Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Buna ziua tuturor!
Voi incerca pe acest topic sa deschid o discutie legata de o activitate aflata la inceput de drum in Romania: "Cresterea bovinelor de carne"
Avand in vedere stadiul incipient al acestei activitati, consider ca poate oferi multe oportunitati si satisfactii celor care se ocupa cu aceasta activitate.

La fel ca la orice activitate de crestere a animalelor principalele constrangeri sunt: rasa, masa, casa

RASA

Cele mai cunoscute rase de carne aflate in exploatare extinsa sunt: Angus, Charolaise, Limousine si Blanc Blue Belge, s.a.  in plus mai exista si rase ?exotice? ? Wagyu sau  Scottish Highland dar care sunt in efective mici si pe zone restranse

CASA

Datorita rusticitatii acestor rase sunt relativ usor de crescut, in cea mai mare parte a anului stau pe pasune, iar unele dintre ele nu necesita acoperis nici macar in conditii extreme. De exemplu Angusul sau Scottish Highland poate fata fara probleme chiar si pe zapada. Totusi o conditie de dezvoltare corecta a animalelor impune ferirea lor de actiunea concertata a frigului si umezelii

MASA
Aceste rase nu sunt pretentioase si nu impun un tratament de alimentatie special, valorifica foarte bine furajele grosiere pe timp de iarna si pasunile pe timp de vara.


Toate aceste aspecte conduc la cheltuieli reduse de exploatare care favorizeaza pe de alta parte rentabilitatea acestor animale.

Aceasta activitatea poate fi inceputa mult mai usor decat o activitate de crestere a vacilor de lapte, datorita caracteristicilor acestor animale si a investitiilor mult mai mici: tanc de racire, aparate de muls, adapost la standarde de ?MATRIX?, etc.

La momentul actual in Romania efectivul de bovine de carne in rasa pura si metisi este situat undeva pana in jurul valorii de 5 % (daca ma insel va rog sa ma corectati) ceea ce creaza premisa unei dezvoltari accelerate in perioada urmatoare, tinand cont de faptul ca multe ferme mici vor trebui sa faca reconversie de la lapte la carne datorita conditiilor stricte de producere a laptelui.

Personal sunt cresctor de Charolaise si cred ca desi nu am o experienta foarte mare pot oferi cateva informatii de baza celor care sunt interesati de aceasta activitate.
Toate cele bune!


Aici gasiti si fotografii cu animalele mele
http://fermacharolai...a_-_august_2009

Attached Files


Edited by horia66, 03 May 2010 - 19:55.


#2
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
salut...imi zici si mie daca se renteaza aceasta afacere?am bagat un dosar pentru 500 de vaci de lapte si 1500 de oi...si ma gandeam sa mai bag un dosar pentru taurasi...mai ales ca am o livada si am multa iarba...astept raspuns..ms

#3
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009
bine ai venit,
chiar era nevoie de un crescator autentic si cu experienta
foarte frumoase animalele,sa-ti traiasca !!!!!!!

#4
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

 florinclaudiu, on 29th April 2010, 17:00, said:

salut...imi zici si mie daca se renteaza aceasta afacere?am bagat un dosar pentru 500 de vaci de lapte si 1500 de oi...si ma gandeam sa mai bag un dosar pentru taurasi...mai ales ca am o livada si am multa iarba...astept raspuns..ms
Salut! In primul rand "Oauuu!!! 500 vaci" - "Multe coane' Fanica!"
Lasand gluma la o parte, trebuie sa stii ca este o diferente destul de mare intre cresterea vacilor de lapte si a celor de carne, in primul rand ca tehnologie:

   VACA DE LAPTE: ofera un venit relativ  constant pe parcursul anului dar constanta si marimea veniturilor trebuie asigurata si cu constanta in munca (muls zilnic, curatarea zilnica a grajdului, furajare meticuloasa, tratamente) deci costuri mai mari de exploatare
  
   VACA DE CARNE: iti aduce venit o data pe an dar "iei un ban gramada" cum ar spune romanul. In schimb si costurile de intretinere si exploatare sunt mult mai mici:
   1. In primul rand vacile de carne nu se mulg. In perioada de lactatie tot laptele este valorificat de catre sporul mediu zilnic de greutate al vitelului. Viteii stau langa mama lor pana la varsta de 6-8 luni cand sunt intarcati.
   2. Mare parte a anului "martie- aprilie pana in noiembrie- decembrie, functie de vreme) vacile stau pe pasune supravegheate in cel mai rau caz de o persoana (daca nu ai pasune ingradita sau gard electric)
   3. Nu necesita adaposturi ultra moderne - pe perioada iernii vitele pot sta in padocuri semiacoperite (in stilul oilor) numai partea deschisa a padocului sa fie orientata spre SUD. De exemplu in America Angusul se creste toata perioada anului pe pasune iar iarna se adaposteste sub coroana copacilor.
   4. Nu necesita furajare deosebita, nu mai vorbesc de premixuri si concentrate speciale care sunt foarte costisitoare. Valorifica foarte bine furajele grosiere, de exemplu pentru vacile mele masa zilnica in perioada de iarna este formata din fan de lucerna dimineata, ceva siloz sau tocatura din coceni de porumb la pranz iar seara paie la discretie. In perioada postgestatie sau in faza de ingrasare este recomandata si administrare a 1 - 1.5 kg uruiala (ciocanele) dar fara o reteta speciala.
  
Concluzionand cam acestea ar fi in mare diferentele intre  cele doua tipuri de vaci, pe parcurs voi expune si altele.

PS: Ca sa-ti faci o idee asupra calitatii acestor animale arunca un ochi la pretul "muschiului argentinian" din supermarket. Carnea rezultata din sacrificarea acestor animale are proprietati organoleptice deosebite: foarte putina grasime si colesterol, fragezime deosebita (cand mananci un muschi nu tragi de el ca de talpa unui papuc - ai senzatia ca se topeste)

PPS: Avand in vedere ca incepi o activitate ce implica vaci de lapte poti recurge pe parcurs la metisari. Cumperi un taur din rasa de carne si montezi cu el vacile de lapte. Produsii obtinuti vor mosteni in jur de 75% din calitatile tatalui in plus "efectul heterozis" va amplifica viteza de crestere si ingrasare a metisilor

Daca mai ai intrebari nu ezita!


 ticatac, on 29th April 2010, 17:06, said:

bine ai venit,
chiar era nevoie de un crescator autentic si cu experienta
foarte frumoase animalele,sa-ti traiasca !!!!!!!
Multumesc, sper sa inteleaga toata lumea numai imaginile din link (http://fermacharolai...septembrie_2009) reprezinta animalele mele, celelalte fotografii sunt doar spre exemplificarea raselor.
Vad ca nu au fost preluate si titlurile fotografiilor pentru cei care nu cunosc rasele voi nominaliza fiecare rasa in parte: taurul negru este ANGUS, taurul alb este Charolaise, taurul rascat este Limousin, cel albastrui, normal, Blanc Blue Belgian, vaca cu vitel e Wagyu iar taurul roscat cu mult par este Scottish Highland

Edited by midstar, 29 April 2010 - 16:51.


#5
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009
midstar,
despre vacile alea multe de pe pasune vorbeam si eu,unde erau de toate ...natiile si culorile
era frumos daca puneai o poza si cu adapostul,pasunea-i frumoasa si mare
si vacile ....multe,chiar i-mi plac

#6
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
asa mi sa parut si mie dar mai fac cu inca 2 oameni...se cunosc destul de bine cu cei care acorda fonduri :P daca ma intelegi...dosarele deja s.au trimis la Bruxel sa fie aprobate...astept aprobarea...o sa imi iau instalatii de muls,curat le fac cu tractoru s.au un utilaj asemanator..chestia cu taurasi mia venit in minte de mult timp...cand aveam oameni la cules de prune(detin o livada de 11 hectare) imi tot ziceau sa cumpar taurasi ca am multa iarba si nu sunt greu de crescut..nici nu ii luam in seama..se oferise unu sa ii creasca la mine la ferma...ma gandeam ca ala vrea sa mai faca niste bani...infine...


cam cat costa un tauras?pot sa il cresc doar cu iarba?cu cat se vinde carnea de tauras?din cate am vazut pe net 7 lei...

#7
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

 florinclaudiu, on 29th April 2010, 21:13, said:

asa mi sa parut si mie dar mai fac cu inca 2 oameni...se cunosc destul de bine cu cei care acorda fonduri :P daca ma intelegi...dosarele deja s.au trimis la Bruxel sa fie aprobate...astept aprobarea...o sa imi iau instalatii de muls,curat le fac cu tractoru s.au un utilaj asemanator..chestia cu taurasi mia venit in minte de mult timp...cand aveam oameni la cules de prune(detin o livada de 11 hectare) imi tot ziceau sa cumpar taurasi ca am multa iarba si nu sunt greu de crescut..nici nu ii luam in seama..se oferise unu sa ii creasca la mine la ferma...ma gandeam ca ala vrea sa mai faca niste bani...infine...


cam cat costa un tauras?pot sa il cresc doar cu iarba?cu cat se vinde carnea de tauras?din cate am vazut pe net 7 lei...

Sunt doua aspecte in cresterea vacilor de carne:

1. Cresti animalele  in rasa pura, ceea ce inseamna sa vinzi reproducatori, care se vand ca exemplar functie de mai multi factori (pedigree, conformatie, aspect, calitati maternale, etc.) In aceata situatie informativ pot sa va spun ca in Romania un tauras de 6-7 luni costa in jur de 1000 EURO, unul de 1-1.5 ani costa in jur de 2 500 - 3 000 de EURO. Iar unul autorizat pentru recoltare de material seminal (ceea ce la ora actuala nu cred ca exista in Romania) poate ajunge pana la cateva zeci de mii de euro.
   Femelele de reproductie costa in Romania in jur de 1000 - 1500 euro pana la un an jumatate, iar o juninca gestanta dupa luna a 4-a costa intre 2000 - 2500 euro. Preturile sunt aproximative si variaza functie de factorii enuntati mai sus.

2. Cresti animalele pentru productie de carne (abatorizare) - pentru acest lucru cel putin in Romania nu este rentabil sa folosesti rasa pura deoarece piata carnii de vita din tara noastra nu este inca atat de matura incat sa ofere un pret pe masura calitatii. Cel mai bine se preteaza la noi metisarea adica imperecherea taurilor din rase de carne cu vaci autohtone (nu si invers), in special baltata romaneasca. Astfel, investitia este mica si rezultatele obtinute sunt foarte bune. Sporul mediu zilnic al acestor vitei este 1.2 - 1.3 kg/zi, fara furajare speciala. Astfel la 18 luni cand vitelul ajunge la perioada optima de sacrificare are in jur de 700 kg.

In tara sunt abatoare care ofera pt. metisii raselor de carne 7-8 ron/kg in viu. La export se pot valorifica si cu 2.5 - 2.7 EUR/kg. Castigul provine nu numai din pretul primit cat si din costul mic de productie pe kg.

In general norma de pasune/cap de animal/sezon este de 0.8 - 1 ha deci cele 11 ha de livada va vor ajunge pentru maxim 15 capete. In sezonul rece este totusi indicat sa le administrati 1-1.5 kg faina/cap pe zi  iernile la noi sunt destul de reci si au nevoie si ele de energie.
  Cred ca aveti datele necesare pentru a va face un calcul!
PS: 1. Pe langa pasunea necesara pe timpul verii mai este nevoie in medie de aceeasi suprafata pentru a asigura furajul pe timp de iarna.
      2. Am uitat cred sa precizez ca animalele in rasa pura nu suporta regimul de stabulatie legat. Datorita rusticitatii (semisalbaticiei) lor se tin doar in stabulatie libera.

#8
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
am inteles...o sa ma mai interesez...si poate fac ceva..poate incep cu 10 pentru inceput..am o hala care este doar acoperita ..nu are pereti si o tin goala...poate as.i putea sa ii bag acolo..

#9
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pt. cei ce au pamant suficient (pasune/faneata) e o oportunitate sa creasca vaci de carne! Totul e sa aiba si un abator autorizat prin apropiere care sa si"aprecieze" acest tip de carte de vita, mai deosebita!

#10
Braunvieh

Braunvieh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.03.2010

 florinclaudiu, on 29th April 2010, 20:13, said:

asa mi sa parut si mie dar mai fac cu inca 2 oameni...se cunosc destul de bine cu cei care acorda fonduri :P daca ma intelegi...dosarele deja s.au trimis la Bruxel sa fie aprobate...astept aprobarea...o sa imi iau instalatii de muls,curat le fac cu tractoru s.au un utilaj asemanator..chestia cu taurasi mia venit in minte de mult timp...cand aveam oameni la cules de prune(detin o livada de 11 hectare) imi tot ziceau sa cumpar taurasi ca am multa iarba si nu sunt greu de crescut..nici nu ii luam in seama..se oferise unu sa ii creasca la mine la ferma...ma gandeam ca ala vrea sa mai faca niste bani...infine...


cam cat costa un tauras?pot sa il cresc doar cu iarba?cu cat se vinde carnea de tauras?din cate am vazut pe net 7 lei...
1. Insinuezi darea de mita ceea ce constituie infractziune si e o sfidare vis-a-vis de fermierii care incearca in mod corect sa obtzina fonduri europene.
2. Pt. unul care are dosar depus pt. fonduri europene (probabil FEADR Masura 121 - "Modernizarea exploataților agricole") pari total paralel cu subiectul. La "Bruxel" nu ajunge niciun dosar.

#11
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009

 Braunvieh, on 30th April 2010, 17:29, said:

1. Insinuezi darea de mita ceea ce constituie infractziune si e o sfidare vis-a-vis de fermierii care incearca in mod corect sa obtzina fonduri europene.
2. Pt. unul care are dosar depus pt. fonduri europene (probabil FEADR Masura 121 - "Modernizarea exploataților agricole") pari total paralel cu subiectul. La "Bruxel" nu ajunge niciun dosar.

nu am dat nici un fel de mita daca te intereseaza ...bine ca nu ajung la Bruxel...

#12
Braunvieh

Braunvieh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.03.2010

 florinclaudiu, on 30th April 2010, 20:53, said:

nu am dat nici un fel de mita daca te intereseaza ...bine ca nu ajung la Bruxel...
Ok, acuma pt. ca am lamurit treaba asta, in ideea ca pui pe picioare ferma de vaci lapte, o idee:
potzi monta vacile cu productzie modesta de lapte cu tauri din rase de carne. Si cresti metisii.

Asta de la a doua lactatzie, cand vaca si-a incheiat perioada de crestere, ca sa nu ai parte de fatari dificile. Si trebuie sa alegi rase de carne potrivite pt. rasa de lapte pe care o ai in ferma. Succes!

#13
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
O galerie de fotografii frumoase cu Charolaise aici

#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Dupa cum bine zice Braunvieh, sunt probleme cu distociile (fatari grele, uneori imposibile pe cale naturala), daca se monteaza vaci autohtone mici, slabe si cu bazinul ingust, cu tauri din rasele de carne.

Numai Baltata Romaneasca (dezvoltata pe fond de Simmental) se preteaza. In nici un caz Holstein-ul sau Bruna. Altminteri, va trebui sa apelati la un veterinar, sa faca cezariana. Fara cezariana, moare si vaca si vitelul.

Punctul 2: taurinele de carne n-or sa se "faca mari" numai cu iarba ! Trebuiesc si ceva concentrate: porumb, srot de floare, tarata de grau. Daca vrei sa iei acei "bani gramada" macar o data pe an. Altminteri, ii iei dupa 3-4 ani...
E adevarat, ca daca ai o sursa ieftina de coceni de porumb, poti sa-i combini cu ceva concentrate si iese socoteala...

#15
alexbc90

alexbc90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 29.06.2009
Daca tot vorbim despre vacile de carne, va rog sa deschideti un topic (la rubrica unde se potriveste mai bine: la culturi agricole sau la dezbateri) despe pajisti : infiintare, intretinere, pasunat rational, parcelarea pasunii , s.a. Vreau sa va impartasesc despre ce am invatat eu la cursul "Producerea si conservarea furajelor" :D .

Chiar daca deschideti acest topic nu promit sa va scriu foarte curand despre pajisti, datorita programului care il am, dar sper ca in wekend sa reusesc sa va impartasesc cate ceva. Poate sunt si altii care ne pot "povesti" despre acest subiect.

Edited by alexbc90, 03 May 2010 - 20:48.


#16
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 alexbc90, on 3rd May 2010, 21:47, said:

Daca tot vorbim despre vacile de carne, va rog sa deschideti un topic (la rubrica unde se potriveste mai bine: la culturi agricole sau la dezbateri) despe pajisti : infiintare, intretinere, pasunat rational, parcelarea pasunii , s.a. Vreau sa va impartasesc despre ce am invatat eu la cursul "Producerea si conservarea furajelor" :D .

...

Daca e vorba de pajisti, adicatelea de furaje, care v-a sa zica hranirea animalelor... eu as zice sa-l punem (topicul) tot aici, pe "cresterea animalelor". Si chiar te rog sa-l deschizi, Alex. Banui ca sunt si in asentimentul celorlalti ...

#17
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

 horia66, on 3rd May 2010, 21:09, said:

Dupa cum bine zice Braunvieh, sunt probleme cu distociile (fatari grele, uneori imposibile pe cale naturala), daca se monteaza vaci autohtone mici, slabe si cu bazinul ingust, cu tauri din rasele de carne.

Numai Baltata Romaneasca (dezvoltata pe fond de Simmental) se preteaza. In nici un caz Holstein-ul sau Bruna. Altminteri, va trebui sa apelati la un veterinar, sa faca cezariana. Fara cezariana, moare si vaca si vitelul.

Punctul 2: taurinele de carne n-or sa se "faca mari" numai cu iarba ! Trebuiesc si ceva concentrate: porumb, srot de floare, tarata de grau. Daca vrei sa iei acei "bani gramada" macar o data pe an. Altminteri, ii iei dupa 3-4 ani...
E adevarat, ca daca ai o sursa ieftina de coceni de porumb, poti sa-i combini cu ceva concentrate si iese socoteala...

  1. Problema fatarilor grele, apare la fermierii care nu au minimul de cunostinte referitoare la morfologia animalelor. Daca, vorba romanului, te arunci ca "inecatul"sa cumperi MSC de la cel mai mare si mai dezvoltat taur ce il vezi pe internet cu siguranta vor apare astfel de probleme. In schimb daca selectezi vacile cu o conformatie corporala care sa permita fatarea viteilor de 40-45 kg, iar monta artificiala o faci cu MSC provenit de la tauri recunoscuti pentru coeficientul de fatari usoare, atunci cu siguranta incepand cu a doua gestatie se poate incrucisa si Holstein-ul si Bruna cu rasele de carne. Din ce stiu eu acest risc devine si mai mic in cazul montei naturale.
   Problema expusa de dumneavoastra apare cel mai adesea in cazul rasei Blanc Blue Belge dar de exemplu in cazul Angusului din ce am vazut si in alte ferme viteii au greutati destul de mici la fatare (~ 30 kg). Personal inclin sa cred ca Charolaise-ul este situat la mijloc intre cele doua rase ca si usurinta la fatare.
  Aveti aici un mic studiu realizat pe baza observatiilor facute in ferme: Studiu

  2. Junincile de aici au avut urmatoare reteta de furajare:
IARNA
- Dimineata fan de lucerna 1,5 baloti paralelipipedici/10 capete
- Pranz: Cate un cos de nuiele de tocatura de coceni de porumb malaxat cu 1 kg faina (amestec ciocanele-porumb stiuleti, ovaz, grau furajel, etc)/ cap de animal
- seara: 2-3 baloti paie de grau - la discretie

VARA trecuta fiind inca in crestere primeau seara pe pasune (pe langa iarba pascuta in timpul zilei) cate 1 kg de faina/cap.
Anul acesta nu vor mai primi aceasta ratie deoarece exemplarele din imagini sunt pentru prasila si deja dupa perioada de iarna au luat un pic cam mult in greutate.

Comparativ cu  vacile de lapte, furajarea acestor animale este mult mai ieftina si mai usor de preparat. Nu premixuri, nu silozuri si mai mult decat atat pana acum nu am vazut o vaca de lapte care sa manance paie.

Cu bine!

#18
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Salutare,

Am si eu o intrebare legata de bolile mai frecvente intalnite la bovinele de carne in Romania.

Din lista ASTA de 74 de boli, cam care ar fi primele 10 intalnite in RO ca importanta?

Multam

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate