Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Expresii latine

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
Omne nimium nocet = ce-i prea mult strica
Omne initium difficile est = orice inceput este dificil
Cave Canem = pazeste-te de caine
Cave ne cadas = ai grija sa nu cazi
Repetitio est mater studiorum = repetitia este mama invataturi
Et in Arcadia ego = si am vazut Arcadia

offtopic: cand eram in clasa a IX-a a trebuit sa invat 100 de proverbe din astea si am dat lucrare... daca vreti le caut si le postez.

#20
Morticia

Morticia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 05.05.2005
De fapt "Et in Arcadia ego" e o expresie celebra datorita unei picturi de Poussin. Mai degraba s-ar traduce prin "Am fost/sunt (chiar si) in Arcadia" si aparent aceste cuvinte sunt atribuite Mortii. (moartea personificata de fapt).

Expresia e destul de veche din cate stiu, folosita ca inscriptie pe pitre funerare. In orice caz, verbul care aparent lipseste este "a fi", romanii folosind acest procedeu de renuntare la acest verb.

Interesant este ca atat pictura mai sus mentionata cat si fraza sunt destul de controversate, dar asta ar fi alta discutie.

#21
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006

 Eminem, on Aug 3 2005, 21:59, said:

ce inseamna vax albina ?

Reclama la o crema de ghete in perioada antebelica. Suna "Vax albina cavaler pasta". Folosita de un mare comic roman (Vlad Musatescu) in romanele lui si in limbajul curect in sensul de "aiurea, prostii". Probabil crema de ghete continea si ceara de albine (vax albina) si se incuraja folosirea ei de catre "cavaleri" (tinerii erau caracterizati laudativ in acea epoca drept "cavaleri").

Edited by berserkr, 26 October 2007 - 11:13.


#22
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Rodeo, on Jul 6 2005, 00:43, said:

...perseverrare diabolicum.
Nu accept varianta asta decât dacă se citează o sursă. Pentru mine e "... perseverare stultum (est)" (a persevera [în greșeală] este - sau denotă - prostie). Justificare: dacă perseverezi într-un anumit comportament pentru că ești malefic, ceea ce faci nu se mai poate numi "greșeală" (errare, remember?), deci chestia aia cu "diabolicum" e ca nuca-n perete.

Două note pentru thread-ul ăsta:
1. În latină, verbul se pune la sfârșit, deci nu poate fi vorba să existe vreun dicton "Repetitio est mater studiorum" sau altele asemenea, ci doar "Repetitio mater studiorum (est)".
2. De multe ori, verbul nici nu se includea explicit - în special "est/sunt" - deci sunt bune și dictoanele fără.

Și hai să zic și eu două:

Homo sum, humani nihil a me alienum puto = Sunt om, nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e străin.

Hic Rhodus, hic salta! = (Presupunând că) aici e Rhodos, sari aici! (Răspuns dat unuia care se lăuda că a sărit peste strâmtoarea Rhodos; se folosește pentru a cere dovada imediată a unei pretenții exagerate de abilitate personală.)

Edited by donjoe, 26 October 2007 - 11:29.


#23
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Contribui si eu cu o expresie folosita si in ziua de astazi (cel putin eu intalnit-o destul de des). Chiar si eu o folosesc pe cartile din biblioteca.
Ex libris reprezinta un insemn de proprietate.

#24
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006
Mie mi-au placut:
- Audaces fortuna iuvat - Norocul ajuta pe indrazneti
si foarte mult desi n-am auzit-o folosita in mod curent:
- Auribus tenere lupum - Tin un lup de urechi - foarte plastica, se refera la un moment nepotrivit pentru discutii sau alte actiuni, cand cel apelat este prins intr-o activitate importanta si periculoasa in acelasi timp; probabil daca nu tii bine lupul de urechi si-ti scapa..... :thumbdown:

#25
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
casus belli - pretext de razboi / cearta
non multa, sed multum - nu conteaza cantitatea, ci calitatea
sacer esto - blestemat sa fie

#26
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 ...easca, on Jul 5 2005, 23:31, said:

Cogito, ergo sum = gandesc, deci sunt
Dubito, ergo cogito; cogito, ergo sum; sum ergo Deus est

#27
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Megara, on Oct 26 2007, 20:54, said:

sum ergo Deus est
A, da, rezumatul unui vechi argument, de mult respins, al lui Descartes. Cred că merge aici și un

Primus in orbe deos fecit timor = teama a creat primii zei din lume. ;)

#28
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 donjoe, on Oct 26 2007, 21:47, said:

Primus in orbe deos fecit timor = teama a creat primii zei din lume. ;)
Primus in orbe deos fecit timor, ardua caelo fulmina dum caderent :P

Dominus vobiscum!  :peacefingers:

#29
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

Quote

... ardua caelo fulmina dum caderent
Păi și, cum, ne lași în beznă as to what it means?

Încolo, cred că ne-am mulțumi și cu un simplu

Pax vobiscum! = (lb. arabă) Salaam alecum! = (lb. ebraică) Shalom aleihem! = Pace vouă! B)

A, și pentru că "vobis+cum"="cu+voi" îmi aduce aminte de "me+cum"="cu+mine":

Omnia mea mecum porto = Tot ce este al meu port cu mine (semnificația fiind că nimic nu este realmente al tău decât ceea ce ai asimilat complet - informații, judecăți etc. - lucruri pe care le ai "la tine" absolut tot timpul).

Edited by donjoe, 27 October 2007 - 10:32.


#30
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 donjoe, on Oct 27 2007, 11:28, said:

Păi și, cum, ne lași în beznă as to what it means?
Eu le am mai putin cu stiintele umaniste asa ca, nu am vrut sa ma mai calc pe bocanci inca o data. :P
Oricum, traducerea ar fi ceva de genul... in timp ce cadeau raze (ceresti, divine)
dum = in timp ce
fulmino = a trasni
caelum = cer
arduus = inalt
cadere = a cadea

Mai pun o expresie pe care am intalnit-o in timp ce citeam o istorie a Greciei. Romanii aveau o vorba "Graecia capta ferum victoriem cepit..." adica "Cucerita, Grecia l-a cucerit pe barbarul cuceritor."
Si ca sensul sa fie inteles pe deplin, va dau si un citat (de data aceasta in limba romana) ce apartine unui magistrat si om politic francez al evului mediu tarziu, Jean Etienne Durand: "Civilizatiile nu mor niciodata. Emigreaza doar. Isi schimba limba, libertatile si obiceiurile"

#31
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Frumos topic, pacat ca l-am vazut de-abia acum :D As vrea totusi sa aduc o completare la primul post, chiar daca e de acum 2 ani si ceva.

Expresia "deus ex machina" se referea la montariloe tragediilor epocii, cand zeul aparea dintr-o masinarie cu scripeti sa hotarasca soarta muritorilor. Sensul sau este mai degraba de "ajutor providential" primit pe neasteptate (nu neaparat din partea divinitatii in mod direct). Daca gresesc va rog sa spuneti, dar eu asa imi amintesc.

Si inca 2 expresii:
"Sic transit gloria mundi" (Asa trece gloria lumii)
"O tempora! O mores!" (Ce timpuri! Ce moravuri!) - a se asculta si monologul lui Tanase, care a ramas actual dupa mai bine de 60 de ani :w00t:

#32
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Qui habet aures audiendi, audiat. = Cine are urechi de auzit, sa auda.

#33
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Nu voiai să zici aia cu "Dura sex sed durex" sau cum era? :lol:

Ba nu, parcă merge mai bine asta:

Fiat justitia, ruat caelum! = Să fie dreptate, [chiar] de s-ar nărui cerul! (Principiu legal formulat latinește în Anglia, mult după antichitatea romană și, în fapt, contrar principiilor judiciare romane - Cicero și alții recunoscuseră potențialul legilor prea multe și prea rigide de a face mai mult rău decât bine.)

Edited by donjoe, 03 November 2007 - 16:38.


#34
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 donjoe, on Nov 3 2007, 16:37, said:

Fiat justitia, ruat caelum! = Să fie dreptate, [chiar] de s-ar nărui cerul! (Principiu legal formulat latinește în Anglia, mult după antichitatea romană și, în fapt, contrar principiilor judiciare romane - Cicero și alții recunoscuseră potențialul legilor prea multe și prea rigide de a face mai mult rău decât bine.)
De fapt chiar in antichitatea romana si ii este atribuit lui Lucius Calpurnius Piso Caesoninus, nimeni altul decat socrul lui Julius Caesar.

Citeste "Biografia lui Agricola" - Inceputuri ale istoriei Marii Britanii - Publius Cornelius Tacitus

Edited by Megara, 03 November 2007 - 17:31.


#35
Zaku666

Zaku666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2007
Ati uitat cea mai importanta expresie ....


Nihil Sin Deo

Nimic fara Dumnezeu

#36
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
una hirunda non facit ver-cu o randunica nu se face primavara

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate