Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...
 Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 

Windows Update

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 12.11.2003
Windows Update from July 26 blocked for pirated copies

"IF you use a pirated Windows Operating System and download new updates and drivers from the Microsoft download centre, you may be in for a surprise from July 26. In a global initiative aimed at nudging users to shift to genuine Windows software, Microsoft will kick off its Windows Genuine Advantage (WGA) program from July 26.
Security, updates, however, will continue to go out to all, even those using pirated copies.

Windows Genuine Advantage Validation Tool (KB892130)


The Windows Genuine Advantage Validation Tool enables you to verify that your copy of Microsoft Windows is genuine. The tool validates your Windows installation by checking Windows Product Identification and Product Activation status. After you install this item, you may have to restart your computer. Once you have installed this item, it cannot be removed. "  

source: 9down.com

#2
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Poate o sa apara si un mod de a contracara si demersul asta facut de micro$oft  -_- , daca nu, ne cumparam coduri originale  :D

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

AlexRmF, on Jul 28 2005, 03:10, said:

Poate o sa apara si un mod de a contracara si demersul asta facut de micro$oft  -_- , daca nu, ne cumparam coduri originale  :D

<{POST_SNAPBACK}>



Sau - mai bine! - licente!

Nu mere pe linia asta, ca e gresita!  :nonobad:

#4
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

Tyby, on Jul 28 2005, 07:35, said:

Sau - mai bine! - licente!

Nu mere pe linia asta, ca e gresita!  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>


Sau si mai bine - Windows Longhorn sau mai bine zis Windows Vista ca asa se cheama mai nou, si trebuie activat de la M$ asta, chiar daca ai licenta. :death:

Si oricum, eu nu folosesc Windows Update, se pot downloada de pe site direct Critical Updates si alte chestii, ideea e sa stii de ce ai nevoie.  B)

#5
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

neo007, on Jul 28 2005, 02:26, said:

Windows Update from July 26 blocked for pirated copies

"IF you use a pirated Windows Operating System and download new updates and drivers from the Microsoft download centre, you may be in for a surprise from July 26. In a global initiative aimed at nudging users to shift to genuine Windows software, Microsoft will kick off its Windows Genuine Advantage (WGA) program from July 26.
Security, updates, however, will continue to go out to all, even those using pirated copies.

Windows Genuine Advantage Validation Tool (KB892130)


The Windows Genuine Advantage Validation Tool enables you to verify that your copy of Microsoft Windows is genuine. The tool validates your Windows installation by checking Windows Product Identification and Product Activation status. After you install this item, you may have to restart your computer. Once you have installed this item, it cannot be removed. " 

source: 9down.com

<{POST_SNAPBACK}>

Mda... Am aflat aseara... The hard way <_<

#6
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

Tyby, on Jul 28 2005, 06:35, said:

Sau - mai bine! - licente!

Nu mere pe linia asta, ca e gresita!  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>


Licente am vrut sa zic, dar aveam un lapsus si am spus coduri  B)

#7
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,838
  • Înscris: 01.04.2005
Sau mai bine... get linux  :P

#8
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

The_Napster, on Jul 28 2005, 12:30, said:

Sau mai bine... get linux  :P

<{POST_SNAPBACK}>


Nu am server, asa ca nu am de cand sa ma ating de Linux (plus ca vreau sa ma mai si joc, so...no linux for me)  -_-

#9
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Tocmai ieri am fost pe site sa vad daca nu sunt updaturi si am descarcat updatul ala. Da nu tin minte sa fi zis ca iti verifica validitatea Winului. Zicea ceva ca iti updateaza window update, ca o sa mearga mai repede downloadurile, da parca nu mentiona de chestia aia. MA rog, l-am instalat si pe urma cand sa caute din nou updaturi pt compul meu: Validation Failure: Invalid Product Key :deadtongue: . Da am inteles ca chestia asta e numai dc te duci la ei pe site sa-ti faca o scanare ca sa caute updaturile necesare tie. Pt. automatic update nu e necesar un cod valid. Doar ca eu n-am AU pus sa ia automat updaturile ci numai sa ma anunte si de obicei ma duceam pe site-ul lor si cautam manual ca sa-l si salvez pe hard. Sper sa mai pot face chestia asta.

#10
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Nope, o sa fie doar automatic update si doar pt. critical updates...

Cumpar licenta de windows XP :)

#11
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
:ban:

#12
zoltan

zoltan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 10.12.2003

ezekio, on Jul 28 2005, 14:56, said:


Nu fi rau mai.... :P

#13
Storm

Storm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.07.2002
sorry!

nu se mai intampla..... am fost luat de 'val'!!! :)

#14
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
E pt. binele tau si pt. binele contului tau de pe softpedia :)

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
mda, Storm: nice link, dar "cam" ilegal ... sorry, da un ochi pe regulament! Io inteleg ca nu ai avut intentii "criminale", ci - din contra, dar NU e corect oricum ai lua-o! Va trebui - pana la urma - sa invatam sa platim ceea ce consumam. Indiferent ca ne place sau nu!  :nonobad:

#16
Stefan295

Stefan295

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 07.02.2004
A incercat cineva sa dezactiveze addon-ul WGA din Internet Explorer? Vedeti ce se intampla cand accesati windows update. ;) Si mai sunt o gramada de chestii care se pot face pentru a trece de verificarea licentei in doar cateva secunde.
Parerea mea este ca acest sistem, Windows Genuine Advantage, mai rau incurca persoanele care au licenta legala.

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

Stefan295, on Jul 29 2005, 01:39, said:

Parerea mea este ca acest sistem, Windows Genuine Advantage, mai rau incurca persoanele care au licenta legala.

<{POST_SNAPBACK}>


;) right! desi speram ca totusi sa NU se intample asta!  :worthy:

#18
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004

Stefan295, on Jul 29 2005, 00:39, said:

A incercat cineva sa dezactiveze addon-ul WGA din Internet Explorer? Vedeti ce se intampla cand accesati windows update. ;) Si mai sunt o gramada de chestii care se pot face pentru a trece de verificarea licentei in doar cateva secunde.
Parerea mea este ca acest sistem, Windows Genuine Advantage, mai rau incurca persoanele care au licenta legala.

<{POST_SNAPBACK}>


Daca dezactivezi addon-ul poti sa intri in windows update si iti scaneaza calc pt updateurile high-priority pe care le poti descarca. In schimb nu se mai poate descarca din Downloads decat ce-i legat de securitate. Am incercat sa iau Dx si pt ca aveam addonul oprit a trebuit sa descarc o chestie care genereaza aia un cod si il pui la ei pe site.

NUsh de ce da am impresia ca "baietii buni" deja lucreaza la niste key generators, nu ca mi-ar trebui mia asa ceva, eu care am licenta de WIN :P , da asa ca sa rad de MS :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate