Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Nikon D2X

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
N-am reusit eu in cursul ultimilor ani sa-mi castig o minima credibilitate? ;).

Realemnte mi-am facut cruce. Aparatul (1D MarkII) e un cosmar la capitolul ergonomie. Probabil ca reuseste sa compenseze la alte capitole. Si nu-ti trebuie manual. Invita-l pe altfel al o bere...;)

#20
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Eu te cred dar parca nu-mi vine sa cred. Canon astia sunt cretini sau se prefac?

#21
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
hehe.
va gasesc o gramada de hibe la seria 1.
e un contrast mare intre ce citesc despre el si ce descopar in realitate la el.

george, culorile alea sunt chiar calde. eram la umbra iar pozele facute la cine trebuia cu canonu au iesit mai reci. pe bune.

#22
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Crezi ca daca-i lucra cu D2X n-ai gasi hibe si la el?

#23
AlexR

AlexR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.04.2005
M-am jucat cu un D2X la o firma de publicitate.

Ce mi-a ploacut la el:

Lcd mare, vizor luminos, posibilitatea de a face zoom selectiv pe  imagini, posibilitatea de a vedea dupa ce ai facut poza zona in care ai focalizat, viteza mare a shutterului 8 fps ,white balance in grade kelvin si interesanta este si  functia sau procedeul prin care pot identifica si elimina ulterior (printr-un program proprietar) firisoarele de praf din poze. Nu pot sa vorbesc de ergonomie pentru ca am un canon asa ca m-am pierdut prin meniuri.

Ce nu-mi place:

Nu are chip full frame si are zgomot mare la iso 400.

Oricum diferenta fata de D1X este ca de la cer la pamant.

#24
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
necro: probabil ca as gasi hibe si la D2X. am experienta cu D70 si pot sa zic ca dupa ce am citit o gramada despre el, in momentul in care am lucrat cu el nu am fost dezamagit.
cu seria 1 nu a fost asa. am fost profund dezamagit de mult laudatl 1DMark 2 (si iti gasesc multi fotografi care imi impartasesc parerea). ma interesa foarte mult ce poate sistemul ala de focalizare cu 45 de puncte. sunt scrise romane peste tot unde se scot in fata anumite custom functinos si personal function.
una am inteles din ce scria, alta trebuia sa inteleg si altfel a stat treaba in realitate.
pot sa-ti zic ca personal functions sunt niste functii facute de ochiu lumii.
am citit in manual despre ele, se povestea acolo ce minunatii poti face cu personal functions. am cumparat cablu firewire (pentru ca numai conectat cu cablu firewire la calculator si cu softul proprietar le poti modifica) si mi-am dat seama cat de inutile sunt.
singurele lucruri realizate au fost: posibilitatea de a selecta Automatic focus point selection atunci cand ai activat un anumit Custom Function si faptul ca am putut sa-mi pun numele pe fiecare poza in exif.

mare rahat.

si ca sa va mai zic de ce idolatrizez nikon. autofocusul seriei 1 are 7 puncte de focalizare in cruce care sunt pozitionate pe verticala care sunt functionale doar cu  obiective f2.8. in caz ca ai un f4, doar punctul de focus central este in cruce.

bun.
la seria D2 de la nikon, 9 din cele 11 puncte de focalizare sunt in cruce (aceste 9 puncte iti acopera 75% din viewfinder) si functioneza ca senzori in cruce la 5.6 sau 4 (nu mai tin minte).

ce inseamna asta?
inseamna ca in lumina slaba nikon rupe gura targului.
e frustrant sa ti se intepe focusul la un meci de handbal sau baschet si sa fii nevoit sa lucrezi doar cu punctul central pentru ca ala merge cel mai bine. sa nu mai zic de meciuri pe nocturna. celelalte puncte de AF in cruce ies din calcul pentru eu am nevoie de ei pe orizontala si nu pe verticala.
pe langa faptul ca D2 are un AF atat de destept, poti sa grupezi punctele de AF in n-spe mii de feluri. (eu la canon nu i-am dat inca de cap)

bon. daca pe langa treaba cu autofocul mai luam in calcul faptul ca aparatu asta imi scoate jpg-ul cu detaliul ala, are viewfinderul pe care il are, are LCD-ul pe care il are, ergonomia care-mi place (si aici e de povestit), e mai usor, are si 8 fps si 5 fps (e un personal function la canon care iti permite ca in rafala low speed sa pui cate fpsuri vrei dar nu mai multe de 3. adica la ce dumnezeu imi folosesc mie 1 fps sau 2 fps. cmon. 5 fps sunt bune la conferinte de presa cand nu vrei sa faci cu 8fps poze ca prostu) d2x e genial.
si uite de asta balesc eu dupa el.

#25
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Eu sunt sigur ca D2X e un aparat bun. Dar atunci de ce majoritatea profesionistilor folosesc 1DsII? De ce nu trec toti la D2X? Iarasi ma surprinde cum de Canon n-au lucrat la capitolele la care sta bine D2X.

#26
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
nu toata lumea are gusturile mele. la urma urmei tine de gusturi si de compromisurile pe care esti dispus sa le faci. sunt sceptic in legatura cu majoritatea profesionistilor. mai discut si eu cu cate un fotograf care a fost pe la competitii importante, de exemplu la olimpiada de la athena de anul trecut. nikonistii si canonistii au fost cam egali la numar. sa nu mai zic ca existau standuri de service nikon unde iti curatau aparatul gratis pentru ca tu nikonistu sa faci poze bune. deci nikon nu e chiar disparut de pe planeta asta. e doar in mintea voastra. sa nu mai zic ca pe agentii vad poze de la competiile importante de sport cu fotografi (stiti fotografiile alea cu un grup compact de fotografi adunati la un loc. ultima a fost de la turul frantei). si stau si numar aparatele din poze. si iti vine sa crezi?!?! sunt cam egali la numar.
;)

are si D2X o chestie care m-a ofticat. si anume ca 8 fps functioneaza doar in Crop Mode. puteau foarte simplu sa faca 8 fps la 7 megapixeli pe acelasi crop de 1.5

#27
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Necronomikon, on Jul 28 2005, 13:59, said:

Eu sunt sigur ca D2X e un aparat bun. Dar atunci de ce majoritatea profesionistilor folosesc 1DsII?

<{POST_SNAPBACK}>


1. full frame
2. low noise
3. weather seals de incredere. shi d2x are dar cica nu's asha bune... nu shtiu

#28
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Ce-mi plac mie astea cu "majoritatea profesionistilo" sau "cica n-ar fi asa bune"...
eu am tras cu D 70 al meu pe ploaie si ninsoare si n-are nici pe dreaku'...

#29
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Si eu am tras cu 300D la -20 grade si pe ploaie si n-a avut nimic. Acum depinde si cat de nesimtit esti.

#30
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
....aaaa...ce afost asta necro?

#31
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Cred ca a fost o metafora care vroiasa sa sublinieze o eventuala indolenta vis-a-vis de aparat . :console:

#32
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Scuze mirceao, poate nu m-am exprimat eu bine. Sa nu crezi ca te-am facut nesimtit  :w00t:
Ma refeream ca depinde cat de nesimtit este omul cu utilizarea aparatului. Adica intr-adevar, am tras pe ploaie si nu a avut nimic, dar am avut grija sa-l feresc pe cat posibil. Daca te doare undeva si lasi sa ploua direct pe el... atunci sunt sanse mari sa se strice.

#33
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Iti dai seama ca nici eu nu vreau sa se intimple ceva cu "investitia" mea  :P  da' chiar s-a intamplat ca nu aveam cum sa-l feresc si am tras cateva cadre dupa care am reusit sa ajung la rucsac si sa-l adapostesc...no hard feelings...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate