Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Windows 7 Service Pack 1 RTM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
579 replies to this topic

#541
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,420
  • Înscris: 16.03.2011
La ce va trebuie frate 24gb ram?

#542
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Sincer ???
Am multe memorii DDR4 in casa.
Am si pe Ryzen 5 1600 24GB RAM la 3200OC (2667Mhz), si am si pe i5 6600, si mai am inca 24 de GB RAM DDR4 pe care ii voi pune pe alt sistem.
Iar Windows 10 a devenit tot mai nesatul in privinta memoriei RAM, si deja daca ai sub 16GB si te joc, nu doar ca sunt momente de lag, sunt momente in care te scoate din joc cand ti-e lumea mai draga.
Ultimul 10 cere 2 GB RAM doar pentru el, Windows 7 de la consum de 800MB RAM pe 64 biti, a ajuns la peste 2GB RAM doar pentru el.
RAMul este cea mai rapida componenta din sistem, producatorii de soft deja optimizeaza programele pentru cat mai multa memorie RAM.

#543
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Sa nu exageram. Am PC-uri cu Windows 10 cu 4 Gb la care am scos pagefile-ul - n-am avut probleme cu ele, decat in unele jocuri care cauta dupa pagefile.
In schimb Windwos 7 cu 4Gb fara pagefile nu merge - trebuie minim 8 Gb RAM ca sa poti scoate pagefile-ul la 7 si sa nu ai probleme.

In concluzie 10 gestioneaza ma ibien memoria putina.
Pe de alta parte daca prinzi preturi bune la memorii, nu strica sa ai mai mult. Sunt jocuri noi care cer un minim 8 Gb.

#544
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006

View PostNFS01, on 01 august 2019 - 21:55, said:

La ce va trebuie frate 24gb ram?
Chrome, Firefox, etc cu jdemii de tab-uri deschise. De ce sa creez bookmark-uri cand pot lasa toate taburile deschise pana intra pc in sleep. Daca crapa browserul, pot restaura sesiunea X).

Plus ca anumite persoane, mai folosesc si masini virtuale, din varii motive, si alea isi rezerva ram-ul, chir daca stau in idle.

#545
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Am un W7 32bit la un aparat si are update cu pachetul SP1 luat de el de pe net şi IE 11 nu se poate instala spunând că trebuie W7 SP1.
Ce diferenţă e intre W7 simplu si W7 SP1?
Si dacă pachetul instalat de el ca update sub formă de SP1 este bun.
Şi care dintre cele 2 variante vine si cu antivirus bitdefeder?

Şi care dintre cele 2 varinate pierde suportul in ianuarie? cel simplu sau SP1?

PS. Ambele sunt "ultimate".

Edited by pisoiu_22, 31 August 2019 - 19:16.


#546
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ambele pierd suportul.
SP1 a fost un update major nu a avut timp de expirare separat.

#547
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Recomanzi să rămână W 7 fără SP pe sisteme vechi single core?

Crezi că în viitor vor apărea probleme cu programe ce nu vor dori să mai ruleze pe W 7 simplu şi vor cere SP1? aşa ca şi cu XP SP2 vs XP sp3?

#548
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Spune o configurație exactă.

#549
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
3 configuraţii
-celeron netburst 64 bit 2 gb ram ddr2 video peste hd 3000 si peste nvidia 8000 are sp1 si merge decent.

-altă posibilitate alt sistem celeron netburst 64 bit 1gb ram ddr2 (dual chanell) video intel onboard

- alt sistem mai vechi sempron x32 video onboard vechi nvidia sau ati 1 gb ram ddr1 400 mhz

Priorităţi sunt compatibilitatea pe termen lung cu browserele şi unele programe simple media playere VLC şi nu rulatul fluent. Fără filme mari şi jocuri. Fără you tube decât rezolutii 144 si 240. Că pentru rulat fluent e xp. Nu dorim peste 2 ani să avem mesaj la opera (aka chrome) că nu mai e suport si nu intră pe situl x sau nu instalează softul x că vrea minim 7 SP1 (cum mai făcea XP SP2 după ce apăruse SP3). Sau mesaj faceti upgrade la W 8 sau read despre W10.

Am observat că W 7 simplu face treptat update la SP1 instalând multe updaturi şi inslalează şi Net framework cu multe updaturi. Se poate rămâne la 7 simplu inchizând updatarea intradevăr, dar SP1 dacă e necesar apoi? netframework daca e necesar apoi?

Edited by pisoiu_22, 01 September 2019 - 14:45.


#550
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postpisoiu_22, on 01 septembrie 2019 - 14:42, said:

3 configuraţii
-celeron netburst 64 bit 2 gb ram ddr2 video peste hd 3000 si peste nvidia 8000 are sp1 si merge decent.

-altă posibilitate alt sistem celeron netburst 64 bit 1gb ram ddr2 (dual chanell) video intel onboard

- alt sistem mai vechi sempron x32 video onboard vechi nvidia sau ati 1 gb ram ddr1 400 mhz

Primul merge ok cu Windows 7 sp1 dar in mod offline.
Celelalte fara SP si tot offline.
Moarte oricum pentru 2019

#551
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
In ianuarie 2020 va inceta EOL support pentru Windows 7 si ma bate gandul sa fac update la 10. Spuneti-mi, va rog, atunci cand formatez partita C, trebuie sa sterg si cea de 100mb mai intai, si apoi sa formatez, sau pot sa o las acolo bine-mersi?
Se poate face direct update la 10 cu stick, fara sa mai formatez C?

Edited by toto_riina, 10 September 2019 - 09:47.


#552
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Din cate stiu nu se mai poate face direct upgrade.
Stergi ambele partitii de sistem, creezi o partitie noua in spatiul liber (nu este nevoie sa o formatezi), o selectezi pentru instalare (dupa ce bootezi de pe stick in mod MBR) si acea partitie va fi repartionata automat (Pentru Windows 10 partitia System Reserved este mai mare). Formatarea se va face tot automat.
Daca ai facut in trecut upgrade la Windows 10 si s-a activat, atunci Windows-ul se va activa din nou automat (dai "Skip" cand iti cere serialul).

(EOL inseamna End-of-life, adica incheierea perioadei de suport extins.)

#553
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Si inca o intrebare: am fost nevoit sa reinstalez pt. prima data dupa 7 ani, de cand am laptop-ul, Windows 7, am facut-o de pe stick, doar ca versiunea ISO nu continea si driverele pt. placa de retea si wireless+cele pt. placa video. Le-am gasit ulterior, le-am salvat in D, le-am dezarhivat si le-am instalat pe rand pt. a putea avea acces la net.
Pot sa salvez acele drivere gata extrase pe stick-ul respectiv cu ISO, astfel incat ele sa ruleze la prima boot-are a reinstalarii Windows-ului, sa am net din prima? Daca da, cum procedez, e nevoie sa fac din nou stick-ul bootabil adaugand si acele fisiere, sau doar bag acum stick-ul gata facut si le pun cu drag and drop langa fisierele deja create? (cu Rufus nu merge sa pun decat imaginea ISO, stiu ca nu mai pot adauga si alte fisiere, ale driverelor, pe langa.).

#554
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Nu nu merge. Trebuie sa faci o imagine unattended - cu comenzi in consola.
Posibil sa te ajute si Nlite - https://www.ntlite.com/
Pe vremuri mergea la XP, dar a fost abandonat si reluat recent, dar nu l-am mai folosit.

#555
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View Postnotrust, on 01 septembrie 2019 - 10:20, said:

Ambele pierd suportul.
SP1 a fost un update major nu a avut timp de expirare separat.
Cei care vor reinstala W7 dupa 14 ianuarie vor mai primi cele ~100 de update-uri automate imediat dupa instalare (alea obligatorii)? Ca din cate am inteles nu va mai primi update-uri NOI, insa alea vechi cred ca raman in continuare pe server si vor fi primite, multe dintre ele sunt de securitate.
Eu am setat o data pe saptamana "install automatic updates" si debifat "give me recomended updates".

#556
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Alea vechi vor fi oferite in continuare.
Si la XP e la fel - e de ani de zile iesit din suport dar primesti updatele pana in ultima zi in care au aparut.

#557
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Eu am avut doar XP si 7, iar la asta n-am avut nici macar o eroare timp de 7 ani de cand am laptopul, incredibil. L-am reinstalat abia zilele trecute fiindca-mi daduse BSOD cu mesajul atikmpag.sys si nu i-am dat de cap altfel...

#558
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,133
  • Înscris: 10.07.2013
Atentie....in aceasta saptamana a aparut un update pentru Windows 7 care sterge complet partitia C.Posted Image

La mine la servici au fost afectate mai multe statii de lucru! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 18 September 2019 - 20:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate