Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

spovedania

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1236 răspunsuri în acest subiect

#1
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 810
  • Înscris: 16.02.2008
dc trebuie sa ne spovedim? odata ce dumnezeu e omniprezent, stie tot si vede tot chiar din timp e nevooie ca noi s ane spovedim sa afle el ce pacate am facut? sau asta e doar ca preotii sa afle ei cam tot ce misca?

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.196
  • Înscris: 05.06.2006
Clar-vazatorul de la OTV nu a vazut ca sunt copoii pe urmele lui?

Patriarhia prin Biserica a fost o forma de guvernare, de conducere, sa spun asa.
In Evul Mediu si mai tarziu, conduceau chiar si imperii (vezi incoronarea marilor regi cu acordul Bisericii). De acolo s-a mostenit.

#3
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postvacaroz, on 3rd July 2010, 00:13, said:

dc trebuie sa ne spovedim? odata ce dumnezeu e omniprezent, stie tot si vede tot chiar din timp e nevooie ca noi s ane spovedim sa afle el ce pacate am facut? sau asta e doar ca preotii sa afle ei cam tot ce misca?
spovedania nu e pentru Dumnezeu. e hilar sa crezi asta. e pentru cel care se spovedeste. el insusi pune un inceput bun credintei lui. recunoaste pacatele sale si are nadejde ca Dumnezeu il curata de acestea. astfel , poate incepe un nou urcus spre desavarsire...

#4
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Si daca iti impartasesti pacatele altcuiva ? Care nu face parte din grupul de preoti/calguari sau ce or mai fi !?

#5
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postrobyzz, on 3rd July 2010, 00:30, said:

Si daca iti impartasesti pacatele altcuiva ? Care nu face parte din grupul de preoti/calguari sau ce or mai fi !?

e bine si asa. dar nu la fel de bine...

#6
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 07.12.2009
1 Timotei 2:5
Căci este un singur Dumnezeu, și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos,

#7
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.858
  • Înscris: 26.12.2008
da. si? nu-i buna spovedania din cauza asta?

#8
acker

acker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 25.07.2003

View Postrobinake, on 3rd July 2010, 00:32, said:

e bine si asa. dar nu la fel de bine...

Cam 75% ? Dacă te spovedești la doi oameni e cam cât la un preot?


"spovedania nu e pentru Dumnezeu. e hilar sa crezi asta." , pentru că:


Fișier atașat  bible.jpg   127,27K   98 download-uri

1 meh.ro 13:14

#9
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 07.12.2009

View Postrobinake, on 3rd July 2010, 00:50, said:

da. si? nu-i buna spovedania din cauza asta?

E buna daca o practici zilnic si le spui toate gandurile rele lui Isus ,nu lui popa nelu .

1 Timotei 2:5
Căci este un singur Dumnezeu, și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos

#10
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postpamant, on 3rd July 2010, 00:53, said:

E buna daca o practici zilnic si le spui toate gandurile rele lui Isus ,nu lui popa nelu .

1 Timotei 2:5
Căci este un singur Dumnezeu, și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos

aia pe care o practici zilnic se numeste rugaciune. spovedania e si rugaciune dar si altceva...

#11
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 07.12.2009

View Postrobinake, on 3rd July 2010, 00:55, said:

aia pe care o practici zilnic se numeste rugaciune. spovedania e si rugaciune dar si altceva...

poate te referi la pocainta sau cainta ...?

#12
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 891
  • Înscris: 06.07.2008

View Postrobinake, on 3rd July 2010, 00:32, said:

e bine si asa. dar nu la fel de bine...

Pai spune si un motiv pentru care nu ii la fel de bine.  :blink:

#13
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postrobyzz, on 3rd July 2010, 00:58, said:

Pai spune si un motiv pentru care nu ii la fel de bine.  :blink:

unul ar fi atmosfera...e un cadru special in biserica...mai sunt si alti oameni veniti acolo pentru acelasi lucru...preotul si oamenii se roaga inainte de spovedanie impreuna...


View Postpamant, on 3rd July 2010, 00:58, said:

poate te referi la pocainta sau cainta ...?

si p-astea le ai individual, ca si rugaciunea. spovedania e mai mult....

#14
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 07.12.2009

View Postrobinake, on 3rd July 2010, 01:08, said:

unul ar fi atmosfera...e un cadru special in biserica...mai sunt si alti oameni veniti acolo pentru acelasi lucru...preotul si oamenii se roaga inainte de spovedanie impreuna...




si p-astea le ai individual, ca si rugaciunea. spovedania e mai mult....

Si de ce trebuie sa -ti marturisesti pacatele unui om la fel de pacatos ca tine ?
David zice in psalmul 32;

Psalmii 32:4
Căci zi și noapte mâna Ta apăsa asupra mea; mi se usca vlaga cum se usucă pământul de seceta verii.
1Sam 5.6-11; Iov 33.7; Ps 38.2;
Psalmii 32:5
Atunci Ți-am mărturisit păcatul meu, și nu mi-am ascuns fărădelegea. Am zis: "Îmi voi mărturisi Domnului fărădelegile!" Și Tu ai iertat vina păcatului meu.
Prov 28.13; Isa 65.24; Luc 15.18-21-etc; 1Ioan 1.9;
Psalmii 32:6
De aceea orice om evlavios să se roage Ție la vreme potrivită!

#15
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postpamant, on 3rd July 2010, 01:14, said:

Si de ce trebuie sa -ti marturisesti pacatele unui om la fel de pacatos ca tine ?

de ce nu? si daca nu va marturisti unii altora pacatele...despre ce comuniune mai poate fi vorba?

#16
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 850
  • Înscris: 22.09.2007
"Mărturisiți-vă unii altora păcatele și rugați-vă unii  pentru  alții, ca să fiți vindecați". (Iacob 5,16)
+
"Cine își ascunde fărădelegile nu propășește, dar cine le mărturisește și se lasă de ele, capătă îndurare" (Proverbe 28,13)

Ideea originală este de a fi capabil să-ți recunoști păcatele. Sigur, poți s-o faci singur, în camera ta, dar nu e la fel de puternic ca atunci când trebuie să-i zici altuia că "știi, am făcut X și Y lucru rău". E rol de cauterizare. La fel, Biserica merge mai departe și impune spovedania la preot pentru a avea și un om mai abil spiritual care te poate sfătui pe mai departe cum să faci să eviți răul. Și e irelevant cât de păcătos e popa, bețivul satului îți poate povesti cel mai bine despre cucuiele de a doua zi, you know what I'm sayin?

Editat de daimon', 03 iulie 2010 - 00:29.


#17
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 07.12.2009

View Postrobinake, on 3rd July 2010, 01:19, said:

de ce nu? si daca nu va marturisti unii altora pacatele...despre ce comuniune mai poate fi vorba?

Este cu totul in alt context ,caci e vorba despre a ne ierta unii pe altii daca ne-am jignit sau nedreptatit.Si are legatura cu Rugaciunea Tatal Nostru .Pacatele trebuie marturisite lui Isus ///SINGURUL MIJLOCITOR !

Marcu 11:25
Și, când stați în picioare de vă rugați, să iertați orice aveți împotriva cuiva, pentru ca și Tatăl vostru care este în ceruri, să vă ierte greșelile voastre.
Mat 6.14; Col 3.13;
Marcu 11:26
Dar dacă nu iertați, nici Tatăl vostru care este în ceruri nu vă va ierta greșelile voastre.

#18
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.826
  • Înscris: 06.12.2004
Si eu as dori o explicatie rationala la chestiunea cu spovedania. Nici eu nu inteleg de ce trebuie sa ii destainui unui individ cele mai adanci ganduri ale mele, cand Hristos si - implicit - Dumnezeu le citeste direct de la mine.
Teologii... dormiti ?

Dar va rog, fara sofisme si tautologii (i.e. citate din Biblie sau mai stiu eu ce Parinti ai Bisericii), explicatii ca pt un inginer laic 100% :D Vezi Descartes... va zice ceva?

View Postpamant, on 2nd July 2010, 23:53, said:

E buna daca o practici zilnic si le spui toate gandurile rele lui Isus ,nu lui popa nelu .
Si eu, in sinea mea, cred ca asa este... sau ar trebui sa fie.  :notangel:

Editat de qudatheo, 03 iulie 2010 - 00:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate