Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

cabana verde cu autonomie la curent

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Felicitari pentru realizare, Acum ai curent mai mult decat iti trebuie. Ce o sa faci cu surplusul?
Ai contoare care sa masoare cat produci. Ce folosesti ca dumpload? Cred ca o rezistenta de incalzit apa ar fi cel mai folositor.
Cu atata energie gratis curand ai sa treci si incalzirea pe electric :).

#38
harjoabadragos

harjoabadragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.03.2010
pentru hidro folosesc un bec de 100 wati pe 24 volti, iar pentru eoliana inca nu am pus rezistenta de diversiune, am o aeroterme pe 12 volti care nu o folosesc sau o sa pun o rezistenta de incalzire. dar nu prea ajunge eoliana sa faca diversiune pentru ca nu e asa mult vant in zona, dar daca tot o aveam si nimeni nu se inghesuia sa o cumpere desi am pus-o pe net la pretul de achizitie, m-am gandit ca mai bine sa stea pe stalp decat in cutie.

#39
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
ce putere scoti din turbina pelton? Cu cati amperi incarca?

#40
harjoabadragos

harjoabadragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.03.2010
cam 8 amperi. motorul scrie ca ar fi de 8 amperi si 120 volti, eu scot cam 8 amperiin 12 volti. dar sunt buni si aia, ca 8 amperi ora inseamna 200 amperi zi, eu merg acolo la sfarsit de saptamana numai.

#41
cocoailaovidiu

cocoailaovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.03.2009
Salutare ,ce fel de motor este? ,ce utilizare avea? ,acumulatorii tai au cam 1200Ah/12V .Asa aveam si eu de gand sa-mi iau dar am gasit elementi separati de 420Ah si am 12bucati .

#42
cocoailaovidiu

cocoailaovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.03.2009
1320Ah/12V am gresit calculul

#43
mx81

mx81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2008
Idea si aplicarea este ok . Ceva probleme vad cu electrosecuritatea  si pericolul de incendiu . Nu agati firele electrice direct pe lemn ; cere ajutorul unui electrician autorizat .

#44
harjoabadragos

harjoabadragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.03.2010
1578 amperi in 12 v am acum. firele alea nu au cum sa genereze nici un incendiu pentru ca prin ele trece curent de putere mica. ce e important la 12 volti e ca legaturile sa fie facute perfect, acolo exista riscul de foc, in cazul contactelor imperfecte, in rest, nici o grija.

#45
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postharjoabadragos, on 5th December 2010, 15:01, said:

1578 amperi in 12 v am acum. firele alea nu au cum sa genereze nici un incendiu pentru ca prin ele trece curent de putere mica. ce e important la 12 volti e ca legaturile sa fie facute perfect, acolo exista riscul de foc, in cazul contactelor imperfecte, in rest, nici o grija.

forte frumoasa casa felicitari si turbina la fel , totusi asi opta la un alternator de masina ca ai turatie mare si constanta la caderea ta de apa acolo cred ca ai undeva la 5 bari in teava pe inchis , daca ai putea sa maresti diametru conductei de aductiune apa pe la 60 mm sau chiar 80mm , ai avea curent  destul fara a mai pune eoliana sau panouri fotovoltaice .

felicitari inca odata  pentru casa si peisajul ales , e de VIS  .

#46
harjoabadragos

harjoabadragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.03.2010

View Postmarius_vfp, on 15th December 2010, 21:52, said:

forte frumoasa casa felicitari si turbina la fel , totusi asi opta la un alternator de masina ca ai turatie mare si constanta la caderea ta de apa acolo cred ca ai undeva la 5 bari in teava pe inchis , daca ai putea sa maresti diametru conductei de aductiune apa pe la 60 mm sau chiar 80mm , ai avea curent  destul fara a mai pune eoliana sau panouri fotovoltaice .

felicitari inca odata  pentru casa si peisajul ales , e de VIS  .
usor de spus, dar ia imagineaza-ti tu sa sapi din nou 1200 metri, sa cumperi inca 1200 metri de conducta, alte bazine de captare pt ca ai avea un debit de 4 ori mai mare, politubul trebuie sa fie mai rezistent, asta de 10 atmosfere se crapa daca inchid apa... deci...ramane cam asa cum e, ceea ce zici tu insemana cam 10000 euro in plus.

#47
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004
Uite aici o microhidrocentrala de fabrica ... vezi la ce inaltime de cadere si debit te poti incadra ... nu stiu pretul ei ... spune ca este negociabil ... dar de obicei nu au preturi astronomice:


http://njlewis.en.ma...-Generator.html
http://njlewis.en.ma...w-Indirect.html
http://www.alibaba.c..._generator.html
http://www.alibaba.c..._generator.html

#48
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 28.12.2012

View Postharjoabadragos, on 21 aprilie 2010 - 14:07, said:

pai teava prin care vine apa e de 50mm, in turbina intra un jet de doar 1 cm diametru.

exista ecuatia de continuitate: S*v = const. debitul este acelasi

#49
buhag

buhag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2014
Salut,
Pentru harjobadragos; - Vizioneaza acest videoclip (www.youtube.com/watch?v=30CZLRC3yeE‎) si contacteaza-ma la 0740750542 sau [email protected]. Pot sa te ajut cu un pelton cu diametru de 310mm/20 cupe (duraluminiu), mult mai eficient ca turbina ta. Daca iti place putem vorbii si de o microturbina. Realizarea din film este facuta cu urmatorii parametrii: 3,2 atm, 0,5l/s pe o aductiune de 1 tol. Cred ca este foarte putin in comparatie cu ce dispui la cabana. Ai realizat ceva minunat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate