Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Facultate in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#235
LostKauze

LostKauze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.01.2009
Am citit printre posturile tale ca si tu tot la University of Birmingham ai dat. Am vrut sa-ti dau PM dar ai dezactivat optiunea de-a primi mesaj. Poti sa m-ajuti, te rog, cu cateva nelamuriri?
* Tu la ce curs ai dat? Din ce m-am informat eu, m-am oprit la Computer Science/Software Engineering MEng care am inteles ca e identi cu Computer Science BSc primii 3 ani, dar mai are un an in plus fata de BSc si ai sanse mai mari de angajare dupa terminarea lui.
* Am mai vazut ca sfatuiai userii sa nu aplice prin asociatii. Eu vream sa aplic printr-o asociatie, dar nu la universitatile cu care au ei contract, gresesc? E mai bine sa aplic singur?
* Tu esti cazat la camin? Cum pot sa prind loc in camin? Conteaza sa aplic cat mai repede? Ai idee cam cat costa cazarea-n camin + mancare? Cazarea am inteles ca ajunge undeva in jur de ~400.
* Am mai vazut prin posturile tale ca ai mers cu bursa. Ce fel de bursa ai primit? Trebuie sa fac ceva special pentru bursa sau doar sa ma chinui sa fac un dosar cat mai bun si rezultate cat mai mari la BAC?
* Ai vreun sfat in legatura cu ce limbaje de programare / programe ar trebui sa invat ca sa-mi fie mai usor acolo? Am auzit ca te-ar lua de la 0 cu programarea, dar totusi vreau sa ma pregatesc. Am invatat intr-o oarecare masura C++, PASCAL, Java, ceva ActionScript si putin BASIC. HTML si CSS stiu asa si asa.
* In legatura cu locul de munca, dupa ce obtin Yellow Card (am inteles ca tu ai obtinut in 4 luni) am sanse reale sa-mi gasesc un loc de munca?
* In legatura cu BAC-ul, am vazut ca ziceai ca-ti trebuie 8,5 la BU. S-a modificat minimul de intrare?

Merci mult.

#236
abocohondra

abocohondra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.08.2011
Sunt intr-o situatie complicata: termin liceul la anul (sunt pe a 12-a, profil filologie). Ma voi muta in Augsburg, Germania, cu prietenul meu, care e german. Problema e urmatoarea: trebuie sa urmez o facultate, cel mai probabil acolo, dar nu vorbesc germana. Am invatat singura cate ceva, dar e insuficient.
Pentru a studia acolo, am nevoie de un atestat, fie in engleza, fie in germana. Ma gandeam sa iau Cambridge-ul, dar mi-e teama ca nu-s destul de buna pentru C2, plus ca nu pot face meditatie la engleza.
Ma gandeam ca poate, totusi, o facultate la distanta ar fi o alegere mai buna...cel putin cursurile ar fi in romana, nu mi-ar trebui C2 si probabil ca si taxele sunt mai mici decat cele ale universitatii Augsburg.

Inca ceva, pentru admiterea la universitatile/facultatile din Germania, conteaza notele de la bac sau mediile din liceu obtinute aici?

Ce ati face daca ati fi in locul meu? Va multumesc anticipat! :)

#237
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
^ As da IELTS-ul, care e un examen similar lui Cambridge, doar ca mult mai simplu, mult mai popular (mai nou) si mult mai flexibil (il poti da in aproape fiecare luna, daca bine tin minte) :D

#238
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010
Daca stie cineva, care sunt sansele sa-ti gasesti ceva de munca (part-time, ca sa poti sa mergi si la cursuri), fiind student intr-o universitate britanica, intr-un oras foarte mare (Londra, Manchester, Sheffield etc.)?

#239
Zodiacu

Zodiacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.06.2008
Problema mea consta in urmatoarele:

1. Sunt un elev mediocru, cu medi de 6, 7, 8, doresc sa fac o facultate, si datorita faptului ca am o matusa in Anglia, as dori sa o fac acolo, deoarece ma pot caza la ea.
2. Situatia mea financiara este tot una mediocra, dar pentru facultate ai mei s-au gandit si la varianta unui imprumut bancar.
3. Ei sunt de acord cu orice profil la facultate, dar, tinand cont ca eu sunt la un colegiu tehnic in clasa a 11, si invat mai mult despre, domenii electrice, ar trebui sa continui cu asta, desi imi doresc mai mult criminalistica, considerandu-ma un om cu logica si intuitie!
4. Stiu engleza, foarte bine, si pot duce linistit o conversatie in aceasta limba, probabil voi lua si lectii de britanica.
5. Liceul meu, nu pune baze prea mari in Chimie, astfel nu ma descurc aproape deloc la aceasta materie, si ma intreb daca va afecta asta admiterea mea la o facultate de criminalistica;

Am inteles ca se poate da Examenul Cambridge in Cluj, si ca, acela ar fi primul pas pentru a ajunge la facultate dincolo.

Intrebarile mele sunt: Care sunt sansele sa ajung la o astfel de facultate? Ce cerinte ar trebui sa mai indeplinesc? Unde ar trebui sa ma adresez? si daca mai are cineva anumite opinii sau sugestii sunt bine venite, probabil si niste preturi ar fi bune!

Intradevar, media mea, generala pe clasa a 8, nu este una uriasa, undeva pe la 8,0, in clasa a 10 pe undeva pe la 7.50, si sper ca in acest an sa ma mentint.

Edited by Zodiacu, 07 December 2011 - 16:26.


#240
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
1 si 2. Sa fiu sincera, justificarea ta de-a face o facultate in UK doar pentru ca ai o ruda acolo n-o sa te duca prea departe. Iti acest lucru, deoarece atunci cand va trebui sa-ti faci ''mirobolanuta'' personal statement (o scrisoare de intentie, more or less) va trebui sa fi extrem de convingator pentru a fi ales pentru un anumit program. De accea trebuie sa te gandesti bine inainte de a aplica la o facultate in UK :
- De ce vrei sa te duci acolo?
-Ce vrei sa urmezi acel profil?
-Ce planuri de viata ai?
-Cum te va ajuta pe tine facultatea pe mai departe.

Inca mai ai timp sa-ti indrepti mediile si prin urmare media generala care-i importanta. Iti sugerez sa te gandesti inca de pe acuma la materiile pe care ti le alegi pentru Bac si sa incepi sa-ti alcauiesti materialele si compediile. Din cate stiam eu, poti cere un imprumut pentru a-ti acoperi chetuielile din partea statului britanic. Din pacate nu defin informatii referitoare la aceasta problema, iti recomand sa te documentezi. Daca esti sigur de ajutorul matusei tale, atunci, cel mai bine e sa incerci sa gasesti o universitate in localitatea unde matusa ta locuieste sau o universitate cat mai apropriata.

3. Nu, nu parinti tai aleg profilul facultatii. In nici un caz. Tu alegi unde si ce vei studia. Sa studiezi 3 ani ceva ce nu-ti place, din punctul meu de vedere ar fi un adevarat chin. Daca iti place criminalistica a.k.a forensic science ->http://en.wikipedia....ience  atunci go for it. Cauta sa vezi, cum poti sa te specializezi dupa, daca exista locuri de munca in domeniu, etc. Important e sa faci ceva ce-ti place!

Ca si examen de engleza, iti recomand IELTS sau TOEFL. Sunt mult mai simple. In general doar aceste doua examene se cer pentru a-ti atesta cunostiintele in limba engleza. Pentru a-ti face o idee despre universitatile in UK cauta un clasament al universitatilor in uk (university ranking). Important e sa te informezi, sa citesti care ar fi cerintele minime si cand poti sa aplici. Ca si pret.....well...sunt destul de piperate, insa acestea depind de prestigiul universitatii. N-am cum sa-ti dau un exemplu pentru ca pentru fiecare profil gen (drept, medicina, forensic) se percep taxe diferite. Exista grupuri pe yahoo de studenti care au invatat afara ( cauta si vei afla) and...exista si LSRS-ul ( Liga Studentilor Romani din Strainatate) , poate exista membrii care au terminat o facultate in domeniul forensics.

#241
Zodiacu

Zodiacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.06.2008
1. Intradevar, stiu ca dosarul trebuie sa contina un fel de scrisoare de intentie, si nu doresc sa fac aceasta facultate pentru ca respectiva matusa e in Anglia, dar ar fi putut fi un ajutor banuiesc eu, fiind mai simplu sa ai totusi pe cineva dincolo, mai este o solutie si varul meu care doreste o facultate in UK, dar astea sunt detalii aiurea;
2. Clar, parintii mei nu intervin in alegerea facultatii, si chiar imi doresc ca slujba pe care sper sa o am, sa fie tot una cu profesia mea;
3. Sper sa am mediile mai mari, si voi lucra pentru asta, dar, in situatia actuala, ca elev de 7/8, nu as reusi sa intru la nici macar o facultate acolo ?
4. Multumesc, o sa caut mai multe despre aceste teste, respectiv IELTS, TOEFL;

5. Gasisem un site, cu toate facultatile din Anglia, plus profilurile, nu m-ai dau de el, poate cineva sa ma ajute ? :)
Sau orice site, unde gasesc toate facultatile din Anglia, care au profil de forensic science:D..

Edited by Zodiacu, 07 December 2011 - 17:44.


#242
frenchcloud

frenchcloud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.04.2010
Buna.
As dori sa stiu daca pentru a aplica in UK este necesar sa am deja IELTS-ul dat, sau oricare alt test de limba engleza?
Ca daca da, ar fi o mare problema... Avand in vedere ca deadline-ul pt. a aplica este pana pe 15 ianuarie, iar urmatorul ielts se da pe 21 ianuarie sau cam asa ceva.
Va rog sa raspunda doar cei care stiu exact, pentru ca deja am prea multe informatii contradictorii si derutante...

Edited by frenchcloud, 20 December 2011 - 20:34.


#243
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005
@frenchcloud
Da, trebuie sa ai IELTS sau alt test de limba recunoscut de facultatatile pentru care aplici (pe site-ul facultatii sint trecute testele acceptate si nota minima/ baremul pentru fiecare specializare). Daca ai facut o scoala englezeasca sau americana ai putea avea o sansa, insa e riscant.

Vezi ca IELTS se da in mai multe locuri, poate gasesti un oras unde se da inainte de 15 ian.

Pe de alta parte, lasind totul pe ultima suta de metri (inscrierile au inceput in septembrie) ai riscat enorm; scriu asta nu pentru tine, ci pentru cei care vor sa aplice la facultati in UK.

Succes!

@zodiacu
Intra pe site la UKAS   http://www.ucas.com/  sa vezi procedura de admitere.

Aici gasesti universitatile listate pe profile
http://www.guardian....e-2012-subjects.

Sa stii ca facultatea in Anglia inseamna enorm de invatat, nici nu se compara cu ce e in Romania. Bani pentru taxa de scolarizare iei tu cu imprumut de la guvernul britanic, banii de trai ii aduci de acasa, insa daca nu platesti chirie o sa poti sa traiesti din 6-800 lire pe luna in Londra si chiar mai putin in provincie, fiind insa f atent la cheltuieli.

Edited by Aprilia, 21 December 2011 - 08:11.


#244
LostKauze

LostKauze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.01.2009

 frenchcloud, on 20th December 2011, 21:33, said:

As dori sa stiu daca pentru a aplica in UK este necesar sa am deja IELTS-ul dat, sau oricare alt test de limba engleza?

Nu trebuie sigur. Am aplicat si eu anul asta si am primit raspunsuri de la universitati inainte sa-mi vina rezultatul punandu-mi fiecare conditie pentru nota de IELTS.
Cand completezi pe UCAS, o sa bifezi acolo daca dai CAE/IELTS si data cand o sa dai daca nu l-ai dat deja si-l considera pending.

#245
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Salut! As dori sa stiu daca este cineva/aveti cunostinte in Aberdeen. Am primit oferta de la ei si este una foarte atractiva(peste 8 in bac).
Cel mai mult m-ar interesa perspectivele gasirii unui loc de munca dupa primirea yellow card-ului, costurile de zi cu zi, etc..

 Aprilia, on 21st December 2011, 09:10, said:

@frenchcloud
Da, trebuie sa ai IELTS sau alt test de limba recunoscut de facultatatile pentru care aplici (pe site-ul facultatii sint trecute testele acceptate si nota minima/ baremul pentru fiecare specializare). Daca ai facut o scoala englezeasca sau americana ai putea avea o sansa, insa e riscant.

Vezi ca IELTS se da in mai multe locuri, poate gasesti un oras unde se da inainte de 15 ian.

Poti sa aplici si fara a avea un test de limba engleza, dar trebuie dat apoi.

Quote

Pe de alta parte, lasind totul pe ultima suta de metri (inscrierile au inceput in septembrie) ai riscat enorm; scriu asta nu pentru tine, ci pentru cei care vor sa aplice la facultati in UK.

Succes!
Eu am aplicat cu o saptamana inainte de Craciun si toate-s bune si frumoase, ba chiar am primit oferte din Glasgow si Aberdeen.

Puteti sa aplicati atat singuri cat si printr-o agentie. Eu am incercat singur si mi-a fost blocata aplicatia din cauza unei erori de card, cand am incercat sa platesc. In afara de asta este mult mai bine pentru a aplica prin intermediul agentiei deoarece poti trimite cu ajutorul lor diplome de la diferite concursuri, foaia matricola, etc. si astfel aplicatia ta va fi mai consistenta. Eu am aplicat prin Educativa. Daca cineva doreste datele consilierului lor mi le poate solicita prin PM.

 Zodiacu, on 7th December 2011, 16:59, said:

Problema mea consta in urmatoarele:

1. Sunt un elev mediocru, cu medi de 6, 7, 8, doresc sa fac o facultate, si datorita faptului ca am o matusa in Anglia, as dori sa o fac acolo, deoarece ma pot caza la ea.
2. Situatia mea financiara este tot una mediocra, dar pentru facultate ai mei s-au gandit si la varianta unui imprumut bancar.
3. Ei sunt de acord cu orice profil la facultate, dar, tinand cont ca eu sunt la un colegiu tehnic in clasa a 11, si invat mai mult despre, domenii electrice, ar trebui sa continui cu asta, desi imi doresc mai mult criminalistica, considerandu-ma un om cu logica si intuitie!
4. Stiu engleza, foarte bine, si pot duce linistit o conversatie in aceasta limba, probabil voi lua si lectii de britanica.
5. Liceul meu, nu pune baze prea mari in Chimie, astfel nu ma descurc aproape deloc la aceasta materie, si ma intreb daca va afecta asta admiterea mea la o facultate de criminalistica;

Am inteles ca se poate da Examenul Cambridge in Cluj, si ca, acela ar fi primul pas pentru a ajunge la facultate dincolo.

Intrebarile mele sunt: Care sunt sansele sa ajung la o astfel de facultate? Ce cerinte ar trebui sa mai indeplinesc? Unde ar trebui sa ma adresez? si daca mai are cineva anumite opinii sau sugestii sunt bine venite, probabil si niste preturi ar fi bune!

Intradevar, media mea, generala pe clasa a 8, nu este una uriasa, undeva pe la 8,0, in clasa a 10 pe undeva pe la 7.50, si sper ca in acest an sa ma mentint.

Eu te-as sfatui sa dai IELTS. Majoritatea facultatilor cer CAE cu A si IELTS cu 6.5. Este mult mai usor sa intrunesti conditiile de la IELTS decat cele de la Cambridge.

E important sa faci ceea ce-ti place. Daca tie iti place sa te joci cu cabluri, circuite, etc. (ceea ce imi place si mie) alege electronica. Nu o sa reusesti sau o sa reusesti foarte greu daca nu-ti place ceea ce faci.

Cu un personal statement beton si cateva participari onorabile la olimpiade poti primi oferte.

Si eu am o situatie tot mediocra. Si facandu-mi niste calcule am ajuns la concluzia ca m-as descurca cu 400 de lire pe luna(pt Aberdeen unde m-ar cost 69 de lire pe saptamana caminul) adica ar fi suma minima pe care as castiga-o lucrand 20 de ore pe saptamana x 5 lire pe ora minimum. Problema intervine cand nu gasesti de lucru. Si mai e ceva, primele 5 luni nu poti lucra deoarece nu ai permis de munca, deci ar trebui sa plec de aici cu aprox 2000 de lire si, mai punand inca vreo 200 pentru ati cumpara cele necesare pentru studiu/viata deoarece aia nu-ti dau nici macar lenjerie la camin. Plus avionul, etc. ajungi pe la vreo 2500 de lire pe care sa le ai cand pleci..

Asa ca spor la strans bani si la invatat  :thumbup:

Edited by andreyfitza, 21 January 2012 - 22:36.


#246
magic69

magic69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.08.2011
Ce stiti despre finantarea unui an de studii in strainatate ? Vreau sa ma duc la FSEGA la Contabilitate si Gestiune Informatica si sa fac anul 2 sau 3 inafara si daca se poate si masteratul.
Stiu ca o fata s-a dus in Verona pt anul 2 de la Finante-Banci si avea totul platit.. cred ca prin ERASMUS. Se poate sa mergi si 1 an asa si sa faci masteratul inafara ?? Pe mine m-ar tenta University of Bern ca am vazut ca au parteneriat cu ei si pt 1 an la Licenta dar si pt Master.

#247
DumitruAdelin

DumitruAdelin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.02.2012
Am aplicat de curand In Statele Unite la urmatoarele facultati : Harvard College, Amherst College, Berea, Bennington, Chicago, Connecticut College, Allegheny.
Rezultatele vin in aprilie, dar emotiile asteptarii sunt mari. Nu mi-ar strica sa aud parerea voastra in legatura cu sansele mele :
1. Medie pe liceu 9,66 ( inclusiv sem I din clasa a 12-a), profil filologie bilingv la un liceu de prestigiu din Pitesti
2. Premiul 2 la olimpiada judeteana de latina, premiul 2 la concursul Ovidianum de latina, premiul 2 la olimpiada judeteana de engleza, concursuri gen Juvenes Translatores, Shakespeare School
3. Membru Interact Pitesti, let's do it romania,activitati anti-drog - voluntariat
4. Teste de limba : 110 TOEFL, B la Cambridge Advanced
5. Teste specifice : 1940 la SAT I, 730 la SAT Subject Test US HISTORY, 700 la SAT Subject Test Literatura
6. Personal statement bun zic eu, scrisori de recomandare eficiente

#248
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Media de liceu nu conteaza decat daca ai gen 9.93 si esti in top 1-5% pe liceu. In cazul asta ar trebui sa fii complet retardat sa nu mentionezi ca ai o medie astronomica. Altfel, poti sa fi fost si corigent/repetent de 100 de ori si sa termini liceul cu 6.22 -_-

LE: Ma refer la ANGLIA.

 LostKauze, on 22nd September 2011, 09:24, said:

Am citit printre posturile tale ca si tu tot la University of Birmingham ai dat. Am vrut sa-ti dau PM dar ai dezactivat optiunea de-a primi mesaj. Poti sa m-ajuti, te rog, cu cateva nelamuriri?
* Tu la ce curs ai dat? Din ce m-am informat eu, m-am oprit la Computer Science/Software Engineering MEng care am inteles ca e identi cu Computer Science BSc primii 3 ani, dar mai are un an in plus fata de BSc si ai sanse mai mari de angajare dupa terminarea lui.
* Am mai vazut ca sfatuiai userii sa nu aplice prin asociatii. Eu vream sa aplic printr-o asociatie, dar nu la universitatile cu care au ei contract, gresesc? E mai bine sa aplic singur?
* Tu esti cazat la camin? Cum pot sa prind loc in camin? Conteaza sa aplic cat mai repede? Ai idee cam cat costa cazarea-n camin + mancare? Cazarea am inteles ca ajunge undeva in jur de ~400.
* Am mai vazut prin posturile tale ca ai mers cu bursa. Ce fel de bursa ai primit? Trebuie sa fac ceva special pentru bursa sau doar sa ma chinui sa fac un dosar cat mai bun si rezultate cat mai mari la BAC?
* Ai vreun sfat in legatura cu ce limbaje de programare / programe ar trebui sa invat ca sa-mi fie mai usor acolo? Am auzit ca te-ar lua de la 0 cu programarea, dar totusi vreau sa ma pregatesc. Am invatat intr-o oarecare masura C++, PASCAL, Java, ceva ActionScript si putin BASIC. HTML si CSS stiu asa si asa.
* In legatura cu locul de munca, dupa ce obtin Yellow Card (am inteles ca tu ai obtinut in 4 luni) am sanse reale sa-mi gasesc un loc de munca?
* In legatura cu BAC-ul, am vazut ca ziceai ca-ti trebuie 8,5 la BU. S-a modificat minimul de intrare?

Merci mult.

De-abia acum am vazut asta, poate ca nu-ti mai foloseste, dar raspund anyway..

* BSc Computer Science. Daca esti bun, ai sanse de angajare oriunde, cu orice curs.
* Daca te lasa sa aplici la facultatile la care vrei tu, cred ca e OK. Cand am aplicat eu, toti mancau cacat si spuneau ca Essex si Coventry sunt cam cele mai bune din tara lol.
* Vorbeste cu facultatea.
* 2000 lire bursa pt tuition fee din primul an pt ca am luat 9.70 la info la bac. Vorbeste cu facultatea pt alte detalii.
* Java e limbajul principal, faci Haskell/Prolog in anul 2 si daca vrei C++ in anul 3. Te vor lua de la 0 cu programarea. Btw, HTML si CSS nu-s limbaje de programare.
* Desigur. Daca esti bun.
* Vorbeste cu facultatea.

Edited by icx, 05 February 2012 - 14:26.


#249
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Salut! Are cineva mai multe detalii despre Glasgow? (University of Glasgow si University of Strathclyde)

Edited by andreyfitza, 05 February 2012 - 23:11.


#250
12345m

12345m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.08.2008
Stie cineva cam cum se aplica la universitatile din Danemarca?iti trebuie neaparat o organizatie care sa-ti faciliteze drumul (gen Edmundo) sau poti sa te duci de capul tau?se aplica direct la universitate sau exista un program anume?(gen UCAS in UK).Sunt de asemenea curios daca merita sa mergi la o universitate/academie nu foarte prestigioasa din tara in cauza (gen Business Academy Aarhus) sau e mai bine sa ramai in Romania?poate avem printre noi oameni care se afla la astfel de institutii si ne pot impartasi ceva ganduri?se invata ceva sau nivelul este scazut? sunt posibilitati de angajare?
Cam atat deocamdata.
Multumesc anticipat celor care raspund! :coolspeak:

#251
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Lasa loc liber dupa semnele de punctuatie si incepe propozitiile cu majuscule.

Edited by Lucian_M, 16 February 2012 - 19:36.


#252
Anshar

Anshar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.08.2008

 12345m, on 16th February 2012, 18:09, said:

Stie cineva cam cum se aplica la universitatile din Danemarca?iti trebuie neaparat o organizatie care sa-ti faciliteze drumul (gen Edmundo) sau poti sa te duci de capul tau?se aplica direct la universitate sau exista un program anume?(gen UCAS in UK).Sunt de asemenea curios daca merita sa mergi la o universitate/academie nu foarte prestigioasa din tara in cauza (gen Business Academy Aarhus) sau e mai bine sa ramai in Romania?poate avem printre noi oameni care se afla la astfel de institutii si ne pot impartasi ceva ganduri?se invata ceva sau nivelul este scazut? sunt posibilitati de angajare?
Cam atat deocamdata.
Multumesc anticipat celor care raspund! :coolspeak:

<-- Student in sem. 2, BSc in ICT Engineering, VIA University College.

In DK daca aplici ai 2 optiuni mari si late: University si University College (UC). Diferenta intre ele e ca la UC faci mai multa practica, si profesorii se ocupa de un numar mai mic de elevi. Un lucru special legat de UC aici era ca pana anul acesta erau singurele care aveau un semestru dedicat pentru intership. De anul asta, din cate am inteles si Universitatile normale au introdus asta.

> Stie cineva cam cum se aplica la universitatile din Danemarca? iti trebuie neaparat o organizatie care sa-ti faciliteze drumul [...]
Nu, nu ai nevoie neaparat de ele, de obicei poti aplica direct la facultate, contacteaza facultatea care te intereseaza. Avantajul cu agentiile e ca iti usureaza nitel munca daca te hotaresti la o anumita lista de facultati. Daca vrei agentia prin care am aplicat eu lasa-mi un PM si iti raspund.

In general minimul pentru aplicat e un test de engleza (IETLS, TOEFL, Cambridge) + diploma de bac / foaie matricola 9-11 daca inca esti in clasa a12a.

>Sunt de asemenea curios daca merita sa mergi la o universitate/academie nu foarte prestigioasa din tara in cauza (gen Business Academy Aarhus) sau e mai bine sa ramai in Romania?
Aici depinde strict de tine. Daca tu esti dispus sa inveti, in mod cert o sa gasesti aici toate instrumentele necesare sa faci asta, cum la fel poti sa faci in Romania. Acum depinde in ce mediu preferi sa studiezi.

>se invata ceva sau nivelul este scazut?
Repet, depinde strict de tine. Avem in facultate si studenti care au ajuns sa lucreze la LEGO / Siemens etc pe 200 kr / ora (200 kr = peste 100 ron), cum la fel de bine in fiecare clasa exista si persoane care nu au ce cauta aici, si au venit mai mult sa-si rupa spatele prin depozite si sa faca bani decat sa invete.
Cum inveti, depinde strict de tine, eu sunt de parere ca Danemarca iti ofera toate facilitatile de care ai nevoie, cel putin asa a fost cazul la mine in facultate pana acum.

>sunt posibilitati de angajare?
Pentru intership / dupa facultate DA. Esti responsabil sa-ti cauti singur intershipul dar de obicei facultatea organizeaza targuri pentru companii si in general se ocupa sa pastreze o relatie stransa cu companiile din domeniul de interes. (De ex in cladirea in care am invatat in primul semestru si in care continui sa invat semestrul asta sunt birouri de firme, si un numar destul de mare de angajati de acolo sunt fosti studenti).

Daca te referi la part-time... e greu. Daca nu ai relatii, si nu esti genul mai sociabil dureaza pana iti gasesti ceva de lucru part time. Best bet e sa te inscrii la agentii de recrutrare si sa astepti sa iti gaseasca ei ceva (iar ei iti gasesc pe perioade scurte, gen 8 ore de lucru intr-un depozit la sortat cutii, etc). Partea buna e ca salariile sunt foarte mari (incep ca de la 50-60 de ron pe ora).

Daca vrei sa discutam mai in detaliu, lasa-mi un PM cu o adresa de YM / Skype w/e si te lamuresc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate