Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Am calcat stramb. Help

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
danny_fencer

danny_fencer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.07.2010
Am calcat stramb astzi dupa o saritura. S-a auzit o aorecare pocnitura. Pot sa merg si sa imi misc degetele, desi simt o durere.Durerea e chiar deasupra oului gleznei parca e o vena pe acolo. Problema este ca maine plec in cantonament si am neoie de ceva urgent sa o amelioreze. Sugestii in legatura cu ce am/ce sa fac ?

#2
Bogdan_ro93

Bogdan_ro93

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 838
  • Înscris: 10.06.2010

 danny_fencer, on 28th July 2010, 15:34, said:

Am calcat stramb astzi dupa o saritura. S-a auzit o aorecare pocnitura. Pot sa merg si sa imi misc degetele, desi simt o durere.Durerea e chiar deasupra oului gleznei parca e o vena pe acolo. Problema este ca maine plec in cantonament si am neoie de ceva urgent sa o amelioreze. Sugestii in legatura cu ce am/ce sa fac ?
Puneti o compresa cu apa rece sau o fasa elastica(se gaseste la farmacie),i bine daca poti sa iti misti degetele nui rupt poate ti sa deplasat o vena

Edited by Bogdan_ro93, 28 July 2010 - 14:39.


#3
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Sa vizitezi doctorul pentru o radiografie.
Eu am patit asa la football si pe moment nu am simtit durerea, am continuat sa alerg  :deadtongue:  si cand am ajuns acasa, practic ma ustura osul gleznei daca-ti poti imagina si mi-a trecut abia dupa 2-3 luni durerea dupa multe antiinflamatoare  luate.

Edited by avlad18, 28 July 2010 - 14:40.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
prietene, am patit exact ce ai patit si tu. Acum 4 saptamani, am calcat stramb cand urcam pe munte. S-a umflat glezna,e xact unde zici si tu, si am lasat-o, gandindu-ma ca trece. Dupa o saptamana am ajuns in stadiul in care aveam glezna cat mingea de fotbal si nu puteam sa calc. Am fost la medic, am stat 2 sapt cu piciorul in ghips, si acum trebuiesc 2 luni de recuperare la kinetoterapeut.

Ce te sfatuiesc: du-te urgent la medic.

#5
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
De ce credeti voi ca pe un forum gasiti solutii mai bune decat la cei care fac 6 ani de facultate + practica si alte chestii ? Mergi frate la un spital sa iti faca o radiografie, este posibil sa nu fie nimic grav si sa te lase in 2-3 zile sau poate fi ceva grav si sa necesite ghips sau alte chestii.

#6
danny_fencer

danny_fencer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.07.2010

 tak30ver, on 28th July 2010, 16:28, said:

De ce credeti voi ca pe un forum gasiti solutii mai bune decat la cei care fac 6 ani de facultate + practica si alte chestii ? Mergi frate la un spital sa iti faca o radiografie, este posibil sa nu fie nimic grav si sa te lase in 2-3 zile sau poate fi ceva grav si sa necesite ghips sau alte chestii.
Multumesc de sfat...nu am scris asta pe forum ca sa caut vindecarea in raspunsuri xD. Pur si simplu am vrut sa vad daca e vreo metoda de care nu stiam sa ma lase un timp. Daca nu ma lasa durerea pana maine merg inainte de plecare la medic si daca pot sa merg merg daca nu nu :)

#7
danny_fencer

danny_fencer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.07.2010
OK : Update : M-am intors din cantonament si har domnului nu au aparut complicatii. In prima zi nu m-am putut ridica pe varfuri dar apoi a mers din ce in ce mai bine. Antrenorul mi-a luat o crema : Hepathrombin care contine heparina sodica.Pus putin te ajute repede sa iti revii.Plus, mi-am pus apa rece(si cand spun rece ma refer foarte rece) de izvor care curgea la dus fiind in Stana de Vale. Per total a fost foarte bine si acum a trecut de tot.Va recomand crema pentru toti sportivii cu entorse inainte de un eveniment important gen concurs, meci, cantonament.

#8
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006
eu zic sa te duci la medicul de familie sa-ti dea trimitere la ortoped.crede-ma nici un unguent nu iti repara ligamentele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate