider ca trebuiesc pedepsiti.

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,034
  • Înscris: 31.07.2007
Cea mai buna metoda este (pe langa inscriptionare) este punerea de stalpi (cum ai zis ca ai) vizibili sau alte elemente care sa impiedice parcarea pe locul tau. Din proprie experienta pot sa-ti spun ca degeaba iti pui ditamai tabla pe care scrie "NU PARCA DOBITOCULE!!!", ca vine omu' si da cu capu' de ea da' nu o baga in seama. Blocarea rotilor iarasi nu functioneaza, ala pe care il blochezi nu mai parcheaza da' lumea ii plina de dobitoci. Cel mai bine ii sa impiedici accesu'.

#14
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010
Sau te faci PFA, pui un panou cu "PARCARE CU TAXA 50 Lei ora" si tai chitante :)

#15
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Pai de asta am deschis si topic-ul, sa stiu daca am baza legala atat pentru blocarea rotilor cat si pentru "taxa de ocupare".

Sunt de acord ca prevenirea poate fi (de cele mai multe ori) mai eficienta, dar totusi, acest gen de nesimtiti pot fi pedepsiti cumva, sau nu?

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pune-ti un T. Placutele cu "proprietate privata" sunt pisu in ploaie de cativa ani de cand si cei care nu aveau locurile de parcare cumparate / inchiriate isi puneau tot felul de avertismente vizibile, pe baza dreptului "eu parchez aici de 15 ani si daca parchezi pe locul meu iti tai cauciucurile". De acolo au inceput abuzurile. In cazul tau, e o situatie nefericita, ar trebui rezolvat cu hotelul sa monteze semne care sa explice clar "aici hotel, aici locatari, vizitatorii sa se duca dracului ca nu sunt bine primiti", in stilul tipic romanesc. Daca locul nu-i marcat vizibil, cei care vin n-au absolut nici o vina si daca te bate gandul sa le faci ceva masinilor lor asteapta-te sa ramai fara geamuri / dinti / alte cele inainte sa apuci sa vorbesti cu omul sa le explici ca de fapt tu ai cumparat locul dar nu-i marcat etc..

#17
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Deci, am deja un T montat.
Dar: uneori uit pur si simplu, alteori ma grabesc atat de tare incat nu mai stau sa-l ridic, alteori sunt conditii climatice defavorabile (vant, ploaie, grindina, zapada, inghet, etc) care ma impiedica efectiv sa-l pot folosi, uneori deplasarile sunt atat de scurte incat ridicarea si coborarea unui T poate deveni o sarcina ridicol de incomoda, etc etc.
Si chiar am acest drept, sa uit si sa fiu comod, din moment ce acea proprietate imi apartine.

In majoritatea cazurilor locurile de parcare sunt ocupate de vecini/vizitatori/chiriasi care cunosc foarte bine situatia locurilor, dar ei sunt bengosi nevoie mare si decat sa parcheze la maxim 50m departare in parcarea supraetajata destinata lor, prefera sa-ti ocupe locul tau din fata scarii. Fara nici un fel de scrupule.

Pentru asemenea cazuri doream sa stiu daca este posibil, legal vorbind, sa-i blochez masina respectivului (blocator de roti) si eventual sa-i cer o taxa aberanta pe nesimtire. Dar pentru asta aveam nevoie de parerea unui forumist bun cunoscator al legii.
Sau chiar sa pot apela la societatile ridicatoare de masini. Cunoaste cineva astfel de cazuri, de ridicari masini parcate abuziv pe proprietate privata?

#18
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,578
  • Înscris: 11.06.2010
Daca-i asa greu cu T-u incearca cu altceva mai usor de carat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate