Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...
 Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic
 

Interogare sold card BCR la alt bancomat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tudorc11

tudorc11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.04.2007
Am un card de la BCR si vreau sa stiu cam cat ar fi comisiunul la o interogare de sold de la un bancomat de la o alta banca. Intreb asta pentru ca pana la cel mai apropriat bancomat BCR am ceva de mers si este un ATM Raiffeisen aproape de mine.

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,545
  • Înscris: 20.10.2006
In primul rand nici nu stiu daca poti sa interoghezi soldul de la bancomatele altor banci, deregula nu se poate. Ca solutie alternativa ai putea sa iti activezi internet bankingul.

#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Nu ai cum sa interoghezi soldul la un alt bancomat, imagineaza-ti ca acel sold al tau tine stric de baza de date a bancii la care ai tu cardul, cum iti imaginezi ca o alta banca poate intra in baza de date a altei banci? Sa nu iti imaginezi ca exista o baza de date comuna in privinta conturilor si a ceea ce are omul in cont.

Atunci cand scoti bani de la un alt bancomat ale atei banci, este cu totul alta poveste, in prima instanta, banii ti-i da banca a carui bancomat scoti tu, apoi se fac niste deconturi intre banci.

#4
devremeacasa

devremeacasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.04.2010

 cuculea, on 7th April 2010, 09:11, said:

Nu ai cum sa interoghezi soldul la un alt bancomat, imagineaza-ti ca acel sold al tau tine stric de baza de date a bancii la care ai tu cardul, cum iti imaginezi ca o alta banca poate intra in baza de date a altei banci?
Poti retrage sume mai mari decat disponibilul cardului de la ATM-ul altei banci?  :rolleyes:

#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,545
  • Înscris: 20.10.2006
Nu. Poti doar daca ai facilitatea de overdraf sau daca cardul e de credit.

#6
Laura_Spataru

Laura_Spataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.04.2010
Chiar si la ATM-urile din reteaua BCR iti ia comision pt interogarea soldului (la Maestro, Visa Clasic Ron si Visa Electron). Din pacate, nu au o politica transparenta a comisioanelor practicate pentru interogarea la alte banci. Iti pot spune ca pentru retragerea de la alte banci iti ia 0,75% + 4,5 RON. Eu iti recomand sa iti faci un Internet Banking (unde e 4,99 lei comisionul) si ai scapat de grija interogarii soldului.

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,545
  • Înscris: 20.10.2006
Tu citesti mai sus, unde s-a zis ca nu se pot face interogari de sold la alte banci ? Daca nu se poate interoga soldul deloc la bancomatele altor banci, ce comision de interogare a soldului la bancomatele altor banci ai vrea sa afiseze pe site/la banca ?

Edited by LunaCrystal, 26 April 2010 - 01:47.


#8
Laura_Spataru

Laura_Spataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.04.2010

 LunaCrystal, on 26th April 2010, 02:45, said:

Tu citesti mai sus, unde s-a zis ca nu se pot face interogari de sold la alte banci ? Daca nu se poate interoga soldul deloc la bancomatele altor banci, ce comision de interogare a soldului la bancomatele altor banci ai vrea sa afiseze pe site/la banca ?

Sorry, am citit si stiu despre ce vorbesc. Am card BCR si pot interoga soldul la BRD si Transilvania (pe incercate). Tot pe incercate, NU merge la Raiffeisen, Unicredit si Credit Europe. Acum nu mai am grija mersului la banca pentru a afla soldul, pentru ca am Internet Banking.

Edited by Laura_Spataru, 29 April 2010 - 00:13.


#9
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007

 Laura_Spataru, on 29th April 2010, 00:12, said:

Sorry, am citit si stiu despre ce vorbesc. Am card BCR si pot interoga soldul la BRD si Transilvania (pe incercate). Tot pe incercate, NU merge la Raiffeisen, Unicredit si Credit Europe. Acum nu mai am grija mersului la banca pentru a afla soldul, pentru ca am Internet Banking.

Am scos bani de la un bancomat BCR cu un card Visa de la BT.
Pe chitanta mi-a aparut soldul ramas pe card(evident fara comision de retragere plus cei 2,5 lei). :)

Edited by jamesbond, 29 April 2010 - 21:15.


#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,545
  • Înscris: 20.10.2006

 Laura_Spataru, on 29th April 2010, 01:12, said:

Sorry, am citit si stiu despre ce vorbesc. Am card BCR si pot interoga soldul la BRD si Transilvania (pe incercate). Tot pe incercate, NU merge la Raiffeisen, Unicredit si Credit Europe. Acum nu mai am grija mersului la banca pentru a afla soldul, pentru ca am Internet Banking.
Huh, interesant. Probabil au ceva parteneriat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate