Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Succesiune cu "cantec" / Apartament 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Buna ziua!

Aveti mai jos  un caz un pic disperat avand in vedere ce se-a intamplat in famlie in ultimii 20 de ani.

1. Problema se prezinta in felul urmator:
- tata o sa moara primul (stiu, suna urat dar din pacate este foarte grav bolnav, avand la activ 2 operatii de extirpare de tumora pe creier si rinichi iar acum s-a "reimputit treaba", deci e pe ultima suta de metri)
- dupa decesul batranului, mama are de gand 99,99% sa vanda apartamentul de 3 camere si sa se mute intr-o garsoniera, iar banii ramasi, sa-i "pape" pe diverse excursii prin Europa. Motivatia este ca nu se va putea intretine intr-un apartmanet mare, dar realitatea este alta: EA VREA SA VANDA CU ORIC PRET SA RAMANA CU BANI deoarece...
- este o cheltuitoare inascuta, vanzand pana acum nu mai putin de 2 case (apartament in Berceni prin 1999 si casa la curte in Grozavesti prin 1990); fiind ceva mai mic la vremea respectiva, nu mi-a pasat de ce se intampla

2. Cateva intrebari:
Cum o pot impiedica sa vanda apartamentul de 3 camere?
Trebuie cumva sa fac succesiunea imediat dupa moartea tatalui si sa ma asigur de unele chestii? Dar daca ea nu va vrea?
Este adevarat ca fara certificatul de deces pe care intentionez sa-l fac "pierdut" (adica eu sa-l scot si sa ramana la mine), mama nu poate face nimic?
Este un fel de telenovela, stiu... In fine, ce ma sfauiti sa fac? CUM POT IMPIEDICA VANZAREA APARTAMENTULUI?

3. Si legat de pret...
La cat sa ma astept pentru succesiune?
Bine, asta nu ma intereseaza prea tare avand in vedere ce s-a intamplat in trecut cu alte proprietati...



Multumesc anticipat.

#2
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
dupa moartea tatalui tau, o sa-ti revina si tie o parte din apartamentul ala de 3 camere (1/4 din apartament).
e indeajuns sa zici ca nu vrei sa-ti vinzi partea (e vba totusi de un apartament, nu de o casa la curte unde se poate trage un gard ca sa nu mai existe discutii) si nu are cum sa-l vanda, doar sa faca succesiunea fara ca tu sa stii si sa fie declarata unic mostenitor.
cat costa o succesiune in cazul acesta, nu stiu, dar se are in vedere bunurile mobile si imobile dobandite de  cei 2 soti de-a lungul vietii.
poti sa mergi la un notar sa-i expui problema si sa-ti zica un pret orientativ.

#3
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Multumesc pentru raspuns...

Dar daca face succesiunea fara stirea mea, o pot da ulterior in judecata? Ce va face ea se numeste cumva caz penal sau e prea mult spus si totul se rezuma la caz civil?

#4
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
normal ca o poti da in judecata, nu situ daca e caz penal sau civil, pt asta consulta un avocat.

#5
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Am inteles... Teama mea nu a disparut... Deci cu alte cuvintea ea poate face succesiunea fara sa stiu.  -_-

Revin totusi la una din intrebarile mele de mai sus...

Este adevarat ca cine detine certificatul de deces poate hotari ulterior "soarta" bunurilor decedatului / mostenirii?

Edited by Catalin S., 06 June 2010 - 17:15.


#6
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View PostCatalin S., on 6th June 2010, 18:15, said:

Este adevarat ca cine detine certificatul de deces poate hotari ulterior "soarta" bunurilor decedatului / mostenirii?
In nici un caz.

#7
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
notarul cere toate actele doveditoare asupra proprietatii si asupra legaturilor proprietarului cu cel/cei  care doresc sa intre in posesie si pe deasupra mai sunt necesari si 2 martori.

#8
alinpa

alinpa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.09.2006
Din pacate unele le-am aflat pe pielea mea. Te poti documenta de asemeni si tu din legea 36/1995 (modificata). Dar ce iti pot spune este ca:
- in termen de max 6 luni de la succesiune (intervine odata cu decesul persoanei) mostenitorii trebuie sa dea o declaratie de acceptare sau renuntare la succesiune. Dupa aceasta perioada, nu mai are acest drept. Si daca nu demostreaza aceptarea tacita, nu mai poate avea pretentii la succesiune.
- de asemeni exista acceptul tacit, atunci can se face dovada ca te-ai folosit de casa respectiva, ai platit facturi, etc. Dar cel mai simplu e cu declaratia notariala.
- Certificatul de deces se poate cere altul de la primarie contra taxa (mica). Deci nu o sa faci decat sa o incurci , nimic mai mult.
- Daca tatal tau nu mai are si alti copii tu o sa mostenesti 1/2 din bunurile dobandite de el in timpul vietii. In cazul apartamentului se considera 1/2 deja al mamei tale si intra la succesiune 1/2 din ap. Jumatate din 1/2 (1/4) primeste sotia si restul copiii.
- In caz ca mama ta face succesiunea declarandu-se unic mostenitor (se aplica cazul rudelor mele :(  ) ...e oarecum caz penal si nu civil.
- Oricum orice certificat de mostenitor poate fi atacat in decurs de max 3 ani.
- Daca o sa va intelegeti deja la succesiune si tu primesti cei 1/4, urmeaza iesirea din indiviziune daca se doreste vanzarea si partile nu se inteleg. Si atunci (dupa inca un proces) una din parti trebui sa cumpere tot si sa plateasca cota celorlati sau se scoate la vanzare si se impart banii conform cotelor mostenite.
- Pretul nu stiu sa il zic. In functie de cat e valoare minima a imobilelor (au un tabel notarii) in zona ta si de cat de amabil e notarul.

Ca si sfat. Eu sunt pe cale sa renunt (chiar daca sumele in cazul meu sunt ceva mai mari si nu sunt plin de bani, mai degraba de rate) pentru a proteja pe mine si pe ceilalti care ar fi implicati si eu am sanse mult mai mari sa castig in instanta si sa le fac probleme mari celor care au "marsavit" declaratiile.
  Imi pare rau pt tatal tau care probabil vede ce se intampla. Sa nu crezi ca  va judec, dar  ar trebui sa lasati deoparte asta, cel putin deocamdata. Si mai tarziu sa incercati ceva amiabil, daca se poate.

Uitasem.. PS: Nu am pregatire juridica si informatiile pe care le-am dat sunt doar cu caracter informativ. Daca vrei sa fi sigur iti recomad sa contactezi un notar (cu experienta) sau un avocat specializat pe asta.

Edited by alinpa, 11 June 2010 - 10:48.


#9
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Multumesc pentru raspuns Alin  :) si multa bafta pentru ca observ ca nici tu nu stai prea bine.  :rolleyes:

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
eu ma indoiesc ca nu poate sa vinda. probabil se da o decizie judecatoreasca de partaj si haleluia, iti iei partea ta, ea pleaca in europa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate