Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea
 PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...
 Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu
 

Facultate in strainatate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
305 răspunsuri în acest subiect

#199
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.822
  • Înscris: 02.09.2009

 Thomas-, on 20th August 2011, 15:25, said:

Deci eu cu media 9 ma incadrez la 2:1 de sus sau upper class de jos. Interesant. Media de la licenta o iau in considerare?

Licienta nu se ia in calcul separat in UK. Se baga in calcul pentru first, second, etc.
Da, cu 9 esti la 2 :1.

#200
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.477
  • Înscris: 17.12.2008

 XON-XOFF, on 20th August 2011, 17:16, said:

măi, "tuition fee" nu înseamnă examinarea, înseamnă costul școlarizării timp de N semestre (3-4 în funcție de alegerea ta).
Da, normal, din moment ce vorbeam de cazari care ar costa mii de lire in plus, era clar ca-i vorba de o perioada mai lunga de timp. Ideea e ca pe mine ma intereseaza chestia asta doar din perspectiva examinarii, de aceea am bagat totul la un loc. Si acu' incerc sa gasesc info despre asta, da' mai rarut. Toate-s cu scolarizari si cursuri, ori io nu vad rostu' sa dau zeci de mii de lire(suma absolut aberanta) ca sa ajung la facultate, ca sa invat niste chestii care mi se par usoare rau, uitandu-ma prin programa lor.

#201
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.822
  • Înscris: 02.09.2009

 Judith, on 20th August 2011, 15:57, said:

Da, normal, din moment ce vorbeam de cazari care ar costa mii de lire in plus, era clar ca-i vorba de o perioada mai lunga de timp. Ideea e ca pe mine ma intereseaza chestia asta doar din perspectiva examinarii, de aceea am bagat totul la un loc. Si acu' incerc sa gasesc info despre asta, da' mai rarut. Toate-s cu scolarizari si cursuri, ori io nu vad rostu' sa dau zeci de mii de lire(suma absolut aberanta) ca sa ajung la facultate, ca sa invat niste chestii care mi se par usoare rau, uitandu-ma prin programa lor.

Daca ti se par usoare, de ce nu vezi daca te accepta la vreun program (chiar medicina, de ce nu? nu moare nimeni de incerci) cu Foundation Year? La foundation de obicei e mai usoara intrarea decat direct la undergrad.
Ia, asa ceva: http://www.medicine..../foundation6yr/

Editat de clarity, 20 august 2011 - 17:14.


#202
orangfe

orangfe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 376
  • Înscris: 11.05.2008

 clarity, on 20th August 2011, 18:14, said:

Daca ti se par usoare, de ce nu vezi daca te accepta la vreun program (chiar medicina, de ce nu? nu moare nimeni de incerci) cu Foundation Year? La foundation de obicei e mai usoara intrarea decat direct la undergrad.
Ia, asa ceva: http://www.medicine..../foundation6yr/
La asta ma gandeam si eu in timp ce citeam, dar mi-ai luat-o inainte. :P
Judith ia in considerare si testul de limba care mai costa si ala daca nu-l ai dat deja. In general se cere IELTS sau TOEFL si mai rar CAE. Daca vrei o parere personala, mergi pe IELTS. Apropo, le-ai scris in mail ca ai studiat chimia in liceu? Ca presupun ca daca ai dat la mate si bio ai fost la real. Unele universitati mai trec cu vederea ca n-ai dat examen la o materie anume daca ai studiat-o in liceu.

#203
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.477
  • Înscris: 17.12.2008

 orangfe, on 20th August 2011, 19:44, said:

La asta ma gandeam si eu in timp ce citeam, dar mi-ai luat-o inainte. :P
Judith ia in considerare si testul de limba care mai costa si ala daca nu-l ai dat deja. In general se cere IELTS sau TOEFL si mai rar CAE. Daca vrei o parere personala, mergi pe IELTS. Apropo, le-ai scris in mail ca ai studiat chimia in liceu? Ca presupun ca daca ai dat la mate si bio ai fost la real. Unele universitati mai trec cu vederea ca n-ai dat examen la o materie anume daca ai studiat-o in liceu.

Am dat deja toeflul cu un scor care depaseste cerintele minime oricarei facultati la care as dori sa aplic, asta nu va fi o problema. Nu, nu le-am zis ca am studiat si chimie, la acelasi nivel ca biologia, poate asta ma va ajuta. Multuam fain pentru sfaturile voastre. :D

#204
Luiza4

Luiza4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 27.07.2009
Despre masterate in strainatate, tot aici se discuta?
Exista masterate gratuite, sau toate sunt contra cost?

#205
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.822
  • Înscris: 02.09.2009

 Luiza4, on 27th August 2011, 21:02, said:

Despre masterate in strainatate, tot aici se discuta?
Exista masterate gratuite, sau toate sunt contra cost?

Depinda, da detalii ce, unde, cum cand. Ce domeniu te intereseaza, etc.

#206
Rozzz

Rozzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 28.08.2011
Vad ca exista mai multa activitate in zona aceasta asa ca va rog sa ma scuzati daca sectiunea este nepotrivita.As dori sa stiu daca se poate(mai exact daca exista un caz concret) sa ma mut de la Politehnica (sectia Calculatoare) dupa ce termin anul I in anul II la Jacobs University.Si daca da,care ar fi conditiile.Ce diferente trebuie sa dau?

#207
Luiza4

Luiza4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 27.07.2009

 clarity, on 28th August 2011, 09:40, said:

Depinda, da detalii ce, unde, cum cand. Ce domeniu te intereseaza, etc.
Pai, mai am un an la facultate, deci ar fii vorba de toamna viitoare. La speecializare nu m-am gandit exact, cert e ca ce am in oras nu ma multumeste deloc. Alta varianta ar fii sa plec in CLuj sau Bucuresti. Insa, cum tocmai m-am intors dintr-un semestru facut in Austria (cu Erasmus) nu vreau sa neglizez nici aceasta optiune, daca se poate si bineinteles, nu presupune cosuri ridicole, tinand cont ca eu nu muncesc iar parintii nu-si permit luna de pe cer. Aici sunt la Management, sincer din ce am vazut in Austria cred ca mi-ar placea ceva pe Event Management, ceva ce la noi nu exista. Insa nu exclud alte optiuni.
In principiu bineinteles as dori sa stiu ce e gratuit, si apoi ce e ieftin. M-am interesat putin la facultatile care se ziceau ca sunt gratuite, insa nu intra si masterul ) sau nu am cautat eu destul).

#208
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 489
  • Înscris: 30.12.2008

 Rozzz, on 28th August 2011, 17:11, said:

Vad ca exista mai multa activitate in zona aceasta asa ca va rog sa ma scuzati daca sectiunea este nepotrivita.As dori sa stiu daca se poate(mai exact daca exista un caz concret) sa ma mut de la Politehnica (sectia Calculatoare) dupa ce termin anul I in anul II la Jacobs University.Si daca da,care ar fi conditiile.Ce diferente trebuie sa dau?
Jacobs e in Germania sau Austria, nu? Daca te-ai gandit la aceasta universitate, inseamna ca stapanesti limba germana, deci de ce nu le trimiti lor un email in care sa-i intrebi tot ce te supara? Sigur iti vor da raspunsuri mai clare/complete decat noi. Bafta :)

#209
Myrmidon

Myrmidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 216
  • Înscris: 03.10.2006

 Luiza4, on 27th August 2011, 22:02, said:

Despre masterate in strainatate, tot aici se discuta?
Exista masterate gratuite, sau toate sunt contra cost?

Uita-te la facultatile din tarile nordice. Invatamantul e gratuit acolo. Sau in Elvetia (EPFL/ETH), masterul e 633 CHF pe semestru [la alte universitati din CH nu stiu]. Astea-s primele care mi-au trecut prin cap. Se pot gasi masterate gratuite sau ieftine si in alte tari.

Dezavantajul e ca in tarile astea e scump traiul zilnic, dar cel putin pt. Elvetia sunt destule posibilitati de finantare.

Editat de Myrmidon, 30 august 2011 - 20:16.


#210
AxelBotek

AxelBotek

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 26.07.2009
  Poate intrebarea asta a mai fost pusa, dar as dori sa stiu si eu ce ar trebuii sa contina dosarul pe care trebuie sa-l depun la facultatea la care vreau sa admit si cum il depun?

#211
an11

an11

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 31.08.2011
Buna ziua.


In primul rand este vreun student american pe site daca da, voi ati fi in cea mai mare masura sa ma ajutati.



Am gasit o singura facultate in Los Angeles care ofera ajutor financiar studentilor internationali. ( trebuie mentionat ca imi doresc sa urmeze studiile universitre in LA si sa ma situez dupaia acolo) universitatea gasita de mine este: http://www.oxy.edu/



Intrebarile mele sunt:1. Puteti consulta un pic siteul si imi puteti spune care sunt specializarile/profilele facultati, si care este taxa anuala fara ajutorul financial si ajutor financiar cat poate plati unui student? ( eu nu ma pot interesa deorece nu cunosc limba engleza, fac meditati la engleza de ceva timp si o sa ajung sa stiu limba foarte bine pentru examenul TOEFL)
2. Voua cat timp va luat sa faceti dosarul de aplicare si in ce clasa ati inceput sa il faceti?
3. Ce ar trebui sa contina acest dosar pentru aceasta facultate?
4. In ce clasa v-ati dat seama ca doriti sa urmati studiile in strainatatea si cum au reactionat parinti cand le-ati spus?
5.Care sunt testele care ar trebui date pentru aceasta facultate, exceptand TOEFL?
6.Bursa/ajutorul financiar al facultati este full need? Si daca prin ajutorul financiar poate primi un loc in camin.
7.As vrea sa va intreb cate ceva si despre standford: care sunt testele care trebuiesc date si ce specializari/profile are aceasta facultate?
Va rog sa imi spuneti orice informatie, orice credeti ca este important.


Daca mai aveti si alte informati despre aceste 2 universitati va rog spuneti-mi, dar nu imi trimiteti linkuri de unde sa citesc ca am cam citit tot de pe net, vreau sa aud si parerea personelor care au avut si ei de asemenea aceste nelamuriri.



Va multumesc si va urez o zi buna!

#212
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.458
  • Înscris: 23.06.2009
Eu stiu ca la 4 universitati se da ajutor financiar studentilor internationali, fara limita de locuri/bani: Harvard, MIT, Berkeley, Standford. Ca sa ramai cu bursa trebuie sa iti pastrezi media peste 3.5.
Am vrut si eu sa plec in US la studii dar m-am gandit ca in UK e mai aproape :) Si mai e si imprumutul de studii oferit de guvern.

#213
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 635
  • Înscris: 25.02.2007
A mai observat cineva ca in primul post zice ca Edinburgh Napier e printre cele mai bune din Europa?  :w00t:

#214
Luiza4

Luiza4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 27.07.2009

 AxelBotek, on 31st August 2011, 09:53, said:

  Poate intrebarea asta a mai fost pusa, dar as dori sa stiu si eu ce ar trebuii sa contina dosarul pe care trebuie sa-l depun la facultatea la care vreau sa admit si cum il depun?
Pai intra pe site-ul facultatii si vezi ce ti se cere exact! Si daca nu e clar, le trimiti mail si intrebi ce te intereseaza.

#215
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 489
  • Înscris: 30.12.2008

 AxelBotek, on 31st August 2011, 10:53, said:

  Poate intrebarea asta a mai fost pusa, dar as dori sa stiu si eu ce ar trebuii sa contina dosarul pe care trebuie sa-l depun la facultatea la care vreau sa admit si cum il depun?
Despre ce tara vorbim totusi?  :huh:

Editat de bb_girl, 31 august 2011 - 21:31.


#216
LostKauze

LostKauze

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 08.01.2009
Salut, anul asta am trecut a 12a si incerc sa-mi aleg o facultate in Anglia de Computer Science.
Cautand o universitate buna intr-un oras ieftin am ajuns la Birmingham si Southampton.
Imi puteti spune parerile voastre despre ele si unde ati zice sa merg?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate