Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Windows 7 Service Pack 1 RTM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
579 replies to this topic

#523
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. Este exact opusul. Memoria trebuie sa fie folosita la maxim.
Fenomen de lag apare doar atunci cand memoria este plina de programe - care nu pot fi golite si se scrie in pagefile.

Android-ul e altceva.

#524
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Cred ca-l incerc pe 7 64 biti profesional, si vin cu detalii.

#525
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011
windows 10 permite acceptarea custom a actualizarilor

#526
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu inca. Abia cu noua versiune, care inca e doar in preview.

#527
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
L-am testat. Acum am terminat totul.
Mi-a placut,. Windows 7 este responsiv, fara buguri de interfata sau glitchuri, interfata aero nu are egal, insa cum stiam s-a confirmat in jocurile noi cu grafica maxima am avut stuttering cu toate ca am 32gb ram, si procesor cu 16 threaduri si gtx 1070, e clar driverele video nu tin cu 7, si nici procesorul nu este stors la maxim de putere.
Acest 7 m-a surprins placut din punct de vedere al interfetei, dar si cum este ea de responsiva, dar nu scoate toata puterea din noile componente.
Urasc windows 10, dar nu am de ales se pare.

#528
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postburkina, on 18 mai 2019 - 23:53, said:

Suport tehnic pentru ce?
Ca sa fii monitorizat cat mai bine, sa stie unii tot ce faci cu calculatorul tau Posted Image LIKEPosted Image. Niciodata n-am folosit update-urile la SO, le-am oprit mereu la 7 si la 10 le-am oprit "fortat".  Mi se par inutile, imi ingreuneaza sistemul de operare si sub pretestul "securitatii" stiu unii tot ce faci cu sistemul tau. Prin fiecare update se face o actualizare a operatiunilor care le-ai facut cu sistemul tau de calcul... practic iti dai acordul sa-ti copie unii date din sistem si-ti mai baga un update in plus ca sa te bucuri ca esti "securizat"

PS - valabil si-n cazul aplicatiilor Android care-si fac periodic update la o noua versiune... nu se imbunatateste nicio aplicatie, prin acel update iti sunt copiate date din telefonul tau sub pretestul "securitatii si imbunatatirii aplicatiei" (in toate aplicatiile o sa vedeti fraza asta... "imbunatatirea aplicatiei"). Instalati-va un  program de monitorizare trafic in telefon si o sa vedeti la trafic ca.... cantitatea de informatie transferata prin upload este mai mare decat cea din download dupa asa zisul "update" de aplicatie... asta inseamna ca-ti sunt extrase date din telefon fara ca macar sa stii si pentru care ti-ai dat acceptul la instalarea aplicatiei. La fel si la Windows, dupa fiecare update sa va uitati in meniul de configurare al routerului prin setari sa vedeti ce mult va creste cantitatea de informatie din upload ;) (se scot date din sistem)

Edited by tico18, 21 May 2019 - 06:46.


#529
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Asa e, dar uite ca am dat niste bani pe componente noi si 7 nu trage de ele cum face 10...

#530
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 27.03.2010
winall, nu stiu ce componente ai tu, dar win7 este mai performant decat win10. Problema este ca de la haswell in sus nu mai ai drivere pentru windows7. Poti instala windows7 si pe componente mai noi folosind drivere generice sau modate, dar performanta are de suferit.
Este adevarat ca Win10 ofera in plus DirectX12 cu al lui DXR, dar pentru asta trebuie sa renunti la sptiul tau intim pentru ca Microsoft inregistreza absolut tot ce faci tu pe calculator si in fata lui.
Eu am instalate win7 si win10 pe toate calculoatoarele care le suporta si folosesc boot manager-ul din BIOS ca sa incarc ce sistem de operare vreau. In felul asta impac si capra si varza.

#531
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu ce intelegi tu prin mai performant.

Pe acelasi hardware - mai vechi - ca sa poata merge toate, cel mai bine merge 8.1 urmat de 10 si apoi de 7.

Testat pe mai multe configuratii. Pe unele 7 abia ruleaza pe cand 8.1 poti sa zici ca zboara.

#532
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019

View Postsys, on 21 mai 2019 - 10:34, said:

winall, nu stiu ce componente ai tu, dar win7 este mai performant decat win10. Problema este ca de la haswell in sus nu mai ai drivere pentru windows7. Poti instala windows7 si pe componente mai noi folosind drivere generice sau modate, dar performanta are de suferit.
Este adevarat ca Win10 ofera in plus DirectX12 cu al lui DXR, dar pentru asta trebuie sa renunti la sptiul tau intim pentru ca Microsoft inregistreza absolut tot ce faci tu pe calculator si in fata lui.
Eu am instalate win7 si win10 pe toate calculoatoarele care le suporta si folosesc boot manager-ul din BIOS ca sa incarc ce sistem de operare vreau. In felul asta impac si capra si varza.
Nu stii ce vorbesti. sunt drivere de 7 pentru ryzen - zen si pentru intel skylake. Am ryzen 7 1700 si gtx 1070, si sunt drivere pentru 7 si la placa de baza si la placa video, dar windows 7 sp1 pro merge mai slab in gaming decat 10 1803.

#533
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Stie ceva dar nu corect. E vorba de Kaby Lake sau mai noi.
La AMD de Bristol Ridge sau mai noi.

https://support.micr...hat#23762rer376

#534
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Pai si ryzen daca pui toate updateurile de la 7 primesti mesajul ca procesorul nu este suportat, dar fara updateurile din 2018 in sus nu te notifica, iar producatorul amd a facut drivere pentru 7 cat si producatorul placii de baza, problema e sa nu pui updateurile de sistem din 2018 in sus ca te notifica ca nu este suportat procesorul, dar poti sa le pui pe cele de flash sau netframework.

#535
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 27.03.2010

View Postwinall, on 21 mai 2019 - 11:47, said:

Nu stii ce vorbesti. sunt drivere de 7 pentru ryzen...

View Postwinall, on 21 mai 2019 - 12:17, said:

...daca pui toate updateurile de la 7 primesti mesajul ca procesorul nu este suportat..
Trebuie sa recunosc ca ai perfecta dreptate!

#536
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011

View Posteiffel, on 20 mai 2019 - 20:20, said:

Nu inca. Abia cu noua versiune, care inca e doar in preview.
ba da,eu aveam o aplicatie,am oprit actuizarea automata si alegem ce anume sa actualizez,o sa caut aplicatia

#537
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Aveai o aplicatie.
Cu noau versiune nu e nevoei de nicio aplicatie.

#538
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Consum de resurse Windows 7 PROFESSIONAL SP1 64 BITI
Procesor I5 6600
24GB RAM DDR4 2400 (2133Mhz)
SSD KINGSTONE A400 SATA_3
GTX 1060 3GB

Attached Files



#539
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Frumos,si cum se compoarta PC-ul ala in jocuri ? merg ok ?

Mai ca as reveni pe Windows 7 si eu,dar nu stiu daca s-ar mai merita efortul avand in vedere ca am putin timp liber acum si Windows 7 expira in cateva luni,mai precis in 2020,+ ca am CPU i3 7100 si GTX 960 4GB alaturi de 8GB DDR3.

#540
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Depinde de jocuri.
Pe INTEL pot sa-ti spun ca Windows 7 se comporta mai bine in multe cazuri fata de 10, dar pe Ryzen doar 10 se comporta cel mai bine, urmat de 8.1.

Tu ai seria 7 trebuie sa fii atent la updateuri.
Eu am seria 6-a care nu are limita pe Windows 7.

Edited by notrust, 31 July 2019 - 23:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate