Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Matematicienii sunt mai destepti?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Northress

Northress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.08.2010
*Aceasta  intrebare pare foarte stupida,dar va rog frumos sa o analizati*

MMM...Este o intrebare care ma framanta de ceva vreme.
Din cate stiu, creierul este ca un fel de muschi, ca si cum ai merge la sala, daca faci exercitii, si il lucrezi devine mai puternic
(Propozitia de mai sus este doar o comparatie, NU o luati ca atare)

Un matematicean este supus cel putin asa cred eu si am auzit mai tot timpul la exercitii mintale (la postul de munca,presupunand ca este profesor, in timpul liber, etc)

In timp ce "iti lucrezi" creierul, se creaza mai multe sinapse etc, si de aici ar veni acea desteptaciune,rapiditate

Dar intrebarea mea este, un matematician(unul de cariera, nu un student putin pasionat) este cu adevarat mai destept decat o persoana normala in general?

Desteptaciunea ar putea avea mai multe criterii in acest contex, un aspect ar fi clar, este mai rapid, mai logic? mai corect in decizii?

Oricat de mult as cauta pe Internet, nu gasesc nimic legat de subiect, sau cel putin cat de cat...

#2
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

 Northress, on 23rd August 2010, 21:30, said:

*Aceasta  intrebare pare foarte stupida,dar va rog frumos sa o analizati*

MMM...Este o intrebare care ma framanta de ceva vreme.
Din cate stiu, creierul este ca un fel de muschi, ca si cum ai merge la sala, daca faci exercitii, si il lucrezi devine mai puternic
(Propozitia de mai sus este doar o comparatie, NU o luati ca atare)

Un matematicean este supus cel putin asa cred eu si am auzit mai tot timpul la exercitii mintale (la postul de munca,presupunand ca este profesor, in timpul liber, etc)

In timp ce "iti lucrezi" creierul, se creaza mai multe sinapse etc, si de aici ar veni acea desteptaciune,rapiditate

Dar intrebarea mea este, un matematician(unul de cariera, nu un student putin pasionat) este cu adevarat mai destept decat o persoana normala in general?

Desteptaciunea ar putea avea mai multe criterii in acest contex, un aspect ar fi clar, este mai rapid, mai logic? mai corect in decizii?

Oricat de mult as cauta pe Internet, nu gasesc nimic legat de subiect, sau cel putin cat de cat...
:roflmaofast:
Matematicienii sunt mai destepti la matematica. Am in familie cativa, in afara ca-s buni la matematica, nu ies in evidenta cu alte calitati care sa decurga din asta.

#3
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Nu is deloc destepti.... Is niste roboti(Parerea mea). :)

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pe langa faptul ca sunt buni la matematica cred ca exceleaza si in probleme ce tin de logica.

#5
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Nu ii pot numi mai destepti, poate doar mai bine pregatiti.

Au fost in istorie persoane extrem de inteligente, dar nu orice chiftea de profesor de matematica sau mai stiu ce se poate numi o persoana desteapta doar pentru ca stie matematica.

Adica, sigur sunt destepti, dar la un nivel normal, nu poate face nimic din ce nu pot face eu. Dupa cativa ani de studiu intens pot ajunge si eu la nivelul unui profesor, dar nu pot ajunge niciodata la nivelul lui Newton de exemplu, sau Einstein.
Matematica nu te mai face mai destept, mama natura te face. Nu poti fi mai inteligent decat ti-a fost dat sa fii

Edited by DoubleV, 23 August 2010 - 21:17.


#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,135
  • Înscris: 14.08.2007
Mai destepti nu stiu daca e corect, mai inteligenti eventual ... cel putin daca te iei dupa testele standard de IQ. Insa exista si aici mai multe tipuri de inteligenta, unii zic ca sunt vreo 8 feluri (logica, emotionala, spatiala, ligvistica, etc). Dintre cele 8, matematicienii vor excela de obicei in cea logica si eventual cea spatiala (de obicei astea sunt masurate de testele standard de IQ). Dupa parerea unora, in viata de zi cu zi e mai utila inteligenta emotionala (pentru a te "descurca" in viata si a putea relationa bine cu cei din jur). Asta explica de ce unele persoane care au o inteligenta logica foarte buna au probleme in a se descurca in viata reala. Exista insa meserii unde inteligenta logica e esentiala, gen cea de programator.

Edited by utopium, 23 August 2010 - 21:09.


#7
phanebest

phanebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 20.06.2007
"Desteptaciunea" este un termen popular. Mai stiintific ar fi sa vorbim de inteligenta. Si exista mai multe tipuri de inteligenta. Una din ele este inteligenta logico-matematica.

Quote

Inteligenta logica-matematica implica abilitatea de a analiza probleme logice, de a rezolva operatiuni matematice, de a face cercetari stiintifice. Aceasta este inteligenta pentru care exista cele mai multe mijloace de masurare. Un astfel de tip de inteligenta poate ajuta in obtinerea performantelor in domeniile ce tin de calcule, de reguli, de principii stiintifice.

In acest context, cred ca inteligenta se reflecta in posibilitatea crescuta de a intelege si de a opera cu concepte abstracte.

#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Pui problema greșit.
Nu sunt deștepți pentru că fac matematică ci fac matematică pentru că sunt deștepți.

Și munca multă la matematică nu te face neaparat mai deștept; îți dezvoltă logica doar.

#9
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
eu vad lucrurile in felul urmator:

in primul rand  stephen covey vorbeste in cartea The 8th habit despre 4 inteligente, sau defapt de patru aspecte ale intelepciunii:

- inteligenta fizica
- inteligenta mentala
- inteligenta emotionala
- inteligenta spirituala

prima se refera la capacitatea de a-ti constientiza si utiliza corpul.
a doua se refera la capacitatea ta cognitiva (este cel mai mult antrenata in invatamantul traditional)
a treia se refera la capacitatea de a iti stapani emotiile si a relationa empatic.
a patra se refera la vocatie, misiune si viziune de viata (este mai mult antrenata in scolile vocationale).

dezvoltarea unei singure laturi, pentru mine nu inseamna prea mult. cati oameni de stiinta, matematicieni sau fizicieni, chimisti etc duc lipsa de o viata persoanala bogata si abundenta? cati pustani care merg la sala poarta maieuri sa li se vada "creeri" vara, cati oameni nu'si pierd controlul si nu se enerveaza, nu cad in depresii, nu actioneaza gresit din cauza fericirii sau a deznadejdilor prin care trec? cati dintre tineri nu se gandesc la rostul lor, nu'si inteleg scopul, sau chiar oameni mai varstnici, care nu'si gasesc locul in societate?

in al doilea rand, personal vad intelepciunea ca fiind capacitatea de a putea vedea cat mai multe aspecte ale unui lucru. de a vedea problema din mai multe perspective, din mai multe unghiuri (lucru pe care marii matematicieni, fizicieni, artisti, etc o fac excelent, avand nativ o inclinatie spre asta). pentru a putea face corelatii si a interconecta diferitele aspecte ale unui lucru/situatii/etc, ai nevoie de cat mai multe astfel de conexiuni neuronale, de care ati vorbit si voi.

cei de la ?WhatIF! ao o carte foarte interesanta intitulata la noi "Sase pilule de intelepciune", in care vorbesc despre creativitate si modul de dobandire a acesteia. ei spun asa: prima lege a creativitatii este: calitatea si unicitatea stimulului de intrare are un impact direct asupra calitatii si unicitatii ideilor rezultate. astfel, daca un profesor de matematica face doar probleme de clasa 1-4, capacitatea lui de a intelege aspectele mai complicate ale unei probleme de facultate sa spunem, dupa 40 de ani de practica sa spunem, sunt limitate. nu si'a variat stimulii si nu a fost atent la ei, repentand si ramanand mereu la acelasi nivel, in acelasi loc.

este parerea mea, nu inseamna ca e corecta sau gresita :)

sincer, interesant mi se pare topicul.

#10
Northress

Northress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.08.2010
Va multumesc frumos de raspunsuri,pe mine mati- ajutat sa inteleg
In momentul de fata citesc niste lucrari foarte interesante despre Inteligenta "umana"
Gasesc "How Math Explains the World"de asemenea interesanta, iti multumesc  SunDanceKid, am sa caut acea carte


Topicul nu este inchis  :kisstogether:

#11
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Orice persoana care are o cariera academica e mai destept, cel putin in tipul respectiv de inteligenta, decat o persoana normala.

#12
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 m3th0dman, on 23rd August 2010, 22:06, said:

Pui problema greșit.
Nu sunt deștepți pentru că fac matematică ci fac matematică pentru că sunt deștepți.

Și munca multă la matematică nu te face neaparat mai deștept; îți dezvoltă logica doar.
Mmmm, n-a pus problema chiar gresit. El are dreptate in ce spune, antrenarea creierului duce la o mai buna functionare a lui. Desigur, unii au o inteligenta impresionanta nativa, dar altii au muncit pentru a atinge un astfel de nivel. Fizica, matematica si toate celelalte stiinte care au la baza niste axiome evident indubitabile sunt stiintele exacte, care fara de logica nici n-ar putea exista. Si da, logica inseamna gandire, inteligenta (vorbesc de logica de toate gradele de dificultate), iar inteligenta e strans legata de sistemul nervos central.
Si ca argument la ideea lui, gandeste-te la parintii care iau tot felul de jocuri inteligente pentru copiii lor. De ce fac asta? Tocmai ca sa le antreneze creierasele, sa-i introduca in lumea asta, sa le dezvolte inteligenta.
In opinia mea, un matematician (sau fizician sau etc.) e capabil sa gandeasca mai mult si, totodata, mai bine decat ceilalti.

#13
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
bine..
acuma oricine poate invata niste formule de integrare..
dar nimeni nu explica de la bun inceput ce este aceea o integrare.
sigur, "inversa derivarii", cel putin asa cred.. dar cam atata, in rest, cum s-a ajuns la "integrare", "S"-ul alungit ca simbol etc, e drum lung si numai acei oameni de stiinta inteleg.

de ex dl prof. valentin stan are o emisiune destul de interesanta pe antena3, difuzata in fiecare vineri de la ora 22: Conexiuni.
am vazut cateva editii si am inteles ca este vorba chiar de cuvantul "Conexiune" intre diferite declaratii, fapte si realitate.
omul nu e profesor de matematica dar le stie de n-ai treaba, dar trebuie sa fii atent si sa asculti de 2 ori ceea ce spune.

matematica pentru mine nu a fost chiar prietena mea, desi sunt la politehnica, n-are importanta unde, dar logica, inteligenta in a lua o decizie, drumurile pe care le luam in viata, sunt extrem de utile daca stii cum sa ti le folosesti ;).

si cifrele sunt destul de nostime uneori :lol: , de ex sa faci calcule cu privire la "cat platesti pe biletul de metrou intr-un an de zile cat mergi la facultate si cat platesti pt un abonament , incat sa vezi care renteaza si cu ce procentaj :naughty: "

cine a vazut serialul "numb3rs" sa stea linistit, cine este implicat in matematica sigur ar incepe sa rada ca nebunul cand ar vedea ce spun actorii :lol: .

dar in viata ai nevoie si de noroc, inspiratie si "degete pe umar" :smoke: .

eu cred ca un om care stie toate formulele posibile dar nu stie sa ii dea o floare unei femei de ex nu mi s-ar parea prea destept.
sigur, toata stima pentru cei care sunt inteligenti si in acelasi timp nefitosi, nearoganti etc.

aici avem exemplul unui om destept. vedeti ambele parti si trageti concluziile singuri (lasati conspiratiile de genul "emisiunile astea sunt ca sa arate la restul lumii ce destepti sunt americanii" undeva in dulap....)

mie de ex mi-ar placea sa fiu foarte destept dar nu neaparat sa stiu toate capitalele tarilor de pe glob ci sa iau deciziile cele mai bune, sa fac acele conexiuni rapide si altele.

subiectul acesta mi-a placut, voi avea mul mai mult spor pt a invata pt restanta, papa :*

Edited by bogdan_boss, 27 August 2010 - 12:05.


#14
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Sotul meu este un tip foarte destept, nu numai ca face calcule matematice in cateva secunde( mintal), de-alea complicate, dar stie foarte multe lucruri "fixe" gen absolut toate capitalele lumii, sau alte coordonate geografice sau alte chestii care nici nu ne trec prin cap( este absolvent de Automatica si Calc in UPB) de istorie, religie, fizica si tot ce vreti voi, dar de exemplu nu stie sa prajeasca 2 pulpe in tigaie :naughty: sau isi ia cateodata ciorapii pe dos :naughty: :naughty:  

Deci, depinde din ce unghi privesti desteptaciunea aia :notangel:

#15
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Trebuie sa definesti ce inseamna destept pentru tine. Multi oameni se cred destepti chiar daca nu stiu matenatice.
Banii, faima, fericirea, cam tot ce isi doreste un om in general nu sunt doar o expresie a matematici.

Sa stii ca un matematician foloseste mult mai putine sinapse decat un om obisnuit. Dar mai bine definite.
Energia pe care o consuma un om care nu stie matematice in incercarea de a rezolva o problema de mate este - masurat - mult mai mare decat a unui matematician.

Conform regulior tampite ale psihologiei, gandirea de tip matematic pare a fi sanatate mentala.

#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 LauriciD, on 27th August 2010, 12:07, said:

Mmmm, n-a pus problema chiar gresit. El are dreptate in ce spune, antrenarea creierului duce la o mai buna functionare a lui. Desigur, unii au o inteligenta impresionanta nativa, dar altii au muncit pentru a atinge un astfel de nivel. Fizica, matematica si toate celelalte stiinte care au la baza niste axiome evident indubitabile sunt stiintele exacte, care fara de logica nici n-ar putea exista. Si da, logica inseamna gandire, inteligenta (vorbesc de logica de toate gradele de dificultate), iar inteligenta e strans legata de sistemul nervos central.
Si ca argument la ideea lui, gandeste-te la parintii care iau tot felul de jocuri inteligente pentru copiii lor. De ce fac asta? Tocmai ca sa le antreneze creierasele, sa-i introduca in lumea asta, sa le dezvolte inteligenta.
In opinia mea, un matematician (sau fizician sau etc.) e capabil sa gandeasca mai mult si, totodata, mai bine decat ceilalti.
Poți tu munci cât vrei la matematică, multă inteligență nu vei primi. Vei avea o logică mai bună doar.
Ce vreau să spun este că marii matematicieni, fizicieni, filosofi ș.a. n-au ajuns acolo deoarece au muncit foarte mult la matematică ci deoarece aveau ceva înnăscut fapt ce i-a determinat să cerceteze matematica, fizica etc.

Edited by m3th0dman, 30 August 2010 - 13:42.


#17
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 Northress, on 23rd August 2010, 20:30, said:

*Aceasta  intrebare pare foarte stupida,dar va rog frumos sa o analizati*

MMM...Este o intrebare care ma framanta de ceva vreme.
Din cate stiu, creierul este ca un fel de muschi, ca si cum ai merge la sala, daca faci exercitii, si il lucrezi devine mai puternic
(Propozitia de mai sus este doar o comparatie, NU o luati ca atare)

Un matematicean este supus cel putin asa cred eu si am auzit mai tot timpul la exercitii mintale (la postul de munca,presupunand ca este profesor, in timpul liber, etc)

In timp ce "iti lucrezi" creierul, se creaza mai multe sinapse etc, si de aici ar veni acea desteptaciune,rapiditate

Dar intrebarea mea este, un matematician(unul de cariera, nu un student putin pasionat) este cu adevarat mai destept decat o persoana normala in general?

Desteptaciunea ar putea avea mai multe criterii in acest contex, un aspect ar fi clar, este mai rapid, mai logic? mai corect in decizii?

Oricat de mult as cauta pe Internet, nu gasesc nimic legat de subiect, sau cel putin cat de cat...

Cred ca o sa fi dezamagit de raspunsul meu, dar merita sa-l citesti.

Matematicienii la fel precum fizicienii utilizeaza masiv ALGORITMICA, adica shabloane, la fel precum un meserias foloseste shabloane, si prea putina inovatie, asa ca ...

In plus una este inteligenta (factor inascut), altceva este un om cultivat si altceva este un om destept ceea ce le implica pe primele doua.

Despre un enciclopedist ori despre inventatori, ai putea spune ca sunt persoane care s-au cultivat suficient de mult, insa nu stiu daca are treaba cu sinapsele, adica nu cred ca sinapsele se fac la milisecunda, mai degraba cred ca ele apar in timp datorita stimulilor mai ales naturali si sociali.

Edited by Cyber-sapiens, 30 August 2010 - 18:56.


#18
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Alexander Alekhine sahistul cu care rusii se mandresc cel mai mult  este intrebat daca sahisii se formeaza dupa o munca asidua sau asa se nasc ei. El raspunde:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QrH-tcDTU48?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate