Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Cum se poate face partajul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Buna ziua, am construit o casa (parter + mansarda )impreuna cu fosta sotie. Dupa divort avem partajul. Casa este la rosu si s-a construit din banii luati printr-un credit de nevoi personale. Creditul este pe numele meu, ea fiind codebitor.
Casa este construita in curte la parintii mei si singura cale de acces este prin curte pe la ei ( avem poarta comuna).
Eu as vrea sa raman cu casa si sa-i platesc ei o sulta.Urmeaza sa vina un evaluator desemnat de tribunal care va stabili valoarea casei.In functie de asta vreau sa-i platesc fostei sotii o suma de bani si eu sa raman cu tot, inclusiv cu creditul. Ea vrea sa impartim casa in jumatate si sa plateasca jumatate din credit.
Este posibil sa i se acorde jumatate de casa, tinand cont de faptul ca nu avem decat o cale de acces?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
depinde cum e casa. daca poate fi impartita in doua, atunci poate primi jumatate (sau o parte + sulta, daca nu se poate fix jumatate)
calea de acces nu e importanta, daca e nevoie se poate obtine in instanta o servitute de trecere.

#3
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Casa este parter + mansarda 86 mp pe nivel. Este construita pe 110 mp de pamant, deci practic este pe hotarul dintre mine si parintii mei, iar singura cale de acces este prin curtea parintilor mei.
Cred ca singura posibilitate ar fi sa se imparta in doua pe orizontala, o parte parterul, o parte mansarda.Si sa intram ambii pe poarta parintilor mei. Dar nu cred ca este posibil si nici moral pana la urma. Sa stea fosta sotie perete-n perete cu mine si sa folosim aceeasi curte  care este defapt a parintilor mei

Am atasat o schita

Attached Files


Edited by catalucan, 07 September 2010 - 09:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate