Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Sharm el Sheikh

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#163
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007
am vazut ca l-a desemnat Mubarak pe unu' sa alcatuiasca un nou guvern dar e taman unul din vechiul cabinet care tocmai si-a dat demisia,seamana cu ce se intampla pe la noi. Sincer eu sper sa reuseasca sa-l schimbe pe Mubarak ca pana la urma are 82 de ani,chiar a stat destul si ar fi pacat sa fi fost totul degeaba (chiar daca nu pare foarte mult avand in vedere ca populatia Egiptului e de vreo 80 de mil. ,a capitalei de peste 20 de mil iar asta inseamna ca un procent relativ mic au iesit in strada pana acum dar fizic sunt ceva si am inteles ca au distrus pe acolo si magazine si prin muzeu si pe strada,au fost raniti,ar fi pacat). Sa vedem, deocamdata nu prea-l vad pe Mubarak sa renunte ,ramane de vazut daca continua protestele sau se calmeaza in urmatoarele zile).
Fratii Musulmani ar fi nasol daca ar ajunge la putere dar ei sunt interzisi in tara, nu mai au nici locuri in Parlament din cate am inteles deci exista sanse sa nu se impuna daca pleaca Mubarak. Poate il pun pe El Baradei,am inteles ca e popular acum pe acolo

Bun,turismul nu reprezinta decat 20% din PIB dar este o industrie importanta la ei, ii deschide catre lume, e ceva de care au profitat din plin si e ceva care se poate pastra si care asigura un trai peste medie unui procent din populatie.

Am vazut la tv ca i-au adus agentiile pe unii inapoi din Sharm si de prin Egipt cu ceva cursa speciala ca sa nu riste sa ramana blocati pe acolo (poate s-au gandit ca daca raman blocati tre' sa le plateasca cazarea in continuare sau ceva). Nasol desi nu cred ca esti in pericol ca turist decat daca ajungi in mijlocul demonstratiilor.

Edited by entity22, 29 January 2011 - 22:41.


#164
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadi_ab, on 29th January 2011, 19:07, said:

Guvernul si-a dat demisia . Se asteapta noua propunere pentru prim-ministru. Nu stiu daca acesta masura va opri masele , insa este un inceput
Niste schimbari democratice monumentale... noul vice-presedinte este seful Securitatii de 20 ani, iar noul prim-ministru este o ruda mai indepartata al lui Mubarak.

#165
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

View Postentity22, on 29th January 2011, 22:39, said:

Bun,turismul nu reprezinta decat 20% din PIB dar este o industrie importanta la ei, ii

E cam 11% din PIB si lucreaza 12% din populatia angajata a Egiptului . Insa dincolo de aceste aspecte , le aduce peste 10 miliarde de dolari pe an care le mai corecteaza deficitul de cont curent - rezultat al deficitului comercial urias . Fara aceasta valuta care intra in tara lira lor s-ar deprecia masiv , ceea ce evident inseamna saracirea populatiei si mai mult

#166
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Ce seamana asta din Egipt cu decembrie '89 de la noi. Parca ma uit la reluari. Singura diferenta este ca au inlocuit "TVR libera" cu facebook si twitter. Deh...tehnologia.
Pe de alta parte citeam o postare de mai sus ca cineva nu are probleme in a pleca in statiuni, el/ea crede ca nu-s probleme acolo si daca nu te bagi in demonstratii nu ai de suferit; confunda situatia din Egipt cu cea din Grecia 2010. Imi cer scuze, dar trebuie sa ai ""ceva la mansarda" sa pleci in Egipt acum. Sau sa fii masochist.

#167
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 19.11.2008
Pai am vazut la tv persoane care spuneau ca nu au nici o treaba si ca vor sa isi duca la capat sejurul , iar altele nu stiu cum sa vina mai repede acasa de acolo.
Imperator , ai dreptate cu noul guvern , el a vrut totusi sa arate ca se poate o schimbare :)

#168
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010
Democratia asa cum o vad cei care au ce manca difera total de modul in care se vede din slum-urile egiptene. Am putut face o filozofie placuta la o cafea in fata tastaturii conversand cu prietenii nostri inclusiv egipteni care aveau un ecran in fata. Putem da in bobi. Numai ca aceasta politica e facuta de cei care si-au umplut burta. La noapte, cei din Cairo vor trebui sa faca iarasi fata mareei negre si rapace care le va invada cartierele. Cei din Tunisia au vazut cum traiesc turistii, vor si ei sa traiasca la fel. Acolo, financiar vorbind, se poate ... oarecum. Prea putini freaca menta, sunt cativa in stare chiar sa si produca. Dar aia au o religie si o mentalitate care a reusit sa se modernizeze cat de cat. Daca-mi aduc aminte bine am vazut cu ceva vreme in urma un cuplu de varsta a treia intr-o disputa interesanta.  Ea zbiera si-l batea pe el cu papucul pentru ca barbatul se lasase inselat de niste turisti carora le-a vandut ceva marfa de la dugheana proprie. Cand ea fugea dupa el, cind el dupa ea, lasarea apusului pe plaja devenise chiar distractiva cu lacrimi.
Ca o natiune sa aiba pretentia de a iesi din evul mediu in totalitatea ei, militantii revolutionari de azi impreuna cu dictatorii momentului trebuiau sa investeasca ceva insa numai ajutati de o religie si o societate dornica de a intra intr-o era cu tehnologii interplanetare. Atata vreme cat un tanar egiptean cu inalta educatie mi-a facut teoria alb-sau-negru si mi-a preamarit dirijarea comportamentala a femeii dupa alte masuri decat cele aplicabile sie-si, totul arata ca o gluma sociala de prost gust. Lipsa unei bate politienesti mi se pare un nonsens atunci cand o masa de jefuitori umplu strazile si atunci cand bunul plac este logica lumpen-proletariatului. Au ajuns la o dictatura militara. Nu cred ca vor trece mai departe de asa ceva. La fel ca altii, am vazut doar suprafata istorica, mizeria si saracia, nu si restul. Nu prea accept ideea ca o zona care-mi place mult in lumea asta sa devina o pata alba pentru calatori. Mai sunt multe de vazut acolo. Dar in acelasi timp ma gandesc daca religia lor va reusi sa treaca macar de la feudalism la renastere, macar atata. Si daca traditia lor va accepta sa-i lase naibii sa se casatoreasca fara ca baiatul de 32 de ani cu un job mediu sa aduca o dota civilizata de 10.000USD pentru o nevasta buna. Normal, astea sunt utopii, bat campii la ora asta tarzie. Ca si El-Baradei de altfel. Nu au cea mai vaga idee despre banii din care trebuie sa traiasca, cuvinte ca deficit sau procent din PIB sunt glumite si prostioare nemtesti. Teoria lor economica se rezuma la : Allah nu ar permite nasterea unui copil daca tot el nu ar asigura si banii pentru existenta si educatia lui. De data asta am ramas muci si cu falca pe jos in fata intelectualitatii post-faraonice. Nu prea cred eu in cresterea brusca a chefului de munca la generatiile lor actuale, libere sa se scarpine cu mana stanga intre degetele de la piciorul drept timp de doua ore in perioada activa a zilei. Liberi cugetatori in ale ceaiului pana la treij’de ani dupa care fac 8 copii si apoi ostenesc. Nostalgia dupa acest topic m-a terminat de-a dreptu’ cand intamplator am dat de asta : http://pewglobal.org...-and-hezbollah/ si am luat la rand statisticile. Daca o sa mearga pe varianta gen Iran, praful o sa se astearna pe aici ....

#169
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Egiptul a avut crestere economica sustinuta in ultimele decenii , insa si populatia s-a dublat , asa ca practic nu au existat schimbari majore in bine pentru populatia de rand . Acuma nu stiu daca Mubarak poate fi invinovatit ca Egiptul a avut cresteri economice de doar 7-8% pe an ( sau 5% anul trecut)  . Cert e ca o tara cu 95% desert din suprafata si cu un popor care in buna traditie araba nu se omoara cu munca  , nu are cum sa aiba nivel de trai macar apropiat cu cel al turistilor care o viziteaza
Sigur ca aceste aspecte nu intereseaza omul de rand , dar indiferent de cine vine la putere situatia nu are cum sa se schimbe radical in bine , nici macar marginal in bine . Desertul nu poate oferi prosperitate pentru 80 de milioane de oameni
Cat priveste lipsa de democratie a regimului , eu unul nu cunosc tara araba cu regim democratic de tip occidental . Nici macar Iordania nu intra aici . Poate ca nu se pliaza pe stilul arabesc , e nevoie de mana forte
Daca iau calea Iranului din '79 se alege praful din egipteni .

Edited by menumorut81, 01 February 2011 - 09:56.


#170
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 19.11.2008
Si eu sunt de aceeasi parere , cel putin deocamdata in astfel de tari o mana de fier poate face diferenta . Acum se poate discuta la ce sa se aplice mana de fier si la ce nu ...

#171
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007
mana de fier dar mana de fier care sa respecte cetateanul si interesele lui. Regimul lui Mubarak cu "riot police"-ul si alte  instrumente isi bat joc de multe ori de libertatile absolut de baza are cetateanului, ii aresteaza pt nimic ,ii bat,etc. Am vorbit cu niste egipteni in numeroasele mele vacante in Egipt si mi-au zis ca si sistemul de colectare a taxelor e aiurea, o gramada de chestii sunt aiurea si ,la fel ca la noi, cei cu bani si putere o duc nu doar bine dar au libertate totala si profita la greu de oamenii de rand. Ar fi frumos sa vina cineva care sa aiba o mana de fier dar sa fie ales democratic si sa il intereseze cu adevarat problemele oamenilor . Sunt insa de acord ca nu o sa se schimbe economic mare lucru ,nu in urmatorii 10-15 ani, e prea greu, sunt multi si trebuie imbunatatit sistemul si de educatie si de sanatate ca sa inceapa schimbari majore dar e posibil in timp sa mearga mai bine.

Ah si eu m-as duce sincer daca as avea ocazia. Am vazut niste interviuri pana si cu niste americani care ziceau ca ei raman ,nu le e frica pentru ca nu are lumea nimic cu ei si nu sunt violenti intre ei iar daca nu te bagi in mijlocul revoltelor nu cred sa fie mari probleme. Mai rau e ca probabil sunt inchise obiectivele turistice deci n-ai ce face da' m-as duce la Sharm atunci sau la Luxor haha. Am stat la Ramses Hitlon, chiar langa Tahrir Sq, e ciudat sa vad imagini de acolo acum si parca mi-as dori sa fiu acolo intr-un fel desi pare ciudat.

#172
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postentity22, on 1st February 2011, 18:48, said:

mana de fier dar mana de fier care sa respecte cetateanul si interesele lui. Regimul lui Mubarak cu "riot police"-ul si alte  instrumente isi bat joc de multe ori de libertatile absolut de baza are cetateanului, ii aresteaza pt nimic ,ii bat,etc. Am vorbit cu niste egipteni in numeroasele mele vacante in Egipt si mi-au zis ca si sistemul de colectare a taxelor e aiurea, o gramada de chestii sunt aiurea si ,la fel ca la noi, cei cu bani si putere o duc nu doar bine dar au libertate totala si profita la greu de oamenii de rand. Ar fi frumos sa vina cineva care sa aiba o mana de fier dar sa fie ales democratic si sa il intereseze cu adevarat problemele oamenilor . Sunt insa de acord ca nu o sa se schimbe economic mare lucru ,nu in urmatorii 10-15 ani, e prea greu, sunt multi si trebuie imbunatatit sistemul si de educatie si de sanatate ca sa inceapa schimbari majore dar e posibil in timp sa mearga mai bine.

Ah si eu m-as duce sincer daca as avea ocazia. Am vazut niste interviuri pana si cu niste americani care ziceau ca ei raman ,nu le e frica pentru ca nu are lumea nimic cu ei si nu sunt violenti intre ei iar daca nu te bagi in mijlocul revoltelor nu cred sa fie mari probleme. Mai rau e ca probabil sunt inchise obiectivele turistice deci n-ai ce face da' m-as duce la Sharm atunci sau la Luxor haha. Am stat la Ramses Hitlon, chiar langa Tahrir Sq, e ciudat sa vad imagini de acolo acum si parca mi-as dori sa fiu acolo intr-un fel desi pare ciudat.
Am cautat bilete de avion weekendul trecut, dar nu am prea gasit ... zboruri anulate si full la retur :(

#173
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Ai dorit sa ajungi in mijlocul evenimentelor ? :)

#174
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010
Poti sa fii sigur ca da, si pe mine m-ar fi tentat, sunt evenimente rare si deosebite. Nasol e ca poti muri. Da’ acuma noroc de AlJazeera live : http://english.aljaz....net/watch_now/ Arata foarte romantic, se axeaza pe sloganurile - libertate, democratie, mandrie, lumea araba, revolutie, aia-aia, au si muzica ... asa am facut si noi ... am senzatia ca ei insa au luat si ceva prafuri. Complet pe aratura. Armata aresteaza incetisor indivizi turbulenti si … provocatori …. Mubarak a format deja consortiul militar ce-i va urma. Cum si cand o sa plece e la voia sortii. Strategia militara pe care o aplica de o saptamana prevede si retragerea ori sacrificiul, nu insa capitularea. Oare cine va fi omul de paie ? Cica o sa tina acusica un discurs. Poate reusim sa deducem cum si cind vom mai avea sansa de a ajunge la Marea Rosie ... astept discursul .. astept ...

#175
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

View Postdanagh, on 1st February 2011, 21:47, said:

Arata foarte romantic, se axeaza pe sloganurile - libertate, democratie, mandrie, lumea araba, revolutie, aia-aia, au si muzica ...

La fel de romantic vreo 300 de oameni au mierlit-o in cateva zile . Nu a fost tocmai o iesire campeneasca pe strazile din Cairo

#176
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 19.11.2008
Asta ii ..un punct de vedere nemaintalnit pana acum( cel putin de mine) ..sa iti doresti sa mergi in mijlocul unor revolte , chair daca viata ta ar putea fi in pericol

#177
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007
poate am eu o personalitate morbida sau ceva desi ma indoiesc insa am o mare pasiune pt istorie si evenimente istorice si chiar mi-ar fi placut sa ma duc acolo mai ales ca sunt absolut 100% certain ca nu are ce sa ti se intample daca nu te bagi ca prostul pentru ca nu au fost conflicte intre oameni ci numai intre riot police(care abuzeaza de cetateni de mult) si protestatari, intre ei sunt pasnici si astazi au fost chiar pasnici ,au stat doar in piata si au cantat, foarte multa solidaritate,chiar frumos,elegant. Am vazut ca-s Carmen Avram si Adelin Petrisor pe acolo. Mama si cand ma gandesc ca am stat pe la etajul 20 in Ramses Hilton de mai multe ori si chiar pe partea de unde se vede in directia aia unde e piata ,aoleo poate am eu probleme. Nu stiu, de ex ,oricat de urat ar parea ,mi-ar fi placut sa traiesc atat in timpul in care s-au construit piramidele sau alte evenimente pozitive dar si la evenimente gen revolutii si razboaie .

Sa vedem ce zice Mubarak acum, God (sau Allah) bless Al Jazeera live online ! Totusi nu cred eu sa accepte Mubarak sa plece, poate zice doar ca nu mai candideaza in toamna.

#178
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010
Nu-nu, ma refeream la AlJazeera, ca a facut un reportaj romantios astazi, a luat-o pe aratura si a cam batut campii. Scuze pt confuzie. Pe mine ma aiureste senzatia deja-vu. Stiu cum miroase frica. Stiu si cum bazaie un glonte. Asta nu ma impiedica sa fiu putin curios. A fi sau a nu fi in pericol e o problema de calcul. Si ca la orice exercitiu, se poate si gresi. Oricum nu e mai periculos ca mersul cu motocicleta, nu ? Vad ca sunt destui europeni pe acolo ...... Multi egipteni vor mai muri inca. S-a terminat discursul. Nu a fost asa cum ma asteptam.

#179
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010
30 Ian :

18:47 Tessa in the Red Sea resort of Hurghada writes to say that the protests are having an effect there: "Hurghada has almost run out of fuel because it all comes from Suez and Cairo. There are queues at the few garages that still have fuel. Many boats have already run out. Food supplies are running short. My business partner has been telling me that last night for the first time there were protests in Hurghada on the Red Sea. Looters attacked the major supermarkets but local people have stood guard to protect the shops

20:53 Christine Hassan, from Scotland, writes: "My husband lives in Hurghada. He and others had to sleep in his shop to guard it from looters. He says it is really bad. My husband was meant to pick his visa up in Cairo last week, no chance of that now. We are so worried when is this going to stop?

22:32 Les, from Tonbridge, Kent, writes: "Just got off the phone to my son in El Gouna - Hurghada. A number of businesses employing non-Egyptians (Australian, US, European) have sent them home suggesting they return in a month or so. Boat owners are stocking up with fuel and supplies in case things get worse, currently the situation there is stable. Money supply is becoming an issue as credit card systems are not working, local businesses are insisting on cash only but ATMs are also down.

#180
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 19.11.2008
Normal, a inceput haosul pe strazi , pentru ca oamenii nu mai au mancare , nu au de unde sa cumpere si au inceput sa devasteze magazinele

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate