Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Sharm el Sheikh

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
384 răspunsuri în acest subiect

#199
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postentity22, on 3rd February 2011, 15:01, said:

am vazut ca i-au tras lu' Anderson Cooper una peste tartacuta in trecere. Am non stop Al Jazeera sau CNN si am inteles ca in principiu aia pro Mubarak ii ataca pe reporterii straini, e normal avand in vedere regimul care a incercat din rasputeri sa opreasca orice stire si orice detalii + acum probabil se asteapta ca toti strainii sa fie jurnalisti sau oficiali ca turistii au plecat in mare parte si probabil sunt si suparati ca nu ii sustine occidentul dar in mod normal nu are nimeni nimic cu turistii si strainii , e o situatie volatila si sunt nervii intinsi la maxim.

Cred ca Mubarak a facut rau ca i-a trimis pe aia sa faca pe sustinatorii si sa-i bata pe aia. E clar ca majoritatea sunt fie platiti fie trimisi prin ordin de la sef(au fost mai multi care au zis ca au fost trimisi de la locul de munca de sefi sa se bata si unii au zis ca i-au platit sau le-a oferit salariu/posturi mai bune), probabil a facut asta ca sa nu implice vizibil politia si armata care sunt controlate de el . Dar a facut rau,trebuia sa-i lase pe protestatari sa stea in piata acolo si sa demonstreze pasnic pentru ca eu cred ca ar fi renuntat dupa o perioada sau ar fi facut alte proteste mari dar pasnice si era mult mai bine, asa si-a complicat imaginea si mai tare si sper sa isi ia mana americanii de pe el dar ma indoiesc.
Stie cineva pe unde e Iliescu ? Am mai vazut filmul asta acum 21 ani si Mubarak pare sa aibe un consultant cu vechime. Nu cumva Nea Nelu e in vreun palat langa Cairo ?

#200
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 652
  • Înscris: 20.03.2009
Cat de naivi mi se par egiptenii, de cateva zile muta pietrele dintr-o parte in alta a pietei cu un entuziasm fantastic, ei chiar cred ca asa se fac schimbarile majore. Am un sentiment de deja vu, o sa se trezeasca peste cativa ani realizand ca nimic nu s-a schimbat.
Eu ma uit cu groaza cum Muzeul de Egiptologie este chiar in mijlocul luptelor. Probabil nu sunt putini care stiu ce bogatii sunt ascunse acolo, oare ce s-ar intampla daca multimea necontrolata ar scapa acolo?

#201
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.022
  • Înscris: 16.07.2007
naivi intr-o anumita masura dar in ziua de azi ce fac ei acolo poate sa schimbe multe din cauza mediatizarii. Cand la televizor pe toate posturile arata de o saptamana numai piata aia din Cairo si cum niste batausi angajati de Mubarak se baga peste niste protestatari pasnici lucrurile se pot schimba din cauza presiunii. Mubarak acum sta acolo doar pt ca inca nu si-au luat americanii mana de pe el de tot si altii cu interese insa la ce presiune e daca mai continua asa s-ar putea sa fie prea mult si sa il lase prada vulturilor.

Pana la urma e frumos ca au curaj sa iasa, e un semn ca tineretul gandeste altfel si oricum , daca nu faci nimic nici nu se schimba nimic ,totul are un inceput.

#202
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.079
  • Înscris: 19.11.2008
Ziceai mai devreme ca au fost trimisi de la munca sa se bata ....se poate , dar adevarul este ca le si place

#203
yahoo07

yahoo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 190
  • Înscris: 10.09.2006
Sunt mai mult decat naivi, traiesc cu iluzia ca democratia vazuta la tv este aplicabila intr-o tara care n-a cunoscut pana acum un regim liberal. Poate peste 50 o sa fie ok dar protestatarii vor efecte imediate, lucru imposibil. Iar cand la difuzoarele din Piata Tahrir se aud voci care indeamna la jihad si razboi impotriva Israelului, e clar pentru mine ca o asemenea masa trebuia controlata de cineva cu mana fier pentru ca altfel ai organizatii teroriste (Fratii Musulmani, Hezbollah) care incep sa prinda curaj iar de acolo nu mai e nicio scapare.

#204
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Democratia ( aia de tip vestic ) nu e posibila intr-o tara musulmana .

#205
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postyahoo07, on 4th February 2011, 21:17, said:

Sunt mai mult decat naivi, traiesc cu iluzia ca democratia vazuta la tv este aplicabila intr-o tara care n-a cunoscut pana acum un regim liberal. Poate peste 50 o sa fie ok dar protestatarii vor efecte imediate, lucru imposibil. Iar cand la difuzoarele din Piata Tahrir se aud voci care indeamna la jihad si razboi impotriva Israelului, e clar pentru mine ca o asemenea masa trebuia controlata de cineva cu mana fier pentru ca altfel ai organizatii teroriste (Fratii Musulmani, Hezbollah) care incep sa prinda curaj iar de acolo nu mai e nicio scapare.
Fratii Musulmani nu este o organizatie terorista, ultimele atacuri teroriste efectuate au fost in anii 50. Iar Hezbollah nu are nici o treaba cu Egiptul, pentru ca Hezbollah sunt shia, iar imensa majoritate a egiptenilor sunt musulmani sunni si apoi crestini copti monofizi

View Postmenumorut81, on 4th February 2011, 21:46, said:

Democratia ( aia de tip vestic ) nu e posibila intr-o tara musulmana .
Nici in tari ortodoxe si catolice nu se prea pupa... tine foarte mult de societatile majoritar protestante.

Editat de Imperator, 04 februarie 2011 - 23:26.


#206
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 20.07.2010
Acolo nu e vorba de o lupta pentru democratie, in nici un caz. Incep incetisor sa ma lamuresc. Poate doi-trei lupta pentru libertatea de exprimare si libertate civila fara a sti exact ce implica asta, dar cam atat. E vorba despre tentativa de instaurare a unui stat islamic.
Ma mira foarte mult felul in care politicieni din Europa ori SUA trateaza problema, cred ca au reticente in a citit propriile studii. Sau poate au pierdut abilitatea de a silabisi macar, or fi pricepand numai benzile desenate pentru ca dosarele sunt la oracolul Assange. In Egipt 90% sunt de religie islamica. Democratie inseamna in buna masura vox populi ... sau ma rog, ce exprima cetateanul aburit de un politician ori de hasis.
Dintre musulmanii lor 95% sunt de acord ca religia sa joace un rol principal in politica, 20% au incredere in Osama si AlQaeda plus suicidul cu bobmba, 82% vor sa fie omorat cu pietre cel ce comite adulter (fetelor, la sex premarital luati numai 100 de lovituri date cu biciul ori pisica cu 9 cozi), 84% vor sa fie pedepsit cu moartea cel ce renunta la islam, 59% vor democratie, 85% cred ca religia joaca un rol pozitiv in politica, 59% se autoidentifica drept fundamentalisti, 77% sunt de acord cu taierea mainilor in caz de furt sau jaf (mai-mai-mai ... sa fi fost venusienii cei care au jefuit magazinele din Hurghada ... ). Studiul e facut in aprilie-mai 2010 pe 1000 de persoane adulte musulmane. Asadar ... cu exactitate, ce inseamna democratie egipteana ?
Puisorul de leader ElBaradei da declaratii [[I want to get people away from the idea that Iran will be a threat from tomorrow, and that we are faced right now with the issue of whether Iran should be bombed or allowed to have the bomb ]] si e de parere ca [[I do not believe that the Iranians are actually producing nuclear weapons … the danger of a nuclear-armed Iran is overestimated, some even play it up intentionally]]. E adevarat, eu stiu, iranienii fac vodka in reactoare luate de la sovietici. Si nu au savanti atomisti, au degustatori. Pe care evreii i-au prajit pentru ca le stricau lor afacerile cu must. Cred ca mosneagul de 68 de ani miroase cum se apropie incetisor fecioarele din raiul islamic si vrea sa-si traga o saltea cat mai confortabila. Dezgustator. Dar e de inteles, fiecare babatie masculina face pact cu dracu’ pt ca sa poata ajunge in rai. Infect.
Eu unul nu-mi aduc aminte ca printre norii de gaz iritant inhalati de la nea’ Nelu sa fi vazut pogorand ortodoxia asupra noastra. A, e adevarat, l-am fi crucificat cu placere insa pe susnumitul, asta a fost unicul sambure de religie avut vreodata in vedere, imi pare sincer rau ca nu am avut ocazia sa pun in vitrina o aschie din crucea baradeiului nost’.
La egipteni exista doua partide, partidul Mubarak si partidul Fratii Musulmani fondat locco cu mult timp in urma. Frate-frate da’ nu e moka, vine in kit cu Sharia si scopul declarat de a impune religia islamica individului, familiei, comunitatii si statului (!!!) .... da’ cu camila ce ai, bre !?!?! Mi-au dat lacrimile de evlavie cand am citit ca Osama BinLaden a fost inspirat de lideri spirituali de-ai fratiei. Si sa nu uit, cei care au facut masacrul la Hatcepsut erau parca o grupare desprinsa din fratiori.
Nashpa vremuri, ma tot uit si la tunisieni, ma intreb unde, cine si cum si pe cat timp. Aia au dat la turist. Adio plimbare in siguranta prin tara lor. Si la bani, mi se lungeste fata cand imi pipai buzunarul si ma gandesc cum o sa contribuie toate astea la devalorizarea generala a valutelor ...

#207
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.022
  • Înscris: 16.07.2007
aoleo ,exagerezi !
Deci eu am fost de 7 ori in vacanta acolo si nu am fost cu grupul deci nu am stat numai in tarc si pe autocare si nu e chiar asa. Da, sunt musulmani si musulmanii care sunt credinciosi tind sa fie usor fundamentalisti cel putin in anumite privinte, aia mai saraci si mai mult. DAR a fi conservator nu inseamna neaparat ca se pun acum pe omorat si nu inseamna ca ii vor pe Fratii Musulmani.
Revolutia asta a fost facuta si din cauza ca recent au crescut preturile la niste treburi printre care si paine ,lucru rau in Egipt unde multi sunt saraci lipiti si s-a adunat multa frustrare mai ales printre cei mai educati (saraci sau bogati dar mai educati)fata de un regim abuziv si corupt care tine de 30 de ani si care devenea din ce in ce mai rau daca e sa ne luam dupa ultimile alegeri. Protestele astea au fost organizate in principal de activisti, activisti in mare parte tineri ,tineri moderati sau liberali ,moderni si deschisi catre lumea vestica.
Acu' daca se roaga in piata ce? Astea sunt obiceiurile la ei si multi chiar se roaga in fiecare zi asa (cum se duc si la noi unii si cad in fata icoanelor zilnic si se dau in spectacol inutil)iar altii participa la rugaciune datorita atmosferei ,e ceva ce ii apropie .
Ah si daca pronunta cuvantul Jihad nu inseamna ca vor sa faca macel, e un cuvant din limba araba pana la urma,se foloseste si l-au folosit cand s-au batut atunci, era ceva de genul hai la lupta.

In Egipt sunt mai multe partide si mai multi politicieni de varf. E si un partid care in mod oficial e principalul partid de opozitie si al carui presedinte a canditat impotriva lu' Mubarak si a pierdut apoi a mers la inchisoare.  

Fratii Musulmani, btw, sunt o organizatie fundamentalista care urmeaza o form de islam pe care musulmanii normali nici nu o considera a fi islam . Daca imi amintesc eu bine aceasta organizatie a luat amploare cu sprijinul lui Hitler care ii sponsoriza ca sa-i sustina lui cauza in Egipt. Astia sunt varianta islamica a fascismului. Dupa ce s-a terminat razboiul englezii i-au folosit impotriva Israelului (au vrut sa distruga israelul) dar nu le-a iesit si cand si-au luat astia mana de pe ei au intrat in sfera CIA care i-a folosit inclusiv in Afganistan impotriva rusilor. Pana la urma au capatat influenta datorita Arabiei Saudite dar sunt o organizatie destul de controversata in tarile musulmane in care nu s-au impus(adica majoritatea). Singurul lor avantaj in Egipt e ca au un sistem de ajutor social eficient dar nu cred eu sa reuseasca sa se impuna si mai ales nu fara sprijinul SUA pt ca SUA e la putere in Egipt de fapt, daca si-ar lua SUA mana total de pe Mubarak ar pleca azi.

Oricum, eu vad ca nu prea isi ia SUA mana de pe el de tot deci ma indoiesc sa se termine bine treaba asta si mi-e frica sa nu se razbune Mubarak dupa aia si sa iasa foarte prost sau pur si simplu sa si-o ia populatia in bot ca de obicei fara sa aiba ocazia sa-si decida soarta singuri.

Sunt de acord ca in lumea musulmana nu prea merge democratia vestica (nici la noi nu merge after all) dar se poate o mana de fier care totusi sa actioneze bazat pe niste legi care respecta drepturile cetateanului, drepturi democratice, o mana de fier care sa nu abuzeze de cetateni fizic (ii insfaca pe strada fara motiv) si sa nu permita critici si opozitie.

#208
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 20.07.2010
Ceea ce speri tu, de altfel foarte apropiat de ceea ce as dori si eu e la foarte mare distanta in raport cu realitatile studiate in teren. Nimeni de pe aici nu doreste ca Egiptul ori Tunisia sa fie sterse de pe harta turistica precum Iranul. Multi spun ca va fi asa cum vrea armata. Foarte multi vorbesc de evolutia imprevizibila a situatiei. Altii spun de finantari si de comportamentul europenilor ori americanilor. Multi de Teheran. Aici nu e vorba numai de Egipt. Ai de-a face cu un curent religios care spre surpriza mea exploateaza intens lipsa de educatie a unei enorme mase de oameni, din Maroc pana la granitele Chinei.
Am foarte prostul obicei de a ma amesteca cu populatia. Uneori iese frumos, alteori e foarte neplacut. In cazul Egiptului tare mi-e teama ca ceea ce se vede dintre oameni difera mult de ceea ce vedem noi pe canalele de stiri. Am devenit aproape imun la propaganda. O piata de 2-3 sute de mii de oameni plina de racnete politice sforaitoare, pietre, gloante, propagandisti religiosi, bate de politai, discursuri televizate, liceeni, someri, jefuitori, ziaristi, intelectuali si cutitari nu inseamna 80 de milioane. Nu trebuia sa se ajunga aici. Poate conducatorii lor vor invata asta .... normal ca suna a ironie, priveste la ai nostri, rapacitatea si prostia lor ne orbesc. Conteaza echilibrul.

#209
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanagh, on 6th February 2011, 12:05, said:

Ceea ce speri tu, de altfel foarte apropiat de ceea ce as dori si eu e la foarte mare distanta in raport cu realitatile studiate in teren. Nimeni de pe aici nu doreste ca Egiptul ori Tunisia sa fie sterse de pe harta turistica precum Iranul. Multi spun ca va fi asa cum vrea armata. Foarte multi vorbesc de evolutia imprevizibila a situatiei. Altii spun de finantari si de comportamentul europenilor ori americanilor. Multi de Teheran. Aici nu e vorba numai de Egipt. Ai de-a face cu un curent religios care spre surpriza mea exploateaza intens lipsa de educatie a unei enorme mase de oameni, din Maroc pana la granitele Chinei.
Am foarte prostul obicei de a ma amesteca cu populatia. Uneori iese frumos, alteori e foarte neplacut. In cazul Egiptului tare mi-e teama ca ceea ce se vede dintre oameni difera mult de ceea ce vedem noi pe canalele de stiri. Am devenit aproape imun la propaganda. O piata de 2-3 sute de mii de oameni plina de racnete politice sforaitoare, pietre, gloante, propagandisti religiosi, bate de politai, discursuri televizate, liceeni, someri, jefuitori, ziaristi, intelectuali si cutitari nu inseamna 80 de milioane. Nu trebuia sa se ajunga aici. Poate conducatorii lor vor invata asta .... normal ca suna a ironie, priveste la ai nostri, rapacitatea si prostia lor ne orbesc. Conteaza echilibrul.
N-as zice ca Iranul este stearsa de pe harta turistica a lumii. In 2008, au inregistrat 2 milioane de turisti straini (mai mult decat tari precum Romania si Slovacia), dar la acelasi nivel de numar de vizitatori ca tari care probabil le-ai considera turistice ca Cipru, Israel, Cambogia, Noua Zeelanda, Cuba, Costa Rica, Peru.

Despre curentul religios, nu este nici o surpriza... este o reactie naturala a unei populatii care s-a simtit acuzata in totalitate de terorism si crime dupa atacurile de la 11 septembrie... Exista o intoarcere la perceptele morale islamice fara precedent in ultimii 300 de ani. Si nu e vorba numai de studiile sociologice  facute, poti sa iei si niste date pur observationale. Am fost in 2000 in Egipt si cel putin in Cairo, am vazut extrem de putine persoane tinere purtand haine traditionale. Am fost acum vreo 3 saptamani si ceva mai mult anul trecut... mi s-a parut ca o majoritate respecta hijab-ul. Daca te duceai in anii 90 la American University in Cairo, nu vedeai nici o fata cu val sau basma pe cap. Acum, sunt aproape jumatate. E o reactie normala si logica a unui grup de oameni aflati sub o agresiune mediatica si politica fara precedent de la al doilea razboi mondial incoace.

Editat de Imperator, 06 februarie 2011 - 11:33.


#210
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 20.07.2010
Da, asta e rezultatul ... stiu ... si-mi pare extrem de rau ... am banuit de multa vreme ca se va intampla ceva dar nu de genul asta ... campania mediatica desantata impotriva lor trebuia sa genereze contrareactie. De multe ori mi-a fost jena pentru asta. De circa un an ma tot uit la ce face miscarea religioasa si Fratia Musulmana in particular. In secret am sperat la o intindere majora economica a europenilor in zona ca raspuns speculativ la atitudinea americana antiaraba. Spre enorma mea stupoare, europenii au continuat sa-i linga in fund pe americani si chiar sa adaoge inflorituri la injuraturile adresate islamicilor. Cine culege vant seamana furtuna, nu? Regret enorm astazi acerebralismul politicienilor din lumea veche.

#211
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.881
  • Înscris: 13.12.2007
cum e de obicei vremea in sharm in perioada revelionului? se poate face plajă?

#212
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View Postrottweiler2007, on 30th August 2011, 06:45, said:

cum e de obicei vremea in sharm in perioada revelionului? se poate face plajă?
Nu stiu cum e in Sharm, dar in Hurgada in prima saptamana din ianuarie... acum ceva ani s-a facut plaja si baie. partea prosta e ca la 12 faci plaja si pe la 16.00 se intuneca...

#213
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011

View Postrottweiler2007, on 30th August 2011, 06:45, said:

cum e de obicei vremea in sharm in perioada revelionului? se poate face plajă?
Pe 1 ian 2011 am fost in Marsa Alam, un picut mai jos. Temperatura era in jur de 26 grade, apa 21-23 chiar si la 40m :) deci se poate face plaja lejer, dar eu zic ca-i pacat, incearca diving-ul ;)

#214
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.022
  • Înscris: 16.07.2007

View PostKelCooper, on 8th September 2011, 23:17, said:

Pe 1 ian 2011 am fost in Marsa Alam, un picut mai jos. Temperatura era in jur de 26 grade, apa 21-23 chiar si la 40m :) deci se poate face plaja lejer, dar eu zic ca-i pacat, incearca diving-ul ;)

Ai fost in Marsa Alam? Cred ca saptamana viitoare fac rezervari pentru inceputul lui Octombrie. Am fost de mai multe ori in Sharm el Sheikh si de 2 ori in Hurghada asa ca am zis sa mergem in alt loc. Ne-am hotarat sa luam la Intercontinental (care am inteles ca e mai degraba in Port Ghalib). Cum a fost in zona aia?

#215
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.079
  • Înscris: 19.11.2008

View Postrottweiler2007, on 30th August 2011, 06:45, said:

cum e de obicei vremea in sharm in perioada revelionului? se poate face plajă?

Nu este chiar de plaja , sunt undeva intre 20-24 de grade .

#216
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postadi_ab, on 9th September 2011, 11:00, said:

Nu este chiar de plaja , sunt undeva intre 20-24 de grade .

am citit, asa e...naspa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate