Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Vodafone=Cosmote ca putere a brandului

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
recicle_bin

recicle_bin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcrustaceu, on 18th May 2010, 21:39, said:

este alegerea fiecaruia ...
90% din agenda mea este ocupa cu numere in interes de afaceri ... si nu am decat 10 numere Zapp din 1000 ...

si acum fara sa se supere nimeni pe mine ... dar este realitatea din agenda mea ... mesterii care s-au ocupa de casa erau pe Cosmote, arhitectul ... era pe vodafone ... intalatorii erau pe Cosmote ... firma de sanitare pe Vodafone
Am cazut pe spate de mult nu am mai ras asa, e drept ca nu mi-a dat prin cap sa asociez o firma de telefonie cu meseriile oamenilor cu care lucrez/interactionez.
Eu nu prea inteleg de unde atita patima in conditiile in care banuiesc ca nu suntem toti actionari/patroni sau cel putin manageri la firmele mai sus mentionate.
Daca-mi este permisa o parere personala un produs/serviciu este bun atit timp cit te servesti de el in conditiile stabilite. Intradevar poti alege un serviciu in functie de notrietate si de imaginea lui in piata, dar asta nu inseamna ca trebuie sa desconsideri o firma care ofera un serviciu similar doar pentru ca nu are un departament de marketing la fel de puternic . In cel mai bun caz poti discrima un serviciu ( pozitiv sau negativ) in functie de cit de informat( sau nu) esti despre acel serviciu/produs.
Cred ca noi ca natie nu putem suporta critica, aici ma refer la critica constructiva. Intimplator lucrez/interactionez cu oameni care nu sunt romani si pe cuvintul meu ca nu am avut probleme cu ei cind am criticat o anumita decizie sau/si nu am fost de acord cu ce spunea ei. Eu sper ca intr-un orizont rezonabil de timp( sper sa fie cit mai scurt) sa devenim si noi mai putin incrincenati si sa putem discuta normal folosindu-ne de argumente (pe cit se poate) logice si nu de acuze sau/si acuze.

In speranta ca nu am supar pe nimeni va salut.

George

Edited by recicle_bin, 19 May 2010 - 12:57.


#38
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Un sondaj de genul asta se face intreband atat instalatori, cat si arhitecti. Daca, asa cum se intampla in exempul de mai sus, doi sunt pe Vodafone si doi pe Cosmote, asta nu inseamna decat ca sunt amandoua brand-uri la fel de puternice. A, ce vreti voi sa spuneti, ca omul cu studii superioare (arhitectul) alege Vodafone si cei de la coada sapei aleg Cosmote... poate fi adevarat, dar nu face obiectul studiului pentru care a fost deschis acest topic. Punem pariu ca in Romania Guta e de 10 mai popular decat... Dire Straits? Ce pot spune eu e ca, asa cum nu haina il face pe om, nici firma de telefonie mobila nu il face. E adevarat ca cei de la Cosmote s-au promovat pana acum ca o retea low-cost (si cel putin au fost coerenti in mesaje, nu ca Vodafone), insa cunosc oameni extrem de educati, unii au scris si carti, care sunt bine-merci pe Cosmote. Deci...

#39
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
traind 50 de ani in comunism, romanii simt nevoia sa-si arate muschii, potenta financiara sa se diferentieze de ceilalti prin masini, prin case, prin telefonul mobil si prin firmele la care sunt abonati, prin magazinele din care-si cumpara toleturile si parfumurile, aurul si diamantele. romanul simte nevoia sa urle: uite bah, sunt mai bun ca tine fraiere! binenteles ca fraierul e chiar el dar nu-si da seama! :lol:

fraierii de pe aceasta arie sunt fanii infocati care urla calitate, calitate, calitate si arunca cu noroi in operatorii low cost pentru ca sunt prea jos in ochii lor deoarece si-i poate permite si vecinul mitica si asta nu se poate, vecinu mitica este sub el, asta trebuie sa fie clar!

trezeste-te romane din somnul cel de moarte in care te-aruncara barbarii de la marketing!

Edited by obuzul, 20 May 2010 - 20:02.


#40
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Excelent post. Ai toata sustinerea mea pentru asfel de opinii, nici ca o puteai spune mai bine.
Din pacate asta e realitatea pentru o buna parte din clientii brandurilor.

Edited by danutz1, 20 May 2010 - 20:37.


#41
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
vrajeala si cu vodafone..merg pe prosteala;is satul cati bani am bagat in ei...pt.marele"brand"platesc dublu fata de altii
tepari!

#42
geof333

geof333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 31.05.2008

View Postbuleala, on 20th May 2010, 21:58, said:

vrajeala si cu vodafone..merg pe prosteala;is satul cati bani am bagat in ei...pt.marele"brand"platesc dublu fata de altii
tepari!
Ce nu ati inteles ca legatura intre Guta si Dire Straits, e vorba de "Money for nothing" :-))) ?

#43
barqqsanu

barqqsanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2005
Guys...guys...guys...cum de v-a dat prin cap sa comparati cele 2 branduri? Cum draq sa compari Vodafone cu Cosmote mah?!?!?!...e ca si cum ai compara Dacia cu BMW...cred ca si Dumnezeu e maniat de lucrul asta!!! Stiu...vor fi cativa frustrati pe aici, ultilizatori de cartele cosmote cu n'spe mii de minute din care vorbesc 100 lunar, care vor spune...dar ce frate, Dacia nu are 4 roti si volan? Ba da mai utilizatorule de cosmote...are 4 roti si volan...dar experienta, puterea, calitatea si siguranta pe care ti-o da un BMW la condus nu ti-o poate da 1000 de Dacii tunate si rastunate!! Asa e si cu Vodafone vs Cosmote: Cosmote are o retea de cacao ,si ca sa compenseze acest lucru a oferit mii de minute ca sa atraga oamenii nestiutori, atrasi de marketingul lor...si i-a atras...dar probabil ei se multumesc sa formeze acelasi numar de 5 ori ca sa reuseasca sa termine convorbirea.
Si daca veti casca ochii bine in piata la ofertele de cartela Vodafone/ Orange, in ultima vreme sunt aceleasi, daca nu chiar mai bune decat cele Cosmote...si ai in + calitatea serviciilor si a retelei...dar ce sa vedeti...cand voi stati cu ochii in partea dreapta sus a telefonului sa vedeti unde e semnalul.
Sunt utilizator Connex/Vodafone din 1998 si nu as schimba reteaua asta pentru nimic in lume...ofera tot ce iti doresti: stabilitate, inovatie, calitate excelenta a serviciilor...etc. Drept dovada UMTS 900....sa mai zic si altceva? Sa mai zic ca Vodafone a iesit pe primele locuri in lume la valoarea brandului? Sa mai zic ca Vodafone, ca si putere financiara este de n ori mai tare decat Cosmote....o companie falimentara sustinuta in continuare de bunicii nostrii care platesc si acum abonament Romtelecom? Nu cred ca mai are rost...
Asa ca voi astia Cosmotistii...care aspirati ca brand-ul vostru de balta sa ajunga la valoarea Vodafone...mergeti si dati din taste in alta parte, poate pe forumul dedicat Cosmote...ca aici deja faceti praf !!!

P.S: acum o sa vina Danutz1 sa sustina ca eu sunt aceeasi persoana cu marecosmin si bogdandanu..pentru ca am join date in 2005 :))))))...sau o sa zica ca sunt angajat al Vodafone !!! marsh ma!

Edited by barqqsanu, 21 May 2010 - 15:12.


#44
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
nu o sa vina danutz1 ci o sa vin eu si o sa rad si cu fundul de tine fanboy-ule! :lol:

uite cam asa rad eu de tine si de postul tau: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:    

calitate? ACOPERIRE ZERO => SERVICII ZERO => CALITATE ZERO mai baiatule. vodafone-ul nu acopera satul unde am casa de vacanta asa ca mucles cu calitatea vodafone. foloseste-l tu. stai sa-ti dau o scara sa te cocoti prin copaci. eu prefer sa vorbesc din casa de pe cosmote.

a, si inca ceva: vodafone e scump in draci! blateste tu mai smechere ca pe mine ma lasa rece. eu vorbesc mult si ieftin si nu repet deloc alo, alo. a, poate si din cauza faptului ca am samsung omnia si nu o petarda de tel. mobil cum au multi pe cosmote care se vaita de calitate.

apropo: stii cat de prost si de penibil este aparatul pe care l-am primit in custodie de la rds? stii cat de execrabil se aude in casca cand vorbesti de pe el? pai ia sa luam noi sim-ul rds si sa-l bagam in omnia si apoi o sa zici: oua, ce calitate frate, cristal!

asa ca lasa-ma cu parerile tale de fanboy obosit. eu folosesc cosmote din 2006 si vreau sa spun ca n-am nici o problema cu calitatea sunetului dar eu stiu pe ce telefoane sa dau banii nu ca altii sa am pretentii de la tel. oferite la 1 euro la ab. sa se auda bine.

uite, poate sa-ti confirme si marescosmin ca se aude f. bine pe cosmote. si daca recunoaste el care e colaborator vodafone e clar cum sta treaba nu? :P

#45
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

View Postgeof333, on 20th May 2010, 22:30, said:

Ce nu ati inteles ca legatura intre Guta si Dire Straits, e vorba de "Money for nothing" :-))) ?

Mișto. :)

@obuzul: despre calitatea telefonului folosit am mai vorbit si eu pe aici, cu sustinerea d-lui marescosmin, la care faci si tu referire. Dar cine sa auda?


Oameni buni, hai sa folosim ce operator ne convine si sa speram ca vom mai avea bani sa folosim vreunul... Cine stie, poate mai apare si aici o scumpire, un impozit ca folosesti telefon mobil etc etc. :)

Edited by horia.popescu, 21 May 2010 - 15:56.


#46
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009

View Postbarqqsanu, on 21st May 2010, 16:08, said:

Guys...guys...guys...cum de v-a dat prin cap sa comparati cele 2 branduri? Cum draq sa compari Vodafone cu Cosmote mah?!?!?!...e ca si cum ai compara Dacia cu BMW...cred ca si Dumnezeu e maniat de lucrul asta!!! Stiu...vor fi cativa frustrati pe aici, ultilizatori de cartele cosmote cu n'spe mii de minute din care vorbesc 100 lunar, care vor spune...dar ce frate, Dacia nu are 4 roti si volan? Ba da mai utilizatorule de cosmote...are 4 roti si volan...dar experienta, puterea, calitatea si siguranta pe care ti-o da un BMW la condus nu ti-o poate da 1000 de Dacii tunate si rastunate!! Asa e si cu Vodafone vs Cosmote: Cosmote are o retea de cacao ,si ca sa compenseze acest lucru a oferit mii de minute ca sa atraga oamenii nestiutori, atrasi de marketingul lor...si i-a atras...dar probabil ei se multumesc sa formeze acelasi numar de 5 ori ca sa reuseasca sa termine convorbirea.
Si daca veti casca ochii bine in piata la ofertele de cartela Vodafone/ Orange, in ultima vreme sunt aceleasi, daca nu chiar mai bune decat cele Cosmote...si ai in + calitatea serviciilor si a retelei...dar ce sa vedeti...cand voi stati cu ochii in partea dreapta sus a telefonului sa vedeti unde e semnalul.
Sunt utilizator Connex/Vodafone din 1998 si nu as schimba reteaua asta pentru nimic in lume...ofera tot ce iti doresti: stabilitate, inovatie, calitate excelenta a serviciilor...etc. Drept dovada UMTS 900....sa mai zic si altceva? Sa mai zic ca Vodafone a iesit pe primele locuri in lume la valoarea brandului? Sa mai zic ca Vodafone, ca si putere financiara este de n ori mai tare decat Cosmote....o companie falimentara sustinuta in continuare de bunicii nostrii care platesc si acum abonament Romtelecom? Nu cred ca mai are rost...
Asa ca voi astia Cosmotistii...care aspirati ca brand-ul vostru de balta sa ajunga la valoarea Vodafone...mergeti si dati din taste in alta parte, poate pe forumul dedicat Cosmote...ca aici deja faceti praf !!!

P.S: acum o sa vina Danutz1 sa sustina ca eu sunt aceeasi persoana cu marecosmin si bogdandanu..pentru ca am join date in 2005 :))))))...sau o sa zica ca sunt angajat al Vodafone !!! marsh ma!


Bai baiatule ce te-a apucat . De cand o retea care numai anul asta a picat de 2 ori (in Bucuresti cel putin ) ofera serviciile alea impecabile pe care le sustii . Ar trebui si tu sa sti ca puterea brandului pe piata locala e influentata puternic de comportamentul fata de client si de ofertele oferite acestuia , nu numai de numarul de abonati la nivel mondial , caz in care ar trebui sa ne inchinam toti la China Mobile . Ca tie / mie sau oricarui altcuiva ii convine in acest moment vodafone asta nu inseamna ca ar trebui impusa lege si in nici un caz sa pupi vodafone ul in c*# degeaba .

#47
peteredy

peteredy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 13.02.2007
ce studiu de 2 bani  :puke: chiar nu-mi dau seama pe unde l-au facut...sa nu vezi un nokia pe-acolo sau samsung macar. bine ca sunt maggi si napolact in top40 :D
cat despre diferenta dintre vodafone si cosmote, e cat se poate de reala, cosmote fiind un brand foarte puternic, in care romanii au incredere, un brand care inspira siguranta si care arata o deosebita stabilitate financiara, este un exemplu demn de urmat in business...uite si dovada

Edited by peteredy, 22 May 2010 - 01:57.


#48
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postobuzul, on 21st May 2010, 16:50, said:

uite, poate sa-ti confirme si marescosmin ca se aude f. bine pe cosmote. si daca recunoaste el care e colaborator vodafone e clar cum sta treaba nu? :P

obuz...o fi reteaua cosmote mega super calitativa ... dar aici se compara puterea brandului si strict asta ...si ca brand, come on, diferenta e mai mare decat intre dacie si bmw  :console:

#49
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
am explicat mai sus cum sta treaba cu brandul. la brand pun botul doar fraierii.

#50
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Cosmote nu este un brand global dar a prins pe piata romaneasca. Cosmote au posibilitatea sa preia brandul de pe pozitia 55 in lume (la diferenta mica de Orange) daca ii doare ca nu au brand global, insa odata cu noul brand vor dispare si ofertele prietenoase (sau cel putin nu vor mai fi promovate intens, ca acum).

Mie imi pare bine ca sunt in continuare client Vodafone si ca nu platesc prea mult pentru a avea aceasta calitate.

Pozitia aceea fruntasa din clasamentul brandurilor globale ii este data de competitiile sportive pe care le sponsorizeaza, clientii Vodafone pot fi mandrii ca pot contribui la organizarea de competitii sportive sponsorizandu-le indirect.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKoal, on 26th May 2010, 10:46, said:

Cosmote nu este un brand global dar a prins pe piata romaneasca. Cosmote au posibilitatea sa preia brandul de pe pozitia 55 in lume (la diferenta mica de Orange) daca ii doare ca nu au brand global, insa odata cu noul brand vor dispare si ofertele prietenoase (sau cel putin nu vor mai fi promovate intens, ca acum).

Mie imi pare bine ca sunt in continuare client Vodafone si ca nu platesc prea mult pentru a avea aceasta calitate.

Pozitia aceea fruntasa din clasamentul brandurilor globale ii este data de competitiile sportive pe care le sponsorizeaza, clientii Vodafone pot fi mandrii ca pot contribui la organizarea de competitii sportive sponsorizandu-le indirect.
un client vodafone nu sponsorizeaza numai competitii sportive ci si multe ong-uri prin fundatia vodafone https://www.vodafone...e-ong/index.htm . Vad ca si cosmote sprijina ong-uri http://www.cosmote.r...y...2&cid=18409 dar nu la o scara asa mare ca vodafone.

#52
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Majoritatea companiilor multinationale isi dreg imaginea cu astfel de sponsorizari si fundatii.
La cate miliarde incaseaza de la clienti e cazul sa doneze si ei 0,001% din incasari, e mai eficient asa decat sa arunce milioane in publicitate si imagine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate