Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Numai aici despre Legea privind rezilierea contractelor cu operatorii de telefonie mobilă și de televiziune prin cablu.

- - - - -
  • Please log in to reply
1960 replies to this topic

#1927
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,405
  • Înscris: 30.12.2005
Oarecum la subiect: http://www.economica...a_115264.html#n

#1928
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
hydema, primul pas este să le prezinți problema pe care o ai cu serviciile companiei; dacă ai făcut aceasta, ai un răspuns (chiar dacă unul standard prin care ți se spune că serviciile funcționează în parametri normali), poți denunța contractul, motivând că „parametrii normali” pentru Orange sunt diferiți de parametrii după care a funcționat rețeaua până la momentul sesizării și nu sunt nici pe de parte normali pentru tine, ceri să ți se sisteze serviciile începând cu data de... și să ți se emită ultima factură cu sumele pe care le vei avea de plată până la închiderea contractului (dai o perioadă de preaviz de 30 de zile), cu motivarea în scris a fiecărui cost în parte.

#1929
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Se pare ca am si eu "de plata 324 lei in urma rezilieri premature cu Orange.

Azi le trimit e-mail sa-mi justifice sumele de plata si dupa primirea rspunsului o sa ma adresez ANPC.

De precizat ca e vb de un N10 ca al colegului de mai sus.
Deci inca nu se dezic de taxele abuzive.

#1930
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,623
  • Înscris: 10.04.2009
nu au cum sa le justifice, sunt ilegale... le place sa faca pe "desteptii" dar uita ca mai sunt si oameni care nu pun "botul" la mizeriile lor

ce supusi m-au sunat cand am apelat la ANPC... "stiti, ne pare rau, nu mai trebuie sa platiti acea suma"

le-am zis ceva de dulce in gand... mi-e sila de practicile astea, hai sa-i punem pumnul in gura ca nu se prinde... uite ca mai sunt unii care se prind de magariile voastre, hai sictir

Edited by beavis03, 09 March 2016 - 20:30.


#1931
isflorian

isflorian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.12.2010
taxa reziliere abonament ( al doilea) = 90 lei - operator Telekom Mobile Romania
- in luna nov.2015- a murit tata, erea abonamentul pentru el, am facut cerere rezilere pentru numarul respectiv in nov.2015 , si s-a acceptat. Cartela a fost desfiintata, in dec.2015 primesc o factura proforma de 90 lei(taxa reziliere), nu o platesc intrucat este abuziva, pe factura mea am platit abonamentul pentru nr. respectiv inclusiv nov si dec.2015, in ianuarie factura mea este fara abonamentul respectiv in cuantum de 50 lei.
- in luna martie 2016 factura mea vine marita cu "TRANSA LUNARA PACHET PROMOTIONAL 90.45 LEI", in urma unei discutii inregistrate de mine cu Telekom , operatoarea spune ca suma reprezinta taxa de rezilere. NU O SA PLATESC O ASTFEL DE TAXA, SI DACA INSISTA O SA SCHIMB OPERATORUL DE TELEFONIE.

Taxa reziliere contract, adio servicii Telekom Mobile Romania, sunt clientul lor din anul 2007, si eu si familia mea, eu si sotia platim cam 220 lei lunar.  Trebuie sa ma reorinteza catre un alt operator. Catre cine ?

Edited by isflorian, 10 March 2016 - 09:46.


#1932
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Catre ANPC.

#1933
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014

 isflorian, on 10 martie 2016 - 09:49, said:

taxa reziliere abonament ( al doilea) = 90 lei - operator Telekom Mobile Romania
- in luna nov.2015- a murit tata, erea abonamentul pentru el, am facut cerere rezilere pentru numarul respectiv in nov.2015 , si s-a acceptat. Cartela a fost desfiintata, in dec.2015 primesc o factura proforma de 90 lei(taxa reziliere), nu o platesc intrucat este abuziva, pe factura mea am platit abonamentul pentru nr. respectiv inclusiv nov si dec.2015, in ianuarie factura mea este fara abonamentul respectiv in cuantum de 50 lei.
- in luna martie 2016 factura mea vine marita cu "TRANSA LUNARA PACHET PROMOTIONAL 90.45 LEI", in urma unei discutii inregistrate de mine cu Telekom , operatoarea spune ca suma reprezinta taxa de rezilere. NU O SA PLATESC O ASTFEL DE TAXA, SI DACA INSISTA O SA SCHIMB OPERATORUL DE TELEFONIE.

Taxa reziliere contract, adio servicii Telekom Mobile Romania, sunt clientul lor din anul 2007, si eu si familia mea, eu si sotia platim cam 220 lei lunar.  Trebuie sa ma reorinteza catre un alt operator. Catre cine ?

Profitorii au facut treaba pe jumatate sau vor sa mai ciupeasca niste bani daca se poate chiar daca nu mai exista acel abonament se agata de tine fiindca esti client existent cu alte abonamente. Cine nu e atent plateste si uite asa au profit, dar cine e atent trebuie sa mearga pana in panzele albe sa le dea peste nas, oricare ar fi operatorul, fiindca asa ceva e hotie sa pretinzi niste bani pentru niste servicii de care nu ai beneficiat si plus de asta ai fost corect cand ai platit la zi si ai anuntat rezilierea.

Reclamatia ANPC o poti face si pe site foarte usor, pastreaza toate facturile si chitantele si da cat mai multe informatii ca sa te poata ajuta cat mai repede.

#1934
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 13.01.2007
Intrebare intrebatoare : Ma pot porta la alt operator dar de pe abonament pe cartela ??? La Voda iar mi-a zis ca nu pot decat de pe abo pe abo minim 12 luni. Am citit FAQ pe portabilitate.ro dar nu specifica in clar.
Multumesc !

#1935
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012

 Estel, on 28 martie 2016 - 16:17, said:

Intrebare intrebatoare : Ma pot porta la alt operator dar de pe abonament pe cartela ??? La Voda iar mi-a zis ca nu pot decat de pe abo pe abo minim 12 luni. Am citit FAQ pe portabilitate.ro dar nu specifica in clar.
Multumesc !
se poate mergi la reprezentanta vodafon nu partener.

#1936
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 13.01.2007
Voda era una din optiuni si scria clar Vodafone nu Arsis sau altceva.

#1937
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

 Estel, on 28 martie 2016 - 16:17, said:

Intrebare intrebatoare : Ma pot porta la alt operator dar de pe abonament pe cartela ??? La Voda iar mi-a zis ca nu pot decat de pe abo pe abo minim 12 luni. Am citit FAQ pe portabilitate.ro dar nu specifica in clar.
Multumesc !
Normal ca se poate. Punctul 4 de pe www.portabilitate.roAttached File  uploadfromtaptalk1459179832374.jpg   99.91K   48 downloads. Vor jigodiile sa te incalte cu un abonament.

#1938
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 13.01.2007
Punctul 4 spune cartela preplatita. Preplatita nu inseamna prepay ? Abonamentele sint postpay parca...
Oricum nu-i bai mai este si Telekom/Digi. O sa ma vrea unul din astia daca Voda nu ma vrea...

#1939
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,623
  • Înscris: 10.04.2009
daca iei un telefon la "fidelizare" cum se procedeaza ?

am cautat pe topic dar nu am gasit ceva la obiect sa zic asa Posted Image

un prieten a luat anul trecut un aparat (mai degraba petarda as zice) de la -T- si in martie s-a portat @ VDF... si ma intreba cum procedeaza...

plateste subventia aceea ?

Edited by beavis03, 11 April 2016 - 13:23.


#1940
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Plateste restul de achitat la telefon si subventiile la abonament primite

#1941
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

 beavis03, on 11 aprilie 2016 - 13:22, said:

daca iei un telefon la "fidelizare" cum se procedeaza ?

am cautat pe topic dar nu am gasit ceva la obiect sa zic asa Posted Image

un prieten a luat anul trecut un aparat (mai degraba petarda as zice) de la -T- si in martie s-a portat @ VDF... si ma intreba cum procedeaza...

plateste subventia aceea ?


Se plateste subventia terminalului.


Sent from my Sony Xperia Z4 Tablet LTE SGP771 using Tapatalk.

#1942
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Si mi-a venit si decizia de la ANPC, nu numai ca nu am de platit cei 360 lei ci mai are sa-mi returneze Orange 39 lei.

#1943
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Foarte frumos. Era perfect daca nu stateau cu coada in sus mandri si rezolvau ei din prima fara apelul tau la anpc.

#1944
Caal-Shto

Caal-Shto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.08.2006
Am depus si eu notificare ieri. Am fost la vodafone de langa afi. Consultantul de acolo imi zicea ca daca vreau sa fac cerere, trebuie sa platesc inainte taxa de justa despagubire de 54 euro la 1 an si 3 luni ramase de abonament prelungit prin telefon, fara beneficii. I-am zis ca vreau sa depun cererea si ce considera dansii ca am de plata sa imi treaca in ultima factura. Va scriu aici in momentul cand primesc factura, sau sunt sunat Posted Image

PS: am fost in concediu la orsova saptamana asta. Am facut un apel catre cineva si am fost taxat in roaming fara sa imi dau seama, decat prea tarziu. cost supl pt 5-6 minute 13 euro. tipul de la vod a zis ca fac cerere dupa ce se emite urmatoarea factura si rezolvam cumva. sunt curios daca mai misca ceva avand in vedere ca renunt la contract.

Edited by Caal-Shto, 05 June 2016 - 12:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate