Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

aflare apel primit sters

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
PDPDPD

PDPDPD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 02.09.2003
Exista cumva posibilitatea de a afla numarul de pe care sotia mea a fost apelata intr-o anumita data pe interval de o ora?
Apelul a fost sters din lista de catre sotie, desi ea spune ca a disparut singur.
Am dat si tipul telefonului poate stie cineva cum pot afla apelul chiar si dupa ce a fost sters.
Nu cunosc legea, dar daca aflarea acestor informatii este o infractiune, va rog sa nu imi raspunda nimeni.
Multumesc.

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Suna la orange si vezi ce zic.

#3
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Nu o sa zica nimic, decat daca e numarul tau (tu sa fi titular) si cel mai probabil o sa zica sa ceri o factura detaliata.
Poti sa iti faci cont pe site, de pe numarul sotiei si sa urmaresti acolo facturile detaliate.
Atentie, GELOZIA, nu e buna si poate tocmai deaia l-a sters, pentru a evita un scanal.
Lucrurile astea nu trebuie confruntate direct, ci urmarite in taina, pana la dovezi concrete.

#4
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008
NU, NU ai cum sa afli.
Nu se stocheaza informatii despre apelurile, smsurile primite. Se stocheaza doar ce pleaca din telefon, adica apel, sms, trafic
de internet efectuat. Si astea se verifica doar pe factura detaliata

Edited by Radu18-, 18 April 2010 - 19:14.


#5
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Daca cere factura detaliata, va obtine pe cine a sunat, si nicidecum de cine a fost sunata din cate stiu eu.

Cand vei fi organ al statului autorizat, atunci vei putea afla si aceste lucruri, pana atunci, la tradati din dragoste trebuie sa aplici o cerere. :)

Edited by SirLaurentiu, 18 April 2010 - 19:13.


#6
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Da, asa e. Pe detaliata, nu se vede de cine ai fost suntat tu, ci doar pe cine ai sunat. Probabil o sa fie si apeluri facute de ea......

#7
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Prea complicat si nu cred ca o sa reusesti mare lucru dar,  :D
daca te stii un pic la telefoane poti sa faci anumite chestii... care le voi enumera mai jos si ai mari sanse sa pescuiesti acele nr care se evapora din lista ei de apeluri...Te folosesti de serviciul redirectionare apeluri!
1. In primul rand sotia ta trebuie sa fie pe abonament.
2. La orice telefon in meniu gasesti optiunea redirectionare apeluri.
3. Alegi din meniul telefonului ei optiunea ,,cand nu raspundeti". La telefoanele mai noi ai posibilitatea inclusiv sa setezi intervalul de timp dupa care daca nu raspunzi sa  se redirectioneze apelurile. Intervalele sunt 5, 10, 15, 20 ,25, 30 sec. Daca nu are asa ceva in meniu, implicit e setat la 30 sec. Alegi 30 sec.
Ce inseamna asta? X o suna...daca in 30 sec nu raspunde apelul e redirijat ea habar nu are ...iar tie pe tel iti apare la inceput mesajul apel redirectionat doar pt aprox 5 sec dupa care iti este afisat pe ecran (tie) nr celui/celei care a apelat-o. Acum nu stiu cum iti merge mintea ca nu pot scrie carti aici. Este obligatoriu pentru tine sa te uiti la telefonul tau din primele 2-3 sec cine te suna fiindca daca apelul e redirijat si n-ai reusit sa citesti atentionarea... s-a dus dracu' toata munca ta, fiindca te-ai dat de gol daca raspunzi la telefon. Ar fi bine sa nu raspunzi doar sa urmaresti pentru inceput cine o suna oricat de curios ai fi.
4. Alegi nr tau pentru redirectionare. Deschide bine ochii, cand introduci nr tau de telefon...!!!
5. In functie de cat de priceput esti ,,detectiv Colombo"  :D poti redirectiona si apelurile ,,cand suna ocupat". Asta e cu doua taisuri... daca e sunata si refuza apelul, automat se redirectioneaza apelul catre telefonul tau iar daca e pe langa tine...Iti pui tel pe vibratii , silentios, s.a.m.d. De asemenea trebuie tinut cont de serviciul ,,apel in asteptare" insa doar ca si caracter orientativ neavand mare importanta pana la urma.
Ce inseamna asta? X o suna daca ea refuza apelul...acesta nu se pierde ci se redirectioneaza spre telefonul tau.
Avantajul celor 2 tipuri de redirectionari este ca ele atunci cand sunt active, tel nu atentioneaza de acest lucru in meniul stand-by. Simbolul specific pt redirectionari este afisat doar in cazul redirectionarilor totale ale apelurilor.
In concluzie ...e dureros cand cel/cea de langa tine iti creaza probleme, dar decat sa afli mai tarziu mai bine acum.
Mare grija cum setezi si cum vei utiliza cele descrise mai sus. Asa cum ti-am spus cel mai bine e sa nu raspunzi niciodata la apelurile redirijate. Doar notezi nr. si din cand in cand cercetezi istoricul apelurilor din telefonul ei...si multe altele...insa nu te grabi ...multa rabdare si perseverenta. Nu uita daca n-ai apucat sa-ti vezi telefonul din primele 2-3 sec nu mai raspunde la apel fiindca s-ar putea sa fie redirectionat si te dai de gol. De asemenea redirectionarea, in caz ca vei raspunde la apel, la anumite abonamente orange este taxabila si evident va aparea pe factura...si-o platiti impreuna...
Hmm daca as simti ca ar face asa ceva sotia mea in maxim o luna as culege ,,nr fermecator"...prin metodele descrise anterior...
Spor la treaba si sper ca te-ai inselat...aici fiind aria GSM ma limitez strict la partea ,,tehnica" a problemei... fara sa discutam si latura sentimentala.

Scuze pentru lungimea textului, dar am vrut sa-i dau o speranta omului incercand pe cat posibil sa-i explic ce are de facut...daca vrea sa faca ce-am spus mai sus.

Edited by crisstian, 18 April 2010 - 22:18.


#8
PDPDPD

PDPDPD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 02.09.2003
Crisstian> iti multumesc mult pentru idee. O sa cumpar un telefon cu cartela prepay si voi redirectiona toate apelurile acolo, deci nu se pune problema sa raspund, doar voi nota numerele si voi compara seara cu lista ei de apeluri primite din care e posibil (sau nu) sa stearga acele telefoane primite.

Am sunat la serviciul clienti si mi-au spus ca apelurile primite nu se stocheaza in baza de date.
Cineva care a solicitat factura detaliata a primit si apelurile primite cand a fost plecat din tara. Atunci probabil ca s-au stocat pentru ca se plateste si cand primesti apeluri.

Pe mine pana la urma nici nu ma intereseaza sa aflu numarul de pe care a fost sunata. E suficient sa aflu daca a fost sau nu un numar ascuns. Daca nu a fost, clar ca a mintit din momentul in care eram langa ea si a raspuns si mi-a zis ca era numar ascuns.

Edited by PDPDPD, 19 April 2010 - 11:18.


#9
PDPDPD

PDPDPD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 02.09.2003
Credeti totusi ca este posibil ca un apel sa nu ramana in lista de apeluri a telefonului?
A mai auzit cineva de ceva asemanator?

#10
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostPDPDPD, on 19th April 2010, 14:11, said:

Credeti totusi ca este posibil ca un apel sa nu ramana in lista de apeluri a telefonului?
A mai auzit cineva de ceva asemanator?

Daca telefonul are probleme cu software-ul nu e nici o surpriza sa faca asa ceva , mai sunt inca

destule telefoane care din cand in cand mai fac astfel de figuri neplacute !

#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Sunt nenumarate posibilitatile:
- s-a resetat singur telefonul din diverse motive
- un bug
- sters din greseala
- a fost scoasa bateria fara sa fie oprit inainte
- numar ascuns
- etc.

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de la inceput precizez ca este imoral ceea ce faci pentru ca nu-ti da nimeni dreptul sa incalci intimitatea unei persoane, fie ea prietena/logodnica/sotie.
daca nu vrea sa-ti spuna, asta e. trebuie sa gasesti alte metode prin care s-o determini sa recunoasca SAU sa ai incredere in ea pana la o dovada concreta. dar asta e problema ta. eu doar mi-am exprimat pozitia.

problema tehnica e ca telefonul tau are un sistem de operare Android, pe care nu-l agreez/cunosc.

daca poti face de-asa fel incat sa ii dai un symbian s60 (nokia) sau un Windows mobile (multe smartphone-uri) poti instala diverse aplicatii de call-managing care sa-ti permita stocari detaliate si call divert din cele mai detaliate setari si optiuni.

orice nokia are, de exemplu un Call log lista. astfel incat si daca stergi apelul din Recent calls, raman numerele in acea lista, si primite si efectuate si sms-uri si net si tot. acela trebuie sters separat.

poti incerca google pentru aplicatii similare pentru android

#13
PDPDPD

PDPDPD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 02.09.2003
Alice> a fost cu numar ascuns apelul, asa spune ea cel putin, dar asta nu inseamna ca nu ar apare in lista. Chiar am incercat eu si apare. Daca se scoate bateria, am inteles ca dispare intreaga lista de apeluri.

Spare-me> o sa incerc sa leg telefonul la calculator sa vad daca pot sa gasesc acel fisier call log. Gasisem softuri cu 500 EUR care ofereau multe posibilitati, dar din considerente de incalcare a legii am renuntat. Si acum oricum nu prea imi vine sa ii fac cadouri :).

#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002

View PostPDPDPD, on 19th April 2010, 15:45, said:

Daca se scoate bateria, am inteles ca dispare intreaga lista de apeluri.
Depinde de telefon, sincer nu stiu cum se comporta terminalul despre care se vorbeste aici. Dar nu este obligatoriu sa se piarda toate.

#15
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007

View PostPDPDPD, on 19th April 2010, 15:45, said:

Spare-me> o sa incerc sa leg telefonul la calculator sa vad daca pot sa gasesc acel fisier call log.

nu vei gasi in veci 'fisierul call log' :D

call log = istoricul apelurilor. daca ai un telefon cu symbian (sistem de operare), poti vizualiza intreaga lista de apeluri, chiar daca unul sau mai multe numere au fost sterse din nepreluate, receptionate sau efectuate.

ps: samsung corby nu permite acest lucru.

#16
PDPDPD

PDPDPD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 02.09.2003
Am auzit ca exista apeluri care se poate sa nu ramana in lista. De exemplu cele facute de pe internet.
Cineva imi explica ca este posibil ca unele servicii de Voice over Internet sa faca autoteste si atunci sa sune pe un mobil la intamplare si apelul nu ramane in lista.
Altcineva mai mi-a spus ca a primit un astfel de telefon de pe internet si desi ii aparea un numar in lista, nu putea suna pe acel numar, ceva de genul asta, nu sunt explicatii prea clare ca nu i-am pus sa dea prea multe amanunte.
Asa ca este posbil sa ma fi agitat degeaba.

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca ti-ar fi spus altcineva ultima propozitie te-ai fi suparat...

#18
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

View PostPDPDPD, on 20th April 2010, 19:59, said:

desi ii aparea un numar in lista, nu putea suna pe acel numar, ceva de genul asta,
Asa ca este posbil sa ma fi agitat degeaba.
Pe mine ma suna un numar de telefon, pe fix, in fiecare luna, in acceasi zi...nu eram acasa cand suna, insa cand ajungeam acasa vedeam numarul si sunam inapoi si zicea ca numarul nu este alocat.
Dupa ce a sunat trei luni consecutiv, m-am enervat si am sunat la romtelefon si i-am intrebat ce si cum. Au zis ca e un robot, care iti aduce aminte sa platesti factura. Acela suna automat, iar cand sunai nu aparea ca numar alocat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate