Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

falca umflata , masea plombata

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
al3xutzo

al3xutzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.04.2007
sal ,
pt a intelege mai bine problema mea , am sa incep cu o scurta introducere :
Acum un an mi s-a umflat falca stanga ingrozitor , din cauza unei masele extrem de cariata (era aproape goala pe dinauntru) . Am mers la stomatolog , mi-a dat antibiotice si a incercat sa-mi faca un drenaj (mi-a curatat canalele ...) dar n-a iesit nimic . Tin sa mentionez ca nu imi aparuse nici un abces . Dupa ce s-a desumflat falca , mi-a tratat si mi-a plombat maseaua .

Recent , mi s-a umflat falca din nou , dupa o usoara durere la aceeasi masea plombata. Iarasi nu am abces , insa falca este destul de umflata si se simte tare la atingere. Umflatura mi-a aparut la fel ca data trecuta undeva la nivelul osului ala mai proeminent de sub ochi si coboara undeva pana la nivelul gurii , pe obraz.
Momentan iau AUGMENTIN pe infectie si MIG 400 pentru durere .
Dupa o zi de luat medicamente , nu ma mai doare dintele (pot sa apas cu limba pe el si tot nu simt nici o durere) , insa umflatura e la fel , ba chiar un picut mai mare .

Stiu ca solutia cea mai buna ar fi sa merg la un STOMATOLOG , insa vreau sa stiu daca mai am si alta alternativa (n-as mai vrea sa trec iarasi prin curatare + tratare + plombare = bani + timp) .
Intrebari :
Daca iau in continuare AUGMENTIN , mi se va dezumfla falca ?
E normal sa nu-mi apara abces ?
De ce am iarasi probleme cu aceasta masea , dupa ce a fost plombata ?

#2
vali38

vali38

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 16.10.2005
cea mai ieftina optiune ar fi sa o scoti. nu ai alta solutie. oricat ai incerca sa tratezi si oricati bani ai da, tot la umflaturi vei ajunge
umflatura incepe sa iti dispara de prin a 3a zi si vezi ca augmentinul nu il iei de capul tau, e destul de puternic
daca stomatologul te va scapa acum de durere, pe viitor vor aparea noi probleme. mai exista o solutie totusi, scumpa dar posibil eficienta. daca maseaua nu se afla pe mandibula, un stomatolog bun iti poate face o rezectie apicala
din moment ce ti se umfla maseaua, inseamna ca ai infectie, deci abces. sa ma corecteze cineva daca gresesc. daca ti se desumfla cu augmentin, din nou inseamna ca e infectie
de ce ai iar probleme cu maseaua ? simplu. caria a sapat destul de adanc si a ajuns pe canalele acelea. acolo nu iti poate curata si caria tot avanseaza, uneori fiind cauza unor infectii (ca si in cazul tau, probabil).

Edited by vali38, 21 June 2010 - 12:26.


#3
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008

 al3xutzo, on 21st June 2010, 13:13, said:

sal ,
pt a intelege mai bine problema mea , am sa incep cu o scurta introducere :
Acum un an mi s-a umflat falca stanga ingrozitor , din cauza unei masele extrem de cariata (era aproape goala pe dinauntru) . Am mers la stomatolog , mi-a dat antibiotice si a incercat sa-mi faca un drenaj (mi-a curatat canalele ...) dar n-a iesit nimic . Tin sa mentionez ca nu imi aparuse nici un abces . Dupa ce s-a desumflat falca , mi-a tratat si mi-a plombat maseaua .

Recent , mi s-a umflat falca din nou , dupa o usoara durere la aceeasi masea plombata. Iarasi nu am abces , insa falca este destul de umflata si se simte tare la atingere. Umflatura mi-a aparut la fel ca data trecuta undeva la nivelul osului ala mai proeminent de sub ochi si coboara undeva pana la nivelul gurii , pe obraz.
Momentan iau AUGMENTIN pe infectie si MIG 400 pentru durere .
Dupa o zi de luat medicamente , nu ma mai doare dintele (pot sa apas cu limba pe el si tot nu simt nici o durere) , insa umflatura e la fel , ba chiar un picut mai mare .

Stiu ca solutia cea mai buna ar fi sa merg la un STOMATOLOG , insa vreau sa stiu daca mai am si alta alternativa (n-as mai vrea sa trec iarasi prin curatare + tratare + plombare = bani + timp) .
Intrebari :
Daca iau in continuare AUGMENTIN , mi se va dezumfla falca ?
E normal sa nu-mi apara abces ?
De ce am iarasi probleme cu aceasta masea , dupa ce a fost plombata ?
Din acest motiv ti-as recomanda sa mergi iarasi la acelasi medic stomatolog deoarece cel mai probabil diagnosticul si tratamentul au fost incorecte sau incomplete. Nu stiu cum stai cu increderea insa in acest medic acum dar recomandarea e sa mergi urgent la un medic stomatolog Vei avea nevoie si de o radiografie cel mai probabil pentru a putea stabili un diagnostic. Doar din datele date de tine nu ma pot pronunta in vreun fel...

#4
al3xutzo

al3xutzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.04.2007
multumesc pentru raspunsuri .
mai stau azi cu niste comprese cu gheata , iar daca maine sunt la fel de umflat , am sa merg la stomatolog , la unul nou cel mai probabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate