Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Stiri din lumea catolica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
365 replies to this topic

#109
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postaltul2, on 29 mai 2014 - 08:04, said:

Intrebarea e cum anume au crescut numarul catolicilor?
prin convertire si prin demografie

View Postvio69a, on 30 ianuarie 2014 - 13:29, said:

"ambele trei" vrei sa spui, ca prefera de fapt iudaismul
de ce traiesti tu cu impresia ca unii useri te-au facut purtatorii lor de cuvant :D

View Postaltul2, on 30 ianuarie 2014 - 09:00, said:

Cel mai important Filoque se pare ca este din ce in ce mai recunoscut ca eronat. Chiar ThinkAbout ne-a spus ca papa ar fi facut declaratii in acest sens.
Eu nu sunt responsabila de ce intelegi tu din ce postez eu, iti dai seama :lol:
Nu era vorba despre Papa ci despre explicarea notiunii de Filoque abordata de Consiliul Pontifical de Promovare a Unitatii Crestine

#110
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View PostMegs, on 29 mai 2014 - 07:53, said:

Numărul catolicilor din întreaga lume, în creştere. Vezi cifra pe plan mondial


Catolicii au atins numărul de 1,229 miliarde pe plan mondial în 2012, ceea ce înseamnă 17,5% din populația planetei
Ce zici, asta e o veste buna sau rea?  Da' nu raspunde impulsiv, gandeste asa cum trebuie sa gandeasca un crestin.

#111
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 29 mai 2014 - 16:54, said:

Ce zici, asta e o veste buna sau rea?  Da' nu raspunde impulsiv, gandeste asa cum trebuie sa gandeasca un crestin.
De ce ar fi rea? Nu ești adeptul propovăduirii evangheliei?

#112
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
eeehe, ocazonal si strict zonal, numarul catolicilor nascuti vii scadea.
dar cred ca nu din vina catolicismului, ci din cauza deviationismului.
ca deviationismul e atunci cand pastrezi linia dreapta a docmei, atunci cand docma o face la stanga sau la dreapta si tu n-ai aflat asta inca. Posted Image

iata o stire despre un "mini Katyń al copiilor":
historia.ro/exclusiv_web/general/articol/un-masacru-incredibil-unor-bebelusi-provocat-chiar-secolul-xx-intr-o-ma


Traiasca si infloreasca aplicarea tezelor politicăli corecte ale scumpului nostru Sfant Scaun!!! Posted Image
Traiasca peste secole Inchizitia, indreptarul sufletelor noastre!!!
Luptam pentru pace pana n-o mai ramane niciun pacatos nechinuit pe lumea asta!!!

asta a fost cea mai misto, crestinism adevarat:
"...cand intr-o fosa septica din incinta manastirii a fost descoperite scheletele a 796 de bebelusi. Copiii au fost ingropati la comun, cel mai probabil de maicute, fara morminte si fara cruci"

#113
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 29 mai 2014 - 19:23, said:

De ce ar fi rea? Nu ești adeptul propovăduirii evangheliei?
Din acelasi motiv pentru care a te lauda ca religia ta reprezinta 98% din populatia unei tari ... inseamna a te lauda cu un semn clar ca religia ta indruma oameni pe calea cea larga, cautata de multi.

#114
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postkruger, on 29 mai 2014 - 16:54, said:

Ce zici, asta e o veste buna sau rea?  

si buna....si rea....
Buna pentru cine trage sforile, rea pentru cine e tras pe sfoara.
Ca si la ortodoxism  sau la celelate religii monoteiste mari.

#115
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postcasuta_papusilor, on 06 iunie 2014 - 08:37, said:

iata o stire despre un "mini Katyń al copiilor":
historia.ro/exclusiv_web/general/articol/un-masacru-incredibil-unor-bebelusi-provocat-chiar-secolul-xx-intr-o-ma
horror intradevar
au fost alte cazuri  in irlanda
in spalatoriile tinute in orfelinate unde-i munceau pe prunci ca pe masinile de spalat, la program non stop.

#116
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostThinkAbout, on 06 iunie 2014 - 13:52, said:

horror intradevar
au fost alte cazuri  in irlanda
in spalatoriile tinute in orfelinate unde-i munceau pe prunci ca pe masinile de spalat, la program non stop.
La catolici sau la protestanti?
Ca acolo parca sunt impartiti in doua tabere care seanihileaza una pe alta!

#117
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postaltul2, on 06 iunie 2014 - 14:34, said:

La catolici sau la protestanti?
pana la urma, care e marea diferenta dintre ele, in afara de politica?!

#118
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postcasuta_papusilor, on 06 iunie 2014 - 08:37, said:

eeehe, ocazonal si strict zonal, numarul catolicilor nascuti vii scadea.
dar cred ca nu din vina catolicismului, ci din cauza deviationismului.
ca deviationismul e atunci cand pastrezi linia dreapta a docmei, atunci cand docma o face la stanga sau la dreapta si tu n-ai aflat asta inca. Posted Image

iata o stire despre un "mini Katyń al copiilor":
historia.ro/exclusiv_web/general/articol/un-masacru-incredibil-unor-bebelusi-provocat-chiar-secolul-xx-intr-o-ma


Traiasca si infloreasca aplicarea tezelor politicăli corecte ale scumpului nostru Sfant Scaun!!! Posted Image
Traiasca peste secole Inchizitia, indreptarul sufletelor noastre!!!
Luptam pentru pace pana n-o mai ramane niciun pacatos nechinuit pe lumea asta!!!

asta a fost cea mai misto, crestinism adevarat:
"...cand intr-o fosa septica din incinta manastirii a fost descoperite scheletele a 796 de bebelusi. Copiii au fost ingropati la comun, cel mai probabil de maicute, fara morminte si fara cruci"

Nu esti tu cumva ala care vroia sa fie moderator pe religie insa a dovedit si inca dovedeste ca e un habarnist nororiu?

E de-a dreptuil penibil sa vorbesti despre dogma cand nici macar nu stii cum se scrie corect.
Te doare in carii la istorii insa ce conteaza ignoranta atunci cand iti place sa te auzi vorbind....

Toate discutiile sunt offtopic.



On topic:

Măicuța Cristina Sciuccia a câștigat "Vocea Italiei"

Călugărița a câștigat joi concursul "Vocea Italiei", după ce în ultimele săptămâni a atras milioane de fani atât în peninsulă, cât și în lume, relatează AFP și DPA.

Imediat după ce a câștigat concursul, tânăra de 25 de ani a cerut asistenței să spună împreună rugăciunea "Tatăl nostru", pentru "a-i mulțumi celui de sus"
.
"Aș vrea ca Iisus să fie aici, este un vis", a spus ea după primirea trofeului "Vocea Italiei". Măicuța de 25 de ani i-a mulțumit cu căldură și antrenorului ei, raper-ul J-Ax, pentru că a apărat-o de multe ori de cei care o criticau.


La rândul său, cântărețul a calificat drept "incredibil" parcursul sorei Cristina, care a venit pe scenă la brațul său pentru confruntarea finală cu ceilalți trei finaliști, relatează Agerpres.

Tânăra măicuță a afirmat că nu intenționează să renunțe la vocație, deși în urma câștigării concursului, Universal Music îi oferă un contract pentru un disc.

Cristina Sciuccia spune că este gata "să revină la o viață normală" și că se va mulțumi să cânte "cu tinerii, la biserică, în parohie, sau în școli", dacă superiorii săi vor decide astfel.

Sora Cristina nu vrea să renunțe la vocația ei religioasă, deși a primit o ofertă importantă din partea unei case de producție

"Am un dar și vi-l dăruiesc", a spus la 19 martie Cristina Sciuccia, când a fost întrebată la prima preselecție de ce dorește să participe la o astfel de emisiune de tip "talent show".

"Toate acestea s-au întâmplat pentru că afară este o sete de bucurie, de dragoste, o sete de mesaj frumos și pur", a explicat Cristina Sciuccia în fața presei în ajunul marii finale, care a avut loc la Milano.

Măicuța de 25 de ani a atras din ce în ce mai mulți fani în timpul concursului "Vocea Italiei", bătând toate recordurile de audiență ale Rai Due, care s-au ridicat sistematic peste 15%. Interpretarea sa la prima vedere a hitului "No One", al Aliciei Keys, a adunat peste 50 de milioane de vizualizări pe site-ul YouTube, notează Agerpres.

Sursa: https://ro.celebrity...-095903327.html

Edited by Megs, 06 June 2014 - 15:30.


#119
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostMegs, on 06 iunie 2014 - 15:21, said:

Nu erai tu cumva ala care vroiai sa fii moderator pe religie insa ai dovedit si inca dovedesti ca esti un habarnist notoriu?

E de-a dreptuil penibil sa vorbesti despre dogma cand nici macar nu stii cum se scrie corect.
Te doare in carii la istorii insa ce conteaza ignioranta atunci cand iti place sa te auzi vorbind....

Toate discutiile sunt offtopic.
corect.
am scris gresit.
am fost prins in offsaid.
iertare si indurare, daca exista asa ceva la fariseii catolicizmului, care ce mai sarim de fund in sus pentru o litera, dar incercam sa nu vedem miezul ideii.

cu restul, adica despre continutul stirii, ar trebui sa-si ceara altii iertare.
dar cred ca-i doare prea tare la carii.

ps 1. sa nu-mi zici ca am scris gresit catolicism, ca nu te mai cred.
ps 2. eu tot te mai iubesc.
ps 3. cele 2 greseli din textul tau le trec in contul grabei si neatentiei (ca si tu faci la fel din cate am vazut alta data), deci neimputabile, ca eu despre iertare n-am invatat de la Torquemada sau de la maicutele irlandeze, ci de la altii mai milosi.

#120
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postcasuta_papusilor, on 06 iunie 2014 - 15:29, said:

cu restul, adica continutul stirii, ar trebui sa-si ceara altii iertare.
dar cred ca-i doare prea tare la carii.
Exact. Primii care ar trebui sa o faca sunt cei care citeaza interpretarile si nu sursa initiala.

http://www.buzzfeed....eptic-tank-of-a

Eu astept demararea anchetei si rezultatele acesteia inainte de a ma arunca in comentariii.
Cred ca asta ar trebui sa fie atitudinea oricarui om normal.

Edited by Megs, 06 June 2014 - 15:41.


#121
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View PostMegs, on 06 iunie 2014 - 15:28, said:

Toate discutiile sunt offtopic.
Tu hotarasti ce e off-topic sau nu?

Eu am intrebat ceva referitor la una din stirile pe care le-ai scris mai sus, apoi am explicat si de ce am pus intrebarea. Nu era nimic off-topic, iar la intrebarea aia nu a raspuns nimeni...e oare posibil sa nu accepte catolicismul niciun fel de critica? (in prezent, ca stim toti raspunsul la intrebarea asta in trecut)

#122
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostMegs, on 06 iunie 2014 - 15:28, said:

On topic:

Măicuța Cristina Sciuccia a câștigat "Vocea Italiei"

mai Megs, tu vrei in topicul asta numai stiri dintr-alea de care ma saturasem la telejurnalu' lu' ceausescu.
tu vrei numai stiri depre productii mari la hectarul catolicismului, coruri ale oamenilor muncii, tarani, muncitori si intelectuali, cantand oda preaiubitului Scaun si a lumii preafericite catolice.
tu vrei aici doar o mare Cantarea Vaticanului si de infăptuirea grandiosului program de făurire a societăţii catolice multilateral dezvoltate şi înaintare a omenirii spre comunism catolicism.

nu e rau sa stim si despre cele bune, sincer.
dar nici sa bagam sub pres gunoiul.

daca zice cineva de rau din catolicism, hop ii dai un cap in gura si dai cu fecale virtuale dupa el.
nu e bine, nu e frumos.
nu e crestineste.
nici macar dupa crestinismul pedofililor cu sutana.

#123
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postcasuta_papusilor, on 06 iunie 2014 - 15:58, said:

mai Megs, tu vrei in topicul asta numai stiri dintr-alea de care ma saturasem la telejurnalu' lu' ceausescu.
tu vrei numai stiri depre productii mari la hectarul catolicismului, coruri ale oamenilor muncii, tarani, muncitori si intelectuali, cantand oda preaiubitului Scaun si a lumii preafericite catolice.
tu vrei aici doar o mare Cantarea Vaticanului si de infăptuirea grandiosului program de făurire a societăţii catolice multilateral dezvoltate şi înaintare a omenirii spre comunism catolicism.

nu e rau sa stim si despre cele bune, sincer.
dar nici sa bagam sub pres gunoiul.

daca zice cineva de rau din catolicism, hop ii dai un cap in gura si dai cu fecale virtuale dupa el.
nu e bine, nu e frumos.
nu e crestineste.
nici macar dupa crestinismul pedofililor cu sutana.
Offtopic.

Vorbesti postii asa cum ne-ai obisnuit si pana acum.
Nu ma deranjeaza cand cineva critica Biserica sau catilicismul atata timp cat este obiectiva, conforma cu realitatea.
Majoritatea de aici, asa cum ati dovedit, habar n-aveti ce vorbiti.
Si fiindca ai adus vorba de telejurnalul lui Ceausescu, tu esti unul din cei care inghite tot exact ca la acel telejurnal.

Pe langa faptul ca debitezi numai prostii, mai esti si offtopic, ca si celalalt dinaintea ta.
Hai TAI-TAI Posted Image

View Postcasuta_papusilor, on 06 iunie 2014 - 15:29, said:

ps 3. cele 2 greseli din textul tau le trec in contul grabei si neatentiei (ca si tu faci la fel din cate am vazut alta data), deci neimputabile, ca eu despre iertare n-am invatat de la Torquemada sau de la maicutele irlandeze, ci de la altii mai milosi.
La mine au fost greseli de tastare (i este inte o si u pe tastatura), pe care le-am corectat inainte ca tu sa scrii cel din urma PS.
La tine se vede clar ca e NESTIINTA. Daca ar fi fost doar greseala, nu scriai gresit de doua ori acelasi cuvant. Posted Image
In ceea ce priveste comentariile cele de pe urma, nu pot decat sa constat ca faci ceea ce stii... adica te scalzi in micime.

Edited by Megs, 06 June 2014 - 16:29.


#124
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 06 iunie 2014 - 10:44, said:

Din acelasi motiv pentru care a te lauda ca religia ta reprezinta 98% din populatia unei tari ... inseamna a te lauda cu un semn clar ca religia ta indruma oameni pe calea cea larga, cautata de multi.
Tu ești adeptul teoriei, potrivit căreia creștinismul este numai pentru elite? Crezi că ar trebui să fie mai degrabă, o manifestare ocultă?

#125
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcasuta_papusilor, on 06 iunie 2014 - 14:39, said:

pana la urma, care e marea diferenta dintre ele, in afara de politica?!
Biserica catolica e totusi biserica a lui Hristos, excluzant minunatiile pe care le fac papii.
Protestantismul este biserica lui Luther.

Cea mai importanta stire din lumea catolica e aceea ca in Brazilia se face greva generala impotriva fotbalului.
Asta este intradevar o chestie extraordinara, din foarte multe aspecte.
In primul rand demasca minciuna mediatica care ridica sportul la rangul de zeu.
Apoi demasca minciuna mediatica cu privire la papi care dupa cum se stie sunt fani fotbal (cel putin papa Ioan Paul), fiintand echipa de fotbal in randul garzii elvetiene.

Edited by altul2, 07 June 2014 - 21:41.


#126
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postaltul2, on 07 iunie 2014 - 21:30, said:

Cea mai importanta stire din lumea catolica e aceea ca in Brazilia se face greva generala impotriva fotbalului.
impotriva organizarii capionatului mondial de fotbal in Brazilia pe motiv ca este costisitoare investitia si oricum au ei sectorul turistic dezvoltat, fara sa fie nevoie de impulsuri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate