Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

consecintele neplatii ratelor

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Din start va rog sa nu postati daca nu sunteti la curent cu subiectul acesta si nici daca aveti remarci de genul “cine te-a pus ?” sau “vorbeste cu banca, sa ajungeti la o intelegere”

In  2007 am facut un credit de nevoi personale in valoare de 8200 de lei la Raiffeisen Bank cu buletinul, copie dupa cartea de munca si adeverinta de venit; fara girant sau garantii.  Suma totala de inapoiat bancii e de 11200 de lei.  Pana acum am platit cam 6000 de lei, deci au mai ramas de plata 5000. Deoarece mi-am pierdut locul de munca, nu am mai platit ratele de cateva luni. Dupa nenumarate telefoane din partea bancii si scrisori, de curand am primit o somatie prin care sunt anuntat ca in decurs de 3 zile sa platesc ratele din lunile neplatite, pentru a putea fi la zi.

Bunuri pe numele meu nu am. In schimb, parinitii mei au depus o suma de bani la alta banca pe numele meu.

1)Pot fi data in judecata, apoi sa se treaca la executare silita ?
2)In ce consta concret aceasta executare silita ?
3)Cei de la Raiffeisen pot afla de contul de la cealalta banca ?
Multumesc anticipat !

#2
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
din cate am inteles,nu se pune problema ca nu poti plati, ai bani in cont, la alta banca, dar nu vrei sa platesti.
bancile, de regula,fie apeleaza la un executor judecatoresc, fie la o firma de recuperatori. daca nu ai bunuri pe numele tau, nu ai serviciu, nu au de unde recupera. dar, daca isi dau silinta, te pot gasi dupa CNP, adresa, nume, deci iti pot bloca contul din banca/banci.  vezi exemplul recent,cu Gigi Becali, care n-a platit o suma "modica" pt niste echipamente si i-au fost blocate toate conturile,de la toate bancile din tara.

#3
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Bun, iau bani din contul deschis de ai mei pe numele meu ca sa platesc ratele.

Apoi le explici tu alor mei de ce lipsesc 5000 de lei ?

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 05.04.2006
Nu, le vei explica tu, oricum banca sau firma recuperatoare va gasi acel depozit. Realizezi ca daca te pui rau cu...sistemul bancar, iti va fi fooooarte greu sa mai iei vreodata bani imprumut de la vreo banca din tara sau strainatate ? Zici ca nu ai bunuri pe numele tau. Acum. Dar miine, poimiine ? Ce vei face, vei trai ca un haiduc ? Nu fa pe viteazul si achita-ti datoriile.

Edited by ionut76, 12 June 2010 - 01:54.


#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmarga32, on 12th June 2010, 02:19, said:

Bun, iau bani din contul deschis de ai mei pe numele meu ca sa platesc ratele.

Apoi le explici tu alor mei de ce lipsesc 5000 de lei ?

e buna si un pic de mandrie dar nu cand esti datoare altora ..ar trebui sa discuti cu ai tai pe tema asta

#6
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Eu zic sa faci cumva sa platesti, din banii parintilor sau imprumuta-te de altundeva. Altfel vei fi blacklistata de catre banca si vei avea probleme cu orice banca din Ro pe viitor. Nu numai ca nu o sa mai poti obtine niciun credit, insa or sa iti puna piedici la orice relatie o sa ai cu ei. Aaa... si vezi ca iti apare si in cazierul fiscal.

#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ai luat imprumut 11200 de lei si ai platit cam 6000 si crezi ca mai ai de platit inca vreo 5000? Eu cred ca nu ai calculat si dobanda. Ia mai verifica odata cat ai de plata.

Oricum, greseala ta este ca nu te-ai dus la banca sa le explici situatia. Daca au trecut 2 luni fara sa platesti deja ai scoringul pe butuci la banca respectiva.

Pentru 5000 de lei banca te alearga sa te execute. Daca te opreai si tu pe la 2000 de lei nu mai merita efortul sa te execute cineva silit.

Si apropo, nu trebuie sa ai bunuri pe numele tau ca sa te execute cineva silit. Judecatorul poate dispune popriere pe veniturile tale viitoare. Deci de fiecare data cand vei mai lucra cu forme legale, jap, o parte din venituri sunt rechizitionate.

Edited by Dragon Warrior, 12 June 2010 - 06:18.


#8
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare...am un credit de nevoi personale si unul ipotecar, la banci diferite, ambele cu rate neplatite de fix un an...am primit somatii peste somatii si telefoane peste telefoane si pana la urma au cesionat creantele mele catre niste firme de recuperari debite...problema cu aceste firme e ca au dobanzi extrem de mari si datoria mea creste ca fat-frumos, intr-o zi cat altii intr-un an :)
daca nu ai venituri - loc de munca sau altele si nu ai nici bunuri pe nume propriu, se incepe la un moment dat procedura de executare silita, care va ramane in stand-by pana in momentul in care vei avea un venit...atunci o parte din banii pe care ii produci se vor duce, prin poprire catre bancile la care esti dator.
problema este ca la persoanele fizice, la 3 luni de neplata esti trecut in centrala de risc bancar si in biroul de credite si timp de 5 sau 7 ani (nu mai stiu exact) nu ai nicio sansa sa mai apelezi la vreun credit si chiar dupa s-ar putea sa fie destul de greu pentru ca te-ai dovedit un rau platnic.
si inca un detaliu destul de important...daca locuiesti cu parintii si nu vrei ca ei sa afle trebuie sa stii ca banca trimite, dupa somatie, si executorii bancari la domiciliu sa te mai streseze un pic.

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006

View Postmarga32, on 12th June 2010, 02:19, said:

Bun, iau bani din contul deschis de ai mei pe numele meu ca sa platesc ratele.

Apoi le explici tu alor mei de ce lipsesc 5000 de lei ?
Retrage rapid banii alor tai din contul pe numele tau de la cealalta banca. Cel mai bine pentru a nu ,,iti lua gatul" ai tai.

#10
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
nu mi se pare o idee prea buna, retrasul banilor... in primul rand, poate ca deja au blocat contul. apoi, una e sa nu poti plati,ca n-ai de unde,  si alta sa retragi banii, sa-ti vinzi proprietatile, ca sa nu poti fi obligat sa platesti. asta e deja infractiune si poti ajunge la parnaie.

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006
Conform carei legi ? Nu cred sa fie infractiune in Romania.

#12
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
"in cazul in care se demonstreaza ca debitorul a instrainat bunurile tocmai pentru a se sustrage de la executare silita, exista posibilitati juridice de readucere in patrimoniu a bunurilor instrainate.De asemenea, in situatia in care se demonstreaza ca restantierul a intrat in mod voit in aceasta situatie, pentru a nu achita creditul, el este pasibil de raspundere penala"
daca vrei detalii, cauta pe google dupa "executare silita"

Edited by korsar, 14 June 2010 - 11:19.


#13
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Imprumutul l-am facut deoarece nu ma aflam intr-o perioada financiara stralucita.

Suma totala de inapoiat bancii este de 13400 de lei, cu tot cu comision. (si cand ma gandesc ca nu m-am folosit decat de 5000 de lei...)

Azi am platit sumele restante, deci sunt la zi.

Totusi, sunt curioasa: stiti personal pe cineva care nu a mai platit ratele ? Ce a patit ? (nu din auzite, nu facand presupuneri)

#14
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
nu exista o regula. depinde de suma,de banca, de tipul creditului, daca e cu ipoteca sau nu, cu girant sau fara, daca s-a apelat la un executor sau la o firma de recuperatori. stiu cazuri concrete din fiecare varianta, unii au fost dati in judecata si au platit,altii tot dati in judecata, dar n-au platit nimic, la altii s-a taraganat procesul,au trecut cei 3 ani , dupa care fapta s-a prescris. ba mai nou, s-a modificat procedura, executorul nu te poate executa direct, fara "binecuvantarea" unei instante judecatoresti, chiar daca asta poate fi doar o simpla formalitate.
ce e sigur: ajungi pe "lista cu rai platnici" (Centrala Riscurilor Bancare)  si nu vei mai putea optine credit de la nicio banca,in urmatorii 7ani. Apoi,daca n-ai bunuri pe numele tau, n=ai venituri, n-ai avut giranti,nu se va putea recupera nimic. in acest caz,daca banca a apelat la executor,acesta va verifica daca sunt sanse sa se recupereze ceva, iar daca constata ca nu,o va lasa moarta. daca dosarul tau a ajuns la o firma de recuperatori, te vor stresa des cu telefoane, scrisori de amenintare.
exceptie, ce-am scris in postul anterior: daca se dovedeste ca intentionat ti-ai instrainat bunurile,doar ca sa nu poti fi executat, sau, cum e cazul tau, ai retras banii din banca, sa nu ti se poata bloca contul.

#15
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 21.11.2005
Ce se intampla in situatia in care nu mai platesc rata pentru un credit garantat cu ipoteca ? Sper sa nu fie cazul :) intreb si eu preventiv. Apartamentul a fost evaluat acu 3-4 ani la peste 30.000 de euro, iar acum in zona unde e, nu valoreaza mai mult de 18.000. Doar masina o mai am pe numele meu.

#16
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
in situatia in care nu ai nimic pe numele tau, nu are cine sau ce sa iti faca, daca ai imobil, dar nu este ipotecat pt credit, atunci nu au ce sa iti faca, cum s-a mai spus si mai sus, poate sa iti puna propriri pe salariu, pensie, alocatie, etc sau orice alta forma de venit legala sau daca este ipotecat poate sa il scoata la licitatie, il va vinde la o suma modica, undeva pe la 50% din valoarea ipotecata, sau valoarea reala (depinde care e mai mica pt ca nu pot vinde un imobil care actual valoreaza sa zicem 20 de mii de euro cu 30 de mii cu cat a a fost el ipotecat) din suma obtinuta in urma licitatiei, isi pastreaza cat le este datorat si restul iti ramane tie, adica cel mai probabil nimic.


L.E. cat despre masina de pe numele tau, nu au cum sa se atinga de ea decat daca ai luat-o in leasing si ai ramas dator acolo.

Edited by HEFE, 15 June 2010 - 14:07.


#17
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 21.11.2005
Mersi HEFE de raspuns. Dar ce se intampla daca eu am luat 30.000 de euro credit si pe apartament banca acum primeste doar 18.000 ? Fac ei ceva sa optina restul de bani cumva, nu ?

#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006

View Postmarga32, on 14th June 2010, 21:37, said:

Imprumutul l-am facut deoarece nu ma aflam intr-o perioada financiara stralucita.

Suma totala de inapoiat bancii este de 13400 de lei, cu tot cu comision. (si cand ma gandesc ca nu m-am folosit decat de 5000 de lei...)

Azi am platit sumele restante, deci sunt la zi.

Totusi, sunt curioasa: stiti personal pe cineva care nu a mai platit ratele ? Ce a patit ? (nu din auzite, nu facand presupuneri)
Acum recomand sa retragi rapid banii parintilor din contul pe numele tau, pentru a prevenii probleme ai naspa daca situatia se va repeta pe viitor.

View PostHEFE, on 15th June 2010, 15:04, said:

in situatia in care nu ai nimic pe numele tau, nu are cine sau ce sa iti faca, daca ai imobil, dar nu este ipotecat pt credit, atunci nu au ce sa iti faca, cum s-a mai spus si mai sus, poate sa iti puna propriri pe salariu, pensie, alocatie, etc sau orice alta forma de venit legala sau daca este ipotecat poate sa il scoata la licitatie, il va vinde la o suma modica, undeva pe la 50% din valoarea ipotecata, sau valoarea reala (depinde care e mai mica pt ca nu pot vinde un imobil care actual valoreaza sa zicem 20 de mii de euro cu 30 de mii cu cat a a fost el ipotecat) din suma obtinuta in urma licitatiei, isi pastreaza cat le este datorat si restul iti ramane tie, adica cel mai probabil nimic.


L.E. cat despre masina de pe numele tau, nu au cum sa se atinga de ea decat daca ai luat-o in leasing si ai ramas dator acolo.
Wrong, chiar daca ai bunuri neipotecate dar in proprietatea ta, banca ti le poate lua. Ipoteca e doar o garantie ca nu vei instaina acele proprietati pe perioada platii ratelor aferente creditului.

View Postalinescoo, on 15th June 2010, 15:22, said:

Mersi HEFE de raspuns. Dar ce se intampla daca eu am luat 30.000 de euro credit si pe apartament banca acum primeste doar 18.000 ? Fac ei ceva sa optina restul de bani cumva, nu ?
Da, ramai dator si iti vor lua alte bunuri/iti vor pune poprire pe veniturile tale actuale si viitoare pana la recuperarea intregii sume.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate