Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Facultate in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#253
grig33

grig33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.11.2009
ma intereseaza si pe mine (pentru fiica mea care este in clasa a11a )pentru facultate la medicina in Anglia. Toate facultatile de medicina din Anglia cer bac la biologie si chimie, ori se stie ca la noi nu poti da decat la una dintre ele, la alegere,de aceea intreb poate ati aflat de la vre-un cunoscut sau ati trecut prin asa ceva si poate -mi dati o solutie la aceasta problema.Cu multumiri

#254
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011

View PostDumitruAdelin, on 2nd February 2012, 22:36, said:

Am aplicat de curand In Statele Unite la urmatoarele facultati : Harvard College, Amherst College, Berea, Bennington, Chicago, Connecticut College, Allegheny.
Rezultatele vin in aprilie, dar emotiile asteptarii sunt mari. Nu mi-ar strica sa aud parerea voastra in legatura cu sansele mele :
1. Medie pe liceu 9,66 ( inclusiv sem I din clasa a 12-a), profil filologie bilingv la un liceu de prestigiu din Pitesti
2. Premiul 2 la olimpiada judeteana de latina, premiul 2 la concursul Ovidianum de latina, premiul 2 la olimpiada judeteana de engleza, concursuri gen Juvenes Translatores, Shakespeare School
3. Membru Interact Pitesti, let's do it romania,activitati anti-drog - voluntariat
4. Teste de limba : 110 TOEFL, B la Cambridge Advanced
5. Teste specifice : 1940 la SAT I, 730 la SAT Subject Test US HISTORY, 700 la SAT Subject Test Literatura
6. Personal statement bun zic eu, scrisori de recomandare eficiente

La Harvard nu ai nicio sansa, la celelalte s-ar putea, dar nu cred ca-ti vor oferi bursa integrala. Ai cu ce plati facultatea?

#255
Mihaela_Iordache

Mihaela_Iordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 07.11.2011
E prea tarziu sa aplic la o facultate din afara?

M-ar interesa Anglia, Irlanda sau vreo alta tara vorbitoare de engleza...

Am si cateva mii de euro pentru start, sunt dispusa si sa lucrez acolo, am 24 de ani.

Multumesc mult de tot!

#256
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
^ E un pic tarziu, dar ai sanse sa mai prinzi locuri. In Anglia, inscrierile s-au terminat in 15 Ianuarie, dar se mai face prin vara o redistribuire a locurilor si daca nu tintesti la profiluri foarte populare de la facultati la fel de populare, ai o sansa. Intra pe UCAS.com si fa-ti un cont, vezi care-i treaba - de acolo incepi.

#257
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Este cineva in Aberdeen? Imi poate da ceva detalii despre oras, respectiv despre Univ of Aberdeen?

#258
SpaceMonkey

SpaceMonkey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2010
pe mine m-ar interesa un master in afara. acum sunt anul 2. ma gandeam undeva prin UK. principala mea grija e ca nu o sa-mi gasesc de munca. am auzit ca poti face imprumut la ei, sa-ti platesti studiile, dar nu o sa am atatia bani incat sa traiesc acolo decent. adica, probabil doar primele luni, dar dupa mi-ar trebui un job. so, e usor pentru un student strain sa-si gaseasca un loc de munca (nu ceva fancy, ceva gen intr-un bar, pub, fast food etc.)

#259
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
Si pe  mine ma intereseaza un master afara. Daca este cineva care ne poate ajuta, il rog sa posteze !

#260
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

View PostSpaceMonkey, on 29th April 2012, 16:48, said:

pe mine m-ar interesa un master in afara. acum sunt anul 2. ma gandeam undeva prin UK. principala mea grija e ca nu o sa-mi gasesc de munca. am auzit ca poti face imprumut la ei, sa-ti platesti studiile, dar nu o sa am atatia bani incat sa traiesc acolo decent. adica, probabil doar primele luni, dar dupa mi-ar trebui un job. so, e usor pentru un student strain sa-si gaseasca un loc de munca (nu ceva fancy, ceva gen intr-un bar, pub, fast food etc.)
Pentru master NU poti face imprumutul acela de la guvern despre care spui tu. Pentru acela pot aplica strict cei ce sunt la undergraduate (adica la studii de licenta, nu la master).
De gasit de lucru, cred ca depinde de la zona la zona. Eu sunt in Manchester si aici numai cine nu vrea nu-si gaseste. E adevarat ca ai nevoie de un permis de munca pentru a lucra la firme mai mari, gen McDonalds, restaurante fancy, magazine etc. care sunt predispuse controalelor si care sunt, de obicei, conduse de englezi [nu stiu daca stii, dar ei sunt foarte corecti si nu ar risca sa te angajeze pe naspa pentru nimic in lume], dar aici la noi sunt miliarde de restaurante/cafenele de-ale arabilor care angajeaza studenti si fara acel yellow card. Le convine si lor, pentru ca platesc doar 3/4 lire pe ora in loc de 7(parca) cat ar trebui sa dea unuia cu permis. Iti dau banii la sfarsitul zilei, astfel incat nimeni nu pierde nimic daca tu nu mai apari a doua zi la munca sau daca vine vreun control se pot scoate foarte usor. Deci eu iti spun cu toata sinceritatea ca daca vii intr-un oras mare n-ai de ce sa-ti faci probleme din cauza banilor. Ar fi recomandat totusi sa aduci cativa cu tine ca sa poti trai pana te pui pe picioare, deci sa nu vii chiar cu mana goala. Bafta multa :)

Edited by bb_girl, 02 May 2012 - 03:29.


#261
SpaceMonkey

SpaceMonkey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2010
multumesc frumos. deci gratuit e doar in tarile nordice, nu?

#262
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

View PostSpaceMonkey, on 4th May 2012, 21:25, said:

multumesc frumos. deci gratuit e doar in tarile nordice, nu?
In tarile nordice + Scotia :D 100% e gratuit si in Scotia, dar nu stiu sa-ti spun daca doar facultatea e gratuita sau si masterul.

#263
punctdiform

punctdiform

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2008
Bună ziua,

Sunt interesat să aplic pentru un program de licență în Scoția, la University of Edinburgh sau la University of Aberdeen.
În vara 2013 o să fi finalizat studii de licență în filologie, Lb. Japoneză - Lb. Engleză. După terminarea acestor studii, aș dori, deci, să aplic pentru un astfel de program.

Posed diplomă de CAE, cu Grade A. Media generală pe liceu este de 9,68, profil matematică-informatică.  Media de bacalaureat este de 8,70, cu examene din lb română, matematică și informatică. De asemenea, am un atestat de competențe în informatică, o diplomă de participare la Olimpiada Națională de Lb. Engleză, o diplomă de locul III la Concurs Județean de Informatică și un atestat de limbă japoneză.

Am câteva nelămuriri:
1. Este vorba de un împrumut pe care trebuie să îl înapoiez statului UK, sau este complet gratuit?
2. Care sunt costurile aproximate de trai, incluzând cazarea, mâncarea, transport, asigurări etc.?
3. Deținerea unei diplome de licență, în urma studiilor plătite de statul român, ar fi un obstacol în primirea acestui împrumut din partea UK, sau a organizațiilor care se ocupă de asta?
4. Există o instituție în România care ar putea să îmi explice mai clar situația și procedurile? British Council?

#264
sibusiso

sibusiso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.03.2011

View Postpunctdiform, on 7th July 2012, 14:04, said:

Bună ziua,

Sunt interesat să aplic pentru un program de licență în Scoția, la University of Edinburgh sau la University of Aberdeen.
În vara 2013 o să fi finalizat studii de licență în filologie, Lb. Japoneză - Lb. Engleză. După terminarea acestor studii, aș dori, deci, să aplic pentru un astfel de program.

Posed diplomă de CAE, cu Grade A. Media generală pe liceu este de 9,68, profil matematică-informatică.  Media de bacalaureat este de 8,70, cu examene din lb română, matematică și informatică. De asemenea, am un atestat de competențe în informatică, o diplomă de participare la Olimpiada Națională de Lb. Engleză, o diplomă de locul III la Concurs Județean de Informatică și un atestat de limbă japoneză.

Am câteva nelămuriri:
1. Este vorba de un împrumut pe care trebuie să îl înapoiez statului UK, sau este complet gratuit?
2. Care sunt costurile aproximate de trai, incluzând cazarea, mâncarea, transport, asigurări etc.?
3. Deținerea unei diplome de licență, în urma studiilor plătite de statul român, ar fi un obstacol în primirea acestui împrumut din partea UK, sau a organizațiilor care se ocupă de asta?
4. Există o instituție în România care ar putea să îmi explice mai clar situația și procedurile? British Council?

Deci...

1) Din pacate, daca ai terminat studii superioare in Ro, nu iti mai plateste guvernul tuition feeul. Studiile gratuite in Scotia sunt valabile doar daca esti la prima facultate, adica nu mai ai nicio diploma. Nici imprumut nu poti sa faci din cate stiu.
2) La un campus cu haleala inclusa ai cam 4500-5000 lire/an deci vreo 400 de lire pe luna. In plus, transportul si alte cheltuieli te duc la vreo 600 pe luna. Sfatul meu, te duci la campus self-catering si daca nu esti prea fitos/fitoasa si traiesti ok cu 400 de lire pe luna. Dar cu mai putin de atat cam greu se poate.
3) Da. Cum am spus la 1) nu mai primesti bani.
4) Nu stiu. Dar te descurci si singur. Vezi aici.

#265
punctdiform

punctdiform

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2008
Mersi de informație!

În Danemarca aș întâmpina aceeași problemă cu licența?

#266
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Nu stiu care e procedura in Danemarca, dar pe forumul http://space.edmundo.ro/ sunt multi studenti/viitori studenti/fosti studenti in Danemarca si ei ti-ar putea raspunde la aceasta intrebare :)

#267
chem123

chem123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 26.02.2012
Salut.
Tocmai am terminat clasa a XI-a la mate-info și mă bate gândul destul de serios să plec în UK. M-am documentat cât de cât de pe UCAS dar am unele nelămuriri.
Am dat CAE și aștept rezultatele dar cred că am făcut de grade A, media anilor de liceu e slabă(note bune în principal pe la mate, fizică, chimie, info) dar din câte am citit pe aici e irelevantă(sper că și nota la purtare), am participari/premii pe la unele concursuri(tot în domeniile menționate mai sus) dar nimic spectaculos iar media la Bac o estimez, fară exagerare, pe la un 9.5+.
În condițiile acestea, aș vrea să vă intreb dacă am șanse la o universitate care să fie în top 5 în domeniul pe care vreau să-l urmez(Chemistry). O altă întrebare este cum pot gasi niste clasamente de încredere si obiective ale universităților(mai exact ale departamentelor) pentru că, nu în afară de nelipsitul Oxbridge care e mereu pe primele locuri, celelalte diferă foarte mult.
Referitor la alcătuirea dosarului, m-am documentat despre personal statement și sper că o pot termina până la sfârșitul verii dar întrebarea este cui aș putea cere sfaturi referitoare la ea, o opinie obiectivă măcar. Același lucru cu scrisorile de recomandare, am citit că e recomandat să fie cineva care să fie oarecum cunoscut în afară, dar nu am asemenea cunoștinte. Profesori de la clasă ar fi ok?
Și nu în cele din urmă, aș vrea niște detalii referitoare la student loans pentru că, sincer, sunt poor as shit și fără așa ceva nu am cum mă descurca nici cu cazarea. Mai exact, cui i se acordă, cât la sută acoperă din cheltuieli și dacă sunt unele burse care te pot ajuta.

Mulțumesc pentru timpul acordat.

Edited by chem123, 12 July 2012 - 00:13.


#268
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Incearca sa iei legatura cu centre de consiliere gen edmundo , study abroad advising center.


O prietena a luat de la o profa.Cam asa trebuie.
La majoritatea facultatilor iti cere 8 la bac , sunt si cu 9 gen sheffield.De la 9.5+la cele mai multe facultati se da bursa de 1000 lire.

De cazarea ai sa afli mai multe dupace iei legatura cu centrele astea.

Edited by Juliee, 12 July 2012 - 08:45.


#269
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

View Postpunctdiform, on 7th July 2012, 14:04, said:

Am câteva nelămuriri:
1. Este vorba de un împrumut pe care trebuie să îl înapoiez statului UK, sau este complet gratuit?
2. Care sunt costurile aproximate de trai, incluzând cazarea, mâncarea, transport, asigurări etc.?
3. Deținerea unei diplome de licență, în urma studiilor plătite de statul român, ar fi un obstacol în primirea acestui împrumut din partea UK, sau a organizațiilor care se ocupă de asta?
4. Există o instituție în România care ar putea să îmi explice mai clar situația și procedurile? British Council?

Well..... :D Eu am asistat la o ''miscare'' facuta de unii care au terminat facultatea in Romania si s-au inscris dupa in UK. Pur si simplu, nu au declarat faptul ca au terminat in Romania vreo facultate. Simple as that. Nu stiu exact ce si cum, trebuie sa te interesezi. Dar in principiu am vazut ca schema merge si am vazut destui care avea deja la activ o facultate aici + cativa ani de experienta si dupa au plecat in UK. Te-as intreba, ce facultate vrei sa urmezi? Sunt curioasa.

1. Imprumutul se da inapoi statului dar treptat, dupa ce ti-ai gasit un loc de munca. Lunar ti se opreste din salariu o anumita suma pana cand reusesti sa-ti achiti integral datoria.
2. Depinde unde si ce vrei sa faci. Personal ti-as recomanda sa studiezi in nordul Angliei deoarece costurile sunt ceva mai mici. De obicei cazarea pune cele mai multe probleme. Transport: iti recomand mai de graba sa gasesti cazare pe langa facultate. Daca doresti cazare la camin.....costa. Insa, nimeni nu iti garanteaza ca viata in camin e mai buna (depinde cu cine pici in apartament). Mancarea: Daca nu esti pretentios si nu miauni toata ziua dupa sarmale si slanina, it should be ok. Depinde de ce anume cumperi si de unde. N-am nimic cu scotieni, dar pe bune, nu inteleg ce zic oameni astia! Au unii un accent atat de pronuntat.......stiu singur ca l-am capiat pe unul o daca de cap si l-am pus sa repede de n ori aceasi fraza pentru ca nu intelegeam nada de nada. In plus, in Scotia e frig, frig! Deci, dupa ce ca ploua ca la balamuc in UK la aia mai e si frig de-ti ingheara fundul.
3. TI-am zis mai sus. Eu una n-as incuraja o astfel de situatie dar in fine, who am I to judge.
4. Exista ''neste'' instututii ca sa zic asa care iti ofera consultanta insa ti-ar recomanda in primul rand sa ai incredere in propriile decizii. British Council nope. Tin cursuri de englezi si cam atat

In concluzie, alege-ti o facultate buna (a redbrick daca se poate-> cauta pe net), si un subiect interesant. Cauta sa vezi daca poti dupa sa te angajezi usor in domeniu  si vezi cam cat primeste un proaspat student. Ti-as recomanda sa lucrezi pe perioada facultatii. Te va ajuta atat financiar cat si pe mai departe. Vezi sa nu uiti japoneza. Vorbesc serios! Ai un mare atuu. Daca tin bine minte, poti studia o limba straina si pe parcursul facultatii. E gratuit!!!!

#270
sibusiso

sibusiso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.03.2011

View Postchem123, on 12th July 2012, 01:12, said:

Și nu în cele din urmă, aș vrea niște detalii referitoare la student loans pentru că, sincer, sunt poor as shit și fără așa ceva nu am cum mă descurca nici cu cazarea. Mai exact, cui i se acordă, cât la sută acoperă din cheltuieli și dacă sunt unele burse care te pot ajuta.

Mulțumesc pentru timpul acordat.

Oricat de superdotat ai fi, nu iei bani pentru cazare si mancare. Foarte rar (si foarte greu) exista burse gen Coca-Cola la Edinburgh care nu stiu cat de usor se ia. Dar daca nu te pot sustine ai tai acolo nu ai sanse. Vorbesc din proprie experienta.

Edited by sibusiso, 13 July 2012 - 19:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate