Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

casa pe structura metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010

View Postportocaliul, on 5th September 2010, 10:20, said:

No pai din metal faci cutia, pe ea pui o caciula clasica, impletita din lemne!
corect , dar daca tot esti serios sau vrei sa vii cu ceva nou pe piata , apai atunci fa o treaba pana la capat
la ex. de mai jos fac referire

sau poate gasiti portocaliule vre una pe aici , cu o astfel de caciula
http://www.google.ro...u...t=0&ndsp=20

Attached Files


Edited by azi_e_maine, 05 September 2010 - 09:39.


#20
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Probabil economie faci la structura, la inlocuirea peretilor portanti sau a cadrelor caselor clasice, la izolatie, la rapiditatea in executie. Odata ajuns la acoperis, cred ca-i mai ieftina structura din lemn.

#21
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010
nu vad nimic economic / izolator / timp de manopera etc...diferit (in bine) in toata treaba asta , fata de alte sisteme construibile
sau poate ma insel eu

Edited by azi_e_maine, 05 September 2010 - 09:38.


#22
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postazi_e_maine, on 5th September 2010, 10:37, said:

nu vad nimic economic / izolator / timp de manopera etc...diferit (in bine) in toata treaba asta , fata de alte sisteme construibile
sau poate ma insel eu
eu vad
se pare ca el nu a facut structura pe montanti zincati ci a lucrat pe profile
deci o mult mai mare flexibilitate la repartitiile interioare
manopere-nu stiu
rapiditate-sunt convins ca merge mai repede
izolator-e cu semnul intrebarii ,din ce moment ai casa cu peretii montati (indiferent din ce sunt ei ) o poti izola cat vrei tu de mult
eu sincer sa fiu m-as incumeta la asa ceva si intr-o buna zi am sa incerc si metoda asta eu fundatia si cu buloanele ,altii repede structura cu macaraua ,apoi iae eu la restul de acareturi
personal mie mii se pare o constructie perfecta intr-o zona unde sunt cutremure si unde nu se gaseste lemn de calitate la preturi accesibile ca sa poti construi o casa flexibila fara mari costuri de intretinere

#23
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
totusi ma gandesc ca am dat 50 bulioane pe 1800 kile de fier....

#24
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postalibabu, on 5th September 2010, 10:03, said:

totusi ma gandesc ca am dat 50 bulioane pe 1800 kile de fier....
doar atat ai la placa peste P?

#25
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postanonima1, on 5th September 2010, 11:41, said:

doar atat ai la placa peste P?
dap...numai plasa si calaretii , fara grinzi.....

#26
vali_valentinos

vali_valentinos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.05.2010

View Postbani002, on 22nd August 2010, 17:24, said:

Nu vad in poze conectorii la placa. Exista au ba?


  Orice constructie de acest gen are conectori la placa.

View Postalibabu, on 5th September 2010, 12:41, said:

dap...numai plasa si calaretii , fara grinzi.....



   Peste parter exista exista un cofraj de tabla cutata in care s-a turnat placa din beton de 15 cm grosime.

#27
vali_valentinos

vali_valentinos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.05.2010

View Postazi_e_maine, on 5th September 2010, 10:31, said:

corect , dar daca tot esti serios sau vrei sa vii cu ceva nou pe piata , apai atunci fa o treaba pana la capat
la ex. de mai jos fac referire

sau poate gasiti portocaliule vre una pe aici , cu o astfel de caciula
http://www.google.ro...u...t=0&ndsp=20

   Asta se numeste reclama si pentru asta ai folosit un tertip. Cred ca ai observat ca nu am facut asa ceva pe forum, nu am dat nume s-au sigle, deoarece nu ma intereseaza acest aspect. Un sistem este un sistem. Fiecare este conceput sa functioneze, unele mai bine altele mai putin bine. Important este sa fie  facute calcule pentru rezistenta, confort termic, etc.  Acest sistem are asa ceva. Exista si la acest sistem posibilitatea acoperisului din metal. Eu nu l-am vrut, am ales varianta pe lemn si daca nu cunosti detalii privind modul de fixare, izolare, s.a.m.d este bine sa renunti la ideea cunoasterii general-valabila.

#28
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postvali_valentinos, on 5th September 2010, 13:40, said:

Asta se numeste reclama si pentru asta ai folosit un tertip. Cred ca ai observat ca nu am facut asa ceva pe forum, nu am dat nume s-au sigle, deoarece nu ma intereseaza acest aspect.
Tot nu ai precizat daca esti constructor, beneficiar sau ''dezvoltator imobiliar''.

#29
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,572
  • Înscris: 10.05.2007
Lasa-i pe cei in masura sa depisteze reclama si sa actioneze.
Exact aceeasi reactie am avut si eu, casa din metal si acoperis de lemn?
Am vazut ca ai turnat terasa si treptele din beton. De ce?
Cat beton ai bagat acolo, mai puneai putin si turnai niste stalpi de beton la colturi, si niste grinzi, armate cu profile metalice.
Scara si terasa puteau sa mearga pe acelasi principiu, dupa parerea mea. Un schelet metalic, o pardosea de lemn, dusumea sau chiar o sapa si parca era altceva.
Imaginea casei pe structura metalica si sarpanta din lemn, cu bradul in varf starneste cel putin un zambet.
Dar astea sunt pareri subiective.

Edited by Astrul, 05 September 2010 - 13:25.


#30
vali_valentinos

vali_valentinos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.05.2010

View PostAstrul, on 5th September 2010, 14:25, said:

Lasa-i pe cei in masura sa depisteze reclama si sa actioneze.
Exact aceeasi reactie am avut si eu, casa din metal si acoperis de lemn?
Am vazut ca ai turnat terasa si treptele din beton. De ce?
Cat beton ai bagat acolo, mai puneai putin si turnai niste stalpi de beton la colturi, si niste grinzi, armate cu profile metalice.
Scara si terasa puteau sa mearga pe acelasi principiu, dupa parerea mea. Un schelet metalic, o pardosea de lemn, dusumea sau chiar o sapa si parca era altceva.
Imaginea casei pe structura metalica si sarpanta din lemn, cu bradul in varf starneste cel putin un zambet.
Dar astea sunt pareri subiective.


  Ciudat poate fi o casa din lemn cu acoperis din metal. Pentru terasa, de fapt pentru toata casa, asteapta solutia finala. Rabdare.

#31
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Cateva detalii despre realizarea fundatiei ?
Sunt de acord cu remarca lui <petre69>, ideea de a construi asa ceva, in conditiile date, pare excelenta.
Si totusi, paradoxal, de ce nu auzim mai des despre asemenea initiative ?!  :habarnam:

#32
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,572
  • Înscris: 10.05.2007
Pentru ca aceste case pe structura metalica sunt de preferat in zone uscate si nu umede, ca la noi.
Daca lemnul poate primi/pierde apa, la metal situatia nu este chiar nemaipomenita.
Atata timp cat profile metalice zincate isi pot pierde, in timp, proprietatile, gandeste-te la niste profile de metal tratate cu grund.
Nu cunosc multe date despre caracteristicile materialului ales pentru structura, daca beneficiarul binevoieste, cred ca ar fi cel mai interesant aspect de studiat, si mai putin sarpanta, betoanele de la terasa sau pretul/mp.
Cat despre sistemul constructiv, este izbitor de asemanator cu cel al caselor pe structura de lemn.
Personal, as construi asa ceva numai pentru depozitare.

Edited by Astrul, 05 September 2010 - 21:05.


#33
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006
Eu nu prea vad suficienta contravantuire. Adica tu te bazezi doar pe placile de heraklith prinse in margini cu 4 surubele pe placa (sau chiar intre placi date suruburile) ? Daca e asa, e cam subtire solutia, mai ales ca ai placa peste parter. Daca aveai planseu usor, nici o problema, dar asa... Apoi bagi atata in materiale relativ exotice (heraklith) si pui lemnul ala de "la colt" si de 8x8 la sarpanta. Ala o sa se duca si inainte de structura metalica, chiar si slab protejata. Cam alandala realizarea, si sincer nu vad de ce ar merita mai mult decat o casa cu lemn german integral, si izolatie net superioara, si acelasi pret + tigla ceramica si sarpanta impecabila (vezi ca e un jurnal aici, destul de popular zilele astea ;))

#34
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postinstinct, on 6th September 2010, 09:24, said:

Eu nu prea vad suficienta contravantuire. Adica tu te bazezi doar pe placile de heraklith prinse in margini cu 4 surubele pe placa (sau chiar intre placi date suruburile) ? Daca e asa, e cam subtire solutia, mai ales ca ai placa peste parter. Daca aveai planseu usor, nici o problema, dar asa... Apoi bagi atata in materiale relativ exotice (heraklith) si pui lemnul ala de "la colt" si de 8x8 la sarpanta. Ala o sa se duca si inainte de structura metalica, chiar si slab protejata. Cam alandala realizarea, si sincer nu vad de ce ar merita mai mult decat o casa cu lemn german integral, si izolatie net superioara, si acelasi pret + tigla ceramica si sarpanta impecabila (vezi ca e un jurnal aici, destul de popular zilele astea ;))
Se vede de la o posta ca proiectantul este proiectant de hale.Structura(cutia,cum a spus careva) este facuta asa cum se face pt o hala.Inspiratia s-a pierdut in momentul in care individul(proiectantul) a ajuns la acoperis.tablele de planseu din cate am vazut sunt tot din acelea de placa cu portanta mare gen parcari.
Si ca sa vedem de ce nu sunt prea multe initiative de genul acesta raspunsul este:lipsa de proiectanti.Ca o asemenea constructie sa fie eficienta economic trebuie ca structura sa fie una usoara,adica din table subtiri max 3,5 mm.Intr-adevar asa va semana izbitor cu o constructie din lemn cu montanti,avand avantaje si dezavantaje fata de ele.tendinta de a utiliza materiale industriale versus cele naturale este in plina expansiune,ratiunile sunt multiple.
Constructia asta nu mi se pare in niciun caz proasta si daca ar fi poze mai multe,toti am putea invata din ele,eventual explicate de beneficiar sau constructor cel putin la nivel de ce fel de materiale s-au folosit si care au fost ratiunile care au condus la folosirea lor.

#35
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006
Halele nu se fac din rectangular de 8x8 sudat in forme destul de complicate. Presupun ca au fost facute pe masa de montaj, altfel e jale, insa oricum dureaza enorm sa faci asa ceva. Proiectele similare sa zicem din anglia, sunt de elita, nu sunt destinate maselor. Daca ati prins vreo emisiune de restaurare a vreunui hambar numai zidarie, plus ceva grinzi putrezite de sute de ani, ati vazut ca dureaza luni de zile executarea unui astfel de schelet 100% custom, asta e problema, si costa ca la concurs. Omul de aici are probabil acces la tehnologie fara prea multi bani, si este un caz singular, de aceea nu cred in astfel de sisteme pentru mase, decat cele din profile zincate subtiri, care se taie la foarfeca, sunt standard, si se fac pe banda rulanta astfel de case.

Tocmai datorita acestor profile masive si destul de dese, pentru a permite prinderea heraklith-ului, nu este o solutie demna de luat in calcul. Daca as fii vazut I-uri sau rectangular din 2 U-uri sudate, in functie de situatie, in cateva locuri (colturi, grinzi, etc) nu mai mult de 9-12 stalpi la ce suprafata are, si montanti usori, zincati intre, pe care sa se prinda heraklith-ul, suficient de des si ferm, as fii privit altfel, asa insa, pare inca o data, o solutie adaptata sculelor si tehnologiilor de care dispune omul...

#36
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
CUM SE FABRICA !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate