Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Painea noastra cea de toate zilele,

- - - - -
  • Please log in to reply
2015 replies to this topic

#1945
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,745
  • Înscris: 15.06.2004
Vara de obicei o bagam la conservare  - adaugat multa faina ca sa iasa un fel de coca si apoi facuta fulgi si lasata la uscat. Amestecata iar cu un pic de faina si pastrata intr-un borcan cu tifon.
Prea cald ca sa fac paine.

#1946
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 28.02.2006
Nu am cum sa nu fac paine! Intru pe al 5-lea an de cand nu am mai cumparat paine, exceptie facand concediile.

#1947
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 27.10.2005

View PostMirceaDWC, on 21 martie 2024 - 08:15, said:

Rezista, dar ajungi sa o hranesti si de doua ori pe zi vara.
Ma refer la a rezista cu lunile nehranita, ca la frigider.

#1948
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,745
  • Înscris: 15.06.2004
Pai o conservezi - cum am scris mai sus - poate tine si cativa ani daca o mai aerisesti din cand in cand ca sa nu mucegaiasca.

Cand vrei sa o folosesti o reactivezi cu putina apa - si dupa 2-3 hraniri e gata de utilizare.

#1949
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 16.10.2010
Prima "lucrare" cu maia de la MirceaDWC, multumesc mult!!!
Btw, de teama sa nu o pierd cumva, mi-am mai facut o varianta de backup. Posted Image

Inca esta calda si nu am gustat, dar ca o prima observatie am simtit o aroma ceva mai pregananta, mai intepatoare.
Painea este Vermont Sourdough dupa reteta lui Jeffrey Hamelman (King Arthur Baking) pe care am respectat-o la litera.

Attached Files



#1950
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 27.10.2005
Arată superb. Ce faină / făinuri ai folosit? Mi se pare că făina are o influență enormă asupra rezultatului.

#1951
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 16.10.2010
Mulțumesc! In general nu prea mă uit după o marcă anume, sa fie faina 650 și atât. Acum a fost un  amestec intre făină 650 de la gusturi românești (aprox. 12% proteine) și faina de la Lidl (parcă 10.5% proteine).

#1952
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 29.07.2014
Paine coapta de dimineata la care am folosit un preferment din aluat de la painea anterioara(la care am folosit poolish) dinainte de a adauga sarea, la care am adaugat putina apa(44%, ca la biga) si faina. Tinut in frigider 2 zile si o zi la temperatura camerei. Asta pana se mai invecheste maiaua.Attached File  1711264556855.jpg   261.01K   8 downloads

Edited by florinescovici, 24 March 2024 - 09:51.


#1953
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 28.02.2006

View Postchipuc, on 23 martie 2024 - 13:01, said:

Prima "lucrare" cu maia de la MirceaDWC, multumesc mult!!!
Btw, de teama sa nu o pierd cumva, mi-am mai facut o varianta de backup. Posted Image

Inca esta calda si nu am gustat, dar ca o prima observatie am simtit o aroma ceva mai pregananta, mai intepatoare.
Painea este Vermont Sourdough dupa reteta lui Jeffrey Hamelman (King Arthur Baking) pe care am respectat-o la litera.
Cu mare placere. Cum spuneam, ai tehnica deja, nu are cum sa nu iasa. O sectiune ne arati?

#1954
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 16.10.2010

View PostMirceaDWC, on 25 martie 2024 - 08:06, said:

Cu mare placere. Cum spuneam, ai tehnica deja, nu are cum sa nu iasa. O sectiune ne arati?

Multumesc!
Tot zic de fiecare data sa fac o poza si in sectiune insa apuc sa o tai in sferturi si sa o bag la congelator si se duce...
Acum ca mi-ai spus incerc ca data viitoare sa nu-mi mai scape!

#1955
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,547
  • Înscris: 04.05.2006
Yeeee…n-a murit. 🥳 E chiar vioaie aș putea spune…de la prima hrănire s-a triplat în 8 ore. Azi a fost a doua, mâine îi fac un 1:7:7 și o bag la frigider..
Are un miros puternic de iaurt.

#1956
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 29.07.2014
O paine la care am folosit acelasi tip de preferment ca la painea anterioara, dar, de data asta am copt-o in vasul roman.Attached File  1711436105719.jpg   282.82K   9 downloads

#1957
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 29.07.2014
Sectiune la painea de mai devreme.Attached File  1711439241869.jpg   376.21K   17 downloads

#1958
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 16.10.2010
In alta ordine de idei, painea cu maia pe care am facut-o zilele trecute a iesit ceva mai acra la gust in comparatie cu painea pe care o faceam in trecut.
Am citit pe diverse site-uri ca in privinta asta e putin de lucru pana cand ajungi la un gust oarecum de mijloc, echilibrat: un aluat mai mult sau mai putin hidratat, temperatura mai ridicata sau mai joasa, maia hraniata mai des sau sporadic samd., fiecare dintre cele de mai sus favorizand sau nu un mediu acid.

Eram curios sa stiu, din experienta voastra, cum procedati atunci cand vreti sa aveti un aluat mai mult sau mai putin acid, care-i abordarea voastra?

#1959
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,394
  • Înscris: 03.08.2004
Inainte de a o folosi hraneste maiaua de 3-4 ori cand este la maxim (nu cand este colapsata) in procent de 1.7.7 si o sa vezi diferenta. Eu vara  merg chiar pe 1.10.10. Maiaua trebuie sa aibe un gust foarte usor de lamaie cand o adaugi. Nu te gandi ca ai pierderi, poti sa faci in tigaie niste turte excelente din discard Daca o hranesti o singura data cand o scoti din frigider va fi acida si painea acra.

#1960
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,918
  • Înscris: 25.12.2016
De ce majoritatea brutăriilor artizanale din România nu folosesc făină produsă pe piața locală

Brutăriile artizanale din România preferă să folosească făină de import, deoarece cea produsă pe piața locală nu are „calități constante”, a declarat Gheorghe Muscalu, antreprenor și proprietarul brutăriei Doar grâne. El a spus că în brutăriile artizanale din București, care sunt „vreo 20”, este puțin folosită făina produsă local. „Avem nevoie de o făină de foarte bună calitate, care să nu treacă printr-o moară modernă, care distruge drojdiile sălbatice”, a explicat Muscalu. Este utilizată, de exemplu, făină din Italia care este „foarte puternică”, potrivit antreprenorului. În România, brutăria lui artizanală lucrează cu o moară mai mică, „pentru partea de maia sălbatică”, dar și cu Moara Băneasa. Din cauza faptului că nu avem specialiști foarte buni în panificație, care să știe să lucreze cu orice fel de tip de făină, brutăriile artizanale preferă o făină care să fie standardizată. „Atunci ei preferă o făină care să fie standardizată, care vine mereu la fel. Le ușurează foarte mult munca. Au pus apă, au făcut aluatul și gata. Dacă vine o făină care îi pune în încurcătură, atunci e o problemă. Iar făina românească poate să-i pună în încurcătură. Este diferită față de făina din Ungaria, față de alte tipuri de făină”, a mai spus antreprenorul.
https://g4food.ro/de...romanesc-de-pr/

#1961
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 28.02.2006
Nimic mai adevarat.

#1962
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 27.10.2005
Ca sa poți hrăni maiaua constant de mai multe ori când e la maxim, cum faci? Găsești o proporție care ajunge la maxim în 8 sau 12 ore, la temperatura din casă? Că dacă îi ia 6 ore să ajungă la maxim, eu dorm mai mult de-atat și nu pot respecta perioada. La 12 ore mai merge, poate și la 8.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate