Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1586 replies to this topic

#1189
recki27

recki27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.12.2006

View Postadip1962, on 12 aprilie 2022 - 07:31, said:

Dupa ce pomii vor face 4 ani nu-i mai sap, iar trifoiul alb nu creste mai inalt de 18 cm intr-o vara intreaga. Am scapat si de cosit.
O să vezi ca nu-i o rezolvare cu trifoiul.

#1190
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostSalieri99, on 12 aprilie 2022 - 13:01, said:

Ma tot învârt pe lângă el...oare dacă-l tai deasupra la acest mugure și incep mai de la 0? La un cireș am făcut așa și s-a dezvoltat repede și bine.
UIte ce-am facut eu. Repet un pic. Piersic RedHaven, provenienta Ciumbrud, via Leroy (cred). Plantat in primavara trecuta, nu a intrat in vegetatie, a inceput sa se usuce de sus in jos, dupa care prin mai-iunie si-a revenit si astazi arata ca-n prima poza. Inaltimea trunchiului de la pct de altoi cam 15-17 cm. Inaltimea totala, cam 50 cm. Asta apropo de pomi care cresc greu. 40 cm intr-un an, zici ca-i molid argintiu-albastru (picea pungens blue - sau asa ceva).
Initial am taiat ramura laterala din dreapta si ma gandeam sa leg cu sfoara de trunchi ramura mai verticala din stanga (poza 2). Pana la urma am abandonat si am taiat si trunchiul ca sa nu-mi mai lastareasca deasupra ramurii care va deveni ax. (poza 3) si sa nu consume resurse aiurea. De o creste axul stramb o sa-i pun o proptea (mai am vreo 3 pomi asa...).

Attached Files



#1191
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

View Postrecki27, on 13 aprilie 2022 - 13:24, said:


O să vezi ca nu-i o rezolvare cu trifoiul.

Dezvolta te rog daca tot ai alta experinta/parere.

#1192
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Nu uita sa ciupesti noul ax pentru a stimula ramificarea la inaltimea pe care ti-o doresti. Poti sa ciupesti sub florile alea ca oricum nu poti sa-l lasi sa fructifice anul asta

Edited by gabiroa, 14 April 2022 - 22:45.


#1193
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asa era planul. Dar parca l-as mai lasa sa se intremeze...
Ma gandeam sa fac ciupirea in iunie.

#1194
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postrecki27, on 13 aprilie 2022 - 13:24, said:

O să vezi ca nu-i o rezolvare cu trifoiul.
Posted Image
Am vazut deja...
Am sapat/semanat prima oara in 30.03. Apoi, identic in 6.04. Ambele zile au fost alese pentru ca a doua zi era prognozata ploaie, ceea ce s-a si intamplat.
Suntem in 15.04 si eu nu am niciun fir de trifoi aparut acolo unde trebuia.
Am folosit 4 pungi de seminte de trifoi alb, pitic, respectiv 4x0,5=2 kg in total. Cf. prospectului trebuia sa acopere 1200-1600 mp. Si sa rasara in 3 zile...
Acestea sunt semintele cumparate/semanate: https://www.leroymer...b-gazonul/60475
Teapa...

Edited by adip1962, 15 April 2022 - 18:14.


#1195
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,580
  • Înscris: 10.01.2019

View Postadip1962, on 15 aprilie 2022 - 18:13, said:

Posted Image
Am vazut deja...
Am sapat/semanat prima oara in 30.03. Apoi, identic in 6.04. Ambele zile au fost alese pentru ca a doua zi era prognozata ploaie, ceea ce s-a si intamplat.
Suntem in 15.04 si eu nu am niciun fir de trifoi aparut acolo unde trebuia.
Am folosit 4 pungi de seminte de trifoi alb, pitic, respectiv 4x0,5=2 kg in total. Cf. prospectului trebuia sa acopere 1200-1600 mp. Si sa rasara in 3 zile...
Acestea sunt semintele cumparate/semanate: https://www.leroymer...b-gazonul/60475
Teapa...
Temperatura e de vina Adip. Trifoiul rasare in cateva zile daca e peste 20 de grade, daca sunt15-16 gr rasare intr-o saptamana iar daca sunt 3-4 grade rasare cand se incalzeste daca intre tim nu putrezesc semintele si nu le mananca ceva dobitoace din sol.

Edited by AlexD2, 15 April 2022 - 18:41.


#1196
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Temperaturile ziua, au fost, poate nu peste 20 grade, dar in jur.
Dimineata inca sunt 0 grade. Cel putin azi ca a fost senina noaptea.
Nu am dobitoace, nici macar un caine sau pisica, poate niste soricei... de camp.
Oricum... Niciun fir de trifoi? Din 2 kg? Sti cat de mici sunt semintele? Dar, iarba si balariile cum cresc? Si au inceput sa creasca, nu se incurca...
Inclin sa cred ca am luat teapa. Nu e prima, dar va fi ultima de la firma care a ambalat semintele.
PS. Acolo unde nu am sapat/aruncat seminte, am o gramada de trifoi comun. Care nu era anul trecut. Ala cum a crescut?

Edited by adip1962, 15 April 2022 - 18:59.


#1197
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,580
  • Înscris: 10.01.2019

View Postadip1962, on 15 aprilie 2022 - 18:57, said:

Temperaturile ziua, au fost, poate nu peste 20 grade, dar in jur.
Dimineata inca sunt 0 grade. Cel putin azi ca a fost senina noaptea.
Nu am dobitoace, nici macar un caine sau pisica, poate niste soricei... de camp.
Oricum... Niciun fir de trifoi? Din 2 kg? Sti cat de mici sunt semintele? Dar, iarba si balariile cum cresc? Si au inceput sa creasca, nu se incurca...
Inclin sa cred ca am luat teapa. Nu e prima, dar va fi ultima de la firma care a ambalat semintele.
PS. Acolo unde nu am sapat/aruncat seminte, am o gramada de trifoi comun. Care nu era anul trecut. Ala cum a crescut?

Ala cel aveai tu prin curte n-a crescut din samanta ca trifoiul este o planta perena. Eu cand am zis de dobitoace m-am referit la tot felul de ganganii care traiesc in sol si care pot ataca semintele daca acestea stau un timp indelungat fara sa incolteasca. Cand vorbim de temperatura la incoltire vorbim de temperatura in sol. Nu stiu cum e din acest punct de vedere trifoiul dar sunt unele plante foarte pretentioase la incoltire care daca nu sunt semanate la temperatura optima nu rasar niciodata

#1198
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postadip1962, on 15 aprilie 2022 - 18:13, said:

........
Acestea sunt semintele cumparate/semanate: https://www.leroymer...b-gazonul/60475
Teapa...
Nu e teapa Adi, am semanat si eu anul trecut pitic alb din Dede...
A rasarit dupa vre-o 6 saptamani.
Ai rabdare.
Oricum cresterea a fost clar ineficienta din cauza conditiilor climatice, dar a rasarit.

Stima.

#1199
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Fiindcă am trecut adineauri pe lângă ei, iată 2 exemple despre cum cercuirea produce rezultate.
Primul este un lastar de cireș, e doar viitoare buchete de la baza pana la vârf, doar la vârf are lastari din rozeta..
Al doilea exemplu e un smochin, după cum se vede e chel spre baza.....prin aceasta intervenție se pot obține un minim de ramificații fără sa elimini ramura.
O sa mai fac poze și la celelalte specii, după ce am început cu semintoasel3 am folosit procedura la toate speciile pomicole pe care le am, inclusiv la arbuști.



Attached Files



#1200
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
La smochin ai facut in lemn de un an sau pe lemn vechi? Tot in Februarie? Nu risca sa impinga in drajoni in loc sa lastareasca pe tulpina principala?

#1201
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Pai nu vezi ca nu drajoneaza?
Lemn de 1 an ca doi sunt toți.
Nu îmi aduc aminte de ce al lăsat tulpinile alea 2 și nici nu le-am cercuit, acuma dacă ma gândesc cre ca am vrut sa ii marcotez.. Ia sa ma apuc sa ii ingrop🤣🤣
Oricum, smochinul se taie scurt, are o putere regenerativa mare, aia sunt amărâți acolo, nici apa nunau avut pana acum, asta fa, le bag și lor picurare.
Si tot ca fapt divers, eu cred ca la noi smochinul merge tuda nu pom, riscul e mare sa îl lași pom.. Dar am zis ca oricum dacă degera o sa dea de jos și aia e, cât merge asa, merge, cât nu...


#1202
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Padre, 8 am, am mai zis. de la 8-10 luni de la plantare pana la 3 ani (toti cu 6 luni-2 ani la ghiveci inainte) Neprotejati ierneaza perfect, nu au degerat deloc. Si toti ii trag pomi, ca am si eu o boala cu pomii in general sa arate a pomi, nu a boscheti :)
Alea doua eu as face o marcotare aeriana, as pune doua galeti gaurite, decupate sa poti sa le bagi, un cerc pe scoarta , pamant in ea si prin Iulie ai galeata plina cu radacini si sunt gata de transplantat.

#1203
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postsebybastian, on 18 aprilie 2022 - 12:59, said:

Nu e teapa Adi, am semanat si eu anul trecut pitic alb din Dede...
A rasarit dupa vre-o 6 saptamani........
Nu a rasarit. Din 2 kg de seminte cred ca am vazut vreo 10 fire de trifoi. Am mai luat un kg de la alta firma, acum astept o ploaie sigura sa pot sa le arunc inainte de ea. Dar nu stiu daca nu e cam tarziu...

#1204
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Nu este...o sa rasara.
Dai o bere.. Posted Image

Stima.

PS> daca nu uit o sa pun o poza cum este dupa 1 an

Edited by sebybastian, 11 May 2022 - 12:57.


#1205
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Dau. Berea nu e niciodata o problema!
Am facut o prostie, am sapat inainte... Ma gandeam sa rup radacinile balariilor.... Am facut 2 treceri dar nu-mi place cum a iesit, nu este uniform. Speram mai multe de la ploaie, dar nu prea a fost. Asa ca saptamana asta mai fac vreo doua transversal pe celelalte pana totul este lin sa poata fi cosit. Ca la anul m-a gandit sa-mi iau o masina de tuns iarba - m-am plictisit sa dau de 5 ori pe sezon cu coasa, o pastrez pentru locurile dificile. Cine stie? Poate pe urma o ia... Semintele-s acolo. Plus cele pe care le voi arunca.

#1206
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Asta cu scobitorile nu am văzut-o până azi!
A încercat cineva acest procedeu?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EUW_LE4D2BA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate