Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Sensibilitatea dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
"Sufar" de aceasta problema de ceva vreme.... am dinti destul de sanatosi si am avut mereu grija de ei, periaj, ata dentara, apa de gura, controale stomatologice, etc..... In urma cu vreo.... sa zic 1 an, 1 an jumate a aparut problema. Am fost la stomatolog, mi-a facut un control amanuntit, nu era vorba de nici o carie, ci de sensibilitatea dentara aia din reclame..... si de atunci ma tot terorizeaza. Am schimbat o gramada de paste de dinti, de periute, de chestii, tot nimic, revine mereu. Acum 2 luni m-am dus la dr pentru ca aveam o senzatie de durere, curentat, la periaj, si observasem ca pe unul din dinti e o "gaurica", de parca ar fi zburat o particica din el, si acolo ma doare.... Mi-a dat cu o solutie, mi-a facut desensibilizare, mi-a pus un lac ( sau asa ceva am inteles eu) dar mi-a zis ca in timp cade si sensibilitatea locala reapare.... acum am observat din nou aceeasi senzatie la periaj, dar de data asta in alta parte. Nici o carie, nimic in afara de senzatia aia usor dureroasa la periaj si ceva ca un curent electric prin dinti, in partea respectiva, cand mananc..... miere! Nu la ciocolata, nu la inghetata, nu la fructe, nu la rece sau la cald, nu la alte alimente, nu la guma, doar la miere de albine  ( si nici macar la toate tipurile de miere....   :confuzzled: ) si la periaj dentar. Mai trist e ca eu chiar consum multa miere si ma spal des pe dinti deci problema e ca un ghimpe-n coasta....
De ce dor dintii la miere ? Si de ce dor la periaj? Si de ce apare durerea asa din senin? Ma culc seara ok si dimineata ma dor dintii cand ma spal, pun pasta pe periuta si cand ating periuta de dinti e ca un soc electric  :deadtongue:
Mai trece cineva prin cosmarul numit "sensibilitate dentara"? Cum gestionati situatia? Se termina vreodata? Exista sanse sa se duca si sa nu mai apara in veci?

#2
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
la miere probabil pentru ca are un continut f. mare de zaharuri
si eu am sensibilitate doar la vreo 2 dinti,atunci cand mananc vafe,la orice alta inghetata e ok..... :mellow:
o am deja de ~ 1 an si nu a trecut,desi folosesc pasta pentru dinti sensibili,mai ales in ultimul timp

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 21.08.2008
Conteaza foarte mult TEHNICA de periaj,degeaba te speli de N ori pe zi daca o faci in mod gresit.

#4
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postrox, on 4th August 2010, 22:45, said:

Acum 2 luni m-am dus la dr pentru ca aveam o senzatie de durere, curentat, la periaj, si observasem ca pe unul din dinti e o "gaurica", de parca ar fi zburat o particica din el, si acolo ma doare....
Se cheama lacuna cuneiforma.
Initial este o pierdere de substanta dentara la nivelul zonelor cervicale ale dintilor .
Aceasta pierdere de substanta dura dentara poate  sa aiba diverse cauze (specifice zonelor cervicale ale dintilor frontali superiori si inferiori) :
- periaj dentar incorect, folosirea unor paste de dinti abrazive, tehnica energica de periaj combinata cu o periuta dura. Un periaj excesiv, duce la indepartarea colagenului dentinar -> nu este  posbila remineralizarea smaltului prin sistemele tampon ale salivei.
- stress-ul : flectarea repetata a dintilor sub actiunea tensiunilor ocluzale (cand inchizi, musti, inclestezi dintii) -> smaltul desprins duce la expunerea canaliculelor dentinare -> zona este predispusa formarii defectelor.
Aceste lucruri favorizeaza caria dentara . Initial se pierd fragmente din smalt, lasand dentina expusa la flora microbiana din cavitatea bucala. Apoi apare caria, urmata apoi de dureri, deoarece procesul carios, va avansa spre camera pulpara (nerv) .

View Postrox, on 4th August 2010, 22:45, said:

Mai trist e ca eu chiar consum multa miere si ma spal des pe dinti deci problema e ca un ghimpe-n coasta....
Ma intreb si eu ... daca vezi ca ceva iti face rau, de ce continui ? Ce e mult strica. Nu ma refer la miere, ci la periaj. Mai mult de 2 ori pe zi, nu este indicat. Distrugi papilele interdentare, mucoasa este traumatizata si inflamata si prin  asta nu obtii nimic bun, din contra. Asta este inceputul in boala parodontala.

View Postrox, on 4th August 2010, 22:45, said:

Mai trece cineva prin cosmarul numit "sensibilitate dentara"? Cum gestionati situatia? Se termina vreodata? Exista sanse sa se duca si sa nu mai apara in veci?
Exista tot felul de lacuri si geluri desensibilizante. Si fluoruri.
La situatia ta, eu ti-as face niste gutiere, si ti-as da niste geluri, cu care sa stai tu noaptea, cateva ore. Nu stiu daca ti-ar rezolva complet problema, dar daca esti disperata poti incerca. Cel putin producatorii respectivelor geluri promit si luna de pe cer.

View Postdanghetau, on 4th August 2010, 23:43, said:

Conteaza foarte mult TEHNICA de periaj,degeaba te speli de N ori pe zi daca o faci in mod gresit.
Daca N nu este 2 si este mai mare de 2 si mai mic de 1, deja si asta e gresit. Pe langa tehnica.

Attached Files



#5
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Asta e una din "chestiile" recomandate de dentistul meu pe care inca nu le-am incercat.... mi-a spus ceva despre cum am problema respectiva si din cauza bruxismului si ca ar putea sa ma ajute niste gutiere ( alea de care mentionai ). Bine, ea m-a intrebat daca strang din dinti noaptea si eu i-am zis ca habar nu am, si mi-a recomandat chestia cu gutierele in cazul in care constat ca strang din dinti. Ulterior am inceput sa remarc si eu ca uneori dimineata ma trezesc cu dintii inclestati si cu falcile amortite ( ca si cum mi-ar intepeni articulatia temporomandibulara, daca e posibil asa ceva) si l-am intrebat pe prietenul meu daca strang din dinti si el mi-a zis ca n-a remarcat decat ca uneori "imi clantan dintii in stanga si in dreapta".

Nu cred ca e o problema cu tehnica periajului, ci mai degraba cu periajul in sine. Am reusit sa ma limitez la 3 ori maxim, inainte ma spalam pe dinti ori de cate ori mancam ceva si aveam o preferinta barbara spre pastele de dinti care imi pareau abrazive, nu pot sa explic de ce simteam necesitatea unui periaj "viguros". Oricum, de cativa ani am schimbat strategia ( din cauza ca la un moment dat incepusera sa imi sangereze gingiile si mi-a tinut stomatologul o intreaga teorie care m-a luminat), folosesc pasta de dinti recomandata de medic, periuta e una Sensodyne soft ( sau sensitive, sau asa ceva....) recomandata tot de stomatolog, tehnica periajului cred ca e ok (sper macar....) si cu toate astea nu reusesc sa scap de sensibilitatea asta. O sa imi fac si gutierele alea si tot ce mai pot sa fac e sa sper ca o sa ma ajute, probabil...

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 21.08.2008
Pina la tehnica periajului cam ce ai spus mai sus pare ok..."Crezi" ca este bine cum periezi dintii dar nu ai spus cum o faci;oricum,nu peria dintii orizontal ci vertical,separat arcada maxilara de cea mandibulara si de la gingie spre dinte,inclusiv gingia dar cu miscari blinde.De aceea un periaj dureaza cca 2-3 minute.La tine periajul intempestiv,folosirea unei tehnici incorecte si a pastei abrazive,bruxismul si poate alimentatia concura la aparitia acestor leziuni care nu-s tocmai usor de tratat (comparativ cu o obturatie sa zicem).Evita si bauturile acidulate pe viitor.Bafta!

#7
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
rox, nu am fost clara. Eu nu ma refeream la gutiere pt bruxism in cazul sensibilitatii dentare. Desi bruxismul poate fi si el un factor. Ma refeream la niste gutiere ca pt albire, in care sa-ti pui  geluri desensibilizante si fluoruri.

#8
andyro78

andyro78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2008
Buna Rox. Nu inteleg de ce trebuie sa te speli des pe dinti. Eu ma spal dimineata si uneori seara si n-am avut o carie in viata mea (am 32 ani) si mai si fumez. Am mai auzit prieteni care se spala pe dinti imediat dupa ce au mancat ceea ce nu cred ca e foarte sanatos (acum depinde si ce ai mancat), parerea mea este ca dintii isi iau si ei din alimente anumite substante (vit. C, calciu, etc.) si nu e bine sa le dai cu fluorul din pasta de dinti "in cap" imediat ce ai mancat. Apropo iti recomand pasta de dinti pe baza de argila (la orice magazin naturist) si fara fluor (sodhium fluoride) iti intareste smaltul si distruge flora bacteriana (numai ca dupa ce te speli mai trebuie sa tii pasta in gura vreo 5 min pana se intareste si dupa aceea te clatesti), mie imi face bine. Alta problema: detartrajul, am fost la dentist si aveam putin tartru depus la dintii de jos si mi-a spus ca trebuie sa-mi faca detartraj. Am facut si am regretat, intr-o luna aveam iar tartru dar pe langa asta imi aparuse si un tartru de culoare inchisa (negru) ceea ce nu mai avusesem inainte si am dedus ca este de la substanta folosita de dentist. M-am enervat si mi l-am curatat singur cu o lamela subtire si de atunci n-am mai avut probleme (asa ca mersul la dentist e cu 2 taisuri). Deci in concluzie nu exagera cu spalatul pe dinti (poate tocmai de aceea ai devenit sensibila) si foloseste o pasta naturista fara fluor. Succes  :D

A si inca ceva am vazut ca ti-a recomandat dentistul Sensodyne, l-am incercat si eu si nu m-a impresionat plus ca e destul de scump, in schimb am folosit mult timp Parodontax rosu fara fluor si e mult mai ok, are un gust nasol la inceput dar te obisnuiesti dupa o saptamana si mie mi s-au vazut rezultatele (dinti mai albi, nu mai erau asa sensibili la miere de ex. si la rece si de asemenea nu-mi mai sangerau gingiile) dupa max 1 luna.

#9
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
pasta de dinti sensodyne apa de gura sensodyne
eu le am in casa mereu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate