Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici hackerii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1586 replies to this topic

#1153
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017

View Postgabiroa, on 01 aprilie 2022 - 15:52, said:

A preluat si el informatia de la diversi profesori. El stie ce se intampla cand crestezi dar nu stie de ce.
Si care parte ti se pare mai importanta? Explicatia este un bonus, nici nu poti avea pretentia sa primesti gratuit astfel de explicatii ca de-asta unii scriu carti. Pe langa asta, crestarea e o operatiune oarecum de nisa, acum 3 ani nimeni nu o baga in seama aici pe forum.

#1154
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,099
  • Înscris: 17.03.2005
Știa ca tocmai a mai pus acum unul în care se adâncește... El inhiba mugurii sa creasca... Doamne ferește.

#1155
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010
Ei bine uite ca am primit gratuit informatia de la Padre. Nu i-am dat nici un leutz. In timp ce unii vand gogomanii altii dau informatii gratuite celor care vor sa asculte

#1156
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,099
  • Înscris: 17.03.2005

View PostPowerup, on 01 aprilie 2022 - 17:04, said:


Si care parte ti se pare mai importanta? Explicatia este un bonus, nici nu poti avea pretentia sa primesti gratuit astfel de explicatii ca de-asta unii scriu carti. Pe langa asta, crestarea e o operatiune oarecum de nisa, acum 3 ani nimeni nu o baga in seama aici pe forum.
Explicația nu e niciodată un bonus, e cheia oricărui lucru.

Ca și în cazul altoirii, cu toate aberațiile propagate, și în acest caz... Totul tine de înțelegerea unor principii.
Dacă le înțelegi le poți aplica nu doar în situațiile uzuale și nu doar asa cum le aplica unii... Formatorii de opinie.
Repet
, eu nici acum nu prea am văzut cercuirile alea, cu o singura excepție pe care am descoperit-o după ce eu însumi am obținut primele rezultate, după 1-2 sezoane în care am făcut treaba asta am mai găsit un nebun..

Lumea crestează... Ei bine, când înțelegi ce se întâmplă  poți nu doar sa crestezi...


Azi Sergiu a mai pus un video în care ziceam ca se afunda.... Rău.
Aberează pt ca nu înțelege principiile simple...
Poți fortifica o ramura, poți mari fructele, poți grabi intrarea pe rod a unei șarpante, o poți garnisi cu lastari, poți face fix ce vrei cu pomul ala.
Prima condiție  pt reuși orice este sa înțelegi.


#1157
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017
Prima conditie sa reusesti e sa te apuci de treaba, apoi sa te tii de treaba, pana la intelegere e cale lunga. Inca nu am avut timp sa ma uit la video-urile recente ale lui Sergiu, dar eu respect pe cineva care traieste din pomicultura si incearca sa invete si pe altii in masura in care se pricepe a vorbi si explica. Pana la urma sa obtii fructe de calitate si pomi usor de intretinut/gestionat nu e chiar asa complicat pe cum vrei sa para, si nu-i necesar sa cunosti toate raspunsurile de la bun inceput. Crestarea asta e o metoda de corectare a unor greseli anterioare, ori de stimulare a unui pom indaratnic de asta zic ca e o procedura de nisa.

#1158
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
am un cais care s-a degarnisit in partea inferioara, toate crengile sunt spre varful sarpantelor.
pomul este viguros, doar ca isi indrepta energia in alta parte decat vreau eu

cum as putea sa stimulez crestere de noi ramuri cat mai jos?

#1159
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010
Dupa ce culegi caisele tai sarpantele deasupra unei crengute sau buchet de mai acolo unde vrei sa fie inaltimea pomului. E posibil atunci sa ai ceva ramificatii de prin buchetele de mai de mai jos de pe sarpanta. Incerci si vezi ce se intampla. Si eu vreau sa fac asa ceva pentru ca am o situatie asemanatoare cu a ta pentru ca nu am fost atent si au crescut ca palugile sarpantele alea. Eu insa am avantajul ca nu trebuie sa astept sa se coaca caisele :))

Edited by gabiroa, 10 April 2022 - 03:02.


#1160
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
problema este ca am sarpante lungi si fara ramificatii vizibile, cu exceptia varfului
coaja este groasa si nu imi pot da seama daca sunt muguri dormind

#1161
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019

View Posthamangia, on 10 aprilie 2022 - 06:48, said:

problema este ca am sarpante lungi si fara ramificatii vizibile, cu exceptia varfului
coaja este groasa si nu imi pot da seama daca sunt muguri dormind
Poti incerca sa tai doar o parte din sarpante si sa vezi atunci daca caisul nu are intentia de a genera ramuri noi in zona de taiere. Atentie insa la protectia taieturii (mastic dezinfectat) si la modul cum sunt orientate  sarpantele taiate fata de trunchi pt ca pe cat posibil sa nu fie generate zone moarte pe trunchiul pomului.
Din pacate caisul nu este un pom prea inteligent la acest capitol. Poate nu atat de pros ca si piersicul, dar prost si asta.

#1162
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,099
  • Înscris: 17.03.2005
Niciodată, dar niciodată nu lași pomul sa se ducă sus fără sa termini baza. Lege.
Casa se începe cu temelia, nu cu zuvraveala.

Niciodată, dar niciodată, nu aplici crea ce spunea Sergiu la crestături, faci anul asta una, la anul una.. Niciodată, e o. Prostie.
Mugurii dacă nu sunt eliberați vor muri.
Le dai drumu sa crească atunci când sunt tineri, când pomul e mic.

Adică e un alt fel de a spune ca îți faci baza, temelia.
Dacă ai excedent, ii faci cep.
Dacă vara îți umbresc, ii faci cep vara...


A treia chestie, abia săptămâna trecută am scris o ora despre cercuire.... Degeaba... Nu se lipeste ca apa de curu gâștelor... Aia e.
Rămâne soluția sa vorbești cu pomul, sa. Îl rogi frumos, poate înțelege de vorba...

E un pom, în curte la tine tu ești Ceaușescu, ai foarfecă, ai fierăstrău, pai tu stai sa te. Rogi de o râie de cais care și asa rodește o data la 5 ani?
Dacă aveai 500 ce făceai?

Iq pune o. Poza cu minunea sa vedem și noi vigoarea...

#1163
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010
Ai dreptate, uitai de cercuirea aia. Ia sa incerc si eu sa vedem ce se intampla. O sa pun si eu o poza cu caisii mei cu prima ocazie. Cand e momentul optim? Sau am pierdut ocazia anul asta ? Cand am facut crestarile alea la peri le-am facut cand se umflau mugurii. Vorbesc de anul trecut

Edited by gabiroa, 10 April 2022 - 13:53.


#1164
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,099
  • Înscris: 17.03.2005
Teoretic era pana la "full bloom"... Adică înflorire...
Pune poze cu pomu sa vedem și noi cum 3

#1165
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010
Am gasit o poza de asta toamna-iarna

Attached Files



#1166
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,099
  • Înscris: 17.03.2005
Asta e mare? Asta e pom de Crăciun 4, max 5 ani.
Alegi axele.
Ai acolo pe alea groase direct din trunchi,. La un moment dat se ramifica în 2 groase.
Consideri ca axele de acolo încep la 4amificarea aia mare, a doua după cea din trunchi.
Obții câte obții, eu număr aici 7, 3 ramificate și una mai slaba direct din trunchi.
Pe ele elimini tot la cep daca e viguros, ai spre vârfuri câte 3, lași una și 2 cepi lungi. Din acei cepi elimini în vara și păstrezi ceva slab.
În rest ce e slab pe șarpante, în general sub furca rezultata sus în urma ciupirii din anii trecuti, poți lăsa. Doar lastari medii de max 40-50 lungime și max 1 cm grosime la baza, max 1 cm..
Ce e viguros tot cep...

Pe șarpante pana în ramificarea aia  mediana(aia din anul 2, dintre cea de trunchi și cea de sus cu furcile) mai vad ceva subșarpante, sunt ok... Le lași asaai vreo 2 parca dacă vad bine, irelevant.

Asta e structura pomului tău.
7 lideri, plus vreo 2-3 subșarpante amplasate jos.
Sus cepi și o singura continuare a liderilor, în rest lastari medii și lemn gol.


Mai departe trebuie sa cercuiesti.

Ai 2 variante.
Ori lași în oace segmentul din anul 2, adică între prima ciupire, cea de pe trunchi, și cea din anul 3, pe cele 3 ramuri rezultate.
Asta inseamana o baza mai goala dar aerisita. Înseamnă și risc mai mic, în cazul în care unde cercuiesti apar infecții ramai cu o baza sănătoasă din care poți ușor sa îl refaci.

Sau ai varianta sa intervin și acolo, adică in segmentul crescut în anul 2, 3 șarpante, plus deasupra, după bifurcare....

Decizia asta nu tine de mine, nu cunosc pomii... Poți sa nu faci, cu timpul o sa poți hktara tu ce și cum pt clima ta, soiurile tale, cum răspund cum se îmbolnăvesc sau nu șamd...


Deci, cercuire zicem dowr sus, după a doua ramificare, pe cei 6 lideri și pe al șaptelea direct din trunchi.
Cercuiesti cam la 30-40 cm, cam 2-3 cercuirii pe fiecare lider...
Unde nu ai nimic le fsci mai des și mai de jos, unde ai deja formațiuni medii/ lastari mai rar, mai depărtate..

În general sub cercuire ca și la ciupire apar câțiva lastari.

Răspunsul depinde de muguri, de soi, de mulți factori...

Multe cercuirii înseamnă risc mai. Mare sa între vreo infecție, e rana...
Dar în același timp mai multe înseamnă și o vigoare mai slaba...
Dacă faci una sa zicem, și mai la baza, pe gros, poți obține lastari prea viguroși.
Când faci 3-4 cercuiri, având mulți lastari de hrănit, ei vor fi mai mici... Având de asemenea lastari mulți deasupra, deci umbra, lastarii vor creste mai orizontal...
Dacă ai face doar o cercuire pe un asemenea pom tânăr cu lemn gol, la starul ala are loc în sus sa crească lacom... Depinde de pom, de soi șamd... Dar ca regula, e bine sa crești mulți ca să fie slabi și sa ii obligi sa crească orizontal...

Dacă scăpa ceva mai viguros, la vara îl ciupesti, îl faci cep, după cum e de viguros...


Deci, deasupra zonei în care cele 3 șarpante groase bifurca, cercuiesti.
Intre trunchi și acea bifurcație, e optional, poți sa da, poți sa nu și sa lași structura mai cheala.... Oricum acolo nu va fi lumina și în timp nu vei obține mari producții..

Un comPromis ar fi sa cercuiesti sus și jos, deasupra mugurilor dsca ei exista și sunt viabil, sa faci câteva crestături... 2-3, spre exterior-lateral, oblic asa...



Asta 3 pomul.


Cum faci crestături?
Nu lua fierăstrău, grujba, sârme și ce aberează toți idioții pe net.
Eu folosesc o foarfecă italiana cu 2 tăișuri dar e asa și asa pt tine dsca nu ai mana formata, poți face o inelare în loc de cercuire.

Folosește un briceag, un cuțit.
Twi coaja pana la lemn, desenezi un cerc cu lama. Tai cât mai curat.
Apoi dai peste un arbokol.
Sau o pasta cuprica,. Pensulezi acolo.

De ce nu recomand fierăstrăul?
Merge, dar unul bun, horticol.
Totusisa nu faci o leziune prea mare și de. Proasta calitate, jupuieli, zdrobeli...

In mod normal merge și cu harjaiala, nu e bai, dwr 3 bine la inceput și la speciile sensibile sa lucrezi cat mai curat.


Toți zic sa nu faci crestarea devreme pt ca exista riscul sa se vindece zona, sa caluseze și sa revascularizeze...
E o imbecilitate, e pura teorie, iarna e frig și calusarea se produce greu,lent.
E adevărat, exista POSIBILITATEA sa se vindece, probabilitatea însă e infima, tinde la zero.

Se mai intampla ceva... Unde tai coaja țesuturile se usucă, și la cuțit dacă tai csnd te duci după o săptămână vezi ca sga uscat coaja acolo 1-2mm sus și jos... Se faluseaza aia 2-3 mm la pulivara de iarna pana începe sa circule seva...

Pracric temerea ca cercuiesti prea devreme e. Pura teorie.

Temerea e ca în timoul iernii, ploi, vânt sa între infecții,  nu ca se vindeca prea repede.

Mai e o indicație... Sa nu dai mastic, în special cu hormoni de calusarea... Gen potab3n... Pt ca grăbește calusarea..
Același drac... Iarna pe frig și cu hormon tot lent faluseaza.

Am spus acestea pt ca auziți tot felul de teorii, lumea vorbește mukte aberații...
Deci da, exista posibilitatea vindecării cand fsci incizii prea devreme...e bine sa eviți sa se întâmple asta.
Dar pracric, rar se vindeca, posibilitatea asta e mai degrabă menționată ca și posibilitate dwr probabilitatea e minora.



Cam asta e, cuțit, sau fierăstrău bun, tai coaja. Te asiguri ca ajungi cu lama la lemn ca să fie secționate vasele din coaja..
După ce Tai Pensulezi un câmp sau dai arbokol, ceva dezinfectant.
Atenție ma la masticuri, pot fi contaminate folosind repetat zile la rand sau se pot altera... Arbokolul e cam de unica folosință, imediat se face rahat..
Puteți face o soluție de cupric într-un puf... Faci pomul, lași sa se zvânte nițel și apoi vii și pufai pe răni...

Spor la treaba.
Fiind inflorit pomii, teoretic e deja cam târziu.
Totuși, la anul va fi infiniT mai târziu.
Ceva rezultate vei obține. Nu maxime dar pot fi suficiente.

Nu uita, e un pom și atât. Un pom.
Zici ca s-a uscat.
Faptul ca tu înveți ceva, încerci ceva și la anul vei știi sigur mai multe, vei fi mai priceput, vei fi avut ocazia sa înveți enorm... Astea valorează nu cât un pom, mai mukt decât roate ragalii le din curtea ta.
Când știi mai mult, poți obține rezultate mukt mai bune în timp mai scurt.
Un rahat de pom e un preț infim fata de ce ai de câștigat asa ca eu încurajez orice chestie discutabila de acest gen, evident dacă e o treaba gândită si rezonabila, nu aberații ce fac toți idioții pe Youtube... Tu lasă-i în pace.
Mai vorbim în vara, prin iunie spre final.... Dă-i bătaie








#1167
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postparintele, on 10 aprilie 2022 - 08:59, said:

Niciodată, dar niciodată nu lași pomul sa se ducă sus fără sa termini baza. Lege.
...

asa l-am "mostenit"
ma tot trag colegii de urechi, de ce nu am stropit via la timp, de ce nu am tuns caisul; cand gresesc recunosc, acum este "greaua mostenire a guvernelor anterioare" Posted Image

#1168
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010
Am mai gasit o poza de acu vreo luna jumate din alt unghi. Si uite si parul Cure ala puturos care are numai 2 buchete de flori. Se vede rezultatul bun al crestarilor de anul trecut

Attached Files


Edited by gabiroa, 10 April 2022 - 20:25.


#1169
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017
Da-le-ncolo de fructe, cine mananca asa ceva? Crestaturi sa fie, sa poti alege 3 sau 4 sarpante pentru etajul 2 din cele 14 existente.

#1170
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010
Pomul ala e fitos. Creste greu. Daca il ciupesti la o laterala da un singur lastar daca il da si pe ala. De-aia sunt bucuros ca mi-a emis toti lastarii aia de pe trunchi. Pere o face el la anul avem timp avem rabdare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate