Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1445 răspunsuri în acest subiect

#1135
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Am citit un articol american in care zicea ca angusul si charolaisul incrucisate se potrivesc ca ginul cu tonicul. Deci foarte bine. Ce nu stiu insa e daca se refera la calitatea carnii sau la sporul de crestere.

#1136
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 stefan011, on 07 februarie 2017 - 01:37, said:

Metisii din mame angus cu tati charolais sunt considerati tot carne de lucru, sau sunt mai "nobili"?
Salutare,

Vorba unui crescator, ce rost are sa inseminezi 2 rase diferite.
1.Subventia pe rasa e dubla fata de subventia pe metis.
2.In Ro rasa/rasa=metis, deci nu-i nici o sfaraiala.
Ca o idee am venit azi noapte din Germania, unde intradevar fac inseminari incrucisate, dar tot timpul tata Angus.Obligatoriu, prima fatare cu tata Angus.
Pt a evidentia, mai bine in ,,carne,, la o femela metis intervin cu a 3-a rasa de carne.Dar, ei vand la ingrasatorii, animal de carne, nu rasa.Fac incrucisari pt a creste mai repede.


Pentru cei interesati, am spre vanzare un lot de 50 vitele, la alegere
1.Fatate in Ro, din mame Germania, Austria, tati doar US
2.Import Germania, parinti si genetica deosebita
Vitele au in februarie 1 an, in aprilie-mai sunt pregatite de monta, momentan au undeva la 350 kg, mai insistam spre 400.
Se pot achizitiona in doua variante, in aprilie pregatite de monta, sfarsitul lui mai inceputul lui iunie, gestante, cu taur si culoare la alegere.Deasemenea se pot IA cu material seminal sexat atat femel cat si mascul sau conventional, tauri de exceptie doar US.Se pot insemina  si in  harem cu taur DE-spor zilnic 1450, doar pe negru.
Nu ezitati sa ma contactati la 0740541805

#1137
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 fbangus, on 07 februarie 2017 - 10:35, said:

Salutare,

Vorba unui crescator, ce rost are sa inseminezi 2 rase diferite.
1.Subventia pe rasa e dubla fata de subventia pe metis.
2.In Ro rasa/rasa=metis, deci nu-i nici o sfaraiala.
Ca o idee am venit azi noapte din Germania, unde intradevar fac inseminari incrucisate, dar tot timpul tata Angus.Obligatoriu, prima fatare cu tata Angus.
Pt a evidentia, mai bine in ,,carne,, la o femela metis intervin cu a 3-a rasa de carne.Dar, ei vand la ingrasatorii, animal de carne, nu rasa.Fac incrucisari pt a creste mai repede.

Vorbind strict de calitatea carnii sa inteleg ca ar fi cea mai buna rasa pura...
De subventii nu mai vorbim, ca nu sunt de acord deloc cu ele. Asa ajung fermierii asistati social sa creasca animale doar pt subventii. Asta nu e bine nici economic, nici dpdv al dorintei de progres si nici dpdv al bunastarii animalelor. Fermierii americani de duzina, adica cu suprefete/efective mici si medii sunt toba de carte, de multe ori peste fermierii mari de la noi.  Stiu ce-s alea bacterii din pamant, cum sa le ofere conditii de dezvoltare. Sunt presati si de preturile mari ale inputurilor, rezultand progres, care ii situeaza unde sunt acum. Asta ca o paranteza, offtopic.

#1138
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 stefan011, on 07 februarie 2017 - 11:20, said:

Vorbind strict de calitatea carnii sa inteleg ca ar fi cea mai buna rasa pura...
De subventii nu mai vorbim, ca nu sunt de acord deloc cu ele. Asa ajung fermierii asistati social sa creasca animale doar pt subventii. Asta nu e bine nici economic, nici dpdv al dorintei de progres si nici dpdv al bunastarii animalelor. Fermierii americani de duzina, adica cu suprefete/efective mici si medii sunt toba de carte, de multe ori peste fermierii mari de la noi.  Stiu ce-s alea bacterii din pamant, cum sa le ofere conditii de dezvoltare. Sunt presati si de preturile mari ale inputurilor, rezultand progres, care ii situeaza unde sunt acum. Asta ca o paranteza, offtopic.
Salutare,
Da, rasa curata Angus, e mai buna, deaorece are un grad mare de marmorare, si se castica mai bine pe piesele de valoare din care se fac steackuri.
Deci din discutia pe care am avut-o ieri cu 3 mari fermieri de peste 4-500 capete fiecare, in Germania se vinde carne de lucru, din rase de carne, nu neaparat rase pure.Rase incrucisate crescute pt un bun randament pe carne.
Ceea ce cresc pt vanzare sunt alta treaba, nu sunt crescute impreuna.Una e reproductia , una e ceea ce e crescut pt ingrasare.
Si paradoxal, in marea majoritate a restaurantelor, nu se vinde carne din Gemania, gasesti, Uruguai, Argentina, US.
Ma gandesc ca ei nu matureaza canea ci prefera sa o cumpere gata maturata.
Deci din ce am inteles, orice rasa prima inseminare cu AA pt primul produs mic.Apoi metisa obtinuta cu alta rasa de carne.Nu era fani BB, preferau British Blue, limousine si mult simmental de carne.

#1139
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011

 stefan011, on 07 februarie 2017 - 11:20, said:

Vorbind strict de calitatea carnii sa inteleg ca ar fi cea mai buna rasa pura...
De subventii nu mai vorbim, ca nu sunt de acord deloc cu ele. Asa ajung fermierii asistati social sa creasca animale doar pt subventii. Asta nu e bine nici economic, nici dpdv al dorintei de progres si nici dpdv al bunastarii animalelor. Fermierii americani de duzina, adica cu suprefete/efective mici si medii sunt toba de carte, de multe ori peste fermierii mari de la noi.  Stiu ce-s alea bacterii din pamant, cum sa le ofere conditii de dezvoltare. Sunt presati si de preturile mari ale inputurilor, rezultand progres, care ii situeaza unde sunt acum. Asta ca o paranteza, offtopic.
Ce am inteles eu, din multa mea documentare si putina mea practica.
Nu exista rasa de carne perfecta. Fiecare are anumite avantaje. Cand poti combina avantajale de la doua rase( intr-un metis) ai obtinut un produs superior raselor pure din care a rezultat. Doar ca, pentru asta ai nevoie de rase pura.
Exista ferma de reproductie, care produce si vinde reproducatori. Rasa pura.
Si exista ferma de productie, unde ceea ce se produce se vinde la abatorizare. Si aici metisarea aduce avantaje. Carcasele sunt cele care se aprecieaza si se claseaza pe diferite calitati, nu rasa in sine.
Exista metisari "terminale", cu un tata din rasa terminala, si orice produs obtinut , fie femela sau mascul este trimis la abatorizare. Albastru Belgian, Charolaise, Piemontese ca si tata si rase mixte sau de lapte ca si mama.
Cel mai cunoscut exemplu este Albastru Belgian in Baltata Romaneasca. Un metis de asta se vindea saptamana trecuta in targuri,  la 3 - 4luni ( ~170-180kg in viu) cu 1900 RON. Pe un vitel baltat echivalent nu iei mai mult de 1600 Ron. Deci 20% in plus pentru metis.
Exista si metisari pentru absortie, nu cu rase terminale. Femelele rezultate se pastreaza si sunt montate cu rasa tatalui. Dupa cateva generatii, produsii o sa aiba conformatia identica cu rasa pura. Dar te poti trezi si cu devieri de colorit, talie etc...

La ceea ce cresc eu , rasa Salers, taurii nu sunt "terminalli". Sunt folositi pentru a imbunatati calitatile maternale ale altor rase (uger si productie de lapte, fatari usoare, grija fata de vitel). Femelele obtinute se pot folosi mai departe, masculii metisi se sacrifica.
Este rasa cu cele mai usoare fatari, asa ca se poate folosi si pe juninci si o sa aduca un avantaj in directia fatarilor usoare. Viteii sunt lungi si subtiri, cu greutate redusa la nastere ( 35-40kg). Asa ca fatarea unui metis de la tata Salers nu ridica probleme.
Sau ca sa fie si mai complicat, metisare intr-o anumita proportie poate duce la o categorie de animale cu calitati superioare ambelor rase pure de la origine. Un exemplu este Optimizer, care este 5/8 Salers si 3/8 o alta rasa, preferabil insulara ( Angus, Hereford). Rezulta carcase mai bune. La rasele insulare carcasele sufera din cauza depunerii mari de grasime care se arunca la taiere si a dimensiunilor reduse. Rasele continentale marmoreaza mai greu, si sunt mai tardive. O incrucisare intre ele, in proportii bine stabilite, are ca rezultat un animal superior.

http://salersusa.org...13_2_page-1.pdf

Eu vreau sa vad rezultate metisarii Salers tata, BR mama. Este cel mai indemana pentru mine. Cand o sa pot, o sa-mi iau si Angus sa ajung in 7-8 ani la Optimizer. Mama Angus cred ca se preteaza cel mai bine pentru Optimizer.

Americanii sunt mai deschisi la metisari decat europenii. De aia la ei Aberdeen Angus este mai mare, Salers apare foarte des si in colorit negru si genetic fara coarne... etc.

Editat de rand, 07 februarie 2017 - 20:50.


#1140
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Le si sacrifici  animalele pe care le cresti? Sau asisti la abator, pentru a-ti da seama daca ai obtinut calitati mai bune ale carcasei de metis decat ale raselor pure pe care le-ai combinat? De exemplu,  Salers cu  BR, de unde vei sti ca are o carcasa mai buna decat Salers pur?
Ori te referi strict la sporul de greutate zilnic?

#1141
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011
Depinde Posted Image dar din cate am vazut si citit, prin tarile cu traditie, profitul se face din sacrificarea animalelor. Ale mele inca nu au nici o fatare, deci mai e mult pana departe... Sunt la inceput, vitelele au 12-14 luni.

Daca subventiile se vor da ca si pana acuma in Romania, pe hartii, atunci merita sa ma duc doar pe rasa pura si vand reproducatori. O sa fie piata pentru animale cu pedigree inca ani buni.
Dar vreau sa ma dezvolt sa am si vitei pentru abatorizare. Si atunci mie imi este mai simplu acuma sa iau juninci  de BR, fara pedigree, de 2 ani pe la 500 EUR decat o juninca de rasa pura de carne de 2 ani la 2000 EUR.
Cativa ani, am sa folosesc pe toate taur Salers. Rasa pura merge in Registru de Rasa, cu pedigree. Metisii masculi sunt vanduti, femelele metise tinute pentru reproductie. Metisii nu se pot inscrie in sectiunea B daca nu este cunoscuta si descendenta mamei. Eu asa am inteles. Asa ca ar trebui sa ai rasa pura si pe linia materna pentru a avea metisi inscrisi in RG.
Metisii masculi, fie ii vand la intermediari pentru ingrasatorii la varsta de 3-4 luni, fie ii cresc eu pana la un an si ii sacrific, sa vad cum va fi mai avantajos. Sau o parte vanduti, o parte ingrasati. Sa vedem...Acuma s-a dat legea punctelor de sacrificare in ferma, si e usor. Carnea rezultata o sa o valorific prin vanzari directe. Pusa la caserola si vanduta la cunoscuti, pensiuni, restaurante. Sau intregi, sau jumatati, sau sferturi... cum reusesc.
Cand trec de 30 de vaci mama, am sa las taurul Salers doar pe femelele rasa pura valoroase pentru reinnoire/multiplicare.
Femelele metis, si cele rasa pura dar genetica mai slaba am sa le insamantez cu un taur Charolaise culard. Viteii rezultati sunt foarte cautati pe piata din Italia, si au spor de crestere echivalent cu Charolaise rasa pura. Doar ca nu apar probleme la fatare, ca si la Charolaise. Daca ai minim 30 de vitei, de un TIR, poti gasi client final din afara tarii ( grecia, slovenia, italia) care platesc in jur de 2.5 EUR in viu la un an de zile 400-450kg.

Avantajul la rasa Salers este ca sunt mame foarte bune. Asa ca daca ai animale de genetica mai slaba pe care nu merita sa le multiplici in rasa pura, le insamantezi cu tauri cu masa musculare mare ( BBB, CH). Se mai glumeste pe seama vacilor Salers ca ar putea da nastere si unui pui de elefant fara ajutor Posted Image

Editat de rand, 07 februarie 2017 - 21:56.


#1142
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011
Pentru cine este interesat de metisare la rasele continentale...
http://www.midatest....SEMENT-2016.pdf

Are si poze, si explicatii :)

#1143
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Seara buna !
Ieri a mai aparut un membru nou ! A fatat una din junincile aduse din Austria ,un tauras,aseara la 18 si 15 !
Aseara nu a supt la vaca,dar am reusit sa mulg si i-am dat cu biberonul aprox.1,5 l de colostru.L-am lasat liber cu vaca,iar dimineata am avut senzatia ca a mai supt pe noapte,pt ca nu a vrut sa suga nimic . Acum pe seara a supt la vaca cu o pofta f mare !
Problema este ca vaca da cu picioarele. Am luat azi un dispozitiv  in forma de litera C,cu bratele reglabile,dar mi-a arata veterinarul o foto pe net ca se pune vertical !!! L-am pus ,dar nu are nici un efect. Eu credeam ca se pune la jarete... Cine are mai multe informatii ?
Ma ingrijoreaza putin si faptul ca pana azi la 21,nu a eliminat placenta!

#1144
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011
poate ca  a mancat-o... sau nu se poate intoarce ca e legata scurt? Oricum, daca nu o elimina in 24 de ore, mergi si consulata un veterinar.

Iii legi piciorul din fata sus de la pamant, suspendat. Si nu mai poate da cu cele din spate.

Ceva asemanator, dar nu e obligatoriu sa fie asa de sus. http://www.holstein....ngloane-447.jpg

Editat de rand, 18 februarie 2017 - 13:49.


#1145
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Pana la urma a eliminat placenta !
Vitelul suge singur,s-a mai eliberat si presiunea de pe uger,mai ridica cate un picior ,dar este mai linistita  !

Fișiere atașate



#1146
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Incearca sa lasi vaca libera, sa se mai dezmorteasca. Poate nu-i place legata si de aia e irascibila cu ala micuPosted Image

#1147
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am lasat-o libera de cum a inceput fatarea si dupa . Adevarul ca este de felul ei putin c-am agitata! Dupa prima noapte,de la fatare s-a acomodat cu prezenta vitelului,dar cred ca tumefierea ugerului i-au provocat ceva dureri la atingere si au dus la  respingerea oricarei atingeri a ugerului !

#1148
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 03.08.2010
Buna ziua,

Mi-au murit 3 vitei de Angus rasa pura din Taur UK, mame Irlanda . Fara semne ca ar avea probleme , la toti 3 le-a iesit "fundu afara" ca si cum nu au putut sa defece.
Vitei au intre 6 si 9 luni.

Furajarea am facut-o exclusiv cu fan semanat din 6 plante furajere in baloti circulari pusi in hranitoare rotunde de 12 capete, fanul la discretie, apa la discretie (adapatoare automata).
Dupa ce a murit cel de-ala doilea le-am dat RUMINOL dar la 4 zile, azi a murit al treillea.

Vreunul din voi a intampinat aceleasi probleme?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Editat de dutadx, 22 februarie 2017 - 10:30.


#1149
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 dutadx, on 22 februarie 2017 - 10:11, said:

Buna ziua,

Mi-au murit 3 vitei de Angus rasa pura din Taur UK, mame Irlanda . Fara semne ca ar avea probleme , la toti 3 le-a iesit "fundu afara" ca si cum nu au putut sa defece.
Vitei au intre 6 si 9 luni.

Furajarea am facut-o exclusiv cu fan semanat din 6 plante furajere in baloti circulari pusi in hranitoare rotunde de 12 capete, fanul la discretie, apa la discretie (adapatoare automata).
Dupa ce a murit cel de-ala doilea le-am dat RUMINOL dar la 4 zile, azi a murit al treillea.

Vreunul din voi a intampinat aceleasi probleme?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Te salut,
Nu sunt medic veterinar ci economist.Am vb cu d-l dr Pachitanu si i-am explicat ce ai.
El spune ca o afectiune mai veche digestiva, posibil si o infectie cu e-coli.
Recomandarea e sa faceti un examen anatomopatologic la ultimul decedat si verificarea atenta a tot sistemului digestiv.
Vreau sa va spun ca si eu am pierdut 2 de 4-5 zile tot de la e-coli, produsi 100% americani .Tot in urma unuei autopsii am depistat sursa.
Mamele nu transmiteau prin colostru imunitate la e-coli si am intervenit cu colostru cu imunitate.
Am avut 18 vitei in tratament si vreau sa uit acest episod atat ca si costuri cat si pierdere.
Cu stima

#1150
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011

 dutadx, on 22 februarie 2017 - 10:11, said:

Buna ziua,

Mi-au murit 3 vitei de Angus rasa pura din Taur UK, mame Irlanda . Fara semne ca ar avea probleme , la toti 3 le-a iesit "fundu afara" ca si cum nu au putut sa defece.
Vitei au intre 6 si 9 luni.

Furajarea am facut-o exclusiv cu fan semanat din 6 plante furajere in baloti circulari pusi in hranitoare rotunde de 12 capete, fanul la discretie, apa la discretie (adapatoare automata).
Dupa ce a murit cel de-ala doilea le-am dat RUMINOL dar la 4 zile, azi a murit al treillea.

Vreunul din voi a intampinat aceleasi probleme?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Viteii au fost intarcati? Banuiesc ca la varsta asta, nu inca. Poate ar fi bine si o analiza a laptelui matern.

#1151
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 03.08.2010

 fbangus, on 22 februarie 2017 - 12:23, said:

Te salut,
Nu sunt medic veterinar ci economist.Am vb cu d-l dr Pachitanu si i-am explicat ce ai.
El spune ca o afectiune mai veche digestiva, posibil si o infectie cu e-coli.
Recomandarea e sa faceti un examen anatomopatologic la ultimul decedat si verificarea atenta a tot sistemului digestiv.
Vreau sa va spun ca si eu am pierdut 2 de 4-5 zile tot de la e-coli, produsi 100% americani .Tot in urma unuei autopsii am depistat sursa.
Mamele nu transmiteau prin colostru imunitate la e-coli si am intervenit cu colostru cu imunitate.
Am avut 18 vitei in tratament si vreau sa uit acest episod atat ca si costuri cat si pierdere.
Cu stima

Multumesc de raspuns, dar ai tai fac diaree, caci din cate am citit infestarea cu ecoli se manifesta cu diaree. Ai mei nu au avut deloc diaree.
Dar am dus deja la analiza proba din scan si din tubul digestiv. Astept raspuns.

O zi buna!

 rand, on 22 februarie 2017 - 21:19, said:


Viteii au fost intarcati? Banuiesc ca la varsta asta, nu inca. Poate ar fi bine si o analiza a laptelui matern.

Cel putin 2 din ei NU erau intarcati !

Editat de dutadx, 23 februarie 2017 - 07:31.


#1152
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.152
  • Înscris: 04.03.2014

 rand, on 07 februarie 2017 - 21:54, said:

Acuma s-a dat legea punctelor de sacrificare in ferma, si e usor. Carnea rezultata o sa o valorific prin vanzari directe. Pusa la caserola si vanduta la cunoscuti, pensiuni, restaurante. Sau intregi, sau jumatati, sau sferturi... cum reusesc.
Cand trec de 30 de vaci mama, am sa las taurul Salers doar pe femelele rasa pura valoroase pentru reinnoire/multiplicare.
Femelele metis, si cele rasa pura dar genetica mai slaba am sa le insamantez cu un taur Charolaise culard. Viteii rezultati sunt foarte cautati pe piata din Italia, si au spor de crestere echivalent cu Charolaise rasa pura. Doar ca nu apar probleme la fatare, ca si la Charolaise. Daca ai minim 30 de vitei, de un TIR, poti gasi client final din afara tarii ( grecia, slovenia, italia) care platesc in jur de 2.5 EUR in viu la un an de zile 400-450kg.
]

1.  Vorbesti de posibilitatea legala de a sacrifica si macelarii un numar limitat de bovine direct in ferma fara mari investitii in echipamen/laborator?    Pentru bucatile de carne premium, mai ales daca reusesti sa produci o carne chiar premium pentru piats romaneasca probabil trebuie sa-ti creezi piata, adica o mica vitrina frigorifica intr-un restaurant orientat spre steak-uri sau intr-o macelarie centrala in zona mai scumpa. Pentru partile mai eftine in schimb, o linie de facut hamburgeri(evident ceva peste medie, copoat retete americane etc) si vanduti proaspeti in caserole restaurantelor/hamburgeriilor.

2. Pentru piata din Italia cea mai buna idee e munca in cooperativa/asociatie, cu cativa vitei nu prea ai ce face, cu un tir pe an deja e mai posibil,  cu 20 se schimba datele problemei.   Polonezii asa intra/au intrat pe piata italiana,  ba chiar niste asociatii de'ale lor au cumparat cateva ferme/grajduri si reusesc sa controleze tot value-chainul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate