Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

In cautarea espresso-ului perfect

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2893 replies to this topic

Poll: CUm preferi sa-ti bei cafeaua? (440 member(s) have cast votes)

Espresso sau la cana?

  1. Un espresso mic si delicios imi da fiori (283 votes [64.03%])

    Percentage of vote: 64.03%

  2. Fara o cana sanatoasa nu iau startul (159 votes [35.97%])

    Percentage of vote: 35.97%

Vote Guests cannot vote

#73
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostTorin, on 6th May 2010, 23:12, said:

Nu stiu daca toate profi sint asa, dar La Marzocco cu siguranta. Sita lor single e perfect gindita si tamperul Marzocco, ala de plastic, se potriveste perfect la 'gaura adincita' (47mm).

un film cu un single shot fabulos [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gU4lfux_ZIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Exact de filtrul si tamperul de care spui vorbeam! Eu am zis ca e standard la profesionisti nu carcateristica de marca. Inteligent oricum!

#74
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005

View PostLyvyoo, on 7th May 2010, 01:35, said:

Exact de filtrul si tamperul de care spui vorbeam! Eu am zis ca e standard la profesionisti nu carcateristica de marca.
Eu cred ca e caracteristica de marca. Cam orice alt aparat italian vine cu sita simpla asemanatoare cu ce avem noi la Gaggia din simplul motiv ca nu-si bat capul cu asta. Culmea e ca standardul e sita greu de lucrat cu ea.
La Marzocco face nota discordanta, poate si din cauza ca toata productia lor e destinata exportului, in special USA.
Hadriano ne poate spune cit de des vede espresoare La Marzocco, handmade in Florence since 1927, in barurile italiene. In cazul in care a vazut vreunul. ;)

Parca stiai tu o sursa de tampere tamperul La Marzocco in Ro, adica de unde si cit costa.

#75
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,274
  • Înscris: 05.06.2002
tamperele cu baza rotunjita ce utilitate au?

Liviu, extrage un pic mai putina cafea. vezi daca se rezolva.


e posibil ca o sita de la Marzocco sa se potriveasca la aparatele noastre. ar trebui sa poata fi comandata separat.

#76
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005

View PostFane, on 7th May 2010, 07:53, said:

tamperele cu baza rotunjita ce utilitate au?
pai nu difera de cele cu baza plata, au aceeasi utilitate.
Plat sau rotunjit, e optiunea fiecaruia   http://www.home-bari...convex-t24.html

Fane said:

e posibil ca o sita de la Marzocco sa se potriveasca la aparatele noastre.
Nu vad de ce nu s-ar potrivi, sint site, nu portafiltre.

#77
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,274
  • Înscris: 05.06.2002
se risca cineva cu un telefon la bristot pt o sita din asta?

#78
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostTorin, on 7th May 2010, 07:29, said:

Parca stiai tu o sursa de tampere tamperul La Marzocco in Ro, adica de unde si cit costa.

Bristot. Pana in 20E

#79
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
[quote name='hadriano' date='5th May 2010, 14:25' post='8158833']


Am zis ca ii pun un temporizator la aparat, am de pe vremuri,reglez cate secunde si apoi doar apas butonul  :peacefingers:
Ar fi prima automatizare.


Si eu am vrut sa pun un temporizator, dar dupa ce am intrebat pe aici timpul de extractie este de 25 sec de cand incepe sa curga, ori temporizatorul nu stie chestia asta. Daca ar fi constanta perioada de cand apesi pe buton si pana cand incepe sa curga, n-ar fi o problema. La mine sunt diferente de 3-8 secunde, la ufesa.

#80
hadriano

hadriano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 29.02.2008
Da, ai dreptate cu timpul, poate fi variabil.Daca am sita dubla, si cafea doar pt o portie, dureaza pna se umpe cu apa spatiul de deasupra.
Eu m-am riscat, sa fac cu sita de single.Dar deja imi venea sa arunc pe geam totul :confuzzled:
Intre timp am mai invatat o lectie, am luat o ceafea la 10 euro kilu, ambalata fain frumos, mirosea bine dar nu o vedeam.E prea negra, are un gust ce nu imi place deloc.Am tot probat, iese bine daca o rasnesc mare si scot o juma de cana din aia pt ceai.E greu cu cafeaua, sa gasesti exact ce vrei si e pe gustul tau.
Pe mine m-au innebunit la un moment dat variatiile rezultatelor.Incep sa cred ca una e sa lasi aparatul sa se incalzeasca 5 min si alta daca sta 20 de min.Ceea ce nu imi place f mult,ca doar nu am timp si chef  dimineatza sa stau langa el sa se stabilizeze mamica lui de temperatura.Am mai studiat si eu si se pare ca timpul de extragere e f legat nu doar de macinatura, ci si de cantitate.Iar valoarea 7 grame pt un espreso single e conform Institultului italian,Vorba cuiva de pe home-barista, faci asa daca vrei un actzipild in geam cu logo-ul lor.Daca vrei alt gust, experimentezi, adica pui mai multa cafea si pastrezi constant gramajul.
Filmu lprezentat de Torin, mai avea un tovaras pe site, o alta tehnica, cea sa zicem clasica, cu rezultat egal.Apropo de gaggia, nici eu nu l-am demontat, dar ne putem baza pe o constanta a parametrilor temperatura si presiune?Nu stiu de ce, obtin rezultate f diferite.Nu ca dau vina pe aparat :naughty:

Da, ai dreptate cu timpul, poate fi variabil.Daca am sita dubla, si cafea doar pt o portie, dureaza pna se umpe cu apa spatiul de deasupra.
Eu m-am riscat, sa fac cu sita de single.Dar deja imi venea sa arunc pe geam totul :confuzzled:
Intre timp am mai invatat o lectie, am luat o ceafea la 10 euro kilu, ambalata fain frumos, mirosea bine dar nu o vedeam.E prea negra, are un gust ce nu imi place deloc.Am tot probat, iese bine daca o rasnesc mare si scot o juma de cana din aia pt ceai.E greu cu cafeaua, sa gasesti exact ce vrei si e pe gustul tau.
Pe mine m-au innebunit la un moment dat variatiile rezultatelor.Incep sa cred ca una e sa lasi aparatul sa se incalzeasca 5 min si alta daca sta 20 de min.Ceea ce nu imi place f mult,ca doar nu am timp si chef  dimineatza sa stau langa el sa se stabilizeze mamica lui de temperatura.Am mai studiat si eu si se pare ca timpul de extragere e f legat nu doar de macinatura, ci si de cantitate.Iar valoarea 7 grame pt un espreso single e conform Institultului italian,Vorba cuiva de pe home-barista, faci asa daca vrei un actzipild in geam cu logo-ul lor.Daca vrei alt gust, experimentezi, adica pui mai multa cafea si pastrezi constant gramajul.
Filmu lprezentat de Torin, mai avea un tovaras pe site, o alta tehnica, cea sa zicem clasica, cu rezultat egal.Apropo de gaggia, nici eu nu l-am demontat, dar ne putem baza pe o constanta a parametrilor temperatura si presiune?Nu stiu de ce, obtin rezultate f diferite.Nu ca dau vina pe aparat :naughty:

#81
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,274
  • Înscris: 05.06.2002
cum dozezi cafeaua? ca din asta poate varia foarte mult rezultatele.

#82
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Am si eu o intrebare, gustul cafelei espresso depinde cumva si de marca de cafea folosita? Sau totul tine de tehnica de preparare?

#83
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005

View Postcitronelle, on 7th May 2010, 18:42, said:

Am si eu o intrebare, gustul cafelei espresso depinde cumva si de marca de cafea folosita? Sau totul tine de tehnica de preparare?

depinde puternic de sortimentul de cafea folosit

#84
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postcitronelle, on 7th May 2010, 18:42, said:

Am si eu o intrebare, gustul cafelei espresso depinde cumva si de marca de cafea folosita? Sau totul tine de tehnica de preparare?
De fapt sunt intr-o interdependenta totala! Cu o tehnica proasta sau lipsa nu ajungi sa scoti bunatatea din cafeaua respectiva, chiar scumpa. Invers, cu toata tehnica de "superbarista", n-o sa poti impresiona decat la partea artistica daca ai in rasnita 100% robusta, culeasa de pe cine stie ce plantatii dubioase, dar ambalata in pungi stralucitoare si colorate...

#85
hadriano

hadriano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 29.02.2008
Dozez cu acea masura venita cu espresorul, lingura de plastic neagra.O umplu si apoi rad surplusul cu cantul unui cutit :kisstogether:
Fara sa tasez nimic, am 7 grame in masura asta?Ce zic cei cu cantar?sau tre sa ii las un motz?
Tre sa iau alta cafea, asta ce am nimerit e oribila.Prea ma obisnuisem cu gustul bun, noroc ca am luat doar juma de kil.
Am vazut Lavazza d'oro boabe, una Pellini si una Segafredo.Plus alte marci,mie necunoscute. A folosit careva?Oricum, vreau una prajita putin, de tipul "blonda".Astea sunt pe gustul meu, si daca se poate costa rica.

#86
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,274
  • Înscris: 05.06.2002
am primit raspuns de la monkaff si accepta sa trimita si prin coletarie. Torin, poti sa-mi recomanzi niste sortimente interesante de la ei? in general prefer arabica acrisoara dar sunt ok si sortimentele care contin si un pic de robusta pt accentuarea aromelor.

#87
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005

View PostFane, on 8th May 2010, 17:06, said:

am primit raspuns de la monkaff si accepta sa trimita si prin coletarie. Torin, poti sa-mi recomanzi niste sortimente interesante de la ei? in general prefer arabica acrisoara dar sunt ok si sortimentele care contin si un pic de robusta pt accentuarea aromelor.

India Tiger Stripes e singurul sortiment care are in componenta si robusta, restul sint toate 100% arabica. Acum citeva zile am cumparat Nicaragua si Costa Rica si le-am amestecat in proportii egale, 50-50%.  Chiar nu stiu ce sa-ti recomand, eu in mod obisnuit aleg ceva intre Costa Rica, Honduras, El Salvador.  Daca iti place ciocolata neagra, poti alege linistit Brazil Daterra Sweet Yellow.

Nu e o idee rea sa comanzi cite 100-200g din mai multe sortiemente si sa vezi care iti place mai tare.


View Posthadriano, on 8th May 2010, 00:07, said:

Dozez cu acea masura venita cu espresorul, lingura de plastic neagra.O umplu si apoi rad surplusul cu cantul unui cutit :kisstogether:
Fara sa tasez nimic, am 7 grame in masura asta?Ce zic cei cu cantar?sau tre sa ii las un motz?
Lingurita neagra are 11g. Deci prin diferenta, cafeaua din ligurita rasa cintareste 5.6g. Mai pune un mot de vreo 2g :D

Attached Files



#88
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005
hadriano,

magazin online italian cu tot ce misca in materie de accesorii, tampere, portafiltre fara fund etc       http://www.nuovaricambi.it/

catalog engleza  http://www.nuovarica...df/GBissue5.pdf
catalog italiana   http://www.nuovarica...df/ITissue5.pdf

#89
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,274
  • Înscris: 05.06.2002
mie mi-a ramas gandul la sita Marzocco. cred ca e cea mai destepta sita de single soot care am vazut-o. e singura care pastreaza aceasi inaltime a pucului de la double soot si poti pastra setarile rasnitei si cand faci doppio si cand faci ristretto.
Attached File  IMG_0011.jpg   29.06K   64 downloads

Edited by Fane, 09 May 2010 - 09:58.


#90
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005

View PostFane, on 9th May 2010, 10:44, said:

mie mi-a ramas gandul la sita Marzocco. cred ca e cea mai destepta sita de single soot care am vazut-o.
da, este. De fapt e singura sita gindita, restul ... parca ar fi copiat unii de la altii :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate