Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Pastele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
175 replies to this topic

#1
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009
Mai toti "Crestinii" tin "pastele". De ce? Cine a instituit pastele,pentru cine? Cu ce se mananca pt ca si Isus l-a mancat? Ortodocsii Romani il tin cu o saptamana mai tarziu decat evreii. Ortodocsii Ucraineni si rusi il tin mai tarziu cu o saptamana fata de ortodocsii romani. Cine il tine cum trebuie si de ce?

#2
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010

 Trestiana, on 5th April 2010, 19:57, said:

Ortodocsii Ucraineni si rusi il tin mai tarziu cu o saptamana fata de ortodocsii romani. Cine il tine cum trebuie si de ce?
Asta de unde ai mai scos-o?
Crestinii ortodocsi atat de rit nou cat si cei de rit vechi sarbatoresc Pastile odata, asta in fiecare an.

#3
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 green_waves, on 6th April 2010, 12:43, said:

Asta de unde ai mai scos-o?
Crestinii ortodocsi atat de rit nou cat si cei de rit vechi sarbatoresc Pastile odata, asta in fiecare an.
La ce te asteptai de la fata care a zis ca ciorile traiesc sute de ani?

#4
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

 green_waves, on 6th April 2010, 12:43, said:

Asta de unde ai mai scos-o?
Crestinii ortodocsi atat de rit nou cat si cei de rit vechi sarbatoresc Pastile odata, asta in fiecare an.

  Ai fost vreodata in Ucraina? Eu am fost de sute de ori. Am facut naveta. Si in prezent lucrez in bazarul din Suceava cu ucraineni. Asadar,pana in acest an,biserica ortodoxa ucraineana nu a sarbatorit pastele odata cu cel ortodox roman. Abia in 2012 se va lua decizia ca toata crestinatatea sa sarbatoreasca pastele in aceeasi zi. Intra si pe www.lacasuriortodoxe.com

   Atat craciunul,anul nou si pastele,pana in acest an nu a fost sarbatorit de ucraineni odata cu romanii. Evreii il vor sarbatorii de fiecare data diferit de crestinatate. Inca ceva. Chiar daca biserica ortodoxa ucraineana a schimbat data, o mare parte din populatie inca tine pe rit vechi.

 teo15, on 6th April 2010, 13:21, said:

La ce te asteptai de la fata care a zis ca ciorile traiesc sute de ani?
  Tu le stii pe toate? Ei nu stii ca nu sunt fata si la cum vorbesti ti-as putea fi tata.
Adu argumente convingatoare cand mai abordezi un subiect. Tu stii cum se mananca pastele? Zii daca esti asa destept. Probabil vei cauta raspunsul pe net sau o sa-ti dai cu presupusul.
  Referitor la ciori, a stat vreunul langa o cioara sa vada cat traieste? Cine a murit primul,curiosul sau cioara?

Attached Files



#5
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010

 Trestiana, on 6th April 2010, 13:32, said:

Atat craciunul,anul nou si pastele,pana in acest an nu a fost sarbatorit de ucraineni odata cu romanii. Evreii il vor sarbatorii de fiecare data diferit de crestinatate. Inca ceva. Chiar daca biserica ortodoxa ucraineana a schimbat data, o mare parte din populatie inca tine pe rit vechi.
De stiut mai stiu cate ceva in conditiile in care fac parte dintre ortodocsii de rit vechi din Romania. Nu cred ca e cazul sa vina altii sa-mi spuna cand sarbatoresc eu Pastile. :rolleyes:

#6
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009

 teo15, on 6th April 2010, 13:21, said:

La ce te asteptai de la fata care a zis ca ciorile traiesc sute de ani?

Rad cu lacrimi!!! :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

Edited by incepator20, 06 April 2010 - 14:42.


#7
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 Trestiana, on 6th April 2010, 13:32, said:

Referitor la ciori, a stat vreunul langa o cioara sa vada cat traieste? Cine a murit primul,curiosul sau cioara?
Deci inca esti convins(a) ca ciorile traiesc sute de ani?

#8
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
http://wiki.answers....g_do_crows_live
http://curiozitati.net/fauna/corbul/

Si eu auzisem de faza cu ciori care traiesc sute de ani.. Faptul ca niste oameni de stiinta le ataseaza inele ca sa le poata identifica, poate duce la aparitia unui incofort sau a unui stres la animal si astfel sa moara mai repede dar nefiind cioara nu pot sa fiu 100% sigur de asta.

#9
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

 green_waves, on 6th April 2010, 15:37, said:

De stiut mai stiu cate ceva in conditiile in care fac parte dintre ortodocsii de rit vechi din Romania. Nu cred ca e cazul sa vina altii sa-mi spuna cand sarbatoresc eu Pastile. :rolleyes:

Eu nu am spus cand sa sarbatoresti tu Pastele. Problema ridicata de mine este de ce nu sarbatoresc toti crestinii pastele in aceeasi zi.Si intrebarea principala: Trebuie crestinii sa sarbatoreasca "pastele"? Ce este pastele si cum se mananca a fost intrebarea mea?

 Edy_S, on 6th April 2010, 16:15, said:

Deci inca esti convins(a) ca ciorile traiesc sute de ani?
  Nu am spus ca sunt convins ca ciorile traiesc sute de ani. Insa in traditia populara romaneasca se credea ca cioara traieste sute de ani. Nu am analizat informatiile de pe net si totusi, nimeni nu stie exact cat traieste o cioara deoarece omul ar trebui sa traiasca cel putin 150 de ani  ca sa stie cat traieste o cioara. Cine confirma ca o ciara s-a nascut la data de: si a murit la data de:? Care om traieste mai mult decat o cioara si sa spuna cat traieste ea? Totul e speculatie,teorie si nu fapt confirmat.
   Dar, ce legatura are cioara cu pastele?  Reveniti la subiect! De astia care dau cu presupusul sunt satul.

Edited by Trestiana, 06 April 2010 - 19:41.


#10
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010

 Trestiana, on 6th April 2010, 20:39, said:

Eu nu am spus cand sa sarbatoresti tu Pastele. Problema ridicata de mine este de ce nu sarbatoresc toti crestinii pastele in aceeasi zi.Si intrebarea principala: Trebuie crestinii sa sarbatoreasca "pastele"? Ce este pastele si cum se mananca a fost intrebarea mea?
Si eu te-am corectat pentru ca, ceea ce ai scris in primul mesaj nu e corect. Ortodocsii ucraineni si cei rusi sarbatoresc Pastile odata cu cei romani. Este singura sarbatoare care se sarbatoreste in aceeasi zi, chiar daca celelalte sunt decalate cu treisprezece zile (si nu o saptamana). Asta asa de dragul corectitudinii.  :peacefingers:
In rest mult succes in dezbaterile pe tema ce, de ce si pentru ce ...

Edited by green_waves, 06 April 2010 - 20:19.


#11
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

 green_waves, on 6th April 2010, 21:18, said:

Si eu te-am corectat pentru ca, ceea ce ai scris in primul mesaj nu e corect. Ortodocsii ucraineni si cei rusi sarbatoresc Pastile odata cu cei romani. Este singura sarbatoare care se sarbatoreste in aceeasi zi, chiar daca celelalte sunt decalate cu treisprezece zile (si nu o saptamana). Asta asa de dragul corectitudinii.  :peacefingers:
In rest mult succes in dezbaterile pe tema ce, de ce si pentru ce ...
poate pentru ca pastele se sarbatoreste numai daca luna este in primul patrar?
in alta ordine de idei, pastele nu are origine crestina, el se sarbatorea de catre evrei cu mult inainte, in limba lor i se spune PESAH. se sarbatorea fuga evreilor din Egipt.

#12
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

 green_waves, on 6th April 2010, 15:37, said:

De stiut mai stiu cate ceva in conditiile in care fac parte dintre ortodocsii de rit vechi din Romania. Nu cred ca e cazul sa vina altii sa-mi spuna cand sarbatoresc eu Pastile. :rolleyes:
  Eu nu te-am intrebat cand tii tu pastele,eu am intrebat de ce nu il tii odata cu ortodocsii romani? De ce nu il tii odata cu evreii deoarece ei sunt primii care au tinut pastele? Esti tu mai presus de fondatorul pastelui? Cu se si cum se mananca pastele? Nu stiti nici unul?

 incepator20, on 6th April 2010, 15:42, said:

Rad cu lacrimi!!! :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

  Razi de cioara sau de paste? Sau de unul care se crede destept si nu greseste niciodata?

 green_waves, on 6th April 2010, 21:18, said:

Si eu te-am corectat pentru ca, ceea ce ai scris in primul mesaj nu e corect. Ortodocsii ucraineni si cei rusi sarbatoresc Pastile odata cu cei romani. Este singura sarbatoare care se sarbatoreste in aceeasi zi, chiar daca celelalte sunt decalate cu treisprezece zile (si nu o saptamana). Asta asa de dragul corectitudinii.  :peacefingers:
In rest mult succes in dezbaterile pe tema ce, de ce si pentru ce ...
  Tu esti batut in cap? Eu vorbesc fata in fata cu ucraineni care spun clar ca nu sarbatoresc pastele odata cu noi romanii. Esti prost? Eu din 90 de cand merg la ucraineni stiu cand tin ei pastele. Adu-mi dovezi nu parerea ta. Dute cu presupusele. Ti-am dat si o adresa sa vezi ca abia din 2010 anul acesta a sarbatorit odata cu ortodocsii romani. Esti pe rit vechi dar nu stii ce tin ucrainenii. Esti cumva din zona sucevei?

 recul, on 6th April 2010, 21:22, said:

poate pentru ca pastele se sarbatoreste numai daca luna este in primul patrar?
in alta ordine de idei, pastele nu are origine crestina, el se sarbatorea de catre evrei cu mult inainte, in limba lor i se spune PESAH. se sarbatorea fuga evreilor din Egipt.

  Multumesc pt. sprijin! Multi nu stiu ce este pastele si cu ce se mananca. Multi nu stiu ca de fapt pastele se mananca.

#13
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010

 Trestiana, on 6th April 2010, 21:44, said:

Tu esti batut in cap? Eu vorbesc fata in fata cu ucraineni care spun clar ca nu sarbatoresc pastele odata cu noi romanii. Esti prost? Eu din 90 de cand merg la ucraineni stiu cand tin ei pastele. Adu-mi dovezi nu parerea ta. Dute cu presupusele. Ti-am dat si o adresa sa vezi ca abia din 2010 anul acesta a sarbatorit odata cu ortodocsii romani. Esti pe rit vechi dar nu stii ce tin ucrainenii. Esti cumva din zona sucevei?
Daca nici asta nu te lamureste atunci ramai la parerile si presupunerile tale.
Presedintele Ucrainei il felicita pe Patriarhul Rusiei cu ocazia sarbatorii de Pasti (a se vedea si data 05.04.2010 17:01)http://www.sedmitza....ws/1094497.html

Edited by green_waves, 06 April 2010 - 20:59.


#14
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Ti-am gasit si in romana, dar pentru ca nu mai pot edita fac double-post, sorry.
http://www.calendari...date=1270328400

#15
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

 Trestiana, on 6th April 2010, 21:44, said:

-De ce nu il tii odata cu evreii deoarece ei sunt primii care au tinut pastele?
- Cu se si cum se mananca pastele? Nu stiti nici unul?

- Pentru evrei, pesah reprezinta comemorarea fugii din Egipt. Nu este acelasi lucru cu sarbatoarea Pastelui la crestini. Perioada in care se sarbatoreste coincide intr-o oarecare masura fiinca Isus Christos a fost crucificat in preajma pesah-ului ervreiesc.
- Cu gura. Ce intrebare e asta? Te referi la impartasanie? La catolici, te impartasesti in Biserica,, inclusiv in timpul liturghiei de Pasti. Noi credem ca in acest fel Isus este prezent printre noi, prin transsubstantiere.

#16
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

 green_waves, on 6th April 2010, 22:45, said:

Ti-am gasit si in romana, dar pentru ca nu mai pot edita fac double-post, sorry.
http://www.calendari...date=1270328400

  In sfarsit, am gasit pe cineva care stie ce vorbeste si vine cu dovezi clare si nu doar cu presupusul. Este bine ca ai cautat informatii corecte. Uneori,trebuie sa mai pulsez un pic mai ironic pentru ai antrena si pe altii in discutii. Cu binisorul si cu prea multa umilinta mai esti luat si peste picior.
Acum,te rog sa-mi spui daca Domnul Isus a mancat de paste, cozonac,paine si alte bunataturi care se mananca astazi.
  De asemenea,poate imi spui cine a trebuit sau trebuie sa tina pastele si daca ceea ce se tine astazi mai e paste sau o amestecatura de traditii pagane cu spoiala evreieasca si ceva crestineasca. Sa vedem daca din contraziceri ajungem la raspunsul corect.
  Cine vrea sa raspunda, sa o faca cu dovezi clare asa cum a facut si green_waves.

#17
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 Trestiana, on 7th April 2010, 10:11, said:

In sfarsit, am gasit pe cineva care stie ce vorbeste si vine cu dovezi clare si nu doar cu presupusul. Este bine ca ai cautat informatii corecte. Uneori,trebuie sa mai pulsez un pic mai ironic pentru ai antrena si pe altii in discutii. Cu binisorul si cu prea multa umilinta mai esti luat si peste picior.
Acum,te rog sa-mi spui daca Domnul Isus a mancat de paste, cozonac,paine si alte bunataturi care se mananca astazi.
  De asemenea,poate imi spui cine a trebuit sau trebuie sa tina pastele si daca ceea ce se tine astazi mai e paste sau o amestecatura de traditii pagane cu spoiala evreieasca si ceva crestineasca. Sa vedem daca din contraziceri ajungem la raspunsul corect.
  Cine vrea sa raspunda, sa o faca cu dovezi clare asa cum a facut si green_waves.
Ne tot intrebi despre cum se desfasoara slujbele noastre.Povesteste-ne cum se desfasoara ale voastre.

#18
SHTIRLITS

SHTIRLITS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.12.2009
[quote name='Trestiana' date='6th April 2010, 21:44' post='8039446']



[u]Eu vorbesc fata in fata cu ucraineni care spun clar ca nu sarbatoresc pastele odata cu noi romanii.[/u] Esti prost? Eu din 90 de cand merg la ucraineni stiu cand tin ei pastele. Adu-mi dovezi nu parerea ta. Dute cu presupusele. Ti-am dat si o adresa sa vezi ca abia din 2010 anul acesta a sarbatorit odata cu ortodocsii romani. Esti pe rit vechi dar nu stii ce tin ucrainenii.
----------------------------


Asta da prostie! :lol:
Bunicii mei sunt din Ukraina..., Poti fi sigura ca nu sunt niciun fel de presupuneri..., Pastile tot timpul s-a sarbatorit in aceiasi zi (la crestinii de rit vechi si nou). Evreii nu sunt crestini..., asta macar ti-e clar, sper.
Pastile are baza biblica, crestinii se bazeaza pe biblie..., totul este cat se poate de clar. Mai informeaza-te, din surse....cat mai sigure!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate