Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Tractoare- Sfaturi tehnice- Documentatii

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2843 răspunsuri în acest subiect

#2773
tefano85

tefano85

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 05.12.2010
Salut ! Stie cineva unde pot reconditiona un pinion din cutia de viteze la un tractor fiat 300 ? Este pinionul cu viteza a 2 a si a 3 a  Am gasit pinion nou facut in Turcia , dar parca nu am incredere in calitatea lui  .  [email protected]

#2774
Marin2605

Marin2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 11.07.2019
As dori dacă ma poate ajuta cineva cu carte tehnică reparatie Fiat 550 sau pentru motor Fiat someca 550 cu motor in 4 pistoane.

#2775
aposturadu

aposturadu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 01.10.2018
Salutare! Vin și eu cu o problema la un tractor International 1455 XL. Atunci când am fata cuplata și virez stânga sau dreapta, nu contează se aude un hrâșcăit la butuci fata (ca și cum ai avea frana de mana trasa la masina dar nu tine și aluneca) ca o înfrânare și nu îmi dau seama de ce. Menționez ca se aude la ambele dar la stânga mai pronunțat. Se aude chiar dacă nu virez rotile la maxim. Dacă merg drept cu rotile nu se aude nimic, nu sunt probleme

#2776
lumet

lumet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 04.05.2014

View Postaposturadu, on 01 octombrie 2020 - 12:18, said:

Salutare! Vin și eu cu o problema la un tractor International 1455 XL. Atunci când am fata cuplata și virez stânga sau dreapta, nu contează se aude un hrâșcăit la butuci fata (ca și cum ai avea frana de mana trasa la masina dar nu tine și aluneca) ca o înfrânare și nu îmi dau seama de ce. Menționez ca se aude la ambele dar la stânga mai pronunțat. Se aude chiar dacă nu virez rotile la maxim. Dacă merg drept cu rotile nu se aude nimic, nu sunt probleme

Trebuie desfacuta toata puntea si o sa descoperi problemele. Ca o prima verificare vezi daca ai pilitura in punte si reductoare.

#2777
Gabriel07092015

Gabriel07092015

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 01.10.2020
Doresc sa adaptez ridicarea la u445 de la u 650 ce ziceți  se poate
Cum fac placa de pe diferențial  o schema ceva

Editat de Dany_Darke, 03 octombrie 2020 - 22:34.


#2778
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.079
  • Înscris: 31.03.2011
Am eu facuta de 2 ani nici nu se compara cu monoblocul.

#2779
Gabriel07092015

Gabriel07092015

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 01.10.2020
Ai pus  o placa mai groasa in locul monoblocului pe diferențial care tin falcile, mai ai schema ,măsura, ceva la placa??
Ai dat gaura prin fălci jos la prindere de diferențial, sau nu

#2780
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.079
  • Înscris: 31.03.2011
Multe modificari de facut acolo si calcule de unde esti?

#2781
Gabriel07092015

Gabriel07092015

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 01.10.2020
MEHEDINȚI, da sunt sigur dar daca ai trecut deja prin transformarea cu pricina știi mai bine

#2782
Fiat1300Super

Fiat1300Super

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 13.10.2020
Salutare la toti!Posted Image
   Acum m-am inscris pe forum,sper sa scriu unde trebuie.Cine ma poate ajuta cu un manual pentru Fiat 1300 Super DT,sau detalii privind intretinerea?!Cumparat de curand,nu a fost folosit cativa ani,schimbat filtre si uleiuri,spalat rezervor,schimbat furtunuri alimentare.Nu stiu daca am facut bine sa pun T90 in puntea fata si roti(aici cred ca trebuia valvolina?)Orice informatie ar fi binevenita.Multumire si spor cu toate,

#2783
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.601
  • Înscris: 01.12.2007
...

Editat de IdI1, 13 octombrie 2020 - 10:52.


#2784
Jurcovici

Jurcovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 19.02.2011
Salutare colegi !
Vin si eu cu o problema legata de cutia de viteze a unui tractor 445 cu 1 maneta care imi face probleme in sensul ca intra in treapta 4 (sau 1 la mare) dar nu mai pot sa o scot doar daca dau capacul jos si ma joc cu tijele pana scapa .Daca ati mai avut asemenea problem va rog sa imi spune-ti ce trebuie sa fac .

#2785
MarianU445DT

MarianU445DT

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 256
  • Înscris: 24.01.2018
De cat timp ai tractorul?




#2786
savo_stelyca

savo_stelyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 208
  • Înscris: 06.01.2011

View PostGabriel07092015, on 03 octombrie 2020 - 19:48, said:

Doresc sa adaptez ridicarea la u445 de la u 650 ce ziceți  se poate
Cum fac placa de pe diferențial  o schema ceva
Eu am inventat-o!Uita-te atent la videoclip si cred ca te descurci singur sa il faci![ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N0t-Z4uuCd0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2787
giovjon

giovjon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 10.11.2020
salut tuturor  am un tractor same centauro. în ultima vreme, când accelerez volanul se trage spre dreapta la fel și roțile cred ca e de la servodirectie. as vrea o părere de la cineva mai priceput. mulțumesc anticipat

#2788
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.079
  • Înscris: 31.03.2011
Jurcovici sincron sau pinion a4 uzat si eu am patit aceeasi chestie


#2789
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.627
  • Înscris: 26.10.2003

View PostFiat1300Super, on 13 octombrie 2020 - 09:47, said:

Salutare la toti!Posted Image
   Acum m-am inscris pe forum,sper sa scriu unde trebuie.Cine ma poate ajuta cu un manual pentru Fiat 1300 Super DT,sau detalii privind intretinerea?!Cumparat de curand,nu a fost folosit cativa ani,schimbat filtre si uleiuri,spalat rezervor,schimbat furtunuri alimentare.Nu stiu daca am facut bine sa pun T90 in puntea fata si roti(aici cred ca trebuia valvolina?)Orice informatie ar fi binevenita.Multumire si spor cu toate,
T90 nu prea ii calitativ daca nu ai folosit de firma. Ar fi fost recomandabil cu 75w-90 sau 85w-140.

#2790
Fiat1300Super

Fiat1300Super

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 13.10.2020
Multumesc mult!As mai avea niste intrebari:daca tin ambreiajul apasat, se aud niste chitaituri, ca atunci cand freaca fier pe fier?Aveti idee de le ce pot sa fie? Apoi, exista cumva vreun aerisitor, si unde ar fi, pentru hidraulic? Nu imi tine plugul sus,se lasa mereu si daca e la relanti se lasa, apoi ridica rapid cu socuri.Alta chestie, pana se incalzeste motorul, scoate foarte mult fum. S a aprins de ieri becul PRESS la bord, este presiunea la ulei?Multumesc din inima!


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate