Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Gard viu, pentru suprafete mari si mijlocii

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#145
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

 adilie2003, on 24 iunie 2015 - 14:19, said:

Dacă umbra nu e o problemă glădița este perfectă.
Banuiesc ca se poate reteza la inaltimea dorita, sa zicem, de vreo doua ori pe an.

#146
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Se pare ca ar fi ceva probleme la incoltire, necesita ingrijire, erbicidare, gladita.
Si, la o lungime asa de mare de 1000 metri, eu as opta pentru corcodus.
Exista acea specie spinoasa de corcodus ce concureaza bine cu gladita.

http://forum-discuti...hp?topic=4873.0

http://forum-discuti....0;attach=86953

Edited by Rixthinna, 25 June 2015 - 19:38.


#147
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
N-am făcut nici o poză cu mărăcinii, dar o să pun una de pe Amazon
http://www.amazon.co...s/dp/B00FXWRAXK
Paliurus are spini dar nu se compară cu P. spinosa... cel din urmă are un lemn extrem de tare (se fac bastoane și ghioage din el) și foarte fibros. Și dacă reușești să îndoi un spin nu se poate să-l rupi cu mâna, plus că sunt foarte deși.
Cine vede un gard viu din porumbe înțelege că nu poate fi sărit iar de tăiat e un coșmar... singura variantă este ocolirea. Ca să fiu și mai clar vă spun că și porcii mistreți îl ocolesc.

https://whisperingea...horn-thorns.jpg

#148
gaby7

gaby7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2009
Salut,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Doresc sa imi fac un gard viu si nu m-am decis ce sa aleg: Ulm de Turkestan sau Gard viu din carpen (carpinus betulus). M-ar interesa avantaje/dezavantaje pentru fiecare.
Multumesc anticipat!

#149
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Ulmul de Turkestan merge pentru o linie de hotar dar nu prezintă probleme pentru hoți. Carpen creste mai greu și depinde de zonă...

#150
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

 gaby7, on 27 iulie 2015 - 13:49, said:

Salut,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Doresc sa imi fac un gard viu si nu m-am decis ce sa aleg: Ulm de Turkestan sau Gard viu din carpen (carpinus betulus). M-ar interesa avantaje/dezavantaje pentru fiecare.
Multumesc anticipat!
Da, trebuie specificat scopul gardului. (Hotar, decor, perdea de protectie, etc)
Colegii pot sugera in functie de scop si alti copaci.

#151
gaby7

gaby7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2009
Gardul are rol de decor. Este deja pusa plasa de Buzau si as vrea ceva intimitate. Nu vreau sa ridic "betoane" in jurul curtii si m-am gandit la un gard viu. Am vazut o firma din Sf. Gheorghe si par destul de seriosi. Ofera rasaduri de 2 ani la pret de rasad de 1 an. Din cauza asta ma intereseaza irigarea respectivului gard.

#152
mihaiboaca

mihaiboaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2010
Buna ziua,
Caut o solutie de gard viu pe o latura a curtii de la tara.
Mai exact scopul gardului este de a apara impotriva viscolului iarna si totodata impotriva cainilor care cauta hrana si gardul din plasa de buzau nu le face fata.
Lungimea gadului este de 22m. Din 5 in 5m sunt plantati salcami care sunt destul de mari. Intre ei sunt ceva plante care din pacate s-au uscat mai putin zmeura.

#153
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

 tianap, on 10 decembrie 2011 - 22:27, said:

Salut,
Se poate "importa", zic eu, o metoda americana: Gard viu, made in USAsi adapta pentru Gladita, transformand astfel gardul viu intr-o protectie infailibila.
Am un proiect demarat in acest sens pe care vreau sa-l pun in aplicare la inceputul lui 2012 (Februarie, Martie in functie de cum va fi vremea). Pentru detalii contactati-ma.
Nu stiu daca te-a contactat cineva, daca ai scapat de puietii extra sau mai stiu eu ce te-a adus pe forum, insa cu detalii nu ai mai revenit. Ar fi interesant de vazut ce ai obtinut dupa mai bine de 3 ani - asta in cazul in care ai pus proiectul respectiv in practica.

 Sany, on 23 mai 2012 - 10:24, said:

Interesanta metoda, cred ca va creste cel mai impenetrebil gard viu + protectie la viscol praf... etc. doar ca pentru a imprejmui doua hectare de teren asa... iti vine a plange. Am atasat un gard in genul...
Eram pe cale sa intreb cam cum arata iarna. Am vazut insa poza atasata de tine. Dezolant  - in ideea amplasarii la limita unei proprietati locuibile, super-ok daca ingradeste suprafete agricole.
Pe considerentul asta as merge pe ceva evergreen. Sugestii?

#154
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

 GardViuTimisoara, on 07 ianuarie 2014 - 18:17, said:

Cine este interesat de plante pentru gard viu,gasiti aici:
XXXXXXXX
Ligustrum ovalfolium (Lemnul  cainesc)
Imi trimiti link-ul pe privat? Multumesc anticipat.

 florinkpa, on 31 martie 2014 - 08:49, said:

cflorin32: Frumos! Iepurii pot trece prin ele? Primul gard văd că e din salcie, la al doilea e un alt soi de salcie?
- ambele garduri sunt din acelasi material,  singura deosebire este ca sunt plantate in ani diferiti, odata cu trecerea timpului gardul se face tot mai gros
Materialul fiind?

#155
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Nu am nicio treaba cu cel ce vinde gardul viu minune (Ulmul din Turkestan), dar il recomand. In urma cu 3 ani am cumparat de pe net, la-m plantat si sunt foarte multumit. A crescut extrem de repede, in al doilea an nu mai vedeai prin el si era mai inalt decat un om.
Ingrijire usoara, 4-5 taieri pe an si stropit ocazional.

#156
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

 xplozia, on 24 septembrie 2015 - 14:53, said:

Nu am nicio treaba cu cel ce vinde gardul viu minune (Ulmul din Turkestan), dar il recomand. In urma cu 3 ani am cumparat de pe net, la-m plantat si sunt foarte multumit. A crescut extrem de repede, in al doilea an nu mai vedeai prin el si era mai inalt decat un om.
Ingrijire usoara, 4-5 taieri pe an si stropit ocazional.
Foto?

#157
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 xplozia, on 25 septembrie 2015 - 16:59, said:

Sigur.

 21-Lancer, on 25 septembrie 2015 - 00:36, said:

Foto?

Sigur!
Este netuns acum, si inalt de peste 2m.

Attached Files


Edited by xplozia, 25 September 2015 - 17:00.


#158
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Foarte bun pe langa casa. Sa ascunda privirile indiscrete insa nu are rol de protectie impotriva iepurilor si hotilor de mere, pere, prune...

#159
provita

provita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.10.2015

 vs_bobi, on 25 octombrie 2012 - 11:47, said:

salut! am gasit niste copaci de gladita mari din care vreau sa recoltez seminte. problema mea e ca unii din ei nu au tepi.
stie cineva daca puietii care vor iesi din semintele copacilor fara tepi vor avea tepi sau nu?

in afara de lipsa tepilor copacii sunt la fel in ceea ce priveste scoarta, frunzele, chiar si pastaile sunt la fel! Posted Image

multumesc

Buna ziua  , va rog sa-mi spune-ti si mie pe unde sunt acei copaci de gladita .Am si eu nevoie sa recoltez niste seminte ,mentionez ca locuiesc in Bucuresti .Puteti sa localizati zona unde pot fi gasiti acesti copaci de gladita ? Va multumesc anticipat!Florin Ionita.

#160
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Pentru tine grădina botanică este cea mai la îndemână... mergi în Cotroceni.

#161
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 xplozia, on 24 septembrie 2015 - 14:53, said:

Nu am nicio treaba cu cel ce vinde gardul viu minune (Ulmul din Turkestan), dar il recomand. In urma cu 3 ani am cumparat de pe net, la-m plantat si sunt foarte multumit. A crescut extrem de repede, in al doilea an nu mai vedeai prin el si era mai inalt decat un om.
Ingrijire usoara, 4-5 taieri pe an si stropit ocazional.

m-am decis si eu tot la asta.

are sens sa iau si danisolul ? exista altceva pe piata ?

poti sa imi dai ceva amanunte de plantare/ce taieri se fac ? eu vreau pe 2 randuri, sa nu ajunga gastele prin gradina :).

multumesc.

#162
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 fr0ggybv, on 06 aprilie 2016 - 15:04, said:

m-am decis si eu tot la asta.

are sens sa iau si danisolul ? exista altceva pe piata ?

poti sa imi dai ceva amanunte de plantare/ce taieri se fac ? eu vreau pe 2 randuri, sa nu ajunga gastele prin gradina Posted Image.

multumesc.
Nu stiu daca are efect sau nu Danisol, dar nu le-a facut rau. Inlocuitor nu stiu daca are.
Pe 2 randuri este pus si in imaginea de mai sus, gastele nu trec, dar gainile/puii trec, in special cend nu are frunza, dar o plasa de sarma in spatele gardului, le-ar opri.
Uite in attach cum arata acum, abia a inceput sa infrunzeasca.

Attached Files

  • Attached File  gard.jpg   307.87K   185 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate