Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

E ilegal sa otravesc un caine?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#1
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
Mda, putin imi pasa de aia off topic care-or sa sara cu injurii de gen "nesimtito!".
Sper ca n-o sa fie inchis topicul doar pentru ca ma interesez de legalitatea acestei "activitati". Care sunt sanctiunile si unde anume scrie in lege, in cazul in care n-as avea voie?

Pe scurt: azi am ajuns la chirurgie din cauza unui caine.
E un caine cunoscut in cartier ca fiind agresiv, maidanez fireste. Mai am o prietena care a fost muscata de acest caine. Toata lumea stie si nu face nimic.

Ce variante am?
- hingherii din Iasi nu stiu pe unde sunt, daca raspund la sesizari si or avea timp sa vina
- politia comunitara nu stiu daca e dispusa sa dea amenda vecinilor din acel bloc care pretind ca e "cainele blocului", pe motiv ca nu-l tin in lesa/cusca/lant, cum scrie legea; insa nu ma intereseaza neaparat daca au chef, ci daca imi dau nr de inregistrare sau zic ca nu-i de competenta lor;
- trebuie oare sa ma "ocup" personal?

Mersi pentru raspunsuri.

#2
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Ocupa-te personal, dar ai grija ca nu care cumva sa otravesti alti caini.

#3
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View PostThomas-, on 24th June 2010, 13:17, said:

Ocupa-te personal, dar ai grija ca nu care cumva sa otravesti alti caini.
Tocmai asta-i problema care ma retine. Daca-i dau o bucata de carne, fuge cu ea in tufe si n-am de unde sti daca a mai ramas vreo bucatica pe care o poate lua alt caine.

Dar e legal?

#4
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Am fost muscat de 3 ori de caini pana acum si in cel mai rau caz doar am dorit sa-i musc inapoi atunci pe moment dar pentru ca mi-a stricat o zi de am facut anti-rabic nu m-am gandit niciodata sa-i omor.



PS: Daca sunt offtopic atunci imi merit warn-ul sau poate sa ma otraveasca cineva.

#5
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Exista si solutia unor spray-uri repelente. Nu trebuie neaparat sa omori animalul. E adevarat si ca, in mod normal, un animal agresiv nu are ce cauta liber si lipsit de control. Otrava insa nu e o solutie pentru ca sunt si caini domestici, cu stapan, care, chiar fiind sub controlul proprietarului si in lesa, pot manca de pe jos intr-un moment de neatentie

Edited by miromulus, 24 June 2010 - 12:31.


#6
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
din mare nefericire e ilegal. si nu e doar amenda, e caz penal.

dar, daca faci abstractie de asta si mai pui la calcul si faptul ca autoritatile nu fac nimic pentru a te ajuta atat pe tine cat si pe ceilalti, fa-o.
nu e instigare, ci pur si simplu asta e solutia cea mai eficienta.

ps: nu-ti face griji c-or s-o mierleasca si alti caini... cu cati mai multi cu atat mai bine.

#7
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Habar n-am daca-i legal, dar nu prea vad politistii cautand blonda care-n ziua X la ora h a fost vazuta hranind cainele ulterior decedat.

#8
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009
Vezi AICI, ofera si servicii de hingherit.

#9
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Furadan tata. Daca mai ramane ceva treci si prin Galati ca nu ii mai suport. Nu face nimeni nimic.
Vezi sa nu te vada nimeni.

#10
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010

View Postvladc, on 24th June 2010, 13:28, said:

ps: nu-ti face griji c-or s-o mierleasca si alti caini... cu cati mai multi cu atat mai bine.
Subscriu.
Referitor la legalitatea masurii, banuiesc ca atata timp cat autoritatile nu au niciun fel de reactie si/sau solutie, cetateanul este indreptatit sa ia orice masuri necesare pentru a-si proteja viata si integritatea.

#11
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
e "legal" in romania.
normal ca nu e legal sa omori animale, dar cine sa te prinda in tara asta??? :lol:

Edited by errai, 24 June 2010 - 12:33.


#12
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
Mda, pana la varianta cu otrava, plec acu' de-acasa sa incerc restul variantelor.

Ma duc intai la politia comunitara (oare la astia tre' sa ma duc sau la alta politie?) sa depun reclamatie impotriva vecinilor de la parter care-si asuma "posesia" cainelui, fiind "cainele blocului". Tre' sa primeasca amenda ca orice stapan de caine care nu i-a pus botnita, nu? Partea care m-a umplut de pace sufleteasca a fost ca babele alea au zis ca "ne apara pe noi"; adica sa nu-i fac ceva cainelui, ca n-are cine le apara! Adevaru' e ca-s bugetar si din cate stiu, astia-s cei mai periculosi, cei care au dus tara de rapa.

Stie careva cum dau de ecarisaj, in Iasi? Am cautat pe Google da' n-am gasit niciun nr de telefon.

Cu sprayul ce sa fac? In clipa in care m-a muscat aveam in mana un pahar cu cafea fierbinte. Ma tenta sa i-o arunc intre ochi, insa ma alegeam doar cu inca o muscatura in plus.

Cum adica e caz penal? Adica intru la puscarie?! Intre cat si cat variaza pedeapsa cu inchisoarea?  :deadtongue:

Mersi pentru link-ul catre Salubris. Chiar e aproape si de mine si de catel. Deci merg acolo si fac cerere sa-l hinghereasca pe patruped? Dau si bani pe sub mana daca-i nevoie.

Alte solutii legale aveti? Nu de alta, dar imi inchide topicul inainte sa rezolv problema.
Va anunt ce mai rezolv, pa! :(

#13
silverhawk

silverhawk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.06.2010

View Postblueunicorn, on 24th June 2010, 12:15, said:

Mda, putin imi pasa de aia off topic care-or sa sara cu injurii de gen "nesimtito!".
Sper ca n-o sa fie inchis topicul doar pentru ca ma interesez de legalitatea acestei "activitati". Care sunt sanctiunile si unde anume scrie in lege, in cazul in care n-as avea voie?

Pe scurt: azi am ajuns la chirurgie din cauza unui caine.
E un caine cunoscut in cartier ca fiind agresiv, maidanez fireste. Mai am o prietena care a fost muscata de acest caine. Toata lumea stie si nu face nimic.

Ce variante am?
- hingherii din Iasi nu stiu pe unde sunt, daca raspund la sesizari si or avea timp sa vina
- politia comunitara nu stiu daca e dispusa sa dea amenda vecinilor din acel bloc care pretind ca e "cainele blocului", pe motiv ca nu-l tin in lesa/cusca/lant, cum scrie legea; insa nu ma intereseaza neaparat daca au chef, ci daca imi dau nr de inregistrare sau zic ca nu-i de competenta lor;
- trebuie oare sa ma "ocup" personal?

Mersi pentru raspunsuri.
E ilegal si criminal! Legea pentru Protectia Animalelor. 91/628/CEE, L 25/2004. In plus, te-a muscat, n-ai murit! De ce vrei sa-l omori? Reactia lui este de a-si pazi teritoriul, daca este superpericulos, atunci trebuie internat la un adapost.

Dumenzeu nu bate cu bata!

#14
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009

View Postsilverhawk, on 24th June 2010, 13:37, said:

E ilegal si criminal! Legea pentru Protectia Animalelor. 91/628/CEE, L 25/2004. In plus, te-a muscat, n-ai murit! De ce vrei sa-l omori? Reactia lui este de a-si pazi teritoriul, daca este superpericulos, atunci trebuie internat la un adapost.

Dumenzeu nu bate cu bata!
Te-a muscat, n-ai murit! =))))) Sa-l mai muste odata nu? Poata odata si odata tot moare. Doamne ce oameni!

#15
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postsilverhawk, on 24th June 2010, 13:37, said:

E ilegal si criminal! Legea pentru Protectia Animalelor. 91/628/CEE, L 25/2004. In plus, te-a muscat, n-ai murit! De ce vrei sa-l omori? Reactia lui este de a-si pazi teritoriul, daca este superpericulos, atunci trebuie internat la un adapost.

Dumenzeu nu bate cu bata!
si daca-l interneaza la adapost si vede ca-i nebun cainele, tot il omoara, deci e cam acelasi lucru :rolleyes: . Eu stiu ca poti face reclamatie prin administratoru de bloc la primarie sau ceva de genu.... mai bine vorbesti cu administratoru blocului, daca nu cumva este o baba nebuna care iubeste cainii "nebuni".

Edited by errai, 24 June 2010 - 12:44.


#16
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
Mda, am uitat sa mentionez ca de cateva ore imi curge sange incontinuu. Tot sterg si iar curge, etc.
Doamna chirurg mi-a zis ca verifica sa vada daca nu mi-a atins vreo artera si cica nu, dar cred ca tre' sa merg iar la urgente.

N-am nimic impotriva adapostului, silver. Ideea e cui tre' sa-i dau mita ca sa-l primeasca. Vecinii "proprietari" n-au nicio vina, nu?

E minunata expresia "n-ai murit". Ma inalta sufleteste.

Apropo de Dumnezeu, daca vrei s-o iei pe panta asta, iti dau citate din Biblie care zice ca un animal agresiv trebuia OMORAT! Iar un proprietar care stia ca are animal agresiv si a fost neglijent, trebuia omorat si el; adica si omul! Cre'ca-i prin Exod 21:22, sau asa ceva. N-am timp sa caut acum, plec la politie/spital, vad eu.

Cre'ca de data asta nu mai sterg sangele de pe picior, il las sa musteasca, ca altfel risc sa nu ma creada politistul.

#17
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010

View Postsilverhawk, on 24th June 2010, 13:37, said:

E ilegal si criminal! Legea pentru Protectia Animalelor. 91/628/CEE, L 25/2004. In plus, te-a muscat, n-ai murit! De ce vrei sa-l omori? Reactia lui este de a-si pazi teritoriul, daca este superpericulos, atunci trebuie internat la un adapost.

Dumenzeu nu bate cu bata!
Nu vrei tu sa dai o fuga pana-n Iasi (te invit si pe la mine ulterior) sa-l iei in casa ta? De cand strada, trotuarul, parcarea, parcul e "teritoriul lui"? Are act de proprietate? Nu, e un parazit care trebuie eliminat. De pureci si capuse nu ne e mila si nu exista lege care sa le protejeze, de ce ar fi protejate javrele parazitare?

#18
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,446
  • Înscris: 20.02.2008
Mai intreba cineva pe alt topic daca astora le permite IQ sa respire singuri sau au nevoie de aparate...
Auzi ca doar l-a muscat.... pai daca nu lua la suturi javra aia de nu mai avea cu ce sa muste data viitoare.

Edited by ioppo, 24 June 2010 - 12:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate