Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Stiri din lumea catolica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
365 replies to this topic

#55
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012
Pope's first World Youth Day in numbers Rio 2013

Estimarile pentru mesa finala ajung pana la 2 milioane de pelerini, aproape ca la Madrid in 2011.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VO37T2j8NlQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Probleme de securitate la doar 30 min de la venirea Papei la Rio

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vGngxrajDmg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Megs, 25 July 2013 - 00:34.


#56
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012
Se pare ca estimarile au fost depasite... 3 milioane de catolici au luat parte la mesa finala de pe plaja Copacabana din Rio.
Sute de mii de tineri au dormit plaja in noaptea dinaintea mesei finale.


Attached File  Rio-final mass.jpg   50.73K   4 downloads

#57
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012
Urmatoarea intalnire a tineretului catolic va avea loc peste 3 ani (2016) la Cracovia... adica in locul unde cel care a creat aceste intalniri, Ioan Paul II, a facut facultatea, a devenit preot, episcop, arhiepiscop, cardinal inainte sa fie ales papa si sa se mute la Vatican.

[ http://d2jkk5z9de9jwi.cloudfront.net/wp-content/uploads/2013/07/PA-17172817-440x325.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Se pare ca Cracovia a fost favorita inca din 2012

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ADavZGL7E-Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Megs, 28 July 2013 - 23:21.


#58
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Sincera sa fiu ma surprinde felul in care papa a acceptat protocolul aceastei vizite.
Primele semne ale activitatii papale au fost deosebit de incurajatoare privind austeritatea cheltuielilor,
incurajarea modestiei si a accentului pe intarirea credintei si nu pe forma de manifesare a ei.

Dar nimeni nu poate fi profet in familia sa se pare......

Brazilia, sfasiata de probleme economice,secatuita de festivale si scoli de samba care lucreaza jumatate de an la marele Carnaval, are acum un alt festival.
Nu cred ca populatia este totusi foarte dranjata, dupa cum se spune ca sunt protestele.
In fond papa trece, tinerii raman pe plaja sa se distreze, sa danseze sa chefuiasca.Nu stiu cat din interes este religia si cat placerea de a chefui impreuna.
Poate scaderea numarului de catolici arata ca samba e mai importanta decat catolicismul.

Apropo....incasarile de la turisti care cumpara brelocuri,amintiri, locuri de parcare, locuri la hoteluri si manaca de 3 ori pe zi se varsa intai la particulari, apoi acestia depun impozitul-daca- la stat.....
Statul poate incasa eventual de la WC-urile publice si din amenzi de circulatie.
Dar oricum e bine ca se distreaza tineretul....
Ce-i mai frumos ca tineretea...!??

nu stiu daca a disparut postarea mea de fata sau am uitat sa dau "send" asa ca revin

#59
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postvio69a, on 28 iulie 2013 - 23:20, said:

Sincera sa fiu ma surprinde felul in care papa a acceptat protocolul aceastei vizite.
Vad ca l-ai mai postat o data desi ti-a fost sters. Care este stirea? Frustrarea de care dai dovada constant si faptul ca iti sta crestinismul in gat?

Pentru cei cu mai putini neuroni amintesc ca intalnirea de la Rio a fost anuntata in 2011 la Madrid.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7rUq3jsSfxI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Stiri din lumea catolica:


Pentru prima dată în istoria Bisericii Catolice, o rugăciune simultană în întreaga lume

Participanţii au fost chemaţi să se reunească în catedrale, parohii sau mănăstiri şi să se roage împreună cu Suveranul Pontif, aflat la Bazilica Sf. Petru din Roma.
Pe de o parte, rugăciunile i-au vizat pe 'cei care sufăr din cauza sclaviei, sunt victime ale războaielor, ale traficului cu persoane sau de droguri sau supuşi la muncă forţată'. Gândurile bune trebuiau să se îndrepte şi spre 'şomeri, bătrâni, imigranţi, persoane fără adăpost, prizonieri şi toţi cei care sunt victime ale marginalizării'. O altă parte din rugăciuni i-au vizat pe cei aproximativ 1,2 miliarde de credincioşi ai Bisericii Catolice, pentru ca aceasta să fie 'fără pată şi cusur'

http://www.maramedia...n-intreaga-lume

Frumos !

#61
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postvio69a, on 28 iulie 2013 - 23:20, said:

In fond papa trece, tinerii raman pe plaja sa se distreze, sa danseze sa chefuiasca.Nu stiu cat din interes este religia si cat placerea de a chefui impreuna.
Numai tu puteai debiteze asemenea imbecilitati.Te chinuie mult fierea...

Tocmai spuneam mai sus ca inainte de cele 5 zile oficiale mai exista o saptamana misionara in care tinerii fac voluntariat in diferite parohii pe la orfelinate, camine de copii, cantine sociale.
De asemenea, traditia spune ca la mesa finala tinerii trebuie sa mearga pe jos. Nici un mijloc de transport nu se apropie la mai putin de 13 km de locul mesei finale. Majoritatea pleaca pe jos din seara precedenta si dorm sub cerul liber pe locul unde va avea loc mesa.

Attached File  WYD-Copacabana-final_mass-01.jpg   322K   5 downloads   Attached File  WYD-Copacabana-final_mass-02.jpg   336.25K   5 downloads

#62
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postvio69a, on 28 iulie 2013 - 23:20, said:

In fond papa trece, tinerii raman pe plaja sa se distreze, sa danseze sa chefuiasca.Nu stiu cat din interes este religia si cat placerea de a chefui impreuna.
Hehe, acum ceva timp, in Focsani, era in centrul orasului o biserica si in spatele ei o discoteca. Ghici unde se ducea poporul dupa ce iesea de la Inviere Posted Image . Si o spune cineva care a fost de fata.
Altadata, acum vreo 12 ani intr-o sala de net si jocuri. Inainte de miezul noprii, brusc s-a golit sala. Dupa ceva timp s-a umplut iar :). Ghici unde a fost "turma"?

#63
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postlucifer76, on 29 iulie 2013 - 06:04, said:

Hehe, acum ceva timp, in Focsani, era in centrul orasului o biserica si in spatele ei o discoteca. Ghici unde se ducea poporul dupa ce iesea de la Inviere Posted Image . Si o spune cineva care a fost de fata.
Altadata, acum vreo 12 ani intr-o sala de net si jocuri. Inainte de miezul noprii, brusc s-a golit sala. Dupa ceva timp s-a umplut iar Posted Image. Ghici unde a fost "turma"?
Au fost la biserica in timpul respectiv
Se numeste libertate.
Unii o considera ipocrizie de masa, ori la biserica ori la discoteca.
Ori crestin dupa carte ori deloc.
Desi exista o paleta de variatii intre cele doua limite.
prin urmare ce doresti sa subliniezi, ca poporul este liber?

View PostMegs, on 28 iulie 2013 - 23:42, said:

Numai tu puteai debiteze asemenea imbecilitati.Te chinuie mult fierea...
Cred ca ai dreptate.
In definitiv asa rezulta din postarea ei.
Adica, daca tinerii chefuiesc, nu-i a buna, daca sunt preocupati de traditia nationala a braziliei[pot fi si alte state, tot nu-i bine]
De asemenea, numarul de catolici este scazut cu fiecare postare[desi este o minciuna-da bine la imagine]
In concluzie dupa madama, orice ar face papa sau crestinii este rau
nu mai bine islam?

#64
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostThinkAbout, on 29 iulie 2013 - 10:22, said:

De asemenea, numarul de catolici este scazut cu fiecare postare[desi este o minciuna-da bine la imagine]
Mai sunt cativa musulmani care guitau pe aici si jubilau ca crestinismul pierde teren. Pierde teren in unele locuri, si aici Europa e fruntasa, dar castiga in altele. Per total catolicismul e in crestere nu in scadere, In Europa pierd toate religiile cu toate ca musulmanii sustin altceva. Ei cresc prin emigrari si nu prin convertiri.

Un interviu interesant in ceea ce priveste convertitile in Coreea.
http://ro.radiovatic...deni/rom-521811

Citez:
„Mă aflu aici de 42 de ani. Când am venit în Coreea, în 1960, numărul catolicilor era de circa 500 de mii; acum sunt în număr de aproximativ 5 milioane.
...

#65
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Declaratiile facute de Papa Francis catre ziaristi cu prilejul intoarcerii in avion din vizita domniei sale in Brazilia:

"Cine sunt eu să judec homosexualii? Daca il cauta pe Domnul si este om de buna credinta, cine sunt eu sa-l judec"?

Atitudinea homosexuala este de condamnat, iar nu gay ca persoane fizice trebuie marginalizate. Consiliul Vatican spune clar asta.


http://adevarul.ro/i...71d0/index.html

#66
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Uite ca au catolicii un papa mai dezghetat :).

#67
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postmarcuzzzo, on 29 iulie 2013 - 19:44, said:

"Cine sunt eu să judec homosexualii? Daca il cauta pe Domnul si este om de buna credinta, cine sunt eu sa-l judec"?
Şi despre atei spunea ceva asemănător, şi că nu vor ajunge în iad datorită ateismului...îmi place de acest Papă! :D

#68
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postlucifer76, on 29 iulie 2013 - 20:00, said:

Uite ca au catolicii un papa mai dezghetat Posted Image.

Si precedentii la fel au spus. marcuzzzo ti-a amintit de Conciliul Vatican deci sunt zeci de ani de cand exista aceeasi atitudine.

#69
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,589
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmarcuzzzo, on 29 iulie 2013 - 19:44, said:

"Cine sunt eu să judec homosexualii? Daca il cauta pe Domnul si este om de buna credinta, cine sunt eu sa-l judec"?
Intrebarea asta am auzit-o la Robert Turcescu pe vremea cand facea emisiunea de la ora 13:30 la Europa FM.

De fapt asta si zice invatatura crestina, sa nu judeci pe nimeni. Insa e interesant cum un homosexual l-ar cauta pe Domnul fara sa se schimbe pe sine.

#70
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Posted Imagevio69a, pe 29 iulie 2013 - 00:20 , a scris:

In fond papa trece, tinerii raman pe plaja sa se distreze, sa danseze sa chefuiasca.Nu stiu cat din interes este religia si cat placerea de a chefui impreuna.

Megs :Numai tu puteai debiteze asemenea imbecilitati.Te chinuie mult fierea...

Pe mine ma mira cum doamna  Viorica care se pretinde in profilul ei ca ae 23 de ani  se exprima ca o baba amarata de 60 de ani cum o cunosc eu. Discutile cu doamna Viorica ma fascineaza ca sunt presarate cu ineptii sisa zic civilizat,neadevaruri. Ineptile datorita faptului ca dumneaei  crtede ca oamenii  sunt varza si li se pot vinde cai verzi pe pereti fara frica.
Adevarat ca se mai intalneste cu unu/a ca mine sau ca TA  si are depresii care-i trec numai daca trece la alt subiect unde poate otravii atmosfera cum vrea.
Ce are ea cu Papa?   Traieste ca evreica in Israel dar viseaza Moldova din Romania  si biserica ortodoxa din satul ei.  Ca cineva sa-l critice pe reprezentantul lui Iisus pe pamant, asta nu se asteapta de un credincios in alta religie. Asa vor catolici,Pe el l-au ales,sa fie cu succes si sa aduca pace pe pamant.  Viorica a facut si socoteli cat o sa casige din aceasta vizita Brazilia si cei care vor vinde  suveniri.
Faptul ca pentru prima data a fost ales un Papa din America de Sud nu era mai important? Ca a fost organizata pentru prima data in istorie o rugaciune concomitenta a credinciosilor catolici din toata lumea nu a fost mai interesant?

#71
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postlucifer76, on 29 iulie 2013 - 20:00, said:

Uite ca au catolicii un papa mai dezghetat Posted Image.

Mai mult decat atat .Este un papa modest si realist.

cea mai mare actiune a politiei Braziliene este pe cale de incheiere fara incidente speciale afara de bomba artizanala descoperita inainte de vizita papaei


"Un dispozitiv explozibil improvizat a fost găsit în biserica Maicii Domnului din Aparecida, Sao Paulo, care urmează să fie vizitată de Papa Francisc, potrivit reprezentanților Ministerului Apărării din Brazilia."

http://adevarul.ro/i...9db8/index.html

Dar multe din cele spuse in aceasta vizita de Papa au inceput deja sa aiba efecte in lume.
La fel cum in Cuba si Mexic au avut efecte  vizitele precedentului papa

Ma refer printre altele la celebra fraza care va face istorie:

"Cine sunt eu sa-i judec pe homosexuali ?"

------

Papa s-a intors acasa :



"M-am întors acasă și vă asigur că bucuria mea este mult mai mare decât oboseala", anunță Papa într-un mesaj, pe Twitter."

http://www.realitate...campaign=trkweb

#72
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMegs, on 30 iulie 2013 - 15:17, said:

Si precedentii la fel au spus. marcuzzzo ti-a amintit de Conciliul Vatican deci sunt zeci de ani de cand exista aceeasi atitudine.
Puteau sa o spuna mai raspicat.

View Postvio69a, on 31 iulie 2013 - 15:42, said:

Mai mult decat atat .Este un papa modest si realist.
Am auzit ca s-a bagat tare si in indivizii care activau la Banca Vaticanului. Sa vedem ce se mai intampla.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate