Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 

CE VOR CADRELE DIDACTICE? / Apel catre societatea civila

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
dream_theater

dream_theater

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.10.2009

CE VOR CADRELE DIDACTICE?


respectarea hotărârilor judecătoresti definitive și irevocabile, cu titlu executoriu, care impun salarizarea personalului didactic cf. Legii 221/2008;

respectarea înscrisurilor din cartea de muncă în data de 31.12.2009;

• directorii de școli să facă numai politica educatiei, nu politică de partid;

să nu fim discriminati fată de alte categorii de bugetari;

• să fim tratati cu respect de către guvernanti;

• sa trăim în demnitate;

• să trăim într-un stat de drept în care să domnească suprematia legii;

 Nu putem face educatie de calitate într-o atmosferă de umilintă, disperare si minciună.

NOI răspundem de cum vor fi oamenii acestei tări, nu guvernele trecătoare.

NU DORIM CRESTERI SALARIALE SAU SPORURI !

FITI ALĂTURI DE NOI SI VETI FI ALĂTURI DE VOI, DE COPIII VOSTRI !

________________________________________________________________________________
______________________________________________


Doamnelor și Domnilor, Cetățeni ai României, Stimați părinți, Dragi elevi,



Ne cerem tuturor scuze pentru faptul că protestul nostru vă afectează și pe dumneavoastră.

Ne dorim să reluăm activitatea dar tratamentul acordat nouă de Guvernul României care nu recunoaște hotărârile judecătorești pune în pericol viitorul acestei țări.

Nerespectarea sau aplicarea discreționară a  legilor într-un stat conduce la dictatură. Este un risc care nu trebuie lăsat să se întâmple. Asta se dorește prin modul în care acționează acum ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului la ordinul Guvernului României. Dacă acum se va întâmpla asta, viitorul va însemna întoarcerea înapoi cu 20 de ani, când doar partidul unic și acoliții lui contau.

Nu putem lăsa viitorul copiilor dumneavoastră, al copiilor noștri la bunul plac al celor care conduc la un moment dat țara.

Nu ne condamnați pentru că nu lăsăm să fie atacată democrația!

Nu vă lăsați păcăliți și veniți alături de noi pentru a asigura un viitor copiilor noștri!

Personalul didactic din învățământul buzoian



#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
"NU DORIM CRESTERI SALARIALE SAU SPORURI !" Exact asta nu doriti ! Parca vazusem afise pe care scria ca cereti aia 50% . "viitorul va însemna întoarcerea înapoi cu 20 de ani" Stii ceva , acum 20 de ani chiar se invata carte la scoala , vorbesc din propria experienta . Acum ....

#3
dream_theater

dream_theater

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.10.2009

View Postlucifer76, on 27th March 2010, 21:24, said:

"NU DORIM CRESTERI SALARIALE SAU SPORURI !" Exact asta nu doriti ! Parca vazusem afise pe care scria ca cereti aia 50% .

Ai vazut afise, sau parca ai vazut?

1. Prin legea 221/2008, votata in unanimitate in Parlamentul Romaniei si promulgata de Presedintele Romaniei, profesorilor li s-au marit salarile cu 50%. Insa de aceasta marire nu s-a beneficiat atunci. Am primit in toamna anului 2008, in urma unei ordonante a Guvernului Tariceanu numai o treime din cei 50%, adica 17%, urmand ca din aprilie 2009 sa incepem sa primim, esalonat, si diferentele aferente. NU am primit nici o diferenta si de aceea s-a ajuns la necesitatea actionarii in instanta pt a beneficia de drepturile salariale acordate prin LEGE.

View Postlucifer76, on 27th March 2010, 21:24, said:

"viitorul va însemna întoarcerea înapoi cu 20 de ani" Stii ceva , acum 20 de ani chiar se invata carte la scoala , vorbesc din propria experienta . Acum ....

2. Este vorba aici de efectele nerespectarii principiului separatiei puterilor in stat. Primele 3 puteri in stat sunt puterea legislativa (Parlamentul), puterea judecatoreasca si cea executiva (Guvernul). Puterea executiva trebuie sa puna in aplicare, sa execute hotararile puterii legislative  reflectate in textele de lege. In cazul in care nu iti primesti drepturile, poti actiona in instanta institutia care ti le incalca, iar instanta va da o sentinta IN NUMELE LEGII, care are valoare de lege. neexecutarea acelei sentinte conduce la consecinte penale.
Guvernul, prin refuzul de a respecta legea si hotararile judecatoresti pe care le declara ilegale, dar si prin faptul ca emite ordonante de urgenta pe care le considera "deasupra legii", submineaza aatat autoritatea puterii legislative cat si pe cea a celei judecatoresti. Si uite asa avem EXECUTIVUL-LEGISLATIV -JUDECATORESC :cursing:, adica intoarcerea la comunism, deci viitorul va însemna întoarcerea înapoi cu 20 de ani...

#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Salarizarea bugetarilor este o decizie politica, pentru ca puterea executiva stabileste cum se impart banii si nu o instanta de judecata. Astfel, pana se va schimba legea initiala care acorda sporuri de 50 % la leafa, este perfect valabila ordonanta de urgenta care anuleaza aceste sporuri. Vad ca profesorii bugetari (atentie, nu si cei din sistemul privat) nu inteleg ca banii sunt o resursa limitata, este criza si deja ne-am imprumutat la FMI pentru lefurile actuale ale bugetarilor. In aceste conditii, actiunile profesorilor bugetari sunt nu indreptatite, ci de-a dreptul iresponsabile.

#5
dream_theater

dream_theater

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.10.2009

View Postjumborom, on 27th March 2010, 22:51, said:

Salarizarea bugetarilor este o decizie politica, pentru ca puterea executiva stabileste cum se impart banii si nu o instanta de judecata. Astfel, pana se va schimba legea initiala care acorda sporuri de 50 % la leafa, este perfect valabila ordonanta de urgenta care anuleaza aceste sporuri. Vad ca profesorii bugetari (atentie, nu si cei din sistemul privat) nu inteleg ca banii sunt o resursa limitata, este criza si deja ne-am imprumutat la FMI pentru lefurile actuale ale bugetarilor. In aceste conditii, actiunile profesorilor bugetari sunt nu indreptatite, ci de-a dreptul iresponsabile.

Salarizarea profesorilor a fost o decizie politica a puterii legislative si nu a unei instante judecatoresti. Instanta a decis ca profesorii sunt indreptatiti sa primeasca drepturile salariale acordate de Parlement prin Legea 221/2008.

Dimpotriva, de 20 de ani numai noi si medicii intelegem ca banii sunt o resursa limitata (unii dintre noi stiu mai multa economie decat guvernantii, doarece o si predam)... Problema existentei banilor se poate rezolva f simplu, in doua moduri chiar:

1. Dat fiind ca invatamantul, pe langa sanatate, este prioritate nationala, ar trebui ca alocarile de la bugetul de stat sa fie mai mari pt domeniile prioritare, lucru care nu s-a facut; dimpotriva reducerile de cheltuieli la buget se fac pe carca profesorilor, a medicilor si a alltor categorii de bugetari "mai fraieri".

2. Reducerea ponderii cheltuielilor salariale bugetare se poate face in 2 moduri:
(a) fie tai cu barda din salariile fraierilor ,
(B) fie iei masuri de redresare economica astfel incat sa creasca incasarile la buget.

Daca ai un buget de 100 ron din care 40% se duc pe salarii, iar tu tb sa reduci cheltuielile la 30%, ori tai cu barda daca n-ai habar de economie si vei avea si incasari mai mici - vei ajunge sa dai 30% din 80-90 ron pe salarii, ori daca ai ceva habar, iei masuri de redresare economica, de reducere a fiscalitatii si implicit a evaziunii fiscale, a muncii la negru si la gri samd si vei ajunge sa ai un buget de150 sau chiar 200. Iar 30% din 150 e mai multb decat 40% din 100...

Daca ai nostri guvernanti luau masurile ce se impuneau pt redresarea economiei sau pt cr4esterea incasarilor la buget nu ajungeam sa ne imprimutam in asemenea hal la FMI. Dar deh, e mai usor sa te imprumuti decat sa faci ceva pt a castiga bani..

#6
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Intelegeti odata ca trebuie dati afara profesori.... Si taica-meo ii profesor de info in liceu. Stiu ca isi va pierde postul din cauza ca din toamna vor fi 6 titulari pe un post, si nu se intelege bine cu directoarea. Is de acord cu datul afara de personal. o data si o data tot trebuie dati afara, nu poti pune in carca altora.

Trebuie create niste centre scolare, pentru sate. redus numarul de ore. cred ca 20 de ore pe sapt la clasa a 12-a ii arhisuficent. mai multe activitati after school.

Ar trebui scose orele de religie,biologie,chimie,..... de la profilele care nu au nici o legatura... etc...


ii greu de scris de pe keyboard on screen. cand imi vine tastatura dau mai multe argumente... in orice caz, timp de 1 an ati avut salarii mai mari decat meritati...

#7
dream_theater

dream_theater

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.10.2009

View Postadd2005, on 27th March 2010, 23:54, said:

Intelegeti odata ca trebuie dati afara profesori.... Si taica-meo ii profesor de info in liceu. Stiu ca isi va pierde postul din cauza ca din toamna vor fi 6 titulari pe un post, si nu se intelege bine cu directoarea. Is de acord cu datul afara de personal. o data si o data tot trebuie dati afara, nu poti pune in carca altora.

Trebuie create niste centre scolare, pentru sate. redus numarul de ore. cred ca 20 de ore pe sapt la clasa a 12-a ii arhisuficent. mai multe activitati after school.

Ar trebui scose orele de religie,biologie,chimie,..... de la profilele care nu au nici o legatura... etc...


ii greu de scris de pe keyboard on screen. cand imi vine tastatura dau mai multe argumente... in orice caz, timp de 1 an ati avut salarii mai mari decat meritati...

Asa o fi, insa inainte de toate, TREBUIE SA SE RESPECTE LEGEA!
Daca tatal tau isi va piesrde postul, asta va trebui sa se inample pe baza unei evaluari si nu pt ca nu  se intelege bine cu directorul. Scoala nu e mosia lui!!!
Daca va fi concediat pe nedrept, sa se adreseze sindicatului care va trebui sa-l reprezinte in acest demers.
Asa mi-am castigat in instanta dreptul legal la decontarea navetei dintr=o localitate unde directorul liceului este baiatul primarului.

Cine coordoneaza activitatile after school? femeia de serviciu?

De acord, ar trebui refacut din temelii planul cadru... La uman, de exemplu, ar trebui putina mate si fizica,si mai multe ore de limba romana, limbi straine, istorie, geografie, muzica, desen, socio-umane

#8
enight

enight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.03.2010
In primul rand ar trebui sa se axeze pe profile daca e matematica/informatica pai atunci matematica si informatica sa se faca (intensiv) nu si geografie,istorie,logica sau psihologie ,desen/muzica etc...  astfel fiecare elev va face ceea ce isi doreste plus ca vor fii disponibilizate si cateva cadre didactice. :rolleyes:

#9
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
In afara de bani "cadrele didactice" mai vor ceva? Adica mie mi s-ar parea foarte interesant daca ar vrea de exemplu un invatamant de calitate (aspectul asta nu vad sa apara in lista lui dream_theater). A aparut un proiect la noua lege a invatamantului. N-am vazut ca profesorii sa discute ceva din aceasta lege, la dezbaterile organizate pe tema acestei legi invariabil s-a discutat un singur subiect: banii. Se organizeaza o multime de greve si miscari sindicale cu aceeasi tema: salariile. Imi pare rau, dar in conditiile in care invatamantul e de o calitate din ce in ce mai proasta nu prea pot sa simpatizez cu respectiva categorie profesionala. Eu lucrez in mediul privat si am o nedumerire: Dragi profesori, ce ati realizat in ultimul an ca sa meritati respectiva crestere salariala?

#10
dream_theater

dream_theater

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.10.2009

View Postandrei_0, on 28th March 2010, 12:52, said:

In afara de bani "cadrele didactice" mai vor ceva? Adica mie mi s-ar parea foarte interesant daca ar vrea de exemplu un invatamant de calitate (aspectul asta nu vad sa apara in lista lui dream_theater). A aparut un proiect la noua lege a invatamantului. N-am vazut ca profesorii sa discute ceva din aceasta lege, la dezbaterile organizate pe tema acestei legi invariabil s-a discutat un singur subiect: banii. Se organizeaza o multime de greve si miscari sindicale cu aceeasi tema: salariile. Imi pare rau, dar in conditiile in care invatamantul e de o calitate din ce in ce mai proasta nu prea pot sa simpatizez cu respectiva categorie profesionala. Eu lucrez in mediul privat si am o nedumerire: Dragi profesori, ce ati realizat in ultimul an ca sa meritati respectiva crestere salariala?

De unde stii tu ce au discutat profesorii la dezbaterile pe proiectul legii invatamantului? Lege care e supusa dezbaterii publice in mod ILEGAL numai 2 saptamani in loc de minimul de 30 de zile... de ce oare se iijntampla asta inainte de pasti???

Banii pe care ii cerem ni se cuvin prin lege, si daca nu-ti convine ca cerem sa primim banii ce ni se cuvin si nu procente din ei, adica RESPECTAREA LEGII, e problema ta. DACA NU VREI SA TRAIESTI INTR-UN STAT DE DREPT VE AJUNGE SA TRAIESI INTR-UNUL DE STANG SAU INTR-UNUL DE DREPTI!

#11
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Daca cadrele didactice bugetare ar avea un minimum de responsabilitate fata de situatia actuala a finantelor tarii, decenta fata de alte categorii sociale si respect pentru elevi si parinti ar initia ei insisi o petitie de modificare a legii 221, prin care ar renunta de buna voie la sporul de 50 % la leafa, si ar astepta linistiti introducerea legii salarizarii unice. Asa si-ar putea spala obrazul in fata celor care le asigura leafa actuala.

#12
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postdream_theater, on 28th March 2010, 15:42, said:

DACA NU VREI SA TRAIESTI INTR-UN STAT DE DREPT VE AJUNGE SA TRAIESI INTR-UNUL DE STANG SAU INTR-UNUL DE DREPTI!
In spatele unor pilde sta un singur gind BANI .
Pentru ce sa dea statul (adica tot noi) mai mult din moment ce "produsul" cel mai bun al activitatii pleaca peste hotare fara a mai putea noi sa beneficiem de pe urma lor ?
Actualmente actul invatamintului se bazeaza pe nepotism si afaceri : directori numiti politic , manuale alternative bagate pe git copiilor pe care tot noi le cumparam ( aviz scoala e gratuita in Romania) - asta pentru ca cineva acolo sus cauta sa-si lanseze pe piata numele .
Ma intreb , daca ce se produce bun din actul acesta pleaca peste hotare fara drum de intoarcere , aceasta meserie totusi ce produce pentru Tara bun pentru ca noi , societatea sa merite sa ne sacrificam - in conditiile politice actuale ale Romaniei este un real sacrificiu sa dai unui sector de activitate 50%
Acum 20 de ani inca se facea scoala ! corect . Ce se face azi se numeste circ . In programele scolare au adunat din toata lumea "sisteme noi" si le pun valma in programele lor .

Cei in drept , cei de sus din conducere , va rugam coboriti putin sa nu dati cu capul in pragul de sus , mergeti la clasa si vedeti cu ce ramin copii dupa terminarea unui ciclu de invatamint .
Nu stiu sigur , dar e o parere personala , sa nu fie inceputul unui act premeditat de a trece spre scoli private 100% ...

#13
dream_theater

dream_theater

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.10.2009

View Postjumborom, on 28th March 2010, 18:52, said:

Daca cadrele didactice bugetare ar avea un minimum de responsabilitate fata de situatia actuala a finantelor tarii, decenta fata de alte categorii sociale si respect pentru elevi si parinti ar initia ei insisi o petitie de modificare a legii 221, prin care ar renunta de buna voie la sporul de 50 % la leafa, si ar astepta linistiti introducerea legii salarizarii unice. Asa si-ar putea spala obrazul in fata celor care le asigura leafa actuala.

Avem respect fata de alte categorii sociale precum parlamentari, guvernanti, sefi de agentii guvernamentale etc., care au salarii uriase si acum si fl. legii salarizarii unice.
Propunerea ta este f buna atat timp cat tinem cont de valabilitatea proverbului "pestele de la cap se-mpute". so, sa inceapa sa renunte la salarii cei de sus, cu salarii uriase in raport cu munca prestata, relevanta acesteia si importanta ei pt viitorul tarii.

#14
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,719
  • Înscris: 02.10.2009

View Postdream_theater, on 28th March 2010, 14:42, said:

De unde stii tu ce au discutat profesorii la dezbaterile pe proiectul legii invatamantului? Lege care e supusa dezbaterii publice in mod ILEGAL numai 2 saptamani in loc de minimul de 30 de zile... de ce oare se iijntampla asta inainte de pasti???

Banii pe care ii cerem ni se cuvin prin lege, si daca nu-ti convine ca cerem sa primim banii ce ni se cuvin si nu procente din ei, adica RESPECTAREA LEGII, e problema ta. DACA NU VREI SA TRAIESTI INTR-UN STAT DE DREPT VE AJUNGE SA TRAIESI INTR-UNUL DE STANG SAU INTR-UNUL DE DREPTI!

Tot dati cu "legea, legea", sa se respecte legea aia care aduce avantaje mari. Vreti respectarea UNEI legi, o aberatie facuta la repezeala de niste iresponsabili, nu "legea" in general.
De la inceput se stia ca acel 50% este aproape imposibil de sustinut, ba inca si rapid.  Altii abia asteapta sa aiba motiv in plus sa ceara si ei 50 %, medicii, chiar administratia nesatula.
Nici nu trebuie 30 zile ca sa intelegeti ce vrea legea asta noua a invatamantului: multi s-au prins in 5 minute ca ar trebui sa puna osul la treaba, deci gata, protest.
Structura actuala a invatamantutui este catastrofala dar profesorii s-au adaptat foarte bine, le e convenabila, doar ceva bani in plus mai trebuie.

#15
enight

enight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.03.2010
@dream_theater
Nu stiu de ce materie sunteti profesor dar asta nu prea conteaza cam aprox. toti profesori fac la fel  doriti bani si respectarea legii? Ok atunci cand voi profesori veti respecta legea (adica sa le explicatii elevilor in totalitate lectia etc...sa nu trebuiasca ca elevi sa vina la meditati la dvs. sau la alti) atunci veti putea sa va cereti bani cuveniti, salarile profesorilor nu sunt asa prea mici daca si o invatatoare are peste 20 de milioane de lei vechi  ce face ea in cele 4 ore ? (nu chiar intotdeauna are 4 ore mai are si cate 3 ore :D)isi bea cafeaua si mai le explica din cand in cand la elevii. Eu vaș sugera sa va bucuratii de salarile pe care le aveti  si sa nu fiti "nesatuli"de bani, statul va da bani  , elevi va dau bani ......ce naiba nu va mai ajunge ? ( no offense )

Edited by enight, 28 March 2010 - 19:58.


#16
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
dream, dupa cum vezi, lumea nu prea este de acord cu cererile tale (voastre). Inca ceva: in ziua de astazi, oamenii invata pe tot parcursul vietii si dintr-o mare varietate de surse (traineri, mentori, colegi, internet, etc). Astfel, nu va puteti erija in farul luminos al natiunii fara de care nu se poate si care are nevoie de legi peste legi care sa le garanteze nu stiu ce nivel de venit sau sa le recunoasca cine stie ce merite. Nu este nevoie de nicio lege care sa stabileasca ca invatamantul este o “prioritate nationala”, pentru ca si cercetarea, ordinea publica sau stingerea incendiilor sunt.Mai mult, este foarte probabil ca o lege in acest sens v-ar satisface doar ego-ul si v-ar da mai multa apa la moara cererilor nerealiste.

Ne-ati invatat sa scriem ? Multumim frumos, insa va reamintim ca ati fost platiti pentru asta. Mai avem de platit si pe altii, iar apoi, poate mai ramanem si noi cu  o bruma...

#17
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postenight, on 28th March 2010, 20:55, said:

Ok atunci cand voi profesori veti respecta legea (adica sa le explicatii elevilor in totalitate lectia etc...sa nu trebuiasca ca elevi sa vina la meditati la dvs. sau la alti) atunci veti putea sa va cereti bani cuveniti, salarile profesorilor nu sunt asa prea mici daca si o invatatoare are peste 20 de milioane de lei vechi  ce face ea in cele 4 ore ? (nu chiar intotdeauna are 4 ore mai are si cate 3 ore :D)isi bea cafeaua si mai le explica din cand in cand la elevii. Eu vaș sugera sa va bucuratii de salarile pe care le aveti  si sa nu fiti "nesatuli"de bani, statul va da bani  , elevi va dau bani ......ce naiba nu va mai ajunge ? ( no offense )
Problema este ca nu vor recunoaste aceste adevaruri nici picurati cu ceara , daca ii stringi putin cu usa incep sa analizeze sintactic si morfologic cuvintele din fraza si sa-ti demonstreze ca nu e asa . Lucrezi 6 luni/an mult mai putin decit 8 sau 12 sau 16 ore/zi cu 20 mil si urlii . Daca reducem la minim discutia fiecare dintre noi mergem la lucru pentru bani , toti avem responsabilitati si raspunderi indiferent de sectorul de activitate dar nu la toti ne cad banii din cer fara a achita diverse taxe sau impozite .
E buna o astfel de dezbatere pentru ca multi dascali vor avea ocazia sa vada negru pe alb cum vedem si noi societatea din exterior problema lor . Pacat ca tot noi si achitam oalele sparte iar la scoala completam "lipsurile" din propriu buzunar care de multe ori devine insuportabil si de cei cu venituri peste medie , ca de nu " noi avem doar pixul si catalogul ca si arma..."

Edited by Neohori, 28 March 2010 - 20:31.


#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
O amica are o fetita in clasa a 2 . Si face MEDITATIE , platita normal , nu gratis  !!!  Pentru asta vreti voi bani mai multi , cand nici nu va faceti treaba ? Mai sumliniez odata ce e in primul post "NU DORIM CRESTERI SALARIALE SAU SPORURI !" Mda , vrajeala . Pana la urma tot la bani se ajunge .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate