Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

carti din care ai ce invata

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,878
  • Înscris: 27.06.2006
Nu cred ca ideea de "carti din care ai ce invata " este buna.
Eu citesc carti la "gramada" fiindca imi place sa citesc... nu stiu daca "invat ceva"!

- Erich Maria Remarque - Obeliscul Negru;
- Carlo Manzoni;
- imi place si Graham Greene...
- Scott Fitzgerald este cam "greu" iar Wiliam Faulkner este aproape imposibil pentru mine.

Scriitorul meu strain favorit este Mark Twain... nu numai pentru personajele Tom Sawyer si Hucklerberry Finn ci mai ales pentru schitele/nuvelele pline de umor scrise ca gazetar.
Samuel Langhorne Clemens este un fel de "Caragiale american".

Edited by gabicen, 12 October 2012 - 20:56.


#20
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

 gabicen, on 12 octombrie 2012 - 20:50, said:

.... Wiliam Faulkner este aproape imposibil pentru mine.

Scriitorul meu strain favorit este Mark Twain... nu numai pentru personajele Tom Sawyer si Hucklerberry Finn ci mai ales pentru schitele/nuvelele pline de umor scrise ca gazetar.
Samuel Langhorne Clemens este un fel de "Caragiale american".
Pe mine ma enerveaza Faulkner. In schimb, Mark Twain este genial. Cel mai mult dintre nuvele mi-a placut Fabula, si Omul care a corupt Hadleyburg. Jurnalul lui Adam si al Evei mi s-a parut la fel de interesant.

#21
Cigarettes

Cigarettes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.10.2012

 diogene_din_butoi, on 13 octombrie 2012 - 17:04, said:

Pe mine ma enerveaza Faulkner. In schimb, Mark Twain este genial. Cel mai mult dintre nuvele mi-a placut Fabula, si Omul care a corupt Hadleyburg. Jurnalul lui Adam si al Evei mi s-a parut la fel de interesant.

Te enerveaza Faulker pentru ca nu-l intelegi si nu-l intelegi pentru ca nu stii importanta pe care a adus-o el in literatura americana moderna, conflictele, lumea, stilul, influenta romanelor lui. Dar... ce scriu eu aici... unii, se pare, raman doar la Mark Twain. :)

#22
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

 Cigarettes, on 20 octombrie 2012 - 20:31, said:


Te enerveaza Faulker pentru ca nu-l intelegi si nu-l intelegi pentru ca nu stii importanta pe care a adus-o el in literatura americana moderna, conflictele, lumea, stilul, influenta romanelor lui. Dar... ce scriu eu aici... unii, se pare, raman doar la Mark Twain. Posted Image

S-o crezi tu ca nu stiu ;) Poate o sa te surprinda, dar cunosc destula istorie si teorie literara. Nu-i neg valoarea si locul in literatura, dar eu vorbesc aici dpv strict subiectiv. Ca simplu cititor, ma enerveaza ceea ce scrie, ideile lui si modul lui de abordare. E. Zola, de ex.,ma enerveaza la fel de mult,  in ciuda importantei sale in literatura. Sau G. Calinescu, care ma plictiseste de moarte, atat ca scriitor, cat si dpv al criticii sale(cu toata importanta lui de mare istoric literar, care nu poate fi contestata)!

Nu ma intelege gresit, dar aerele de superioritate nu-si prea au locul aici. Ce imi place si ce nu imi place sa citesc, ca simplu cititor, e o chestiune personala. Si eu as putea sa afirm ca, in mod evident, nu l-ai inteles pe Twain, daca faci asemenea afirmatii, dar ma abtin de la asemenea comentarii, pentru ca nu e treaba mea sa critic gusturile altora. Daca chiar vrei sa stii, nu am ramas la Mark Twain, m-am intors la Mark Twain dupa ce am citit mai multi dintre frustratii extrem de importanti ai literaturii. Totusi, cat ai citit din Twain, de ti se pare atat de "low level"?

 gabyioio, on 21 august 2010 - 15:55, said:

Sunt fana cartilor din care ai ce invata. Si pe primul loc in acest 'top' al meu se afla Dan Brown cu toate cartile lui.
Dan Brown e extrem de comercial. Nu pot sa zic nici ca m-a impresionat, dar nici nu mi-a displacut. Mi s-a parut lectura usoara. N-am citit decat Codul lui DaVinci, dar sincer, nu spune nimic sau original. Pendulul lui Foucault al lui Umberto Eco trateaza exact aceleasi teme,dar n-a fost nici pe departe atat de celebru.

#23
SVRR

SVRR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.11.2012
Musashi - Eiji Yoshikawa
Noaptea samurailor - Michael Crichton
Marea conjuraţie împotriva lui Hitler - Maurice Baumont
Catherine de Medicis - Honore de Balzac
Misterul templierilor - Lynn Picknett & Clive Prince *ca idee cel puţin mie mi-a plăcut*

#24
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
cartile de religie ortodoxa sunt foarte folositoare sufleteste,avem multe de invatat din ele

carti ortodoxe

#25
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,034
  • Înscris: 31.07.2007

 gabyioio, on 21 august 2010 - 15:55, said:

Sunt fana cartilor din care ai ce invata. Si pe primul loc in acest 'top' al meu se afla Dan Brown cu toate cartile lui.

Dan Brown nu mi se pare genu' de autor de la care "ai ce invata". Pe partea de istorie si arta reale sunt doar niste chestii generale, in rest...
Dintre autorii cu informatii "interesante" mi s-a parut Michael Crichton, unde in "Jurassic Park" ai informatii despre genetica, in "Sfera" despre astronomie si fizica, in "Prada" despre nanotehnologie si inteligenta artificiala, etc...

 cristirg, on 03 ianuarie 2013 - 01:26, said:

cartile de religie ortodoxa sunt foarte folositoare sufleteste,avem multe de invatat din ele

Astea-s un fel de SF-uri, da' mai nereusite?

#26
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 edy_wheazel, on 03 ianuarie 2013 - 01:51, said:

Astea-s un fel de SF-uri, da' mai nereusite?

sunt foarte reale,obiective,folositoare; asa cum avem viata trupeasca,cu cele 5 simturi asa exista si sufletul nostru si viata duhovniceasca,nemateriala "din lumea de dincolo" ,nevazuta ochilor trupesti

Edited by cristirg, 03 January 2013 - 12:35.


#27
cornculapte

cornculapte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.11.2011
Cred că din toate cărțile poți să înveți ceva, asta dacă nu treci prin ele ca Vodă prin lobodă. Depinde de cum le conectezi cu realitatea.
Mie îmi plac foarte mult romanele psihologice sau din care poți extrage învățături despre cum funcționăm noi, oamenii.
Dar tu întrebi de informații practice, bănuiesc. Hmmm... nu știu cât mă apropii, dar uite niște exemple:

"Nimic nou pe frontul de vest", de Erich Maria Remarque - mi-a făcut o imagine despre ce înseamnă războiul pentru cei care îl duc, nu doar pentru cei care citesc despre el în ziare; e o carte extraordionară și asta vine din partea unei persoane care evită pe cât posibil tot ceea ce ține de război, armată sau politică
"Năluciri", de J.Bernlef - (ficțiune) îți face o imagine despre ce înseamnă să suferi de demența Alzheimer; descrie experiența unui nenea cu demența asta din momentul în care începe să-și piardă memoria și până abia mai poate să vorbească
"Omul Invizibil", de H.G. Wells - te învață puțină știință (explică în detaliu cum a devenit el invizibil); din nou, o carte foarte bună, clasică
"Beznă vizibilă", de William Styron - (nonficțiune) eseu despre depresie, dă o grămadă de informații despre tulburare, tratament, personalități care au suferit de depresie sau s-au sinucis din cauza ei
"O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii", de Mark Haddon - (ficțiune) îți face o imagine despre ce înseamnă să suferi de Sindromul Asperger

#28
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tocmai am terminat de citit "Princepele" lui Niccolo Machiavelli. ...
Evident ca auzisem de cartea asta de cand eram plod. Si ca toata lumea se refera la ea, si la Freud, dar banuiesc ca mine, adica fara sa o fi citit.*
Si evident ca nu o voi povesti, pt ca nu e nimic de povestit. Sa o comentez pe larg sau partial, extisns, iarasi nu e cazul.
Revenind. Stiam ca nu e pt ingeri, ci pt oameni mai ales pt cei politici, care sunt niste cum sa le zic, ingeri, nu-i asa?
Dar cand am ajuns la pagina 16 unde scrie negru pe alb "...iar daca cel care cucereste un teritoriu...daca vrea sa il pastreze in stapanirea lui trebuie sa tina seama de doua lucruri si anume:primul: neamul vechiului principe trebuie sa se stinga, apoi.."
Adica...si prin neamul inteleg tot neamul, adica indiferent de varsta.. Sincer, mi s-a cam taiat...
Asa s-a scris istoria, adica de de la pruncul de la sanul mamei, evident cu mama si bona inclusa, pana la mosul care nu mai manca singur, harst...

Cu aproape 2000 de ani inainte ca sa fie scrisa acesta carte, unele orase au fost arse, toata populatia trecuta prin sabie, s-a trecut cu plugul peste ramasite si s-a pus sare, ca nici iarba sa nu mai creasca..Cartagina, de catre romani... .
Deci nimic nu-i nou sub soare..

PS. Acum niste ani cineva i-a zis mamei mele "pana cand recunostiinta, dna?" Am facut spume. Dupa un timp am inteles ca eu eram neadaptatul...
Adevarul e ca ca atunci cand o vad pe tipa de abia astept sa ii mai fac zile fripte. Evident la modul cel mai politicos, imi pare foarte rau, nu am, nu te pot ajuta, daca imi spuneai, am venit sa ma odihnesc, nu am scule, sau un nu stiu, nu e domeniu meu, -desi la altii reparasem-  ..etc..
Si stiu ca va cheltui, ca numai drumul dus/intors o va costa muult, ca as fi putut sa ii iau si bani pt eforturile mele, pt ca de, leafa-i mica..Dar pt ea am destui..
*Pe Freud il citisem prin 1988, si il recitisem datorita unor contraziceri cu fosta mea sefa, prin 1992...
PPS. Cand se intoarce fiul meu din vacanta il pun sa o citesca si el. Are deja 15 1/2 ani...

cornculapte
Ai niste comentarii interesante. O sa le comentez si eu si o sa ii fac niste adaugiri..

 cornculapte, on 04 ianuarie 2013 - 16:50, said:

Cred că din toate cărțile poți să înveți ceva, asta dacă nu treci prin ele ca Vodă prin lobodă. Depinde de cum le conectezi cu realitatea.
Mie îmi plac foarte mult romanele psihologice sau din care poți extrage învățături despre cum funcționăm noi, oamenii....

"Nimic nou pe frontul de vest", de Erich Maria Remarque - mi-a făcut o imagine despre ce înseamnă războiul pentru cei care îl duc, nu doar pentru cei care citesc despre el în ziare; e o carte extraordionară și asta vine din partea unei persoane care evită pe cât posibil tot ceea ce ține de război, armată sau politică
Vezi ca e un topic dedicat cartilor despre WWII si in care s-a pomenit, evident, si despre primul macel...
Ca tot ai scris de trairi pisi cologice, hi hi.. Pe acolo abereza unul, hi, hi, despre submarinele germane. Adica ce au trait/simtit unii din copaile alea...
Ma rog, cu traitul, e un fel de gluma..Pt ca 3 din 4 au crapat, deci...

 cornculapte, on 04 ianuarie 2013 - 16:50, said:

..."Omul Invizibil", de H.G. Wells - te învață puțină știință (explică în detaliu cum a devenit el invizibil); din nou, o carte foarte bună, clasicăr
Cartea e foarte buna, dar partea in care descrie cum a sfidat legile fizici ca sa devina invizibil, e cam discutabila, ca sa zic asa, hi, hi..
Mult mai credibila e "Razboiul lumilor" al aceluiasi autor.. Vezi ca sunt 3 dramatizari, ma rog una indirecta, desi a generat drame, iar coloana muzicala a unui film a facut si ea furori, e si supershow, etc..
Spor la citit..

Edited by Prien, 09 January 2013 - 22:09.


#29
alexnicol

alexnicol

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.05.2010
floare de zapada si evantaiul secret,cum se credea in cultura japoneza ca femeile sunt frumoase,avand piciorul cat mai mic.anul trecut sìa facut si film parca
taiko iar o recomad
numele trandafirului umerto ecco
cavalerii teutoni,nu mai retin cine a scris-o

#30
AndreeaConstantin

AndreeaConstantin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.07.2013
,,Ai toata viata inainte", Romain Gary

#31
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Nietzsche- Dincolo de bine si de rau. Mi-a placut mult cum a argumentat ce caracteristici are omul cu mentalitate de sclav si, reversul medaliei, cum se comporta in viata cel cu mentalitate de aristocrat/invingator. Te indeamna sa te gandesti in ce baricada te afli.

Apararea lui Socrate si, in general, cam tot ce tine de filosofie, fiindca te modeleaza intr-atat incat sa poti argumenta idei fara sa-ti pierzi cursul logic.

Cam tot ce-a scris Dostoievski.

#32
sufletlin

sufletlin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 21.04.2012
Cateva repere care pot insemna enorm in viata unui om
Profetul lui Kahlil Gibran
Micul Print  - Saint-Exupery
Puterea Prezentului - Eckhart Tolle
Bhagavad Gita

Nu insist mai mult, vad ca si asa ai multe raspunsuri :)
Cautare rodnica iti doresc

#33
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Philip Rot - Pastorala americana .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate