Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Care sunt motivele etice pentru care nu se practica clonarea umana?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mihaibr14

mihaibr14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 24.10.2009
asa cum scrie in titlu Care sunt motivele etice pentru care nu se practica clonarea umana?


am tema la biologie si nu prea am gasit nimic pe google :console:  :confuzzled:
sunt clasa a 9 daca conteaza :naughty:


sper ca cineva sa ma ajute :thumbup:  :coolspeak:

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006
http://en.wikipedia....al_implications

#3
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 23.09.2008
Cred ca linkul celui de mai sus e bun. Altceva vroiam sa-ti spun, softul de la semnatura ta mi-a spus ISP-ul, IP-ul, sistemul de operare, dar a gresit la browser, am IE8, nu IE7 :P

#4
mihaibr14

mihaibr14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 24.10.2009
vroiam ceva in romana:|
e bun link-ul ala dar nu prea stiu engleza:D


si la faza cu ie7 in loc de 8 se mai intampla:D

#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Uită-te la filmul The Island.

#6
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

 m3th0dman, on 19th February 2010, 06:09, said:

Uită-te la filmul The Island.

asa, si daca clonezi nu un om intreg, ci doar un ficat, e ok?

#7
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005

 m3th0dman, on 19th February 2010, 00:09, said:

Uită-te la filmul The Island.

http://www.scribd.co...y-Aldous-Huxley

Merită.

Edited by Anjin`, 19 February 2010 - 05:32.


#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 calugaru' vaxile, on 19th February 2010, 04:11, said:

asa, si daca clonezi nu un om intreg, ci doar un ficat, e ok?
Câți oameni mor din cauză că n-au donori pentru diferite organe? Dacă s-ar pute clona doar ficat, de ce n-ar fi etic?
Clonarea respectivă nu ar trebui să fie făcută cu celule stem de la embrioni.

#9
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 mihaibr14, on 16th February 2010, 19:25, said:

asa cum scrie in titlu Care sunt motivele etice pentru care nu se practica clonarea umana?

hmmm ... este insa foarte etic sa ne omoram intre noi

#10
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
pentru ca prin natura lui un om este unic

#11
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
si tot prin natura lui nu merge in carucioare de tabla pe carari din asfalt sau beton, nu culege mancare semipreparata din supermarket si cand apar probleme de sanatate e pericol mare sa moara. "Natura" lui nu mai e de mult bagata in seama.

#12
nico_and_KL

nico_and_KL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 19.09.2008
la TV gasesti: Discovery Chanel, Discovery World, Discovery Science,Travel & Living,Animal Planet,National Geographic...(etc) si are subtitlare.

pe aceste posturi TV. poti gasi emisiuni cu sutele despre: mutatii genetice,biologie,psihologie,criminalistica,pana si moda tot ce vrei sa aflii.Asa ca daca vrei note bune,lasa telenovelele sau emisiunile tip Vacanta Mare si uitate pe posturile mentionate mai sus,iti vor fi de mare ajutor dar sunt si foarte interesante.

#13
fool

fool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 10.04.2007
Ar mai fi o "treaba": Omul prezinta si un ceas biologic. Iar clonarea nu e precum in filme (avand o clona identica la dimensiuni cu originalul), ci presupune "duplicarea" ADN-ului. Deci daca am clona un om, nu l-am avea la aceasi varsta cu originalul. Si din start, clona ar fi batrana.  Imbatranirea din cate stiu presupune si un mecanism genetic, deci nu prea e rentabil. Si apoi ar fi etic sa faci o clona, pe care mai apoi, eu stiu, sa o folosesti ca piese de rezerva?

#14
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

 mihaibr14, on 16th February 2010, 20:25, said:

asa cum scrie in titlu Care sunt motivele etice pentru care nu se practica clonarea umana?


am tema la biologie si nu prea am gasit nimic pe google :console:  :confuzzled:
sunt clasa a 9 daca conteaza :naughty:


sper ca cineva sa ma ajute :thumbup:  :coolspeak:

Eu daca ar trebui sa scriu un astfel de eseu l-as axa pe prostia si ipocrizia umana deopotriva. Condimentat cu putina critica dura si atacuri religioase si gata cele 2-3 pagini. Dar, de fapt, nu se practica pentru ca nu este un procedeu pe care sa il stapanim cum trebuie. Dupa cum poti sa afli daca te interesezi este inca in dezvoltare / cercetare. Si in cele din urma, ce motiv am avea sa ne clonam, si asa suntem prea multi. Eventual animalele pe cale de disparitie, ca sa ne mai putem infrupta din carnea lor ori sa confectionam materiale textile din blana sau pielea lor.

PS: Daca vrei sa ai aceasi tema cu jumatate de clasa poti invoca motivele religioase cu usurinta.

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De ce sa na chinuim cu clone? Hai sa legalizam recoltarea de organe direct de la oameni in viata. Pe principiul care are muschii mai tari.
Ca probabil cine nu vede obiectii in a ucide o clona, nu va vedea nici o problema in a ucide alti oameni.

#16
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,583
  • Înscris: 11.06.2010
Da, cum ar fi aia in randul carora te-ai mutat.
----------------

Daca s-ar stapani destul de bine procesul de clonare si nu s-ar intampla ceva de genul cum e in The Island n-as avea ceva impotriva clonarii umane. Insa cred ca mai bine s-ar rezuma doar la organe.

Edited by Handicarpati, 17 June 2010 - 06:47.


#17
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 mihaibr14, on 16th February 2010, 20:25, said:

asa cum scrie in titlu Care sunt motivele etice pentru care nu se practica clonarea umana?


am tema la biologie si nu prea am gasit nimic pe google
sunt clasa a 9 daca conteaza


sper ca cineva sa ma ajute :thumbup:

<_<  Mda , vesnica "coiala retarda"...
PAI MAH , cine-i omul SA CREEZE el o creatura identica sau aproape identica cu alta?!
POATE CINEVA  (din rasa Humanoida   :naughty:  ) sa reproduca un creier uman? Ca pana la urma ALA E GREU DE REPRODUS , ca in rest ... parca ar fi mai "simplu"...
MULTI nu vor sa inteleaga ca noi OAMENII , suntem PUSI aici pe TERRA cu un anumit scop , nu de-alde bashina lu' Darwin  care de frica sa nu-si ia omorul ca poate debita asemenea IDIOTENII  a ascuns lucrarea "incriminata" VREO 20 ANI , pana s-a gandit ca ar fi bine sa o publice...
ORICAT DE ATEI(SI IDIOTI) AR FI UNII, SA STITI CA EXISTA UN CREATOR CE LE-A FACUT PE TOATE SI LE MENTINE ASA IN FORMA ASTA PANA CAND VA CONSIDERA EL!
Acuma cu , clonatul asta uman , eu o vad cam asa : UN PAPAGAL isi propune intr-o buna zi sa-si cloneze papagalitza...
PUNCT.   :console:

#18
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

 gabigowriel, on 17th June 2010, 10:18, said:

...........
ORICAT DE ATEI(SI IDIOTI) AR FI UNII, SA STITI CA EXISTA UN CREATOR CE LE-A FACUT PE TOATE SI LE MENTINE ASA IN FORMA ASTA PANA CAND VA CONSIDERA EL!
..........

Apropo de motivele religioase mentionate de mine mai sus. Bine, nu te speria, suna mai ciudat cand le auzi de la un crestin, si de foarte multe ori considera ca este necesar sa foloseasca caps look. Dar este cunoscut faptul ca persoanele cu o inteligenta mai slaba se enerveaza si incep sa tipe foarte usor.

Sa ne spui totusi despre ce ai scris pana la urma si cat ai luat ca sunt cateva luni de cand ai postat prima oara.


@gabigowriel Nu vreau sa degenerez intr-o alta polemica religioasa, dar spune-mi si mie, pe PM eventual sa nu facem off-topic degeaba aici, care sunt motivele pentru care am fost pusi aici? Mentionezi niste motive, deci presupun ca stii care sunt altfel toata chestia aia nu reprezinta nimic mai mult decat niste baliverne aberate la plictiseala.

Edited by ThunderSS, 17 June 2010 - 15:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate