Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Sarti Beach

- - - - -
  • Please log in to reply
622 replies to this topic

#559
Mada_G

Mada_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.08.2009

 Errik_son, on 16 mai 2014 - 00:42, said:

Forum > Traveling > Turism auto > Cu masina, spre Grecia
Probabil e vorba de varianta Makaza-Nimfea
multumesc frumos

#560
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010
Buna ziua

Plecam pe 26 iunie in Sarti, cazarea o avem la Rodon Garden 2 ...

A fost cineva la cazare la ei ? ceva informatii care ne-ar putea fi de folos ?

Nu prea a fost nimeni anul acesta nu in Sarti, vad ca e liniste aici pe forum ...

Oare cum o fi vremea si apa, destul de calda pentru copiii ?

O zi buna la toata lumea

Laci

#561
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din ceea ce am putut constata, Sarti a devenit o stațiune destinată în principal urmașilor hunilor și ai slavilor. Adică ungurii și sârbii sunt favorizați, poate și rușii. Am vrut să obțin tarifele la Sarti Beach Hotel, însă mi s-a "spus" (Trip Advisor) că... pentru locația mea (RO) nu sunt disponibile tarife. Primele link-uri afișate de Google (dând căutare după fraza "last minute Sarti") sunt în limbile maghiară și sârbă (plus cele înrudite cu sârba). Așa se explică, poate, lipsa (aproape totală a) românilor din Sarti.

Edited by PSC, 03 July 2014 - 00:03.


#562
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 laci73, on 06 iunie 2014 - 08:53, said:

Oare cum o fi vremea si apa, destul de calda pentru copiii ?

O zi buna la toata lumea

Laci
E cam vagă întrebarea. Însă, pentru apă într-adevăr caldă, ba chiar ideală pentru copii - mai bună decât orice piscină de n-şpe stele - recomand cu convingere plaja Karidi şi apa din golfuleţul aferent, acestea fiind situate în Vourvourou, la mică distanţă de Sarti. E o plăcere să mergi cu maşina între Sarti şi Vourvourou. La plajă se ajunge urmând indicatoarele amplasate pe stâlpi şi copaci; sunt mulţi care preferă plaja Karidi, deci nu te poţi rătăci.
În zilele caniculare, când nu poţi pune piciorul gol pe malurile golfuleţului fără să te frigi, apa din golfuleţ se încălzeşte precum cea din baie şi veţi avea o mare problemă cu copiii atunci când veţi dori să plecaţi, iar ei vor dori să mai rămână.

#563
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Si in Kalamitsi in zona "stancii" este apa foarte calda, de mica adancime si lisita de valuri.

#564
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,595
  • Înscris: 17.08.2007
Cam toata coasta estica are apa mai calda si mai linistita in golfuri mai ales. Coasta vestica am observat ca are apa mai agitata si vanturi mai puternice insa are si coasta asta farmecul ei.

#565
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Chiar nu a fost nimeni anul asta in Sarti sa ne faca un update?...Posted Image

later edit...

 laci73, on 06 iunie 2014 - 08:53, said:

Buna ziua

Plecam pe 26 iunie in Sarti, cazarea o avem la Rodon Garden 2 ...

A fost cineva la cazare la ei ? ceva informatii care ne-ar putea fi de folos ?

Nu prea a fost nimeni anul acesta nu in Sarti, vad ca e liniste aici pe forum ...

Oare cum o fi vremea si apa, destul de calda pentru copiii ?

O zi buna la toata lumea

Laci

 Mada_G, on 15 mai 2014 - 21:38, said:

Buna, anul asta vom merge si noi in sarti cu masina dar inca nu am decis pe ce traseu o luam, intelesesem ca s-a deschis un drum care este mai rapid. Nu am gasit detalii pe forum (sau nu am cautat unde trebuie) ma poate ajuta cineva cu aceste detalii? Multumesc

Nu ne dati si noua detalii, impresii?

Merci.

Edited by bela, 22 July 2014 - 14:52.


#566
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 laci73, on 06 iunie 2014 - 08:53, said:

Buna ziua

Plecam pe 26 iunie in Sarti, cazarea o avem la Rodon Garden 2 ...

A fost cineva la cazare la ei ? ceva informatii care ne-ar putea fi de folos ?
[...]
Laci
Până la urmă, aţi mai ajuns la locaţie?
Dacă da, ne poţi da ceva detalii despre ea şi despre staţiune-n general?

 Mada_G, on 15 mai 2014 - 21:38, said:

Buna, anul asta vom merge si noi in sarti cu masina dar inca nu am decis pe ce traseu o luam, intelesesem ca s-a deschis un drum care este mai rapid. Nu am gasit detalii pe forum (sau nu am cautat unde trebuie) ma poate ajuta cineva cu aceste detalii? Multumesc
Ai mai ajuns în Sarti, sau urmează să ajungi? Vrem şi noi informaţii turistice, obiective şi subiective.
Nu vrem să rămânem cu ochii-n soare, decât atunci când ne vom afla pe plaja din Sarti sau pe altele de pe braţ.
Traseul... ţi-l recomand tot pe cel "clasic" (prin Ruse, Byala, tangent la Sofia, pe lângă Dupniţa, prin vama Kulata-Promachonas, pe lângă Sidirokastro şi Serres, tangent la Salonic, prin Nea Moudania şi Nikiti).

#567
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Mai jos este raspunsul unui user primit prin PM. Sper sa nu se supere ca l-am publicat aici.

Quote

Salut.  Am stat 10 nopti la sarti. Am plecat prin Calafat, Zajecar,Nis, Skopje, Salonic, Nikiti, Sarti. Drumul este de munte pana la Nis si o portiune in lucru pana la granita cu Macedonia. Dupa aia e autostrada in mare parte pana in Salonic.  Sarti e plin de taverne si supermarkets. Mergeti la agentia de tourism Sithon Travel, intrbati de Mariana,o romanca angajata acolo. Ea va recomanda taverne unde se mananca bine si va da niste cupoane pt reducere 10%. Plajele Sunt multe in jurul statiunii. Daca vreti sa mergeti la Portocali sau Orange beach la maxim 8 sa fiti acolo. O alta plaja superba este Bahia,care este spre Vourvourou. Inspre Porto Caras Sunt plajele Ark,preferata noastra Goa. Mai este si Sykya tot pe acolo la 10km,o plaja intinsa. Noi am fost in perioada 26.06-06.07 . Preturile la mancare erau: 6-7euro friptura de porc sau pui,9 euro caracatita si calamari, 6 euro scoicile,5 euro souvlaki,6euro musacaua,5euro pastele,16 euro 2 Piza medium si mai primeai 1 gratis. Berea era la taverna 2.5 de la market luai cu 1,25 la cutie Mythos sau 0,70 Edelsteiner. Acum poate au mai crescut preturile ca s-a intrat in sezon.  Cazarea am gasit la fata locului, am negociat, scazand din pret pt diferite:lips wi-fi, tv mic, nr mare de nopti. In final 25 euro pe noapte. Daca aveti masina pe gpl aveti peco la intrare in Sarti la 0.9euro,benzine e 1,7 si motorina 1,4. Sper ca vor fi folositoare informatiile. Conediu placut tuturor.


#568
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010
Buna
Da, deja ne-am si intors ...
Drumul am facut pe la Sofia, pe Republika era inchis la intoarcere la fel ...
Statiunea este superba, am fost pe Sarti nou, unde apa e mai buna pentru copiii.
Multi turisti mai ales din Ungaria, foarte superb totul, mancare excelenta, loc de promenada seara.
Recomand cu incredere, villa in care am stat este superba, totul a fost nou ...
Daca mai ai intrebari, spune te rog.
Laci

#569
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Pai te-am ruga, in limita timpului si disponibilitatii...

-recomandari taverne-daca retii si preturi cu atat mai bine;
-chestii neplacute pe care le-ai intampinat in statiune;
-cum este partea noua? Si eu o sa stau de data asta tot acolo. Sunt taverne care merita "vizitate" sau tot zona aglomerata este de preferat;

...orice altceva iti vine in minte si crezi ca ar ajuta si pe alti turisti.

Multumim.

#570
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010
Deci ...

Am stat in partea noua din Sarti, eu nu am mai fost in aceasta localitate si am fost placut surprins de ce am gasit acolo ...

Intr-adevar multi unguri si sarbi, dar am intalnit si romani.

Multe restaurante bune, un pranz cu o supa si felul doi undeva intre 13-15 eur, e putin mai scump dupa parerea mea...Berea Amstel in supermarket undeva la 1,10 eur, o paine 0,80 eur, lapte undeva la 1,70 eur ...

Ca si comparatie eu anul trecut am fost in Thassos unde totul a fost mai ieftin...

Micul dejun am servit in camera, pranzul am mancat la taverne, nu am retinut numele acestora dar acestea sunt in Sarti partea cea veche, in partea noua nu prea sunt taverne.

Ce nu mi-a placut ca, in fiecare zi trebuia sa mergem pina in centrul vechi unde sunt tavernele.

Deasemenea exista o pizzerie italianeasca, pizza este foarte gustoasa.

Seara am luat un gyros, cea mai buna se mananca la El Gyros...

Ca si idee generala, mie personal mi-a placut, plaja este cu nisip fin, intrarea in apa e lina, exista si paturi cu umbrele dar nu le-am folosit personal.

As acorda nota 9 ca si impresie generala.

Personal in ultimii 10 ani am fost de 7 ori, pot sa spun ca e intre preferintele mele Sarti ...

Concendiu placut si tcb

Laci

P

#571
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La ce vilă ai stat şi care au fost condiţiile? Cam cât v-a costat sejurul, cu totul (aproximativ, bineînţeles)?
Nu prea cunosc partea nouă a Sarti-ului, deoarece în 2012 am fost doar în partea veche, iar de atunci n-am mai fost deloc.

#572
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Tot in 2012 si tot in partea veche am stat si eu. In partea noua am facut plaj o zi si am mancat seara la o terasa, putin in panta care avea mese pe trotuarul de vizavi de locatia propriu zisa.
Din ce am inteles este foarte liniste prin comparatie si unitatile de cazare sunt recent deschise. Voi vedea acum in Septembrie ce si cum si cu partea noua.

#573
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010

 PSC, on 23 iulie 2014 - 14:48, said:

La ce vilă ai stat și care au fost condițiile? Cam cât v-a costat sejurul, cu totul (aproximativ, bineînțeles)?
Nu prea cunosc partea nouă a Sarti-ului, deoarece în 2012 am fost doar în partea veche, iar de atunci n-am mai fost deloc.

Am stat la Rodon garden2 pentru camera am platit 60 eur/noapte.

Pentru 8 zile bugetul a fost de 800 eur cu mancare cu tot, micul dejun era in camera.

#574
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe noi ne interesează doar cazarea. Masa ne-o asigurăm singuri în cameră, cu ajutorul lui Lidl, Arvanitidis şi a producătorilor locali, sau la vreo tavernă.
Arată bine locaţia, amplasarea este cam peste mână, fiind nevoie de traversarea şoselei (după ce o parcurgi pe o porţiune scurtă, fără trotuar).

#575
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010

 PSC, on 23 iulie 2014 - 15:36, said:

Pe noi ne interesează doar cazarea. Masa ne-o asigurăm singuri în cameră, cu ajutorul lui Lidl, Arvanitidis şi a producătorilor locali, sau la vreo tavernă.
Arată bine locaţia, amplasarea este cam peste mână, fiind nevoie de traversarea şoselei (după ce o parcurgi pe o porţiune scurtă, fără trotuar).

Intr-a adevar cazarea e peste sosea, dar faci cam 5 minute pina la plaja, nu e departe.

Un alt avantaj este faptul ca este o locatie linistita, loc de parcare amenajat si exista si gradina, loc de barbecue chiar si 2 si exista chiar si un leagan pentru copiii.

Ca sa nu vorbim de faptul ca totul este nou ...

Eu am vazut unde au stat prietenii mei, mai aproape de plaja, dar era mai scump si nici nu se compara conditiile.Acum depinde ce vrea fiecare, pentru noi a fost ok.

Tcb

Laci

#576
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006

 laci73, on 24 iulie 2014 - 08:02, said:


Eu am vazut unde au stat prietenii mei, mai aproape de plaja, dar era mai scump si nici nu se compara conditiile.Acum depinde ce vrea fiecare, pentru noi a fost ok.

Tcb

Laci

Daca prietenii tai au platit mai mult de 60 Eur si nu au avut mese incluse mi se pare exagerat si nu doar "mai scump". Totusi e Sarti nu Mykonos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate