Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pastele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
175 replies to this topic

#163
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDude_2nd, on 22 aprilie 2017 - 20:09, said:

da, din pacate-i iubesti atat de excesiv, incat ii trimiti prematur in Imparatia cerurilor... Posted Image
Nu am ucis niciun vrasmas, niciodata, in toata existenta mea.
Nu am ranit niciun vrasmas, niciodata, in toata existenta mea.
Nu am lovit niciun vrasmas, niciodata, in toata existenta mea.
In niciun fel. Nici cu glontu' nici cu bata, nici cu pumnul, nici cu palma. Deloc.

Tu despre cine vorbesti, bah Dude? :eek:

#164
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2017 - 20:51, said:

Nu am ucis niciun vrasmas, niciodata, in toata existenta mea.
Nu am ranit niciun vrasmas, niciodata, in toata existenta mea.
Nu am lovit niciun vrasmas, niciodata, in toata existenta mea.
In niciun fel. Nici cu glontu' nici cu bata, nici cu pumnul, nici cu palma. Deloc.

Tu despre cine vorbesti, bah Dude? Posted Image
Aham,  . . . dar  cu inima cum stai ? Posted Image
Crezi ca te va intreba daca ai dat palme ? Vezi ca in decalog ai alte porunci . alea cu : sa nu minti, sa nu poftesti,  . . . restul nu iti mai spun ca iar te enervezi .Posted Image

#165
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View Postpacopaco1967, on 22 aprilie 2017 - 20:57, said:

Aham,  . . . dar  cu inima cum stai ? Posted Image
Marit sa fie Domnul!

View Postpacopaco1967, on 22 aprilie 2017 - 20:57, said:

Crezi ca te va intreba daca ai dat palme ?
Nu stiu daca ai priceput, dar eram acuzat nu doar de palme ci de... ucidere.

View Postpacopaco1967, on 22 aprilie 2017 - 20:57, said:

Vezi ca in decalog ai alte porunci . alea cu : sa nu minti, sa nu poftesti,  . . . restul nu iti mai spun ca iar te enervezi .Posted Image
Paco, crezi ca ce spui tu ma... enerveaza?
Poti starni doar compasiune, prietene.

Edited by Sfantul Jakob, 22 April 2017 - 21:08.


#166
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2017 - 21:07, said:

Marit sa fie Domnul!
Daca e plina de dragostea pentru Facatorul tau atunci numai bine , sanatos sa fii ca bele's destule

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2017 - 21:07, said:

Nu stiu daca ai priceput, dar eram acuzat nu doar de palme ci de... ucidere.
Am vrut sa fiu bland, insa te intreb, ai mai ucide pe cei rai cu Kalasnikov ?

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2017 - 21:07, said:

Paco, crezi ca ce spui tu ma... enerveaza?
Poti starni doar compasiune, prietene.
Vreau sa fiu bland si in vorbire findca si cu vorba poti ucide .
Daca eu iti starnesc compasiune inseamna ca si Tatal ceresc are acelasi sentiment pentru mine.  Chiar de ar fi sa pier prefer compasiunea in loc de ura la adresa mea.Posted Image

#167
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View Postpacopaco1967, on 22 aprilie 2017 - 21:24, said:

Am vrut sa fiu bland, insa te intreb, ai mai ucide pe cei rai cu Kalasnikov ?
nu

#168
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2017 - 21:54, said:

nu
Asta inseamna ca duhul iertarii ti-a curatit inima . Cei rai nu se vor opri, mereu vei fi starnit sa faci dreptate, vei cauta la dumnezeu sa faca dreptatea. Dreptatea Tatalui ceresc e sa-ti arate ca si noi eram odinioara ucigasi, iarta pe gresitorul tau. Parabola datornicului trebuie sa o asimilezi in dreptul tau, tu esti (fiecare din noi e)datornicul ce i s-a iertat o mare datorie, se cade ca la randul tau sa ierti pe ceilalti indiferent de datorie.

Edited by pacopaco1967, 22 April 2017 - 22:14.


#169
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 22 aprilie 2017 - 17:48, said:

E biserica, stimabile, cea fidelă din Smirna, care suferea ”batjocurile din partea celor ce zic ca sunt iudei, și nu sunt, ci sunt o sinagogă a Satanei”.
Și cea fidelă din Pergam, cetate unde opoziția anticreștină era la ea acasă - ”unde locuiește Satana (lit. împotrivitorul)”, mai virulentă ca oriunde prin vărsarea de sânge (Antipa), așa de parcă ”scaunul de domnie al Satanei (împotrivitorului)” ar fi fost acolo.

Eu nu zic că ești ”hoț” și ”tâlhar”, dar dacă scoți din context în mod sigur ”strici Cuvântul” și propovăduiești o altă Evanghelie... Posted Image
Si biserica din Smirna era... in cer, este? Nu era o adunare pamanteasca. Toti erau sfinti......

#170
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Era în cer. Sau ”cerul” era unde era ea, prin prezența lui Dumnezeu, cum vrei. Isus era între cele șapte sfeșnice/biserici.
Toți erau sfinți. Care nu era, era aruncat afară (pe pământ).

Efeseni 2

6 El ne-a înviat împreună şi ne-a pus să şedem împreună în (locurile) cereşti, în Hristos Isus.

19 Aşadar, voi nu mai sunteţi nici străini, nici oaspeţi ai casei, ci sunteţi împreună cetăţeni cu sfinţii, oameni din casa lui Dumnezeu,
22 Şi prin El şi voi sunteţi zidiţi împreună, ca să fiţi un locaş al lui Dumnezeu, prin Duhul.



#171
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 22 aprilie 2017 - 23:01, said:

Era în cer. Sau ”cerul” era unde era ea, prin prezența lui Dumnezeu, cum vrei
Pai daca era in cer, cum de scrie ca locuieste satana?

Quote

Toți erau sfinți.
9. "Stiu necazul tau si saracia ta (dar esti bogat) si batjocurile din partea celor ce zic ca sunt iudei, si nu sunt, ci sunt o sinagoga a Satanei.
Astia erau sfintii care spuneau ca Hristos nu e Dumnezeu, nu exista chin si pedeapsa vesnica pt pacat, ca ai liber arbitru, cumva? Sau in cer este adunarea satanei?


Quote

Efeseni 2
6 El ne-a înviat împreună şi ne-a pus să şedem împreună în (locurile) cereşti, în Hristos Isus.
19 Aşadar, voi nu mai sunteţi nici străini, nici oaspeţi ai casei, ci sunteţi împreună cetăţeni cu sfinţii, oameni din casa lui Dumnezeu,
22 Şi prin El şi voi sunteţi zidiţi împreună, ca să fiţi un locaş al lui Dumnezeu, prin Duhul.
Pai aici iti dai doctrina iehovista la gunoi, stimabile. Odata ca daca esti viu si esti si in cer, automat sufletul este cu Hristos, ceea ce nu vrei sa recunosti, a doua oara recunosti ca mantuirea nu se poate pierde, ca din mana Tatalui nu te smulge nimeni.

Sau, acum vrei sa-mi spui ca iehovistii sunt prin cer si nu pe pamant?

Quote

Care nu era, era aruncat afară (pe pământ).
Inafara de satan si ingerii lui care au fost aruncati pe pamant o singura data cand a venit Hristos, cand vreodata a fost aruncat vreun sfant pe pamant?

#172
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Zexelica, cum e cu nu exista popoare crestine?!

Ce zici, au fost aborigenii, chinezii, japonezii, privilegiati de zeu?!

#173
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostInfinitty, on 24 aprilie 2017 - 12:37, said:

Zexelica, cum e cu nu exista popoare crestine?!
Ai tu vreun vers unde scrie de crestinarea POPOARELOR? Un popor poate avea mai multi sau mai putini crestini sau deloc.

Quote

Ce zici, au fost aborigenii, chinezii, japonezii, privilegiati de zeu?!
Hehe, nu merge cu "n-am stiut".

Romani 1

19. Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu.
20. In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati;
21. fiindca, macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslavit ca Dumnezeu, nici nu I-au multumit; ci s-au dedat la gandiri desarte, si inima lor fara pricepere s-a intunecat.

#174
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 23 aprilie 2017 - 09:42, said:

Pai daca era in cer, cum de scrie ca locuieste satana?

Păi nu după nori, stimabile. Biserica este în locurile cerești în prezent. Balaurul este în cer (în biserică) cu coada lui, dar fizic este pe pământ. Și cei ai lui vor fi aruncați pe pământ.

Quote

Inafara de satan si ingerii lui care au fost aruncati pe pamant o singura data cand a venit Hristos, cand vreodata a fost aruncat vreun sfant pe pamant?

Sfinți nu, dar au fost aruncați păcătoși, ori de câte ori au fost dați pe mâna satanei. Biserica este un templu/cort în care locuiește Dumnezeu prin spirit.

6 Ea şi-a deschis gura şi a început să rostească hule împotriva lui Dumnezeu, să-I hulească Numele, cortul şi pe cei ce locuiesc în cer.
8 Şi toţi locuitorii pământului i se vor închina, toţi aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vieţii Mielului care a fost junghiat.

#175
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
In cer adica pe alte planete, adica extraterestrii?!, ... adica a hulit miliarde de imperii galactice plus imperiul lui Dart Vader ?!

#176
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostInfinitty, on 24 aprilie 2017 - 21:40, said:

In cer adica pe alte planete, adica extraterestrii?!, ... adica ... ?!
exact. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate