Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14151 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#9217
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 17.05.2004
Toate autostrazile sau doar cele ce duc la Istambul???
Pe 3 iunie plec spre Capadoccia o pauza de 2 zile la Istambul am 28 de lire in contul HGS imi ajunge de dus intors ???
multumesc!
Daca ne poti da un link cu acesta gratuitate pe perioada 1-10.06
Am gasit asa ceva aici

Edited by dannek, 31 May 2019 - 23:12.


#9218
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 dannek, on 31 mai 2019 - 23:09, said:

Toate autostrazile sau doar cele ce duc la Istambul???
Pe 3 iunie plec spre Capadoccia o pauza de 2 zile la Istambul am 28 de lire in contul HGS imi ajunge de dus intors ???
multumesc!
Daca ne poti da un link cu acesta gratuitate pe perioada 1-10.06
Am gasit asa ceva aici

incerc sa  explic,  sunt 2 tip  de Autostrada  in  turcia ,

1- care platesti catre Stat  
2- platesti catre firmele  privat

Acuma  este  gratuit cel Statului

Verifica  poze care am atasat ,   cel culoare ROSU este  gratuit,

LE : pana la 10 Iunie 07.00  este gratuit

Attached Files


Edited by oztan, 31 May 2019 - 23:25.


#9219
vali_ra2

vali_ra2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.05.2008
Podul Osmangazi si autostrada pana la Bursa se platesc din contul hgs sau cash la casa? Sau sunt valabile amândouă variantele, evident la alegere?

Edited by vali_ra2, 02 June 2019 - 21:16.


#9220
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 17.05.2004
Incerc sa imi incarc HGS online (fara cont) si cind vreau sa platesc imi spune ca plata a fost refuzata de banca???
Si pe mobil aceeasi erore

Attached Files


Edited by dannek, 03 June 2019 - 06:55.


#9221
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
@vali_ra2
Autostaszile recente, care opereaza in sistem Build-Operate-Transfer (adica cel care a construit pe banii lui, incaseaza banii,, si desigur o intretine, un numar de ani dupa care este transferta catre stat) au toate sisteme de incasare, adica OGS, HGS si numerar (probabil si card). Portile de acces sunt universale, si scrie deasupra ei cum este "configurata" OGS, sau OGS+HGS, sau NAKIT (numerar), unde opresti sa iei tichet la intrare, iar la iesire trebuie sa iesi tot pe la NAKIT, unde platesti la ghiseu.
Toate portile de intrare-iesire au bariere, deci trebuie oprit/circulat cu viteza redusa pana se deschide bariera.
Probabil pe sectoarele astea nu se poate face...blatul.. si trebuie sa ai HGS emis pe nr masinii...

@dannek
Nu stiu daca sunt "bune" (toate) cardurile romanesti...

Edited by danutzu_1069, 03 June 2019 - 07:09.


#9222
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 17.05.2004
Am incercat cu raiffaisen si revolut acelasi mesaj

#9223
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
HGS/OGS se poate plati la orice oficiu PTTR DUPA ce ati folosit autostrada/podul. unde mergeti sigur exista un oficiu PTTR.

"HGS OLMADAN GEÇİŞ YAPTIM NE YAPMAM GEREKİYOR? Bu konuda izlemeniz gereken iki yol vardır: Diyelim ki HGS ve OGS sisteminden kaçak bir şekilde geçtiniz. Aracınızda abonelik de yoksa plakanıza yaptırım gelecektir. Bu yaptırımın önüne geçmeniz için 15 gün içerisinde kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Eğer HGS ve OGS sisteminden etiketiniz varken geçtiniz. Ancak etiketinizde yeterli bakiye yoksa sistemden ücret alınır. Daha sonra yükleme yaptığınızda o ücreti ödersiniz. Ancak size belirli bir süre verilir. O süre içerisinde ödeme yapmazsanız ceza alırsınız."

"OGS sistemlerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15(on beş) gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır. HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır."

http://www.kgm.gov.t...yollar/HGS.aspx

se foloseste chrome si se traduce. important este ca ai 15 zile sa platesti.
​sau se foloseste
https://translate.google.com
care da si o traducere supercomica si cretina. dar se intelege.

#9224
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 oztan, on 31 mai 2019 - 23:22, said:

incerc sa  explic,  sunt 2 tip  de Autostrada  in  turcia ,

1- care platesti catre Stat  
2- platesti catre firmele  privat

Acuma  este  gratuit cel Statului

Verifica  poze care am atasat ,   cel culoare ROSU este  gratuit,

LE : pana la 10 Iunie 07.00  este gratuit

Adica vrei sa spui ca eu am platit degeaba pana la Stanbul si inapoi???!!Posted Image

Oricum , voiam sa spun , sistemul este praf rau..este super complicat , nu functioneaza la parametrii doriti (da rateuri mari la citire).

si mai este si scump..am platit o caruta de bani..nu e o problema cu asta..dar parca a fost japca..pe romaneste.

#9225
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Esti suparat rau de tot... :lol: :lol:
- depinde cand ai trecut... Bayram este intre  3 iunie si 10 iunie
- daca ai trecut in perioada asta, nu ti-au fost retrasi bani din cont HGS
- sunt scumpe cele care sunt operate privat (BOT), cel de stat, chiar sunt ieftine

#9226
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 danutzu_1069, on 03 iunie 2019 - 14:19, said:

^^
Esti suparat rau de tot... Posted Image Posted Image
- depinde cand ai trecut... Bayram este intre  3 iunie si 10 iunie
- daca ai trecut in perioada asta, nu ti-au fost retrasi bani din cont HGS
- sunt scumpe cele care sunt operate privat (BOT), cel de stat, chiar sunt ieftine

Nu sunt suparat , chiar nu am de ce .. in mod normal trebuie sa platim pentru ceea ce folosim . Am intrat oricum in 28 mai deci... n-am prins "happy hour"Posted Image

Ideea era ca daca nu faci toate operatiunile online pierzi enorm de mult timp. Nu am platit mult , sau mai bine spus nu asta e o problema (70 lire..). Problema este la modul cum este folosita informatia (daca este) cu privire la sistem dar si functionabilitatea sistemului.
Ca sa fiu mai explicit, daca mergi prima data cu masina si nu citesti nimic despre sistemul de taxare , risti sa ramai acolo cu gura cascata si nu stii de unde sa-i dai de cap.

 gelutu980, on 03 iunie 2019 - 14:31, said:


Nu sunt suparat , chiar nu am de ce .. in mod normal trebuie sa platim pentru ceea ce folosim . Am intrat oricum in 28 mai deci... n-am prins "happy hour"Posted Image

Ideea era ca daca nu faci toate operatiunile online pierzi enorm de mult timp. Nu am platit mult , sau mai bine spus nu asta e o problema (70 lire..). Problema este la modul cum este folosita informatia (daca este) cu privire la sistem dar si functionabilitatea sistemului.
Ca sa fiu mai explicit, daca mergi prima data cu masina si nu citesti nimic despre sistemul de taxare , risti sa ramai acolo cu gura cascata si nu stii de unde sa-i dai de cap.

unde nu mai pui taxa de deziinsectie de la bulgari..m-a scos din minti..

#9227
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
<bgmmihai>, spuneam ca totul este dat de perioada si intamplare.

In data de 1 iunie, am stat in vama Hamzabeyli o ora si un sfert (10:45-12:00). Nu ni s-a parut ca ar fi din cauza lucrarilor de modernizare. Spunea cineva pe forum ca vamesii bulgari verifica bagajele “unu da, unu nu”. Turcii au vrut sa vada portbagajul tuturor masinilor. Usa din spate si-a deschis-o singur! S-a uitat, ne-a intrebat daca mergem in vacanta si…drum bun! Si pe sensul spre Bulgaria am vazut control la bagaje. Numai 3-4 masini cu numar de Romania in vama.

La Gelibolu am inceput coada din primul giratoriu. Si pana la urcarea de ferry: 3 ore (15:35-18:35)! Gelibolu-Cardak inca vreo 30 de minute. Iti cam schimba orice plan, orice estimare a orei de sosire pe care ai transmis-o hotelului, nu-i asa?

2 iunie: Bandirma-Antalya. Pot sa raspund intrebarii “GPS-ul cat spune?” pentru ca sa ai o imagine pentru viitoare calatorii in Turcia. A spus cu 2 ore si un sfert mai mult decat am facut efectiv.

Pana in Antalya am intalnit foarte multe echipaje de politie. Poate cincisprezece. La intrarea in Burdur este o bara peste sosea cu camere, iar putin mai incolo un politist era la triaj: selecta numerele dorite (practic cauta in coada de masini anumite masini) pentru cei 2-3 colegi care discutau cu soferii. Si anul trecut am vazut aceasta combinatie bara cu camere si imediat politisti care – zic eu – stiau care dintre masini trebuie oprite.

Am trecut de pe sensul Burdur spre estul Antalyei pe noua bretea. Este semnalizata la desprinderea din soseaua Burdur-Antalya. Eu am folosit o “presemnalizare” la 37.107232, 30.618594 ca sa ma asigur de incadrarea pe banda din dreapta. Nu am vazut zece autovehicule pe ambele sensuri pe cei cca 20km.

Edited by o_dor, 03 June 2019 - 18:15.


#9228
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 05.09.2007
@o_dor   la ce ora ai plecat din Romania? Trecerea pe la Gelliboli e buna pt cei care se duc spre Bandirma, pt Canakkale cea mai reusita trecere cred ca e prin Kilitbahir. Mai e si Eceabat dar sa nu fie coada.

#9229
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
@o_dor
"Am trecut de pe sensul Burdur spre estul Antalyei pe noua bretea" asta este informatia care confirma functionalitatea centurii de nord a Antalyei.
Voi folosii aceasta centura anul asta... :)

#9230
vali_ra2

vali_ra2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.05.2008
danutzu_1069 Mulțumesc. Mai am o luna si le probez.

Edited by vali_ra2, 03 June 2019 - 21:24.


#9231
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 gelutu980, on 03 iunie 2019 - 14:33, said:


Nu sunt suparat , chiar nu am de ce .. in mod normal trebuie sa platim pentru ceea ce folosim . Am intrat oricum in 28 mai deci... n-am prins "happy hour"Posted Image

Ideea era ca daca nu faci toate operatiunile online pierzi enorm de mult timp. Nu am platit mult , sau mai bine spus nu asta e o problema (70 lire..). Problema este la modul cum este folosita informatia (daca este) cu privire la sistem dar si functionabilitatea sistemului.
Ca sa fiu mai explicit, daca mergi prima data cu masina si nu citesti nimic despre sistemul de taxare , risti sa ramai acolo cu gura cascata si nu stii de unde sa-i dai de cap.

unde nu mai pui taxa de deziinsectie de la bulgari..m-a scos din minti..

prima data, anul trecut, eu am platit HGS numai la PTT si nu a fost nici o problema. PTT sunt multe. De remarcat ca in vama nu aveau si nici la benzinarii pe drum. nu am oprit acolo unde intri pe otoyol si traversezi totul, e o prostie.
la BG am cumparat vinettka acum un an din vama, iar nici o problema. anul acesta am luat-o online.

#9232
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007
Salut colegi, cum este trecerea prin vama Malko Tarnovo, plec la Istanbul din Eforie si as merge pe acolo
Multumesc

nu a trecut nimeni in ultima perioada pe la Malko Tarnovo?

Edited by sarojna, 04 June 2019 - 07:24.


#9233
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 17.05.2004
Astazi am reusit sa ajung la cazare in Istambul aici
Trecerea la vama Malko am durat vreo 5 minute tipenie de masini pe ambele sensuri.
Pina la Istambul nu mi-a luat nimic din contul HGS da este free, am intrebat la granita un nene de la un ghiseu pe care scria PTT si mi-a spus ca pina in Capadoccia este gratuita autostrada pina pe data de 10.06(din cauza de Bayram).
Joi plec spre Capadoccia pina la Goreme am sa va scriu atunci despre acea portiune de autostrada daca se plateste.
Astazi 30 de km de la intrare in Istambul si pina la cazare am facut aproximativ 5 ore asa ca traficul din Bucuresti este pistol cu apa

Edited by dannek, 04 June 2019 - 21:33.


#9234
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 dannek, on 04 iunie 2019 - 21:33, said:

Astazi am reusit sa ajung la cazare in Istambul aici
Trecerea la vama Malko am durat vreo 5 minute tipenie de masini pe ambele sensuri.
Pina la Istambul nu mi-a luat nimic din contul HGS da este free, am intrebat la granita un nene de la un ghiseu pe care scria PTT si mi-a spus ca pina in Capadoccia este gratuita autostrada pina pe data de 10.06(din cauza de Bayram).
Joi plec spre Capadoccia pina la Goreme am sa va scriu atunci despre acea portiune de autostrada daca se plateste.
Astazi 30 de km de la intrare in Istambul si pina la cazare am facut aproximativ 5 ore asa ca traficul din Bucuresti este pistol cu apa
5 ore ?  Posted Image  ai avut noroc ! o sa vezi la intoarcere  :)
Te rog dupa Capadoccia mai scrie si aica despre preti contact firma etc. Mersi

Edited by oztan, 04 June 2019 - 21:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate