Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Stiri din lumea catolica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
365 replies to this topic

#73
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Edgaroropsitul, on 30 iulie 2013 - 15:47, said:

Pe mine ma mira cum doamna  Viorica care se pretinde in profilul ei ca ae 23 de ani  se exprima ca o baba amarata de 60 de ani cum o cunosc eu. Discutile cu doamna Viorica ma fascineaza ca sunt presarate cu ineptii sisa zic civilizat,neadevaruri. Ineptile datorita faptului ca dumneaei  crtede ca oamenii  sunt varza si li se pot vinde cai verzi pe pereti fara frica.
Adevarat ca se mai intalneste cu unu/a ca mine sau ca TA  si are depresii care-i trec numai daca trece la alt subiect unde poate otravii atmosfera cum vrea.
Ce are ea cu Papa?   Traieste ca evreica in Israel dar viseaza Moldova din Romania  si biserica ortodoxa din satul ei.  Ca cineva sa-l critice pe reprezentantul lui Iisus pe pamant, asta nu se asteapta de un credincios in alta religie. Asa vor catolici,Pe el l-au ales,sa fie cu succes si sa aduca pace pe pamant.  Viorica a facut si socoteli cat o sa casige din aceasta vizita Brazilia si cei care vor vinde  suveniri.

Mesaj moderator:

Domule Edgar, pentru barfe te rog sa mergi pe alta arie de forum ori poate chiar pe alt forum.
Acum primesti un punct avertizare si 1 zi suspendare.

#74
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Billy, on 31 iulie 2013 - 16:40, said:


e o granita sensibila intre ce spune omul si cat valoreaza cuvintele lui daca iei in considerare si comportamentul
edgar a scrutinizat userul din acest punct de vedere si are dreptate
si pana la urma adevarul este singurul lucru care conteaza pentru cei ce nu accepta sa fie mintiti/manipulati frumos

#75
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012
Mă numesc Francisc, dar mă simt iezuit și gândesc ca un iezuit. De Sfântul Ignațiu, cu Pontiful la „Chiesa del Gesù” din Roma

(RV – 31 iulie 2013) În sărbătoarea Sfântului Ignațiu de Loyola, fondatorul Societății lui Isus, Pontiful a celebrat Sfânta Liturghie cu iezuiții în „Chiesa del Gesù" din Roma. A fost o celebrare euharistică în formă privată, precum Liturghiile din capela Casei Sfânta Marta.

În cursul conversației avute în avion cu jurnaliștii, la întoarcerea de la Rio de Janeiro, întrebat dacă se simte încă iezuit, Papa Francisc a răspuns astfel:

Papa Francisc: „Este o întrebare teologică, căci iezuiții fac vot de obediență față de Papă. Dar dacă Papa este iezuit, poate că trebuie să facă vot de ascultare față de prepozitul general al iezuiților… Nu știu cum se rezolvă această chestiune… Eu mă simt iezuit ca spiritualitate; mă refer la spiritualitatea Exercițiilor, la ceea ce am în inimă. Și tocmai pentru că mă simt astfel, voi merge peste câteva zile să celebrez împreună cu iezuiții sărbătoarea Sfântului Ignațiu, printr-o Sfântă Liturghie. Nu mi-am schimbat spiritualitatea, nu, nu am devenit franciscan alegând să mă numesc Francisc. Mă simt iezuit și gândesc ca un iezuit. Nu cu înțelesul de ipocrit, ci ca un iezuit”.

Cu aceste cuvinte, pronunțate recent, Papa Francisc confirma sentimentele de apartenență la familia iezuiților, întemeiată în 1540 de Ignațiu de Loyola.

Iată acum câteva fragmente din omilia Sfântului Părinte, rostită la celebrarea Euharistică în sărbătoarea fondatorului Societății lui Isus: „În cadrul acestei celebrări euharistice în care-l sărbătorim pe Sfântul Ignațiu de Loyola, fondatorul Societății lui Isus, în lumina lecturilor pe care le-am ascultat aș dori să vă propun trei reflecții simple, călăuzite de trei expresii: a-l pune în Centru pe Cristos și Biserica; a ne lăsa călăuziți de El pentru a-L sluji; a ne simți rușinați de propriile limite și păcate, pentru a fi umili în fața Domnului și a fraților".

„Stema noastră, a iezuiților, este o monogramă, acronim al lui “Iesus Hominum Salvator” (IHS), după cum știm foarte bine. Dar această stemă ne amintește continuu o realitate pe care nu trebuie să o uităm niciodată; centralitatea lui Cristos pentru fiecare dintre noi și pentru întreaga Societate pe care Sfântul Ignațiu a dorit să o cheme chiar „a lui Isus” pentru a indica în Isus punctul de referință.”

Citând Exercițiile Spirituale ce explică necesitatea absolută a centralității lui Cristos, care conduce – a spus – la „o continuă ieșire din noi înșine” și „la o anumită Kenosis”, la „ieșirea din iubirea de sine, din propria voință și interesE” Papa Francisc a întrebat: „pentru noi toți este implicită centralitatea lui Cristos?”

„Îl pun cu adevărat pe Cristos în centrul vieții mele? Căci există întotdeauna tentația de ne pune pe noi înșine în centru. Și când un iezuit se pune pe sine în centru și nu pe Cristos, greșește”.

„Cristos” este viața noastră”, a continuat actualul Papă, format în spiritualitatea ignațiană. „Centralității lui Cristos îi corespunde totodată centralitatea Bisericii: sunt două flăcări ce nu pot fi separate: eu nu pot să-l urmez pe Cristos decât în Biserică și cu Biserica… Cu rădăcinile și fundamentul în Biserică, așa ne vrea Isus. Nu pot exista parcursuri paralele sau izolate. Da, parcursuri de cercetare, parcursuri creative, sigur și acestea sunt importante, dar în direcția periferiilor”.

Pentru trăirea centralității lui Cristos și a Bisericii, Pontiful a dat exemplul Sfântului Paul, indicând de asemenea experiența Sfântului Ignațiu. În esență, trăirea acestei duble centralități „presupune să ne lăsăm cuceriți de Cristos”, le-a spus Papa confraților iezuiți, acest lucru însemnând „disponibilitate față de aproapele și urmarea țelului lui Cristos și punerea cu sinceritate a trei întrebări: „Ce am făcut pentru Cristos? Ce fac pentru Cristos? Ce trebuie să fac pentru Cristos”.


Sursa: Radio Vatican

#76
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Papa aminteşte de situaţia dureroasă din Egipt

Referindu-se la cei 500 de morti si la "situatia grea a bisericii crestine egiptene"
papa a spus in timpul ceremoniei litughice din 15 aug de la Castel Gandolfo.....

Din păcate vin veşti dureroase din Egipt. Doresc să asigur de rugăciunea mea pentru toate victimele şi rudele lor, pentru răniţi şi pentru cei care suferă. Să ne rugăm împreună pentru pace, dialog şi reconciliere în acea îndrăgită ţară şi în lumea întreagă.

Nu stiu daca este mult sau este putin, nu stiu daca ajuta sau nu, dar sper in viitor  in demersuri efective pe langa mai marii lumii  si ajutor la fel.

#77
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Papa Francisc a consolidat printr-un "motu proprio" (un decret papal) funcţiile Autorităţii de Informare Financiară (AIF), înfiinţată în 2010 de către predecesorul său Benedict al XVI-lea, însărcinând-o în special cu evaluarea şi aprobarea tuturor serviciilor de natură financiară, realizate de către diverse instituţii subordonate Vaticanului.
Legile din Vatican au fost extinse asupra ministerelor şi instituţiilor aflate în subordonarea Sfântului Scaun, inclusiv asupra organizaţiilor fără scop lucrativ, cum ar fi Caritas.

Scopul ?
Lupta impotriva spalarii banilor...

http://www.mediafax.... (Mediafax_ALL)

#78
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012
O manastire catolica din Israel a fost atacata cu cocktail-uri Molotov

http://www.christian...souille-de-tags

Attached File  2665205644-620x300.jpg   77.69K   3 downloads

 vio69a, on 21 august 2013 - 21:22, said:

"motu proprio" (un decret papal)
Tot nu te poti abtine sa nu-ti afisezi ipocrizia si semidoctismul care te caracterizeaza.

Motu proprio nu este numai un decret papal, inculta lui Dumnezeu.

 vio69a, on 21 august 2013 - 21:22, said:

Legile din Vatican au fost extinse asupra ministerelor şi instituţiilor aflate în subordonarea Sfântului Scaun, inclusiv asupra organizaţiilor fără scop lucrativ, cum ar fi Caritas.
Inca o dovada de ignoranta crasa si lipsa totala de logica.
Legile unui stat sunt valabile pentru orice institutie a acelui stat.

Edited by Megs, 22 August 2013 - 11:02.


#79
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Megs, on 22 august 2013 - 11:00, said:

O manastire catolica din Israel a fost atacata cu cocktail-uri Molotov

cine sunt agresorii ? se stie ?


 Megs, on 22 august 2013 - 11:00, said:

Tot nu te poti abtine sa nu-ti afisezi ipocrizia si semidoctismul care te caracterizeaza.
Motu proprio nu este numai un decret papal, inculta lui Dumnezeu.
Inca o dovada de ignoranta crasa si lipsa totala de logica
.
Legile unui stat sunt valabile pentru orice institutie a acelui stat.

(observatiile tale trimite-le sursei din care am citat, nu am schimbat nici-un cuvant)
poti citi exact aceleasi lucruri la radio vatican...
http://ro.radiovatic...nĆŁa/rom-718159

nu te mai repezi sa jignesti doar pentru ca cine nu-ti place posteaza aici

Edited by vio69a, 22 August 2013 - 11:17.


#80
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 vio69a, on 22 august 2013 - 11:04, said:

cine sunt agresorii ? se stie ?
Citeste articolul ca doar am pus link-ul. Sau nu stii sa citesti ca de scris ai dovedit ca esti agramata.

 vio69a, on 22 august 2013 - 11:04, said:

(observatiile tale trimite-le sursei din care am citat, nu am schimbat nici-un cuvant)
poti citi exact aceleasi lucruri la radio vatican...
http://ro.radiovatic...21;a/rom-718159

nu te mai repezi sa jignesti doar pentru ca cine nu-ti place posteaza aici
Citatele se pun intre ghilimele, agramato.
Numai semidoctii iau de bune toate prostiile. Nu sunt in stare sa gandeasca atunci cand citesc un atricol.

Mataluta, eu nu te jignesc. O faci singura prin incultura si lispa de logica pe care o afisezi constant. Eu doar am constatat ceea ce faci tu.
Hai TAI-TAI. Ai cersit atentie si ai primit mai mult decat necesara. Poti sa te consider satisfacuta si implinita... asta este singurul scop al existentei tale.

Edited by Megs, 22 August 2013 - 12:13.


#81
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Partida amicala de fotbal in cinstea papei Francisc.

Ideea apartine lui Cesare Prandelli, selectionerul Italiei.

Partida programată miercuri, la Roma, pe „Stadio Olimpico“ a fost prefaţată de o întâlnire emoţionantă a celor două delegaţii, cu Suveranul Pontif. Marţi, în cadrul unei audienţe private care a avut loc în sala Clementină a Palatului apostolic de la Vatican, 200 de persoane din staff-ul celor două echipe naţionale, în frunte cu căpitanii Buffon (Italia) şi Leo Messi (Argentina), au avut privilegiul unei întrevederi cu Papa.

[ http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2013/08/13/520a5e4ac7b855ff56d3e8a4/646x404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://adevarul.ro/n...e713/index.html

#82
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012
Declarație de colaborare între bisericile istorice din Transilvania, semnată la Bistrița

Episcopi și preoți, reprezentanți a șase biserici istorice din Transilvania, au semnat, duminică, la Bistrița, o "declarație de colaborare și conlucrare ecumenică, frățească", după o rugăciune ecumenică organizată la aniversarea a 450 de ani de la sfințirea Bisericii Evanghelice din Bistrița.

Reprezentanții bisericilor istorice din Transilvania - Evanghelică Confesiunea Augustană, Ortodoxă, Greco-Catolică, Romano-Catolică, Evanghelică-Lutherană și Reformată - au participat, duminică, la o slujbă ecumenică în Biserica Evanghelică Bistrița, unde s-au aflat peste o mie de oameni.

Articolul complet: http://www.mediafax....a-foto-11270788

#83
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012
Consacrarea bisericii maronite „Sfantul Charbel”

Vicariatul Greco-Catolic de Bucuresti
In prezenta si sub egida Cardinalului Mar Bechara Boutros Al Rai, Patriarhul Antiohiei si al Intregului Orient


ALBUM FOTO

Edited by Megs, 15 September 2013 - 18:54.


#84
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012
Preoţii care celebrează în bazele militare americane în timpul faimosul „shutdown”, ar putea fi arestaţi
de Rino Cammilleri

Faimosul „shutdown” american nu este începutul apocalipsei, ci doar închiderea temporară a serviciilor ne-esenţiale pentru americani: muzee, biblioteci, Statuia Libertăţii. Întrucât nu a fost aprobat bugetul federal, serviciile federale sunt suspendate. Punct.

În aceste condiţii, anunţă „The Daily Caller”, un serviciu federal este şi acela al preoţilor civili catolici care nu vor putea celebra Sfânta Liturghie în diversele baze americane răspândite în lume. Nici măcar gratis. Dacă vor insista să celebreze ar putea fi arestaţi. „În timpul shutdown-ului este ilegal ca preoţii să-şi exercite ministerul în cadrul bazelor şi riscă să fie arestaţi dacă încearcă să facă acest lucru”, a spus John Schlageter, „consilierul general” din Arhidieceza pentru Serviciile Militare SUA. Toate aceste interdicţii deoarece preoţii care celebrează în bazele militare sunt consideraţi angajaţi federali. Totuşi, trebuie precizat că sub incidenţa acestei reguli-legi intră doar preoţii care nu sunt încadraţi în serviciul militar al Statelor Unite, preoţii civili care celebrează oficiile liturgice în lipsa capelanilor stabili.

Dacă situaţia actuală va persista, cine ştie în câte capele catolice din bazele militare americane nu va fi oficiată nici măcar Sfânta Liturghie duminicală. Problema este una foarte complexă întrucât prin această interdicţie sunt încălcate drepturile constituţionale ale soldaţilor catolici, lucru subliniat şi de senatorul republican Mike Pompeo.

Traducere: Andrei Hrişman
Sursa:www.lanuovabq.it

#85
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Premierul israelian Benjamin Nethaniahu, s-a intalnit cu papa Francisc.
Intalnirea a durat 25 de minute , la sfarsit premierul a inmanat Papei cadou, o carte scrisa de tatal sau Ben Tzion Nethaniahu
”Originile Inchiziției din Spania Secolului XV”.in care arata pozitiv relatiile evreilor cu spaniolii din acele timpuri

[ http://gzt.ro/wp-content/uploads/2013/12/papa-netanyahu-650x400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
viorico, esti tare

#87
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
SEMN SUMBRU. Porumbeii păcii eliberaţi de Papa Francisc au fost ATACAŢI de ciori

[ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201401/w728/doves_011_87746900.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201401/w728/seagull_attacks_dove_008_66942800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201401/w728/crow_chases_dove_011_20064800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201401/w728/111cioara_naibii_37479700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

PAPA FRANCISC. Cei doi porumbei albi au fost eliberaţi ca un simbol al păcii de copiii aflaţi lângă PAPA FRANCISC , însă la scurt timp aceştia au fost atacaţi de alte păsări.
Sub privirile mirate a zeci de mii de credincioşi aflaţi duminică în piaţa Sf. Petru, un pescăruş şi un corb masiv i-au atacat cu ghearele şi ciocurile pe porumbei, imediat ce aceştia îşi luaseră zborul de la ferestrele palatului apostolic.
Unul dintre porumbei şi-a pierdut câteva pene în lupta cu pescăruşul. Cel de-al doilea a fost lovit de mai multe ori de cioară. Nu se ştie ce s-a întâmplat cu cei doi mesageri ai păcii.
Incidentul a avut loc la scurt timp după ce PAPA FRANCISC a ţinut un discurs în apărarea păcii în cazul Ucrainei, unde mai multe persoane şi-au pierdut viaţa în ultimile zile.
http://www.realitate...ri_1366454.html

#88
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Un incident neplacut pentru marea asistenta din piata.
Dar numai un accident si atat.

Toata ziua turistii hranesc pasarile din Roma, din jurul Vaticanului, asa ca era de asteptat sa se bata intre ele.

Edited by vio69a, 27 January 2014 - 01:23.


#89
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 chaosss, on 26 ianuarie 2014 - 22:21, said:

SEMN SUMBRU. Porumbeii păcii eliberaţi de Papa Francisc au fost ATACAŢI de ciori
http://www.realitate...ri_1366454.html
Asa ceva mai rar.
Eu cred ca incercarea asta de populism a papei nu e de apreciat. Poate ar fi bine sa nu-si mai faca atata publicitate pe seama saraciei si simplitatii.
Despre ucraina poate trebuia sa ceara occidentului sa n-o mai agreseze ci s-o lase unde e. Poate propunea ceva pace stramba de aia s-au revoltat si pescarusii si ciorile.

#90
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 altul2, on 29 ianuarie 2014 - 07:53, said:

Asa ceva mai rar.
Eu cred ca incercarea asta de populism a papei nu e de apreciat. Poate ar fi bine sa nu-si mai faca atata publicitate pe seama saraciei si simplitatii.
Despre ucraina poate trebuia sa ceara occidentului sa n-o mai agreseze ci s-o lase unde e. Poate propunea ceva pace stramba de aia s-au revoltat si pescarusii si ciorile.
daca nu face nimic este criticat, daca face este criticat
in mintea unora critica prevaleaza indiferent ce face papa :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate