Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Refinantare credit nevoi personale BRD

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
Buna ziua.

Am si eu o nelamurire despre refinantari. Spre exemplu pentru un credit pe 10 ani din care au mai ramas de platit 5 ani si o suma totala de 15.000 lei din care datoria propriu-zisa, fara dobanda sa zicem ca ar fi de 10.000 lei si in concluzie 5000 lei dobanda , daca as dori o refinantare de 10.000 lei trebuie sa mai platesc aceasta dobanda? Adica eu trebuie sa obtin un credit de 20.000 lei sau de 25.000 lei?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de regula creditul stinge complet celalalt credit (Adica principal + dobanda).

#3
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
si mai exact am nevoie de un credit de 20.000 de lei sau de 25.000 de lei?

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mai exact ai nevoie de cat vrei tu sau de cat te incadrezi

de la banca undei ai credit iei o hartie care iti comunica, in mod oficial, cat mai ai de achitat, cu totul, pentru a stinge creditul.

adica X lei.

pe aia o depui la banca unde soliciti refinantarea si poti obtine X (Care se vor duce direct la prima banca, ce va trimite o hartie cum ca s-a stins creditul)
+ y (daca te incadrezi, si in functie de tipul creditului, bani pentru tine)

unele sunt strict de refinantare, adica iti dau X
altele sunt refinantare + nevoi personale. adica pe langa suma refinantata, daca te incadrezi, poti sa mai ramai si tu cu niste bani

deci, in concluzie, strict pentru refinantare, tie iti trebuie un credit de 15.000 (Cat a mai ramas de plata, credit + dobanda).
nu 20, nu 25 de mii.

Edited by spare-me, 11 April 2010 - 22:05.


#5
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
deci nu se renteaza. pentru cei 10.000 lei care au mai ramas de platit ar trebui sa platesc de 2 ori dobanda. :(

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu intelegi.

deci tu nu mai ai de platit 10.000
ci 15.000

10.000 + 5.000 dobanda, sa zicem, pe exemplul tau.

pe 5 ani

creditul de 15.000 de refinantare s-ar putea sa fie pe 10 ani in loc de 5 si cu o rata de 2 ori mai mica.

pana la urma e alegerea ta.

#7
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
deci as putea sa mai iau inca 10.000 de lei, sa prelungesc creditul cu inca 5 ani sa zicem si as avea cam aceeasi rata lunara.

acum am inteles. multumesc pentru raspuns ;)

#8
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Postcristyyan, on 11th April 2010, 23:11, said:

deci nu se renteaza. pentru cei 10.000 lei care au mai ramas de platit ar trebui sa platesc de 2 ori dobanda. :(

Nu am avut de-a face cu prea multe banci, insa eu stiam ca daca mai ai de returnat 10 000 euro din creditul initial si vrei sa rambursezi in avans aceasta datorie, banii pe care-i dai inapoi sunt acesti 10 000 euro (total principal) + comision de rambursare anticipata (% din suma returnata). Deci fara dobanzi aplicate.

Renteaza daca dobanda de la Banca ce te refinanteaza este mai mica.

Poti sa faci un calcul simplu:
- mai ai de rambursat 10 000 euro pe o perioada de X luni; stii cat este rata lunara (principal+dobanda+comisioane);
in total la Banca_1 vei avea de rambursat: X luni *rata_lunara_1 = total_plata_1
- te imprumuti de 10 000 euro la Banca2 cu o rata_lunara_2; vei avea de plata X luni*rata_2=total_plata_2

Daca pe o perioada de X luni, total_plata_2 este mult mai mic decat total_plata_1, merita sa refinantezi.

Insa trebuie sa iei in calcul si alte costuri de gen: analiza noului dosar, comision de retragere a creditului, comision de transfer intre banci etc.

#9
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
acum am inteles. in intrebarea initiala eu nu m-am exprimat cum trebuie. asta vroiam sa aflu, daca mai trebuie sa nu platita si dobanda de la creditul initial.

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postcristyyan, on 11th April 2010, 23:27, said:

deci as putea sa mai iau inca 10.000 de lei, sa prelungesc creditul cu inca 5 ani sa zicem si as avea cam aceeasi rata lunara.

acum am inteles. multumesc pentru raspuns ;)


nu n-ai inteles absolut nimic.

atunci cand refinantezi un credit, prin credit la alta banca, primul cred SE STINGE

deci noul credit va fi SUMA TOTALA PE CARE O AI DE RAMBURSAT LA PRIMUL CREDIT (principal, dobanda, alte comisioane).

deci de la banca X mai ai de dat, cu totul 15.000

noul credit la banca Y va fi tot 15.000 (plus comisioanele aferente), care 15.000 se duc direct la banca X si sting creditul (tu nu vezi banii, de regula).

punct.


@Alta...nu stiu ce-ai vrut sa spui dar esti complet pe langa vizavi de dobanzi si altele

Edited by spare-me, 11 April 2010 - 22:32.


#11
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
si daca platesc creditul anticipat trebuie sa platesc si dobanda pentru urmatorii ani?

#12
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Postspare-me, on 11th April 2010, 23:31, said:

@Alta...nu stiu ce-ai vrut sa spui dar esti complet pe langa vizavi de dobanzi si altele
Poate si explici ce anume am gresit.

Incercam sa spun ca daca mai are de achitat o anumita suma, pe aia o va returna, nu si dobanzile aplicate la suma respectiva pe lunile ce vor urma. Vorbesc din experienta (credit BCR, ABN/RBS, BRD). Parca tata imi spunea ca el a avut credit la Reiffeisen bank si cand a rambursat anticipat a rambursat cu tot cu dobanda.

View Postcristyyan, on 11th April 2010, 23:34, said:

si daca platesc creditul anticipat trebuie sa platesc si dobanda pentru urmatorii ani?


#13
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
deci ultima data data mai intreb ca sa fiu sigur daca e asa sau nu.

mai am de achitat 15.000 lei din care 5000 lei ar fi dobanda pe urmatorii 5 ani. daca eu gasesc maine dimineata 10.000 lei pe jos pot sa platesc anticipat fara sa mai achit si dobanda pe urmatorii 5 ani?

#14
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Eu, cu 3 rambursari anticipate la activ, am platit doar datoria propriu-zisa (Sold_credit) la momentul respectiv + comisionul de rambursare anticipata. Asta e si rostul rambursarii anticipate pina la urma, sa scapi de dobanzile aplicate la restul de plata.

#15
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
dobanda reprezinta costul banilor.
daca dai inapoi principalul, nu mai ai acest cost.

deci dupa cum s-a mai spus, suma de plata catre banca in cazul returnarii anticipate a creditului este
principal ramas de plata + comisioane.

cerere hartia de la banca cu cat ar trebui sa le duci si daca apare si dobanda viitoare pe ea poti sa ii reclami unde vrei tu (ANPC, BNR etc) si vei avea castig de cauza.

#16
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Din experienta, vei plati soldul ramas si un comision de rambursare anticipata. Dar, depinde de ce ai scris in contract!
Vei cere o hartie de la banca (vei spune ca vrei sa faci refinantare) in care ceri sa ti se comunice in scris care este valoarea datoriei tale catre banca (sold + comisioane) si cu acea hartie vei merge la cealalta banca. Banca noua va vira suma in contul primei banci iar tu dupa plata vei merge la prima banca pentru a cere o dovada ca ai achitat creditul, dovada pe care o vei prezenta la banca 2.

#17
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
acum am inteles. multumesc pentru ajutor ;)

#18
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005

View Postspare-me, on 11th April 2010, 22:57, said:

de regula creditul stinge complet celalalt credit (Adica principal + dobanda).


Daca taceai, filosof ramaneai!
Nu stiu ce consultanta oferi tu, insa e clar ca nu ai tangenta cu imprumuturile bancare.
Aceasta situatie avem un exemplu clar, in care un neavizat ofera sfaturi dupa ureche. Treaba cat se poate de romaneasca...

In contractele bancare din Romania exista prevazut comisionul de plata in avans, care poate fi cuprins intre 0-5% din suma ramasa de rambursat la un moment dat, numita - cum foarte bine ai spus - principal. In momentul in care se face o plata in avans, se va calcula principalul la zi, la care se va adauga acest comision de plata in avans... si atat! Cred ca suntem destul de inteligenti sa intelegem ca se va solicita si dobanda pentru luna in curs, pana la data operatiunii.

Dobanda se calculeaza pentru fiecare zi si nu prentru toata perioada. Asta inseamna ca in momentul in care doresc sa platesc toti banii imprumutati, cei de la banca imi vor calcula dobanda pana in acea zi in care eu fac rambursarea. Restul de dobanda, existenta in graficul de rambursare, nu se justifica. Putem spune ca acel desfasurator este o situatie pur teoretica si nicidecum o condamnare la plata indiferent de situatie.


raspuns pentru Cristi...
Vei plati suma de 10.000, la care se va adauga un comision de plata in avans de 5% ... cred, mai bine te uiti in contract si vezi cat este. Am un sfat pentru tine, incearca sa faci refinantare interna cu acel produs la promotie, pentru ca vei avea costuri mult mai mici decat daca ai fi plecat la alta banca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate