Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Copil cu temperament sangvinic
 ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!
 La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica
 Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 

Iarba dintre pomi

- - - - -
  • Please log in to reply
306 replies to this topic

#73
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postfastcojo, on 19th February 2010, 23:03, said:

N-au sunet filmele!!! :thumbdown:

Vreau si eu doua masinarii!

Glumesc, una!E buna rau!
Iar terenul e ca la mine!

da' ce faci cu cioturile sfirtecate ale drajonilor mai maricei?


Eu aveam un pom care se uscase si l-am taiat, dar l-am lasat acolo, ca nu imi venea sa merg cu el in mana pe panta. Mai aveam si drajoni taiati de 2 m lungime si cate 20 buc pe langa cate un pom. M-am bagat cu aparatul pe pom, L-am ridicat putin de bot sa-l incalece, ca avea coroana. L-a tocat si l-a azvarlit in toate partile! Iar drajonii, cea apucat a tocat, ce nu a apucat au ramas acolo. Daca se scoala vreo creanga data viitoare cand trec cu el o farama imediat. Ideea care e sa toace tot ce depaseste un nivel. Am uitat sa va spun ca inaltinea de taiere se poate regla!

View Postfastcojo, on 19th February 2010, 23:03, said:

N-au sunet filmele!!! :thumbdown:


Pai are motor in patru timp cu un piston! Ce vrei sa auzi, cum toaca? Oricum are un zgomot mult mai placut decat cositoarea Carpatina si nu mai zic, de o drujba!

#74
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Pe mine m-ai convins!

Multumesc!

Tinem legatura!

Si poate colaboram cu ce te-am rugat!

#75
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postfastcojo, on 19th February 2010, 23:38, said:

Pe mine m-ai convins!

Multumesc!

Tinem legatura!

Si poate colaboram cu ce te-am rugat!
Vorbim!

#76
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai aia nu e cositoare.  e un tanc mai mic !

#77
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 19th February 2010, 23:42, said:

pai aia nu e cositoare.  e un tanc mai mic !
Pai ori e scumpa, ori e tanc?

#78
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
e un mic tanc scump   :P

#79
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 19th February 2010, 23:56, said:

e un mic tanc scump   :P

Problema e ca m-a rezolvat in ce am avut nevoie! Dadeam pe gunoi 6 mil, imprastiatul 3 mil (cu tractorul meu), cositul 11 mil cu cositoarea lor. Deci in total 20 pe an! Sa zicem ca o sa consum benzina de 2 milioane si daca pun pe cineva in locul meu inca 2 mil deci 4 milioane. In 8 ani isi scoate banii! Dar sa nu uiti ca nu mai vroia nimeni sa coseasca! Si cu asta pot si eu cosi la o adica!

#80
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai si acum nu mai bagi gunoi? resturile alea vegetale sunt apa de ploaie pe langa gunoiul de grajd.

#81
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 17.03.2008
Faina jucaria. Eu am avut aceeasi pb, numai ca la mine terenul este plat. Adunam crciel primavara, greblam frunza si tot nu gaseam pe nimesi sa ia iarba gratis. Mi-am cumparat si eu o motocoasa Oleo-Mac. Cea mai mare. Dupa ce am sta cu ea in spinare o ora.......imi venea sa urlu! Anul acela n-am mai cosit si mare batatie de cap am avut. Iarba tine umezeala si merii facusera rapan si lupta cu merpan, folpan si score la greu. Dupa lungi cugetari m-am gandit ca sa scot la coasa limitatorul care taie firul. Dupa ce l-am scos m-am gandit ca ar trebui sa fac ceva mai mare. Si am facut. Am facut un fel de trimer de.......2m latime dupa tractor, legat la priza de putere. Aveam un reductor la 90 de grade de la o pompa de stropit, i-am facut un cadru o flansa si dupa vreo trei incercari, chiar functioneaza. Prima data i-am facut un cutit dintr-o platbanta groasa dar nu era echilibrat si  :nonobad: , apoi i-am pus o bucata de cablu si iar n-a mers, se rasucea cablu dupa ax, avea forta centrifuga mica ca in final sa-i pun doua bucati de lant gros, Si sa vedeti cum merge.....Anul trecut am cosit prin iunie ca nu am avut timp. Era iarba destul de maricuta si daca nu o toca..... nu gaseai jos mai nimic. E drept ca eu am reglat-o cam la 10-12 cm de sol. Daca o lasam sa "ramana negru"  trebuia sa merg mai incet. Asa merg cu tractorul cu viteza a 4-a (din 6). In max o ora termin 2 ha.

#82
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
eu in locul vostru, la atata teren si iarba de prisos cresteam si animale.  eventual puneam lucerna si ma scapa si de buruieni.

#83
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 17.03.2008
ati vazut o tocatoare de coceni? Ma gandeam sa-mi fac si eu una in miniatura. Am vazut o paraitoare de motocultor care avea intr-o parte o fulie pt curea si ma gandeam ca poate as reusi ceva. Ce credeti?

#84
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsacos, on 20th February 2010, 00:31, said:

Faina jucaria. Eu am avut aceeasi pb, numai ca la mine terenul este plat. Adunam crciel primavara, greblam frunza si tot nu gaseam pe nimesi sa ia iarba gratis. Mi-am cumparat si eu o motocoasa Oleo-Mac. Cea mai mare. Dupa ce am sta cu ea in spinare o ora.......imi venea sa urlu! Anul acela n-am mai cosit si mare batatie de cap am avut. Iarba tine umezeala si merii facusera rapan si lupta cu merpan, folpan si score la greu. Dupa lungi cugetari m-am gandit ca sa scot la coasa limitatorul care taie firul. Dupa ce l-am scos m-am gandit ca ar trebui sa fac ceva mai mare. Si am facut. Am facut un fel de trimer de.......2m latime dupa tractor, legat la priza de putere. Aveam un reductor la 90 de grade de la o pompa de stropit, i-am facut un cadru o flansa si dupa vreo trei incercari, chiar functioneaza. Prima data i-am facut un cutit dintr-o platbanta groasa dar nu era echilibrat si  :nonobad: , apoi i-am pus o bucata de cablu si iar n-a mers, se rasucea cablu dupa ax, avea forta centrifuga mica ca in final sa-i pun doua bucati de lant gros, Si sa vedeti cum merge.....Anul trecut am cosit prin iunie ca nu am avut timp. Era iarba destul de maricuta si daca nu o toca..... nu gaseai jos mai nimic. E drept ca eu am reglat-o cam la 10-12 cm de sol. Daca o lasam sa "ramana negru"  trebuia sa merg mai incet. Asa merg cu tractorul cu viteza a 4-a (din 6). In max o ora termin 2 ha.
Voi cu terenul plat sunteti mari baftosi!

#85
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 17.03.2008

View PostDDuras, on 20th February 2010, 00:34, said:

eu in locul vostru, la atata teren si iarba de prisos cresteam si animale.  eventual puneam lucerna si ma scapa si de buruieni.
Pun eu lucerna, o cosesc o string si cresti tu animalele? Facem "jumi-juma"?  :deadtongue:

Edited by sacos, 20 February 2010 - 00:38.


#86
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 20th February 2010, 00:31, said:

pai si acum nu mai bagi gunoi? resturile alea vegetale sunt apa de ploaie pe langa gunoiul de grajd.

Eu nu sunt asa convins!Cat scoate fanul din pamant? Daca vad ca nu ajunge mai bag ceva nitrocalcar! Acum sunt in teste! Daca ajung la concluzia ca merge cu gainile de oua, inchid circuitul!

#87
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 17.03.2008

View Postdorel232004, on 20th February 2010, 00:36, said:

Voi cu terenul plat sunteti mari baftosi!
  Il vrei? Il vand! M-am pricopsit destul si ma gandeam sa se mai pricopseasca si altii :thumbup:

#88
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 20th February 2010, 00:34, said:

eu in locul vostru, la atata teren si iarba de prisos cresteam si animale.  eventual puneam lucerna si ma scapa si de buruieni.
Fac 3 ore pana acolo dus! Ce animale, prin posta? La 800m altitudine lucerna?

View Postsacos, on 20th February 2010, 00:35, said:

ati vazut o tocatoare de coceni? Ma gandeam sa-mi fac si eu una in miniatura. Am vazut o paraitoare de motocultor care avea intr-o parte o fulie pt curea si ma gandeam ca poate as reusi ceva. Ce credeti?
Eu nu am facut improvizatii! Una ca nu am timp, alta ca nu am unde!

#89
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdorel232004, on 20th February 2010, 00:39, said:

Eu nu sunt asa convins!

eu sunt foarte convins.

#90
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsacos, on 20th February 2010, 00:40, said:

Il vrei? Il vand! M-am pricopsit destul si ma gandeam sa se mai pricopseasca si altii :thumbup:
Unde e?

View PostDDuras, on 20th February 2010, 00:42, said:

eu sunt foarte convins.
Pe ce te bazezi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate