Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Numai aici despre Legea privind rezilierea contractelor cu operatorii de telefonie mobilă și de televiziune prin cablu.

- - - - -
  • Please log in to reply
1960 replies to this topic

#1945
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007
Portat in Vodafone marti seara. Portarea nu se poate efectua decat pina luni deci inca mai stau la Orange saptamana asta. Luat RED 16 in care am asa : nelimitat voce+sms national 250 min internationale 2 GB net + 2GB net oferta regionala deci 4 GB de net impreuna cu un A5 2015 la 290 de lei. Me happy !
Contract pe 2 ani.

Oh wait...PS : Primesc mesaj de la Orange sa-i sun la 411 sa imi faca oferta personalizata. Mama voastra dupa ce ca plec tot eu trebuie sa va sun sa ma milogesc in continuare ? Eh asta e banii mei nu au fost buni atatia ani ce sa-i faci...

Edited by Estel, 30 June 2016 - 07:52.


#1946
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 11.01.2007
N-o fi având minute in rețea.Bine că n-au dat bip.

Edited by bits, 30 June 2016 - 08:27.


#1947
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Vrem sa reziliem un Vodafone pe PJ aflat sub contract.
Nu s-a achizitionat niciun fel de echipament, nici la pret intreg, nici subventionat.

Raspunsul lor a fost urmatorul:

Quote

Buna ziua,

Taxa de reziliere este:

    Taxa    Cf. contract
7235xxxxx(A) 150
7235xxxxx(A) 150
7235xxxxx(A) 150
    Total    450 euro

Taxa de reziliere este mai mare decat ati plati aboamntul pana la sfarsitul perioadei contractuale. Expira in data de 25.05.2017.

Daca totusi doriti sa achitati aceasta taxa o puteti achita la orice reprezentanta Vodafone iar chitanta  impreuna cu cereea atasata mi-o trimiteti pe aceasta adresa de mail.

Se poate rezilia fara taxa?

#1948
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
M-am informat si am vazut ca exista doua legi care reglementeaza clauzele abuzive din contractele incheiate intre operatorii economici si consumatori. In acest caz s-ar fi evitat plata taxei de reziliere daca contractul ar fi fost incheiat pe persoana fizica.

Edited by danutz1, 20 July 2016 - 11:16.


#1949
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Si cele 2 legi pentru persoane fizice care sunt ?

#1950
Caal-Shto

Caal-Shto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.08.2006

 Caal-Shto, on 05 iunie 2016 - 12:01, said:

Am depus si eu notificare ieri. Am fost la vodafone de langa afi. Consultantul de acolo imi zicea ca daca vreau sa fac cerere, trebuie sa platesc inainte taxa de justa despagubire de 54 euro la 1 an si 3 luni ramase de abonament prelungit prin telefon, fara beneficii. I-am zis ca vreau sa depun cererea si ce considera dansii ca am de plata sa imi treaca in ultima factura. Va scriu aici in momentul cand primesc factura, sau sunt sunat Posted Image

PS: am fost in concediu la orsova saptamana asta. Am facut un apel catre cineva si am fost taxat in roaming fara sa imi dau seama, decat prea tarziu. cost supl pt 5-6 minute 13 euro. tipul de la vod a zis ca fac cerere dupa ce se emite urmatoarea factura si rezolvam cumva. sunt curios daca mai misca ceva avand in vedere ca renunt la contract.

Dupa ce initial am primit factura cu 367.59 in data de 20.06/2017, am facut reclamatie la ANPC pe 4.07.2016, iar pe data de 24.07.2016 am primit un alt email de la vodafone cu ultima factura de plata, enjoy.
Multumesc tuturor  care au postat pasii si ce trebuie facut pentru a scapa de aceasta taxa abuziva.

Attached Files



#1951
gabrielgabi

gabrielgabi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2016
buna seara, as dori sa va prezint povestea mea si sa va intreb daca considerati ca ar fi vreo situatie de iesire.
in luna mai a 2016, mama mea, admin la srl ei, fara angajati, a luat 20 de abonamente orange, pe baza firmei, desi nu a cautat nimeni sa vada daca firma e sau nu activa sau in faliment, si la abon a luat si telefoane, date ca echipamente de lucru, fara taxe. deci, acum srl ul are 20 de ab orange, la 27 euro abon. m am trezit in iulie ca mama s a imbolnavit, firma are datorii f mari al fisc, si nu exista bani pentru plata abo, in val. de 2500 lei pe luna.
as vrea sa vb cu cei de la orange sa le achit telefoanele la pretul de lista si sa imi rezilieze contractele, si fara a fi considerata frauda. e al doilea contract de genul, acum 2 ani a fost contractat altul de 2000 pe luna si a fost dus la capat, insa pe acesta stiu sigur ca nu voi putea sa il achit. iar mama sau firma nu au fonduri nici pentru mancare.
mai am de achitat 20 de luni din contracte, oare se poate face ceva?

#1952
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Stiu ca nu rezolva problema postul meu dar ceva mi-a atras atentia.
Ce sa faci cu 20 de abonamente a cate 27 de euro fiecare la o firma care nu are niciun angajat?

#1953
gabrielgabi

gabrielgabi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2016
a fost cea mai mare prostie facuta de admin. faptul e favut, acum sa vad daca putem rezolva ceva.

#1954
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Abonamente făcute la profit imediat, cu telefoane. A luat mă-sa telefoanele, le-au prăduit și acum le-au venit facturile. Marș la bancă și plătiți datoriile, nu te mai da lovit.

 danutz1, on 18 august 2016 - 20:39, said:

Stiu ca nu rezolva problema postul meu dar ceva mi-a atras atentia.
Ce sa faci cu 20 de abonamente a cate 27 de euro fiecare la o firma care nu are niciun angajat?
Din start se vede că e abonament făcut pentru prăduială. Pun pariu că apar pe olx telefoanele, dacă nu s-au vândut deja.

#1955
gabrielgabi

gabrielgabi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2016
in fine, ma gandesc ca nu credeti ca exista si persoane care chiar vor ajutorul. lasa ti o asa, le voi plati in continuare. mersi mult de ajutor, chiar nu ma asteptam.

#1956
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
E un contract juridic și trebuie sa le plătiți în continuare, sau sa intrați în insolventa.

#1957
gabrielgabi

gabrielgabi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2016
multumesc frumos!

#1958
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 16.07.2013
Eu am problema inversa... Ar trebui ca Vodafone sa imi achite mie justa despagubire. Cum?
Am cumparat telefon subventionat in 2014. Sunt in luna a 24-a. Telefonul s-a stricat acum 2 luni si jumatate. A durat reparatia mai mult de 15 zile, si am cerut inlocuirea. Mi-au trimis o lista in bataie de joc, cu vechituri din 2007-2008... Nu am acceptat nimic din lista, au stornat factura si imi returneaza doar cat am achitat numerar la achizitie...
Inca odata, eu am platit toate cele 24 de luni de contract, dar nu mai beneficiez de subventie, pentru ca au stornat factura fara acordul meu, si nu vor sa imi returneze contravaloarea subventiei, sau sa imi acorde subventia pentru achizitia unui alt telefon... Imi spun ca pot achizitiona alt telefon daca prelungesc abonamentul cu inca 24 luni.
Si cu subventia pe care s-au angajat s-o acorde, ca sa semnez contract pe 2 ani, cum ramane? Ei imi spun ca "este contravaloarea privilegiului meu de a folosi reteaua Vodafone!"
Daca achizitionam telefonul si reziliam contractul, nu scapam de ei pana nu achitam subventia. Dar cand ei mi-o datoreaza mie, se fac ca ploua...

#1959
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Salut,

Ma gandesc sa portez in orange (am primit o oferta destul de buna), insa sunt inca in perioada contractuala minima cu Vodafone (am prelungit in Iulie 2016 pe o perioada de 6 luni, acceptand o oferta personalizata - cel putin asa spun ei).

In contractul trimis pe mail nu se specifica o suma sau o formula de calcul pentru taxa de justa despagubire, ci este specificat "Prin acceptarea acestei oferte durata contractului este prelungita cu 6 luni, aplicandu-se in mod corespunzator taxa de justa despagubire descrisa in documentul TCG." (nici macar link catre TCG nu exista in contract).

In conditiile acestea este Vodafone indreptatit sa-mi ceara vreo taxa de justa despagubire in cazul in care portez ?
Daca nu sunt indreptatiti pentru asa ceva, si in cazul in care vor cere taxa (cu siguranta vor face asta), ce articol / lege ar trebui sa invoc la ANPC pentru a avea castig de cauza ?

Nu va fi vorba de o suma mare (abonamentul este de 10 euro - iar din contract au mai ramas aproximativ 3 luni), este vorba de principiu.
Multumesc.

#1960
RADGRI

RADGRI

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2022
Buna domnilor si doamnelor. ieri am facut portare de la Vodafone la DIGI . La nici 10 minute am primit un mesaj de la vodafone in care mentiona ca trebuie sa platesc o taxa de justa despagubire deoarece sunt inca in perioada contractuala. In mesaj era un numar de telefon la care am sunat cel putin de 10 ori si nu a raspuns nimeni. Cine este familiarizat cu informatii  despre aceasta taxa , l-as ruga sa imi dea si mie niste detalii de procedura. Multumesc anticipat.

#1961
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Cel mai probabil o sa-ti trimita o factura. Daca-ai luat telefoane "in rate" va trebui sa le platesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate