Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

consecintele neplatii ratelor

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 21.11.2005
Nasol. Mersi de lamuriri.

#20
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
sa va spun cat tupeu au firmele de recuperari! dupa cum am mai postat, am doua credite - unul ipotecar si unul de nevoi personale - neachitate de aproximativ un an. in ultima vreme nu am mai primit nicio somatie de la ei, nicio scrisoare de amenintare, nimic. insa surpriza! azi ma trezesc cu o vecina la usa spunandu-mi ca un individ a sunat la ea pe linia fixa de telefon si a intrebat de mine in legatura cu problema creditului acut la brd!!!
am sunat la numarul pe care individul il lasase si ce sa vezi! era un reprezentant al firmei de recuperare credite cycle nu stiu cum!!
este legal sa faca asa ceva? aceste contracte de credit nu sunt oarecum confidentiale?

#21
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Decat sa faci un imprumut la o banca in Romania, mai bine (cum zicea mama) iti bagi un bat undeva. Lasand batul la o parte, mai repede te imprumuti la un prieten/ruda/dusman. Cat poate sa iti ceara dobanda ? In nici un caz nu platesti 13400 daca imprumuti 8200 (si te folosesti de 5000, cum a fost cazul meu). Asa ca lasa rusinea la o parte si imprumuta-te de la un cunoscut !

Multumesc celor care au avut idee despre acest subiect !

PS: Voi face tot posibilul sa platesc ratele in coninuare. Desi multe se pot intampla in 30 de luni...

#22
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 25.11.2009

View Postmarga32, on 17th June 2010, 21:40, said:

. Lasand batul la o parte, mai repede te imprumuti la un prieten/ruda/dusman. Cat poate sa iti ceara dobanda ?
10% pe luna ?  :nonobad:

#23
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,324
  • Înscris: 22.07.2005
acum depinde cat timp ai nevoie de bani, daca e pentru 30 de zile... e bine 10%, sunt situatii in care bancile iti aiu mai mult.

#24
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 17.05.2010

View Postalexica08, on 17th June 2010, 18:03, said:

sa va spun cat tupeu au firmele de recuperari! dupa cum am mai postat, am doua credite - unul ipotecar si unul de nevoi personale - neachitate de aproximativ un an. in ultima vreme nu am mai primit nicio somatie de la ei, nicio scrisoare de amenintare, nimic. insa surpriza! azi ma trezesc cu o vecina la usa spunandu-mi ca un individ a sunat la ea pe linia fixa de telefon si a intrebat de mine in legatura cu problema creditului acut la brd!!!
am sunat la numarul pe care individul il lasase si ce sa vezi! era un reprezentant al firmei de recuperare credite cycle nu stiu cum!!
este legal sa faca asa ceva? aceste contracte de credit nu sunt oarecum confidentiale?
Ideea este sa te umileasca in fata vecinilor, a rudelor, a colegilor de servici, a prietenilor copiilor tai etc, orice ca sa platesti. Ce-o sa faci, ii dai in judecata? Ai bani de avocat cand n-ai de rata?

N-o sa scapi de ei si tupeu au nemasurat, fii fara grija.

#25
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Cam in aceeasi situatie sunt si eu, am luat credit, numai am bani sa achit ... ratele au crescut astronomic, am fost sunat de la Koface care se ocupa de "dosarul meu" acum, mi-a spus ca ma executa silit si daca nu am nici un bun pe numele meu ma baga la FRAUDA ... este posibil asa ceva ?

#26
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Posttenzen, on 4th May 2011, 16:02, said:

Cam in aceeasi situatie sunt si eu, am luat credit, numai am bani sa achit ... ratele au crescut astronomic, am fost sunat de la Koface care se ocupa de "dosarul meu" acum, mi-a spus ca ma executa silit si daca nu am nici un bun pe numele meu ma baga la FRAUDA ... este posibil asa ceva ?
Nu. Cunosc bine Coface Romania si iti pot confirma doar ca incearca sa te intimideze. Frauda e cu totul altceva si tine de incalcarea unor legi.

#27
dennyku

dennyku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.02.2007
Gasiti aici 2 articole care sper sa va mai lumineze si sa va linisteasca:

Cum poti sa nu mai platesti creditul si sa scapi

Ce-ti face banca daca nu ai nimic in proprietate? Iti ia praful de pe toba


Enjoy!

#28
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View Postmarga32, on 14th June 2010, 21:37, said:

Totusi, sunt curioasa: stiti personal pe cineva care nu a mai platit ratele ? Ce a patit ? (nu din auzite, nu facand presupuneri)

Da, nevasta-mea. I s-au luat boii de la bicicleta si li s-a pus o fundita frumoasa la gat. Una roz. Tot ce avem amandoi e pe numele meu, dar ea mai are niste mosteniri, nu mare lucru (vreo doua terenuri la tara si o garsoniera in Bucuresti) la comun cu frate-su. Nici macar poprire pe salariu nu i-au facut, de unde am dedus ca si asta cu poprirea e mai mult sperietura. :) Acum e prea tarziu, pentru ca nevasta-mea e oficial somera, inscrisa la AJOFM. Singura problema e ca nu va mai pupa prea curand un card de credit pe numele ei, ceea ce e, ca sa zic asa, "paguba'n ciuperci".

Daca ati incaput pe mana Coface, veti incepe sa primiti niste scrisori cu diverse coduri de culoare. Nu-mi mai aduc aminte, dar parca erau 3, care veneau lunar, din care ultimele 2 erau galben si apoi rosu. La scrisoarea rosie zicea ca e "ATENTIE! ultimul apel" inainte sa te bage la Sing Sing, ce mai... Partea funny e ca dupa o luna incepeau sa trimita iar acelasi ciclu de scrisori si dupa 3 luni ajungeai din nou sa primesti scrisoarea rosie cu ultimul apel... :)

#29
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 16.10.2007

View Postinius, on 15th May 2011, 23:08, said:

Da, nevasta-mea. I s-au luat boii de la bicicleta si li s-a pus o fundita frumoasa la gat. Una roz.
Bine, jucati-va voi cu astia.................

#30
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
Imi plac indemnurile astea:' ce daca nu platesti...nu vei pati nimic'...si se mai mira romanasii de ce ii ard bancile pe unde pot.

#31
stamdevorba

stamdevorba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2011
Lucrurile stau cam asa:
1. In momentul in care nu se mai achita, banca angajeaza o firma de recuperari sa ii "contacteze" pe clientii lor ! In aceasta faza atat banca cat si clientul se afla pe poz de egalitate, ambii avand atat drepturi cat si obligatii.
2. Se trece la rezilierea contractului. Din acest moment banca este creditor iar fostul client este debitor, raportul nu mai este unul de egalitate !
3. Se poate cesiona creanta. Adica o SC de recuperari sa cumpere dreptul de creantza si sa va urmareasca pt a recupera sumei datorate.
    In aceasta situatie SC-ul poate alege sa va sune si sa va convinga sa platiti ori poate cere incuviintarea executarii silite !
Daca SC-ul este o banca/IFN ori daca legea ii poate permite sa aiba un corp de executori, executarea silita se poate fi facuta de catre acestia.
Executarea silita semnifica urmarirea tuturor bunurilor mobile ori imobile, prezente ori viitorare ... si se poate intinde pe o perioada de pana la 30 ani .
Majoritatea executorilor se rezuma la a verifica bunurile mobile/nemobile la la administratia financiara / OCPI si la infiintarea popririlor asupra conturilor bancare !!!
DE RETZINUT:
Daca va este infiintata poprire pe contul de salariu, trebuie sa faceti contestatie, deoarece din salariu vi se poate opri maxim 30 % !!!

#32
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View PostTheWarrior, on 16th May 2011, 07:25, said:

Bine, jucati-va voi cu astia.................

Eu am expus doar experienta proprie. Deja treaba e veche de vreun an jumate si nevasta-mea e bagata sigur in biroul de credit inca din ianuarie 2010. Nu mai speriati oamenii inutil, bancile au cateva linii de atac mari si late: daca nici una nu functioneaza atunci singura paguba a debitorului e ca nu mai poate lua credit un numar de ani. Restul e vrajeala.

#33
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 16.10.2007

View Postinius, on 17th May 2011, 08:46, said:

Nu mai speriati oamenii inutil, bancile au cateva linii de atac mari si late
Nu e vorba de speriat, acum fiecare traieste cum doreste, eu unul nu ma vad fara sa am un cont bancar, o masina sau o casa pe numele meu.
Daca sotiei dvs. ii convine regimul asta de viata, sa nu raspunda la telefon daca nu cunoaste numarul, sa nu deschida usa daca vizita nu e anuntata, sa lucreze numai la negru, ca nu cumva sa i se faca poprire pe salariu, atunci e alta poveste. Asta, spunea cineva mai inainte, ca pt 30 de ani.

America e cea mai puternica economie, oamenii sunt liberi pe acolo ca si pe la noi, unii dintre ei au ales sa traiasca pe sub poduri, e optiunea lor. Banuiesc ca nici ei nu au nimic in proprietate, iar in cazul in care sunt debitori.........recuperatorii le iau boii de la bicicleta.

#34
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postinius, on 17th May 2011, 09:46, said:

Nu mai speriati oamenii inutil, bancile au cateva linii de atac mari si late: daca nici una nu functioneaza atunci singura paguba a debitorului e ca nu mai poate lua credit un numar de ani. Restul e vrajeala.
Bine zici. Ideea e sa nu te lasi niciodata intimidat de institutiile bancare si sa joci cartea negocierii cu ele de pe pozitii egale. In caz ca nu inteleg, nici tu nu intelegi. Fie, nu mai primesti in viata ta un credit (in Romania).
Personal tot incerc sa restructurez un credit in CHF si de fiecare data nu cadem la intelegere asupra noilor conditii. Ei ma tot preseaza, eu ... îi tot trimit la plimbare in fata unei oferte neserioase. Urmeaza amenintarile, telefoanele zilnice, rugamintile si ciclul se tot repeta. In caz ca ajungem in instanta, avem la dosar toate notificarile catre banca, raspunsul acesteia, am inregistrat o buna parte din convorbirile telefonice si ... LEGEA. LEGEA primeaza in instanta in fata contractelor cu institutiile de creditare. Asa ca oameni buni, nu fiti naivi si nu cedati in fata bancilor.
Fiti inteligenti si platiti macar o parte din rate in cazul problemelor financiare, o parte care sa insumeze minim 50% din valoarea ei lunara.
Exista legi clare care prevad gradul maxim de indatorare, cosul minim zilnic pe familie ... si raspunderea in aceasi masura a bancilor care au acordat credite.
Eu chiar nu inteleg complexul de inferioritate manifestat de romani in fata bancilor.

View PostTheWarrior, on 16th May 2011, 07:25, said:

Bine, jucati-va voi cu astia.................
Jucati-va, mai bine !
Nu sfatuiesc pe nimeni sa nu-si mai plateasca ratele, imi permit doar sa fac o sugestie la cei care se afla cu adevarat intr-o situatie mai delicata. Jucati-va cartile de pozitii egale cu bancile si aduceti in sprijinul pozitiei dv dovada sau dovezile veniturilor obtinute. In caz ca acestea scad cu 15% sau mai mult fata de momentul contractarii creditului, banca este obligata prin lege sa tina cont de situatia noua in care va aflati si sa va propuna un plan de reesalonare a datoriei. Atentie, nu semnati acest plan decat daca se respecta conditiile initiale sau daca noile conditii sunt avantajoase ! ! !  Nu exista nici o reglementare legala care sa-i permita bancii modificarea clauzelor contractuale initiale si nici sa va oblige sa le acceptati.
Cititi de zece ori inainte de a semna orice hartie. E posibil sa pleci cu mult mai indatorat din sediul unei banci in caz ca nu-ti cunosti drepturile.

Edited by iDorin, 02 June 2011 - 23:28.


#35
still2live

still2live

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.10.2006
Buna ziua, am citit toate posturile de mai sus - dar totusi as vrea o confirmare, ca am inteles corect.

- am facut un credit acum 4 ani, rata am platit-o numai eu (creditul este in CHF - rata a ramas aceiasi ca valoare dar cresterea CHF-ului m-a nenorocit).
- in momentul de fata am o mica restanta, si astia de la BancPost ma dispera cu telefoanele.
- pe vremea cand am facut creditul plateam toate creditele impreuna cu sotia mea (in afara de la creditul de la bancpost mai am un credit la Credit Europe Bank), acum ea este in strainatate nu face destui bani sa trimita acasa si eu trebuie sa suport toate cheltuielile (usor usor se pune si ea pe picioare si o sa inceapa sa trimita bani acasa).
- din cauza aceasta am ramas un pic un urma cu ratele (adica o luna intarziere - 210 CHF la BP si 110 Euro la Credit)

Nu am nimic pe numele meu, nu masina, nu casa nu nimic. La BP e sotia imprumutata si eu girant, la CEB este invers. Deja ma bate gandul sa nu mai platesc pentru ca sunt magari si nu inteleg ca am niste probleme, penalitati platesc deja.

Cand am realizat ca o sa intarzii cu rata am sunat si am anuntat de urgenta, cu toate acestea am fost bagat imediat la Biroul de Credite. (a nu se intelege gresit, imediat ce s-a strans perioada de intarziere).

Intrebarea mea este urmatoare: banca ii poate obliga pe parintii nostri sa vinda casa, noi find unici mostenitori? Isi pot pierde casa? Asta in cazul in care ma hotorasc sa nu mai platesc. Avand in vedere ca nu am bani sa platesc restanta si rata datorata lunar, deci voi fi mereu restant ce se va intampla? (ce optiuni are banca?)

Astept raspunsul vostru. Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

Va doresc multa sanatate si fericire.

Cu stima,
MIC

PS: daca plec in strainatate, pot pune politia pe mine ? vreau sa plec sa fac bani si sa trimit acasa sa platesc ratele (daca plec in mod clar va trebui sa nu o platesc o rata, ca sa am de bilet).

Edited by still2live, 14 June 2011 - 15:13.


#36
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Poststill2live, on 14th June 2011, 16:10, said:

Buna ziua, am citit toate posturile de mai sus - dar totusi as vrea o confirmare, ca am inteles corect.
Povestea ta este una tristă și probabil ca tine sunt mulți.
Există totuși un lucru bun în toată povestea asta (nu a ta personală, a noastră a tuturor). Aceste neplăceri responsabilizează omul și mai ales...îl educă.

1. Nu te va aresta nimeni dacă pleci în străinătate.
2. Nu te va aresta nimeni nici dacă rămâi în Ro și nu-ți plătești ratele.
3. Pt. bănci nu ești altceva decât un contract. Nu trebuie să înțeleagă nimic altceva decât contractul, nicidecum problemele tale personale. Când nu plătești nu ești altceva pt. ele decât o problemă care trebuie rezolvată.
Banca și-a respectat contractul dându-ți banii. Respectă-l și tu. Mai simplu de atât nu poate fi.
4. Banca nu poate lua proprietatea părinților decât dacă ei sunt giranți și au ipotecat proprietatea ca și garanție. Dacă ei vor muri, că deh, părinții mai și mor și tu devii proprietar, cu siguranță vor afla și vei fi executat.
5. Dacă nu ești solvabil, atunci banca nu va face nimic că nu are ce să facă.
Nu-i rămâne decât să vândă contractul tău unor companii specilizate în recuperări, probabil cu 10% din valoarea restanței și va marca în contabilitate pierderea.
6. Aceste firme te vor intimida o perioadă și atunci când îți va fi lumea mai dragă, peste ani, te vei trezi cu o citație, eventual cu salariul lucrat...Sunt șanse foarte mici să scapi. Mici de tot.
La început vin scrisori, urmate de telefoane, urmate de telefoane la servici, la vecini, urmate de afișe lipite pe ușa apartamentului unde locuiești sau la intrarea în bloc.
Te vor umili, te vor enerva, te vor discredita.
Eu un joc al nervilor.

La un moment dat vor marca și ei pierderea, că deh, statistic, firmele de recuperări cumpără contracte de 100.000 euro și recuperează 120.000 euro (din care se scad cheltuielile, ele recuperând mai mult) prin intimidări și contabil dă cu plus...și ele sunt fericite. Sunt statistici în sensul ăsta și funcționează. Imginează-ți doar că oamenii care fac asta sunt exact ca și tine, numai că respectă niște proceduri.

La fel este și cu băncile. Ele știu că există un risc ca 7% (un exemplu oarecare) din portofoliu să nu fie plătit iar acest cost intră în prețul creditului dat inițial. Oricum plătește cineva pt. rău platnici... :) .
La fel este și la supermarket. În prețul produselor intră și pierderile și furturile. Pierderile sunt acele produse care expiră. Tot noi le plătim.

Deci.
Suma este mică.
Mobilizează-te, pune osu la muncă, învață să trăiești modest o perioadă și poți scăpa de datorie în 6 luni...și de griji. Acum ai posibilitatea să plătești integral creditul și să-l închizi datorită OUG 50.

Edited by paradigmatic, 14 June 2011 - 16:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate