Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Transformari alternatoare in dinam

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cristeaionel64

cristeaionel64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2010
Salut
Magnetii scosi de la difuzoare identice cu ct la % pot fi folositi intrun alternator de dacie sa-l transform in dinam si dupa aceea ce alte subansamble electronice imi sunt necesare pentru stocarea energiei in baterie?

#2
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
pai ce sa bagi magneti in alternator, si unde??? alternatorul are o punte redresoare incorporata, deci e practic dinam, scoate curent continu. iti trebuie doar releul de incarcare si o baterie, exact ca si pe masina. si bineinteles, ceva sa si invarta alternatorul ala, suficient de repede, sa poata genera curentul necesar.

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.06.2006

 korsar, on 8th February 2010, 09:04, said:

pai ce sa bagi magneti in alternator, si unde??? alternatorul are o punte redresoare incorporata, deci e practic dinam, scoate curent continu.
corectati-ma daca gresesc, dinamul nu are nevoie de excitatie ca sa produca curent electric, el avand magneti in stator

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
cam asa, numai ca sa atasezi "acasa" magneti la alternator e complicat si probabil rezultatul nu va fi pre multumitor
mai bine cauti un dinam gata facut

#5
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
da, intradevar,dinamul poate sa aiba magneti permanenti in stator, dar ce faci cu rotorul si colectorul? in plus, cu ajutorul excitatiei, poti control f elegant curentul debitat, de asta s-au si inlocuit dinamurile de pe masini cu alternatoare. daca vrei neaparat dinam, iei un motor de curent continu, e acelasi lucru.
omul voia sa modifice un alternator de dacie, sa-l faca dinam, cea ce nici n-are sens, nici nu se poate. trebuie sa schimbi tot, eventual sa pastrezi carcasa si fulia. :)

#6
cristeaionel64

cristeaionel64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2010
multumesc f f mult baieti dar chiar imi este mai la indemana sa strungaresc si sa bobinez daca va fi cazul decat sa lucrez cu rasina si sa caut magneti neodium sau nustiu cum le zice ca sa construesc un dinam pt o eoliana va rog pe care a mai facut sau care are cu adevarat cunostinte si eventual scheme in acest sens cu toate multumirile din univers

#7
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009

 cristeaionel64, on 10th February 2010, 22:12, said:

multumesc f f mult baieti dar chiar imi este mai la indemana sa strungaresc si sa bobinez daca va fi cazul decat sa lucrez cu rasina si sa caut magneti neodium sau nustiu cum le zice ca sa construesc un dinam pt o eoliana va rog pe care a mai facut sau care are cu adevarat cunostinte si eventual scheme in acest sens cu toate multumirile din univers
Intra pe sectiunea Casa mea si gasesti acolo sute de pagini legate de subiect.

#8
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Salut,
Am un alternator de tractor -vezi poza. Rulmentul s-a distrus si a "ras" efectiv "camasa" magnetica aflata pe interiorul rotorului, care este antrenat prin curea -se vede in poza fulia. Am inlocuit rulmentul, intrebarea este cum pot reface camasa magnetica.... Sau daca aveti o idee cu ce as putea sa inlocuiesc totul. Ati vazut ceva asemanator pe undeva ?!!! Multumesc oricui imi da un sfat util !!!

Attached Files


Edited by lache, 30 April 2011 - 22:44.


#9
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Masinile vechi , inainte de '70 aveau in loc de alternator dinam . Prima masina pe care am avut-o era un VW broscuta cu dinam de 12v , iar mai vechile broscute 1200 aveau pe 6v . Nu sunt sigur dar cred ca si trabantul primele serii tot dinam aveau , trebuie cautat gata facut . Motorasele de la stergatoare erau tot cu magneti de 12v , erau unii care puneau in loc de dinam la bicicleta ( desi cred ca daca il cuplau nu mai puteau pedala  :) )

#10
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Multumesc de sfat. Obiectul trebuie sa scoata 12 V si min 18 A. Are rotor cu magneti permanenti si partea de redresare in afara -undeva in tabloul de bord. Statorul are 6 tole- infasurare trifazata. Caut, dar necazul este ca pe pozitia pe care vine montat (are cam 12 cm intre gaurile de prindere din poza) greu incape ..si mai ales ca masinile construite dupa anii '70 au alternatoare bloc masive....

Edited by lache, 03 May 2011 - 21:44.


#11
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Ca idee - unul de Trabant , 12v , ? A , diametru 10,5cm , lungime 26cm.

Attached Files



#12
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Mersi Neohori... caut pe la dezmembrari....in fata se vede fulia pe unde vine cureaua sau nu vad eu bine in poza ta...?! De fapt nu vad unde are antrenarea rotorului....

Edited by lache, 16 May 2011 - 02:07.


#13
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
In fata se vede axul rotor cu filet , pe acel filet vine fulia care vine prinsa cu piulita+saiba grower in spate - fulie - piulita +saiba grower fata .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate