Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Pastele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
175 replies to this topic

#145
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 21 aprilie 2017 - 10:23, said:

Acolo e Babilonul cel Mare=Ierusalimul fizic, NU Biserica, onorabile. Posted Image

Apocalipsa 11
8. Si trupurile lor moarte vor zacea in piata cetatii celei mari, care, in inteles duhovnicesc, se cheama "Sodoma" si "Egipt", unde a fost rastignit si Domnul lor.

Evrei 12

22. Ci v-ati apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea in sarbatoare a ingerilor,
23. de Biserica celor intai nascuti, care sunt scrisi in ceruri, de Dumnezeu, Judecatorul tuturor, de duhurile celor neprihaniti, facuti desavarsiti,

Ierusalimul ESTE biserica. Singura care poate deveni Sodoma=Egipt=Babilon este cea pamanteasca. Dar nu poti intelege.

#146
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 21 aprilie 2017 - 13:45, said:

Ierusalimul ESTE biserica.
Ierusalimul cel ceresc,Noul Ierusalim este Biserica.

corectat inca o data prostia. Posted Image

View Postzexelica, on 21 aprilie 2017 - 13:45, said:

Singura care poate deveni Sodoma=Egipt=Babilon este cea pamanteasca. Dar nu poti intelege.
da, Ierusalimul fizic, cel pamantesc.
acolo, unde a fost rastignit Domnul lor.
in cetatea care in limbaj duhovnicesc se numeste azi Sodoma si Egipt. asa scrie. Posted Image
""Intr-una veti auzi, si nu veti intelege; intruna veti vedea, si nu veti pricepe!" (Isa.6:9)" :)

View PostSILIKA, on 21 aprilie 2017 - 10:46, said:

Ciudat... eu nu-mi aduc aminte. Posted Image
sunteti mai multi?Posted Image

View PostSILIKA, on 21 aprilie 2017 - 10:46, said:

Plus de asta, in povestea adusa in discutie cu Sfantul, sesizez ceva tachineala gratuita din partea lui, numa asa... sa te intarate umpic. Posted Image
foarte bine. :)

Edited by Dude_2nd, 21 April 2017 - 13:53.


#147
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 21 aprilie 2017 - 13:59, said:

Ierusalimul cel ceresc,Noul Ierusalim este Biserica.

corectat inca o data prostia. Posted Image


da, Ierusalimul fizic, cel pamantesc.
acolo, unde a fost rastignit Domnul lor.
in cetatea care in limbaj duhovnicesc se numeste azi Sodoma si Egipt. asa scrie. Posted Image
""Intr-una veti auzi, si nu veti intelege; intruna veti vedea, si nu veti pricepe!" (Isa.6:9)" Posted Image
Ierusalimul ce acum este nu are legatura cu Ierusalimul fizic, din Israel. Iar sa spui ca biserica cereasca este aceeasi cu biserica pamanteasca denota o ignoranta crasa. Satan nu putea sadi neghina in cer, ci doar in biserica pamanteasca. Insa, again, voi va considerati cu totiii sfinti pt ca ati FACUT ceva: ales binele, pocait, crezut, etc.... Si astfel pui egal intre Ierusalimul ceresc (biserica) si cel pamantesc (biserica).
Tot ii dai cu Ierusalimul din Israel pt ca nu intelegi ca la momentul crucii parabola istorica s-a incheiat. Ierusalimul inseamna biserica, precum si iudeii inseaman crestini dpdv duhovnicesc.

Romani 2
28. Iudeu nu este acela care se arata pe din afara ca este iudeu; si taiere imprejur nu este aceea care este pe din afara, in carne.
29. Ci iudeu este acela care este iudeu inauntru; si taiere imprejur este aceea a inimii, in duh, nu in slova; un astfel de iudeu isi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu.

#148
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 21 aprilie 2017 - 13:59, said:

sunteti mai multi?Posted Image

Nu. Posted Image

E un singur chirias.

Dar ca sa te lamuresc, eu nu am spus ca ma voi duce sa-mi ucid fratii in razboi. Sa fim limpezi Posted Image

#149
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 21 aprilie 2017 - 16:49, said:

Tot ii dai cu Ierusalimul din Israel pt ca nu intelegi ca la momentul crucii parabola istorica s-a incheiat. Ierusalimul inseamna biserica, precum si iudeii inseaman crestini dpdv duhovnicesc.
De la cruce, Ierusalimul ceresc este Biserica.
Cel pamantesc, care a ramas in continuare numit asa - uita-te pe harta daca crezi ca si-a bagat dracu coada si vreau sa te mint - , doar ca in Scriptura a ramas ca Marele Babilon, Cetatea cea Mare unde a fost rastignit Domnul. Dpdv duhovnicesc, numit Sodoma si Egipt.

Biserica, Noul Ierusalim ceresc, oricum ai intoarce-o NU are stapanire asupra imparatilor pamantului asa cum are Babilonul cel Mare astazi.

Edited by Dude_2nd, 21 April 2017 - 19:35.


#150
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 21 aprilie 2017 - 19:32, said:

De la cruce, Ierusalimul ceresc este Biserica.
Nu mai spune, nea', pe bune?
8. Ingerului Bisericii din Smirna scrie-i: "Iata ce zice Cel Dintai si Cel de pe Urma, Cel ce a murit si a inviat:
9. "Stiu necazul tau si saracia ta (dar esti bogat) si batjocurile din partea celor ce zic ca sunt iudei, si nu sunt, ci sunt o sinagoga a Satanei.

Deci adunarea satanei este....in cer, ca doar scrie despre o biserica. Tare. Recunosc ca nu stiu toate prostiile iehoviste, poate asta este una dintre ele: satana si pacatosii sunt adunati in cer, nu in adunarea pamanteasca.

12. Ingerului Bisericii din Pergam scrie-i: "Iata ce zice Cel ce are sabia ascutita cu doua taisuri:
13. "Stiu unde locuiesti: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei. Tu tii Numele Meu si n-ai lepadat credinta Mea nici chiar in zilele acelea cand Antipa, martorul Meu credincios, a fost ucis la voi, acolo unde locuieste Satana.

Deci in cer este scaunul de domnie al satanei, nu al lui Hristos. Si mai tare.

Quote

Biserica, Noul Ierusalim ceresc, oricum ai intoarce-o NU are stapanire asupra imparatilor pamantului asa cum are Babilonul cel Mare astazi.
Nu, doar biserica devenita Babilon are. Satan stapaneste pamantul, deci daca stapaneste si biserica ......

#151
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008
Biserica nu este de două feluri: pământească și cerească. Este o abordare greșită care flatează pe unii închipuiți și aruncă dizgrația asupra celor mulți - corpul bisericii, care încearcă să păstreze unitatea și să funcționeze ca lumină a lumii. Biserica este una, iar membrii ei trebuie să fie credincioși până la moarte ca să primească cununa vieții.

Astfel sinagoga satanei nu este biserica din Smirna, ci un grup de falși creștini de acolo care făcea opoziție conducerii bisericii. Isus este în mijlocul tuturor celor 7 sfeșnice de aur reprezentând bisericile și are toate cele șapte stele în mâna lui reprezentând episcopii lor.

#152
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 21 aprilie 2017 - 20:13, said:

Satan stapaneste pamantul,
nu zau :D
pai atunci cum ramane cu implicarea crestinilor[inclusiv a ta] in razboaiele Cezarilor pamantului?

te contrazici din ce in ce mai rau, incercand sa acoperi erorile din interpretarea proprie.

View Postzexelica, on 21 aprilie 2017 - 20:13, said:

deci daca stapaneste si biserica ......
deci nu are.

asadar, singura cetate care este stapana peste imparatii pamantului este Ierusalimul fizic. Prin puterea celor 10 + 1 coarne ale fiarei ce il sustin. :)
exact cum scrie profetia. :yes:

#153
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 21 aprilie 2017 - 18:35, said:

Dar ca sa te lamuresc, eu nu am spus ca ma voi duce sa-mi ucid fratii in razboi. Sa fim limpezi Posted Image
desigur ca ai spus. :)

Mai ales Dark era de-a dreptul intrigata de atitudinea ta si a Sfantului Jakob in special vis a vis de treaba asta. :)

#154
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 21 aprilie 2017 - 21:16, said:

Biserica nu este de două feluri: pământească și cerească. Este o abordare greșită care flatează pe unii închipuiți și aruncă dizgrația asupra celor mulți - corpul bisericii, care încearcă să păstreze unitatea și să funcționeze ca lumină a lumii. Biserica este una, iar membrii ei trebuie să fie credincioși până la moarte ca să primească cununa vieții.

Astfel sinagoga satanei nu este biserica din Smirna, ci un grup de falși creștini de acolo care făcea opoziție conducerii bisericii. Isus este în mijlocul tuturor celor 7 sfeșnice de aur reprezentând bisericile și are toate cele șapte stele în mâna lui reprezentând episcopii lor.
Deci Scriptura scrie la misto, desi e negru pe alb BISERICA, de fapt, nu e biserica......

29. Cine are urechi sa asculte ce zice bisericilor Duhul."

Adica oriunde scrie ca sunteti niste "hoti" si niste "talhari" care stricati Cuvantul si propovaduiti o alta Evanghelie ignoram, este?

#155
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008
E biserica, stimabile, cea fidelă din Smirna, care suferea ”batjocurile din partea celor ce zic ca sunt iudei, și nu sunt, ci sunt o sinagogă a Satanei”.
Și cea fidelă din Pergam, cetate unde opoziția anticreștină era la ea acasă - ”unde locuiește Satana (lit. împotrivitorul)”, mai virulentă ca oriunde prin vărsarea de sânge (Antipa), așa de parcă ”scaunul de domnie al Satanei (împotrivitorului)” ar fi fost acolo.

Eu nu zic că ești ”hoț” și ”tâlhar”, dar dacă scoți din context în mod sigur ”strici Cuvântul” și propovăduiești o altă Evanghelie... Posted Image

#156
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,374
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 22 aprilie 2017 - 10:55, said:

Deci Scriptura scrie la misto, desi e negru pe alb
Scriptura nu scrie nimic. Scriptura este scrisa. Bine. Foarte bine.
Dar tu o citesti la misto.

In Biblie scrie ca Biserica e prigonita de sinagoga satanei.
Iar tu citesti la misto ca Biserica este sinagoga satanei.

Ai probleme, man...

#157
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,374
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSILIKA, on 21 aprilie 2017 - 18:35, said:

Dar ca sa te lamuresc, eu nu am spus ca ma voi duce sa-mi ucid fratii in razboi.
Eu nici macar vrasmasii... Posted Image

#158
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2017 - 19:06, said:

Eu nici macar vrasmasii... Posted Image
nu mai rastalmaci, Sfinte! Posted Image

Edited by Dude_2nd, 22 April 2017 - 19:08.


#159
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,374
  • Înscris: 26.01.2007
Matei 5:44
Dar Eu vă spun: iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc,

#160
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
biblia e un mijloc, nu un scop

#161
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2017 - 19:59, said:

Matei 5:44
Dar Eu vă spun: iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc,
da, din pacate-i iubesti atat de excesiv, incat ii trimiti prematur in Imparatia cerurilor... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 22 April 2017 - 20:12.


#162
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 22 aprilie 2017 - 10:09, said:

desigur ca ai spus. Posted Image

Mai ales Dark era de-a dreptul intrigata de atitudinea ta si a Sfantului Jakob in special vis a vis de treaba asta. Posted Image

Daca esti intrigat de atitudinea mea, atunci cu siguranta trebuie sa fi complet intrigat si de sfintii astia de mai jos:

"32. Si ce voi mai zice? Caci nu mi-ar ajunge vremea, daca as vrea sa vorbesc de Ghedeon, de Barac, de Samson [cel care a comis sinucidere, luand la moartea lui 3000 de suflete dupa el], de Ieftaie, de David [cam cat sange crezi ca a varsat?], de Samuel si de proroci!

33. Prin credinta au cucerit ei imparatii, au facut dreptate, au capatat fagaduinte, au astupat gurile leilor,

34. au stins puterea focului, au scapat de ascutisul sabiei, s-au vindecat de boli, au fost viteji in razboaie, au pus pe fuga ostirile vrajmase." - Evrei 11


Daca cei de mai sus nu te intriga, inseamna ca, pe undeva, iti scapa ceva.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate